نمایش همه
 • مشکاتیان امروز ۱۵:۱۷

  به مناسبت درگذشت پرویز مشکاتیان؛

  شهاب پررنگ آسمان موسیقی

  بی‌آنکه شمشیری برای شیوه‌های دیگر از رو بسته باشد. ساز زد و ساخت و شهاب‌وار جانش را در ردّ پُررنگی که بر آسمان هنر موسیقی انداخت، صرف کرد. جانش مصرفِ گزیده‌کاری‌هایش در سه دهه‌ اول زندگی‌اش شد. در نیشابور به دنیا آمد، و در رود جاری موسیقی خانگی شناور شد؛ پدرش، «حسن مشکاتیان»، سنتور و ویولن و سه‌تار می‌نواخت.

 • روز جهانی صلح امروز ۱۰:۰۳

  به مناسبت روز جهانی صلح؛

  در مسیر صلح و عدالت پایدار و جهانی

  سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. ظهور و بروز صلح جهانی، مبتنی بر حُسن نیت، مدارا و احترام به حقوق و منافع متقابل دولت‌ها و ملت‌ها در چهارچوب منشور ملل متحد، قوانین و الزامات حقوقی و بین‌المللی و حقوق بشری و نیز اجماع نظر دولت‌ها و کشورها در جهت نهادینه کردنِ صلح جهانی و پرهیز از انحصار طلبی‌ها و افراطی‌گری است.

 • شهریار ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۰۹:۳۲

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شهریار ملک سخن

  از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی، در تقویم رسمی‌کشور و در برابر روز ۲۷ شهریور، این عنوان به چشم می‌خورد: «روز شعر و ادب فارسی – روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار».

 • لایه اوزون ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۱۰:۰۲

  به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه اوزون؛

  گام‌های مثبتی که کافی نیست

  روز جهانی حفاظت از لایه اوزون شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین‌المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد. ماجرا به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد، در آن سال کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اوزون نام‌گذاری کنند، بدین ترتیب روز ۱۶ سپتامبر (برابر با ۲۵ شهریور) را به عنوان روز جهانی حفاظت از لایه اوزون تعیین کردند.

 • 17 شهریور ۱۳۹۸-۰۶-۱۷ ۰۹:۲۷

  به مناسبت قیام خونین ۱۷ شهریور؛

  شهریور خونین پیروزی انقلاب اسلامی را کلید زد

  واقعه قیام خونین ۱۷ شهریور نقش موثری در شکل گیری انقلاب اسلامی داشت که در این گزارش به مرور آن می‌پردازیم.

 • ابوریحان بیرونی ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۰۹:۳۴

  به مناسبت روز گرامیداشت ابوریحان بیرونی؛

  پایه‌های نظریه تکاملی داروین در آرای ابوریحان بیرونی

  روز ۱۳ شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و طبیعی‌دان برجسته ایرانی، در سده چهارم و پنجم هجری است که حدود ۸۰۰ سال پیش از داروین در آرای خود به بیان مفهوم انتخاب مصنوعی پرداخته و پایه‌های نظریه تکاملی داروین یا انتخاب طبیعی را شکل داده است.

 • رئیسعلی دلواری ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۱۰:۰۰

  به مناسبت روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس؛

  نماد ایستادگی دربرابر استعمار

  ۱۲ شهریور در تقویم با نام روز ملی مبازره با استعمار خارجی ثبت شده است، روزی که یادآور رشادت‌ها و دلیری‌های مردم ایران در حفظ کیان و آب و خاک مرز و بوم‌شان است. در روز ۱۲ شهریور سال ۱۲۹۴ رئیسعلی دلواری فرمانده نیروهای مقاومت تنگستان در برابر نیروهای انگلیسی به شهادت رسید به همین دلیل سالروز کشته شدن ایشان در تقویم به نام روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده است.

 • صنعت چاپ ۱۳۹۸-۰۶-۱۱ ۰۹:۱۲

  به مناسبت روز ملی صنعت چاپ؛

  ماشین تولید علم در ایران

  نخستین‌بار، یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی چاپ را اختراع کرد اما با گذشت زمان اهمیت صنعت چاپ بر همه روشن شد، نامگذاری روز ۱۱ شهریورماه به‌عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان در سال ۱۳۸۲ و با تلاش‌ اسدالله جامی (مدیر کل وقت دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) انجام شد.

