نمایش همه
 • حمله قلبی ۱۳۹۸-۰۶-۲۰ ۱۱:۱۵

  تشخیص حمله قلبی در ساعات طلایی با حسگر «آزمایشگاه روی تراشه»

  محققان کشور نمونه اولیه دستگاه تشخیص سریع حمله قلبی را ساختند که به تشخیص سکته قلبی در ساعات طلایی بعد از سکته کمک می‌کند.

 • جلبک ۱۳۹۸-۰۶-۲۰ ۱۰:۴۲

  با تلاش محققان کشور صورت گرفت؛

  دستیابی به دانش فنی تولید چهار نوع ماده استراتژیک صنایع غذایی و دارویی از جلبک

  تیمی از محققان یکی از شرکت‌های فناور موفق به دستیابی به دانش فنی تولید در مقیاس نیمه‌صنعتی چهار نوع ماده برای صنایع غذایی و دارویی از ماکرو جلبک‌ها شدند که به گفته آنها در سال گذشته ۴۴ تن از این مواد برای صنایع غذایی به ارزش ۲ میلیون دلار به کشور وارد شده است و سرمایه‌گذاری در این طرح می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

 • ایدز ۱۳۹۸-۰۶-۲۰ ۰۹:۳۶

  عضو هیأت‌ علمی مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد

  تاثیر ورزش‌ مقاومتی بر بیماران مبتلا بهHIV/پیش‌بینی وجود ۶۰ هزار بیمار

  عضو هیأت‌علمی مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره یکی از طرح‌های پژوهشی این مرکز گفت: نتایج این طرح‌ تحقیقاتی نشان می‌دهد ورزش و به خصوص ورزش‌های مقاومتی می‌تواند در بهبود وضعیت ترکیب بدن، سطح ایمنی و همچنین روحیه افرادی که با اچ.ای.وی زندگی می کنند، بسیار تاثیرگذار باشد.

 • مخترع جوان ۱۳۹۸-۰۶-۱۶ ۱۵:۵۵

  یک مقام مسؤول خبر داد:

  اختراع استاد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ثبت ملی شد

  مسؤول دفتر مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با دریافت برگه سبز مالکیت، اختراع دکتر طاهره نصرت زهی ؛ عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تحت عنوان «چسب مخاطی کورکومین در درمان ضایعات زخمی لیکن پلان دهانی» ثبت ملی شد.

 • بیماران سرطانی ۱۳۹۸-۰۶-۰۸ ۱۱:۳۸

  چالش‌های پژوهش در حوزه مراقبت‌های پرستاری و مامایی/پژوهش در حوزه سرطان و سلامت روان

  رییس مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که بخشی از پژوهش‌های مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری و مامایی به مراقبت از بیماران سرطانی و سلامت روان اختصاص دارد، گفت: طرحی تحقیقاتی در زمینه مشارکت بیماران مبتلا به سرطان پستان در تصمیم‌گیری‌ها در مرکز تحقیقات انجام شده که نتایج آن نشان می‌دهد بسیاری از مددجویان ترجیح می‌دهند اطلاعات را کسب کنند ولی در نهایت تصمیم‌گیری را به پزشک واگذار کنند.

 • شکلات تلخ ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۰۹:۳۵

  نتایج مطالعات نشان می دهد؛

  شکلات تلخ علائم افسردگی را کاهش می‌دهد

  نتایج مطالعه اخیر نشان می دهد مصرف شکلات تلخ تاثیر مثبت بر خلق و خو و تسکین علائم افسردگی دارد.

 • ویتامین A ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۹:۲۹

  مطالعات نشان می دهد؛

  ویتامین A از ابتلا به سرطان پوست پیشگیری می‌کند

  مطالعه جدید محققان دانشگاه براون رودآیلند آمریکا نشان می دهد افرادی که میزان بالا ویتامین A مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که مصرف مواد خوراکی و مکمل های سرشار از ویتامین Aشان نسبتا کم است، ۱۷ درصد کمتر با ریسک ابتلا به سرطان پوست مواجه بودند.

 • گرمازدگی ۱۳۹۸-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۱

  مراقب خطرات ورزش در هوای گرم باشیم

  یک پزشک ورزشی با اشاره به عوارض و خطرات ناشی از ورزش در هوای گرم و عدم رعایت نکات تندرستی در این خصوص گفت: در اثر افزایش دما که این روزها شاهد آن هستیم بدن آب زیادی را از دست خواهد داد که در صورت عدم تأمین آب ازدست‌رفته بدن با عوارض جدی روبرو خواهد شد.

 • سلامت کلیه ها ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۰۸:۴۳

  با همکاری دانشمند ایرانی صورت گرفت

  پیش‌بینی نارسایی حاد کلیه با کمک یادگیری ماشینی

  پژوهشگران آمریکایی با همکاری "هومن رشیدی" دانشمند ایرانی، یک مدل یادگیری ماشینی ابداع کرده‌اند که می‌تواند نارسایی حاد کلیه را با سرعت و دقت بیشتری پیش‌بینی کند.

