نمایش همه
 • شهید تهرانی مقدم ۱۳۹۷-۰۸-۲۱ ۱۳:۳۰

  به مناسبت بزرگداشت شهید حسن تهرانی مقدم؛

  از ساخت نارنجک دستی تا ساخت موشک شهاب سه با شهید حسن تهرانی مقدم

  حسن تهرانی مقدم در ششم آبان ماه ۱۳۳۸در محله سرچشمه تهران متولد شد و پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کاردانی و کارشناسی در رشته مهندسی صنایع شد.

 • 13 آبان ماه ۱۳۹۷-۰۸-۱۲ ۱۱:۴۶

  به مناسب روز دانش آموز؛

  بیداری دانش آموزان، ۱۳ آبان ماه سال ۵۷ را در تاریخ ماندگار کرد

  تاریخ در دل خود روزهای بسیاری را یدک می‌کشد؛ روزهای خوب و تلخ، آسان و سخت، روزهای شادی آور و رنج آور روزهای ماندگار از خوبی و خیر و تلخی و درد.

 • نهم آبان آبادان ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ ۱۲:۴۷

  روایتی از ایثار شهید دریاقلی سورانی، قهرمان ملی آبادانی‌ها ...

  نهم آبان، روزی که آبادان از سقوط حتمی نجات یافت

  بعثی‌ها برای تصرف آبادان در نهم آبان سال ۵۹ در منطقه ذوالفقاری روی رودخانه بهمنشیر پل شناور نصب کردند و با عبور دادن قسمتی از نیروهای خود، وارد جزیره آبادان شدند، نیروهای بعثی به چند دلیل منطقه ذولفقاری را برای ورود به جزیزه آبادان انتخاب کردند.

 • کوروش ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۴:۵۱

  روز بزرگداشت کوروش فرصتی برای اندیشیدن

  هفتم آبان ماه در تقویم کشور به روز کوروش نام گذاری شده است. این روز برای برخی از مردم روزی بزرگ در تاریخ ایران به شمار می‌رود که یکی از شاهان ایران توانسته است موفقیت‌های بزرگی را در تاریخ این کشور رقم زده و قلمروی حکومت ایران را با اقتدار در آسیای مرکزی توسعه دهد.

 • پیاده روی اربعین ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۰:۳۶

  امروز دانه دانه زائران حسینی تبدیل به سیلی از جمعیت شده‌اند/ مقصد حسین(ع) است

  خبر مدتی است در میان مردم ردوبدل می‌شود و هر کس که راهی این سفر است از چشم انتظاری خود برای حضور در این جمع بی نظیر سخن می‌گوید.

 • بیمه سلامت ۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۳:۳۴

  به مناسبت روز بیمه سلامت؛

  بیمه همگانی، یک آرزوی «همگانی» است

  بیمه همگانی، یک آرزوی «همگانی» است که در تمامی جهان از پیشرفته‌ترین کشورها تا کشورهای در حال رشد و توسعه امید دارند بتوانند مردم خود را تحت پوشش یک بیمه همگانی قرار دهند.

 • بقیع ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۱:۵۰

  به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی(ع):

  آخرین گریه امام حسن مجتبی(ع)/ همواره دنیا را طلب می‌کنید و مرگ هم شما را طلب می‌کند

  حسن بن علی(ع)، هفت سال در دوران جدش زندگی کرد و سی سال از همراهی پدرش امیرمؤمنان برخوردار بود و پس از شهادت پدر( در سال ۴۰ هجری) به مدت ۱۰ سال امامت امت را به عهده داشت.

 • امام حسن مجتبی ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۱:۱۹

  کریم اهل بیت(ع) را بهتر بشناسیم/ ماجرای توطئه‌ پنهانی علیه امام حسن(ع)

  مصادف با شهادت امام حسن مجتبی (ع) شما می‌توانید شرح مختصری از زندگینامه این حضرت را بخوانید.

 • شهادت حضرت رقیه(س) ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۱:۱۶

  سکوت کوچه‌ها ماتم گرفته و در هر سینه کوهی، غم گرفته

  برای دریا نمی‌تواند از آب حرفی زد و برای نور نمی‌شود از روشنی چیزی گفت؛ شهادت کوچکترین سرباز راه کربلا من را خجل می‌کند که چگونه مانده‌ام!! در راهی که رفتنی نیست.

 • هم بستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی» ۱۳۹۷-۰۷-۰۹ ۱۲:۲۲

  یادداشت روز؛

  کودکی که آرزویش در امان ماندن از گلوله‌های صهیونیستی بود/نبرد ۶۰ ساله سنگ و ستم

  هیچ گاه آن صحنه را فراموش نمی‌کنم؛ صحنه‌ای بسیار عجیب از عده‌ای به نام انسان با رفتاری پست تر از حیوان که من را متحیر ساخت. حقیقتی که تکرار شدنی است.