 • امام موسی صدر ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۹:۴۶

  به مناسبت سالگرد ناپدید شدن سیدموسی صدر رهبر شیعیان لبنان؛

  پیوند بیوت خمینی و صدر مقاومت نوین اسلامی را شکل داد

  مهدیه پالیزبان می‌گوید که پیوند امام موسی صدر با امام خمینی و انقلابیون ایران بسیار زیاد بود و اصولا ارتباط بین بیت امام خمینی و بیت آیت‌الله صدر بود که مقاومت نوین اسلامی را موجب شد.

 • امام کاظم ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۲:۵۲

  به مناسبت ولادت موسی ابن جعفر(ع)؛

  ادب خواجه نصیر نسبت به امام کاظم(ع)/ تأملی در روز ولادت امام هفتم

  خواجه نصیر در آستانه مرگ، وصیت می‌کند که مرا در حرم شریف باب‌الحوائج موسی بن جعفر دفن نمایید و برای احترام به مقام آن امام بزرگوار هیچ یک از القاب مرسوم را روی قبرم ننویسید.

 • ابوعلی سینا ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۰:۵۹

  به مناسبت سالروز تولد "ابن سینا" نخبه مشرق زمین؛

  شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

  "ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا"، مشهور به "ابوعلی سینا"، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس، تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که روز میلاد او "روز پزشک" نام گرفته است.

 • مصدق ۱۳۹۸-۰۵-۲۸ ۱۱:۰۵

  به مناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد؛

  ۱۰ کتاب خواندنی درباره کودتا علیه مصدق

  کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین رخدادهای تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود و صف‌بندی‌های سیاسی جدی میان طیف‌های مختلف دربارهٔ آن وجود دارد. طرفداران محمدرضا پهلوی، نخست‌وزیر وقت را به نقض قانون اساسی مشروطه متهم و از برکناری او توسط شاه با همراهی ارتش دفاع می‌کنند. اما همین کودتا با طرح و حمایت مالی و اجرایی سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (اس‌آی‌اس) و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و با همراهی ارتش شاهنشاهی ایران و کمک طرفداران محمدرضا پهلوی و پشتیبانی مخالفان محمد مصدق مانند سید ابوالقاسم کاشانی با هدف سرنگونی دولت  محمد مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ رخ داد.

 • امام هادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۰۹:۲۲

  به مناسبت ولادت امام علی‌النقی الهادی(ع)؛

  راهبر تمیز و تشخیص

  امام هادی علیه السلام پس از شهادت پدر گرامیش، در سن هشت سالگی بر مسند امامت قرار گرفت و این خود از روشن‌ترین کرامات و معجزات است ؛ چرا که قرار گرفتن در چنین مقام و مسئولیت خطیری که صرفا الهی است نه تنها از کودک که حتی از مردان عاقل و بالغ نیز ساخته نیست. آنهم با توجه به این که علما و محدثان شیعه پس از شهادت و درگذشت هر یک از ائمه در مسائل گوناگون به امام بعدی مراجعه می‌نمودند و حتی گاهی او را آزمایش می‌کردند.

 • علی حاتمی ۱۳۹۸-۰۵-۲۳ ۱۰:۲۳

  به مناسب زادروز علی حاتمی؛

  گذشته چراغ راه آینده

  در میان کارگردانان سینمای ایران، بی‌هیچ شائبه‌ای، علی حاتمی یکی از چند نام بزرگی‌ست که برای همیشه در تاریخ این هنر، ماندگار خواهد بود. هنرمندی که از طریق فرم و ساختار فیلم‌هایش، از لحن و زبان شاعرانه شخصیت‌هایش گرفته تا مضامین ایرانی و اصیلی که در آثارش ارائه کرد، سبک شخصی خود را معرفی کرد.

 • عید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۴:۰۷

  به مناسبت عید قربان؛

  قربانی کردن اسماعیل‌ها

  «عید قربان»، زمان قربانی کردن اسماعیل‌هایی است که به آنها دلبسته‌ایم و هرجا که می‌خواهند دل ما را با خود می‌برند، آن قدر که از خدای خودمان دور کنند و در ورطه بی‌خبری و حیرانی سرگردان کنند.