 • اب درمانی ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۲:۰۳

  تاثیر آب درمانی در اسپاسم عضلانی و آرتروز مفاصل

  یک متخصص پزشکی ورزشی معتقد است که آب درمانی و استخر سبب بهبود آرتروز مفاصل و دردهای عضلانی می‌شود.

 • ریکاوری ورزشکاران ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۱۰:۵۶

  سرما درمانی یکی از روشهای موثر برای ریکاوری سریع در ورزشکاران

  یک متخصص فیزیولوژی ورزشی معتقد است که سرما درمانی یکی از بهترین روش‌ها برای ریکاوری ورزشکاران حرفه‌ای بعد از انجام تمرینات سنگین و فشرده است.

 • توصیه برای سلامت قلب زنان شاغل ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۰۸:۲۴

  محققان هشدار می دهند؛

  استرس به سلامت قلب زنان آسیب می رساند

  محققان عنوان می کنند استرس شغلی و استرس ناشی از انجام کارهای خانه می تواند زنان را در معرض سکته یا ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن قرار دهد.

 • فشار خون ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۵:۳۹

  قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

  ثبت اطلاعات بیش از ۱۳ هزار تن در سامانه خوداظهاری بسیج ملی کنترل فشار خون

  قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت و رییس مرکز مدیریت شبکه گفت: فشارخون بالا در بسیاری از افراد، فاقد علامت است و به ارگان های بدن افراد مانند قلب، کلیه، چشم و عروق آسیب وارد می کند و در کشورهای مختلف به افراد بیشتر از ۳۰ ساله توصیه می شود که به طور مداوم، فشارخون خود را اندازه گیری کنند.

 • فشار خون بالا ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۵:۱۲

  معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد:

  کاهش ۳۰ درصدی مرگ و میرهای منتسب به فشار خون با آگاهی و اطلاع رسانی

  معاون کل وزارت بهداشت، گفت: در ایران حداقل ۴۰ درصد و در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشار خون شان آگاه کنیم، حداقل ۳۰ درصد از مرگ‌های ناشی از فشار خون، کاهش پیدا می‌کند.

 • درمان فشار خون بالا ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۰:۲۶

  در آستانه روز جهانی فشارخون اعلام شد:

  یک سوم جمعیت کشور به فشارخون بالا مبتلا هستند/۲۸ درصد زنان و ۲۵ درصد مردان فشار خون بالا دارند

  نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر، گفت: براساس مطالعات، یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، ابتلا به فشارخون بالا است و این در حالی است که در ایران یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند.

 • دیابت به سلامت مغز آسیب می رساند ۱۳۹۸-۰۱-۰۹ ۱۰:۰۲

  ۵ فناوری درمان دیابت که در سال ۲۰۱۹ به بازار می‌آیند

  بیش از ۳۷۱ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند. دیابت یک بیماری مزمن است که به علت عملکرد نامنظم پانکراس که مسئول تولید هورمون انسولین است، ایجاد می‌شود. انسولین به گلوکز خون اجازه می‌دهد تا وارد سلول‌های بدن ما شود و از آن برای تولید انرژی استفاده کند. دو نوع دیابت وجود دارد، نوع ۱ و نوع ۲.

 • تحقیقات ۱۳۹۸-۰۱-۰۱ ۱۲:۱۶

  تلاش چند ساله محققان کشور برای کمک به بیماران؛

  تلاش محققان کشور برای درمان شایع‌ترین بیماری تک‌ژنی

  عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تلاش پنج ساله محققان این مرکز برای تولید فرآورده دارویی برای درمان بیماری "هایپر کلسترولمی فامیلی" (شایع‌ترین بیماری تک‌ژنی انسان) خبر داد و گفت: این بیماری دارای منشأ خانوادگی و فامیلی است که مبتلایان به آن اکثراً کودکان و نوزادان دارای چربی خون بسیار بالا و مستعد سکته‌های قلبی-عروقی هستند. امید داریم بتوانیم در صورت بهتر شدن شرایط اقتصادی، ظرف یک سال آینده مجوز ورود به مرحله تست یا ارزیابی داروها را بگیریم و آن‌ها را بر روی یک انسان یا بیمار واقعی تست کنیم.

 • سالمندی ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۱:۴۶

  مطالعات نشان می‌دهد؛

  رژیم غذایی پرچرب در سالمندی منجر به دیابت و نارسایی قلبی می‌شود

  طبق یافته‌های مطالعاتی، رژیم غذایی چاق کننده می تواند منجر به مشکلات گوناگون سلامت در افراد مسن شامل قندخون بالا تا نارسایی قلبی شود.