 • مولانا و شمس ۱۳۹۷-۰۷-۰۸ ۱۱:۵۹

  مولانا از شمس تا شیخ صلاح‌الدین زرکوب از آمریکا تا کشورهای عربی

  کسی نمی‌داند شمس به مولانا چه گفت و آموخت که دگرگونش کرد؛ اما واضح است که شمس عالم و جهاندیده بود و برخی به خطا گمان کرده‌اند که او از حیث دانش و فن بی‌بهره بوده‌ است.

 • عملیات ثامن الائمه ۱۳۹۷-۰۷-۰۴ ۲۱:۰۳

  یادداشت روز؛

  حسرت یک متر از این خاک ماند بر چشم حریصان گشت پیروز در نهایت راه ایمان، راه ایران

  حصر آبادان شکست آن هم پس از دستور امام(ره) که فرمود حصر آبادان باید شکسته شود، قیدی که روح و تن رزمندگان اسلام در لباس سپاه و ارتش را یکی کرد و ظرف ۴۲ ساعت حصر آبادان شکسته شد.

 • ماه مهر ۱۳۹۷-۰۷-۰۳ ۰۸:۱۰

  مهر ماه، ماهی پر از نو گشتن است عهدی با خود تا شکفتن بستن است

  مهر ماه ماه مهربانی است؛ زیرا چهره شهر پر از غوغای صدای با نشاط کلاس اولی‌ها، فریادهای غرور انگیز نوجوانان و خندهای شادمانه دانشجویان می‌شود. دانشجویانی که در سال جدید تحصیلی به دنبال دوستان و تجربه‌های نویی از بزرگ شدن هستند.

 • زادروز شهریار گرامی باد ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۲:۴۸

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شاعرانگی به سبک شهریار/ شاعر راستین و انعکاس آرمان‌ها

  مناسبت‌هایی مانند روز شعر و ادب فارسی، بهانه و فرصت خوبی است تا شاعران هم روزگار ما، نگاهی دوباره به مسئولیت‌ها و وظایف خطیر خود بیندازند.

 • حضرت علی اصغر(ع) ۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۱۳:۰۰

  زمین بار این امانت را به دوش نتواند کشید

  ابا عبدالله(ع) خون حنجر فرزند شش ماهه خود را به آسمان می‌پاشد گویا این خون لیاقتی بیش از بر زمین ریخته شدن دارد و شاید زمین بار این امانت را به دوش نتواند کشید

 • محرم- لارستان ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۸:۲۵

  محرم ماه ایثار و از جان گذشتگی

  محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی، ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی و ماه ظلم ستیزی و مبارزه با ذلت است.

 • آيت ‏اللَّه سيد محمود طالقاني ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۸:۰۳

  به مناسبت ۱۹ شهریور سالروز درگذشت آیت‌الله طالقانی

  چرا باید یاد «طالقانی» را زنده نگاه داشت؟

  آیت اللّه طالقانی پس از سال‌ها مبارزه، سرانجام روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه ۱۳۵۸ به سوی حق شتافت و ملتی در غم فراقش غرق ماتم شدند. انبوه جمعیتْ پیکرش را برای خاکسپاری به بهشت زهرا بردند و صبح سه‌شنبه در میان شیون مردم، آن پیکر عزیز در خاک پنهان گشت و دولت یک روز تعطیل و سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

 • 17 شهریور ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۰۸:۰۰

  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ خورشیدی، به خاک و خون کشیدن معترضین در میدان ژاله تهران

  حادثه تظاهرات ۱۷ شهریور که به جمعه سیاه معروف شد، به واقعه کشتار تظاهرکنندگان در محلات فقیر نشین جنوب تهران و همچنین میدان ژاله، توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی گفته می‌شود که در هفدهم شهریور ۱۳۵۷ و در جریان ناآرامی هایی که به پیروزی انقلاب ایران در این سال انجامید، رخ داد.

 • شهد رئیس علی دلواری ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۰۸:۴۸

  روز ملی مبارزه با استعمار:

  از قبول نکردن پیشنهاد ۴۰ هزار پوندی مقامات انگلستان تا دفن در جوار حرم حضرت علی بن ابی طالب(ع) در وادی السلام

  روز ملی مبارزه با استعمار قصه پر درد تاریخ استعماری ایران است که با نبردهای چریکی مردانی همچون رئیس علی دلواری به برگی زرین در تاریخ ایران اسلامی تبدیل شده است.