 • تحقیقات ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۱۸:۵۱

  رئیس پژوهشگاه رویان:

  ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت به سن ازدواج رسیده درگیر ناباروری هستند

  رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: بر اساس گزارشات جهانی و مطالعات انجام شده در داخل کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیتی که به سن ازدواج می‌رسند گروه نابارور هستند که مشکلات و مسائل زیادی دارند و هزینه‌های زیادی به خود و جامعه تحمیل می‌کنند.

 • علمی ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۰۹:۳۳

  طول عمر مبتلایان تومورهای لاعلاج مغزی افزایش می‌یابد

  رییس مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجری طرح درمان تومورهای لاعلاج مغزی با اشاره به طول عمر پایین بیماران مبتلا به تومورهای مغزی، گفت: این روش ابداعی که برای نخستین بار در درمان این تومورها معرفی شده، علاوه بر افزایش طول عمر بیماران به ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان نیز کمک می‌کند.

 • بیماری سرطان ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۰:۳۰

  در نشست تخصصی عنوان شد؛

  بازنگری و توسعه برنامه‌های آموزشی علوم مرتبط با سرطان

  مسئول پیگیری مأموریت ویژه توسعه علوم مرتبط سرطان در کلان منطقه چهار آمایشی کشور از تدوین، بازنگری و توسعه برنامه‌های آموزشی مرتبط با سرطان و تشکیل ستاد سلول‌های بنیادین خبر داد.

 • زیست‌فناوری پزشکی ۱۳۹۷-۱۲-۰۹ ۱۰:۳۵

  با تلاش محققان کشور صورت گرفت:

  تولید مکمل‌های گیاهی برای افزایش رشد و سلامت دام‌های بزرگ

  محققان یکی از شرکت‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی اصفهان به مکمل‌های گیاهی برای دام‌های بزرگ دست یافتند که موجب ارتقای سلامت دام‌ها می‌شود.

 • ورزش ۱۳۹۷-۱۲-۰۷ ۱۲:۴۵

  ورزش کراس فیت چیست؟

  کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی است که برای افزایش قدرت و عملکرد ورزشکاران و حفظ سلامت روحی و جسمی افراد بسیار موثر است.

 • بیماری قلبی عروقی ۱۳۹۷-۱۲-۰۶ ۰۹:۲۸

  ۵ توصیه برای سلامت قلب زنان شاغل

  طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا، بیماری‌های قلبی قاتل شماره یک زنان، استرس عامل اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی و کار منبع اصلی استرس برای بزرگسالان است.

 • خمیردندان ۱۳۹۷-۱۲-۰۵ ۱۰:۳۸

  نتایج مطالعه پژوهشی؛

  ترکیبات خمیردندان موجب کاهش تاثیر درمانی آنتی بیوتیک‌ها می‌شود

  محققان دریافتند ترکیب متداول موجود در خمیردندان و شوینده‌های دست می‌تواند موجب کاهش تاثیر آنتی بیوتیک‌ها در درمان مشکلاتی نظیر عفونت‌های مجاری ادراری شود.

 • مردان شاد ۱۳۹۷-۱۱-۲۹ ۱۶:۲۶

  با بررسی روی موش‌ها مشخص شد؛

  امکان کاهش افسردگی مردان با فعالسازی یک ژن وجود دارد

  بررسی جدید دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد که فعال کردن یک ژن خاص می‌تواند افسردگی ناشی از استرس را در مردان از بین ببرد.

 • زنبور عسل ۱۳۹۷-۱۱-۲۸ ۱۱:۲۰

  پژوهشگران کانادایی ابداع می‌کنند

  روش جدیدی برای پرورش زنبورهای مقاوم در برابر بیماری

  پژوهشگران کانادایی سعی دارند با بررسی ژن زنبورها، روش جدیدی برای پرورش زنبورهای مقاوم در برابر بیماری ارائه دهند.

 • داروی هموفیلی ۱۳۹۷-۱۱-۱۸ ۱۱:۴۲

  رییس سازمان غذا و دارو خبر داد؛

  کاهش هزینه درمان بیماران هموفیلی با خودکفایی در تامین داروی فاکتور هشت

  رییس سازمان غذا و دارو گفت: افتتاح خط تولید داروی نوترکیب فاکتور ۸ باعث کاهش هزینه درمان بیماران هموفیلی و خودکفایی در تامین این داروی هایتک می‌شود.

 • مغز ۱۳۹۷-۱۱-۱۷ ۰۹:۳۸

  مطالعات نشان می دهد؛

  مغز زنان ۳ سال از مغز مردان جوان تر است

  محققان پی بردند مغز زنان ۳ سال از مغز مردان جوان تر است، به همین دلیل است که هوشیاری زنان در مقایسه با مردان طولانی تر است.

 • داروی فقر آهن ۱۳۹۷-۱۱-۱۵ ۱۹:۴۰

  نخستین داروی ایرانی درمان بدون عارضه فقر آهن در مازندران تولید شد/داروی آهن فروتونیک در داروخانه‌ها موجود است

  نخستین داروی ایرانی درمان فقر آهن بدون عارضه توسط محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران تولید شد.