 • هفته دولت شهید رجایی شهید باهنر ۱۳۹۷-۰۶-۰۲ ۱۶:۰۲

  آغاز هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر گرامی باد

  هفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولت مرد بزرگ انقلاب اسلامی، شهید محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و شهید حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر (نخست وزیر) هفته دولت نام گرفته است. در طی این هفته، مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آشنا می شوند. هیئت دولت با توجه به وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی رحمه الله و رهنمودهای مقام معظم رهبری، می کوشد در زمینه های گوناگون به موفقیت های بیشتر و مهم تری دست یابد و آینده بهتری برای ملت بزرگ و پرافتخار ایران به وجود آورد.

 •  یکم شهریور 1396 گرامیداشت شیخ الرئیس ابو علی سینا ۱۳۹۷-۰۶-۰۱ ۱۳:۴۱

  پزشکان در دریای علم و دانش به دنبال درمان راحت تر بیماران هستند

  روز بزرگداشت حکیم بزرگ ابو علی سینا به نام روز پزشک نام گذاری شده است روز انسان‌هایی که در دریای علم و دانش به دنبال راهی بهتر برای درمان راحت تر بیماران هستند.

 • عید قربان ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۱۹:۳۹

  عید قربان؛ روز ذبح نفس با تیغ تقوا فرخنده باد

  عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می رسد، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است. در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را، یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند تا سبکبال شود.

 • بازگشت اسرا ۱۳۹۷-۰۵-۲۵ ۰۸:۴۰

  سالروز بازگشت مردانی که اسارت را به اسارت کشاندند

  تیتر روزنامه‌های کشور در روزهای منتهی به ۲۴ مرداد سال ۶۹ به آزادی اسیران کشور اشاره داشت. اتفاقی که دل بسیاری از مردم ایران را شاد کرد و حال و هوای روزهای دفاع مقدس را به کوچه و خیابان‌های شهرها کشاند.

 • روز مقاومت اسلامی ۱۳۹۷-۰۵-۲۳ ۱۳:۴۲

  یادداشت روز؛

  مقاومت از نوع اسلامی رنگ و بویی فرازمینی می‌گیرد

  مقاومت کلمه‌ای که بار معنایی سنگینی را به دنبال خود دارد و هر گاه انسانی بتواند راه و رسم انجام آن را بیاموزد دیگر هیچ سدی در برابر توان و اراده خداخواه او وجود ندارد.

 • ازدواج آان 3 ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۱

  یادداشت روز؛

  حقیقت ازدواج خلوتی برای آرامش است نه غوغایی برای آشکار شدن

  امروز یکم ذی الحجه است روزی بزرگ که یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ شیعه را بر سر چشم گذاشته است.

 • امام جواد(ع) ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۱:۲۲

  یادداشت روز؛

  امام جواد(ع) واسطه‌ عشق میان امام رضا(ع) و مردم

  شاید از این باب سخن گفتن برای امام جود و بخشندگی، آن چنان که باید در خور جایگاه و شان این امام بزرگوار نباشد؛ اما به مشهد الرضا(ع) که بروی در میان اشک‌ها و زمزمه‌ها صدای ضامن خواندن امام جواد(ع) را به خوبی می‌شنوی.

 • خبرنگار ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۰۸:۰۵

  به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛

  خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد

 • روز اهدای خون ۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۷:۲۴

  ۹ مرداد روز اهدای خون سالم اهدای زندگی

  در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است.

 • امام رضا(ع) ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۰۹:۳۸

  ۱۱ ذی‌القعده، سالروز ولادت امام رئوف

  حقیقت توکل از منظر امام رضا(ع) / بدترین مردم از دیدگاه امام رئوف

  تو ای ترجمان عشق، دیربازی است که دل‌های عاشق را پناهگاهی؛ ای پادشاه ملک خورشید در بارگاهت راهی نیست میان حاجت و اجابت ما که از کودکی با نام توعاشقی را تجربه کرده‌ایم جشن میلادت بهانه‌ای می‌شود تا دلتنگی‌های‌مان را با شما بیان کنیم. آنجا اما بهشت است، بهشت قلب‌های گشاده و دست‌هایی که رو به آسمان، سجده می‌برند تا در طواف عشق از دل، پلی بسازند تا آسمان هشتم؛ مولای من، بعد از گذشت روزگار، حال تو میزبان ما هستی؛ تو میزبان گریه‌ها و نیازها؛ غم‌ها و دلتنگی‌های ما هستی.

 • ولادت امام رضا ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۰۹:۲۶

  ولادت امام رضا (ع)، طلوع خورشید خراسان

  روز یازدهم ذیقعده که خورشید، طلوع متفاوتی داشت و مدینه و اهلش را با پرتوافشانی خویش، از تولد کودکی در خانه امام کاظم علیه السلام باخبر کرد. آری، تولد این کودک که او را علی نام نهادند، مرهمی بر قلب داغدیده هستی بود.