 • عرفه ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۰:۰۰

  به مناسبت روز عرفه؛

  فرصت فزونی رحمت خداوند

  پیامبر اسلام درباره فضیلت روز عرفه فرموده است: خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان را از آتش دوزخ نمی‏رهاند.

 • امام محمد باقر(ع) ۱۳۹۸-۰۵-۱۸ ۰۹:۴۳

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

  بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل نشده‌اند

  آیت الله مبلغی گفت: بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل ناشده باقی مانده‌اند. یعنی ما جامعه شناسی روایات امام باقر (ع) را که مربوط به زمان آن حضرت است در اختیار نداریم.

 • روز خبرنگار ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۱۷:۳۹

  شعر نصیب افتخار؛

  چرا نمی‌گه هیچ کس خبر، نگار زنده است/ با پوش هر خبر خبرنگاری زنده است

  روز خبرنگار از روزهای دست داشتنی برای هر خبرنگاری است زیرا در این روز دنیا اهمیت رسانه را برای باری دیگر به خبرسازان جهان یادآور می‌شود.

 • روز خبرنگار ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۱۴:۲۱

  هفدهم مردادماه، سالگرد شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار گرامی باد

  ۱۷ مرداد ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقر در مزار شریف افغانستان، به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند.

 • امام علی و حضرت زهرا ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۰:۴۹

  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

  مهرعلی؛ مهریه زهرا

  ازدواج علی (ع) و فاطمه (س)، یکی از مناسبت‌های شیعیان است. حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در اول ذی‌الحجه سال دوم هجری ازدواج کردند و خطبه عقد آنها را پیامبر اکرم خواند. بر اساس منابع روایی، پیش از امام علی(ع)، کسان دیگری از مهاجران و انصار، تمایل خود برای ازدواج با حضرت فاطمه(س) به پیامبر (ص) اعلام کردند اما با مخالفت وی روبرو شدند.

 • ۸ مرداد؛ روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۰۹:۱۳

  به مناسبت روز بزرگداشت شهاب‌الدین سهروردی

  بدترین دوره؛ دوره نبود نوآوری است

  هشتم مرداد روز بزرگداشت «شهاب الدین سهروردی» است؛ فیلسوف بزرگ ایران زمین که با یاری جستن از عقل و شهود پایه گذار مکتب اشراق شد و به درک عالم هستی رسید و مسلمانان را با فصلی تازه از فلسفه و عرفان آشنا کرد و تاثیر شگرفی بر مراکز علمی و فلسفی جهان گذاشت.

 • کیمیایی ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۰۹:۳۸

  نگاهی به سینمای مسعود کیمیایی به بهانه سالروز تولد او

  مردمی و آرمان‌خواه

  مسعود کیمیایی، فیلم‌سازی مردمی و آرمان‌خواه است. او در طول پنج دهه فیلم‌سازی تلاش کرده تصویری عدالت‌خواهانه و جسورانه از جامعه ایران نشان بدهد و شاید بیش از هر فیلم‌ساز دیگری در نشان دادن شرایط اجتماعی و حوادث پیش و پس از انقلاب موفق بوده است.

 • امام رضا ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۰۸:۳۴

  به مناسبت سالروز ولادت امام رضا(ع)

  امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

  ‌یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: رئوف و مهربان بودن دو صفت بارز امام رضا (ع) بوده است و اکنون نیز برای استغاثه به ایشان، از مهربان و رئوف و راضی بودن‌شان استفاده می‌شود.

 • عفاف و حجاب ۱۳۹۸-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۶

  به مناسبت فرارسیدن هفته عفاف وحجاب؛

  خواهران حجاب، حجاب، حجاب

  هفته عفاف و حجاب به منظور پاسداشت شهدای فاجعه مسجد گوهرشاد و سایر شهدای عفاف و پاکدامنی در ۲۱ تیر، سالروز حمله رژیم پهلوی به معترضان کشف حجاب در سال ۱۳۱۵ است که در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود.

 • ادبیات کودک ۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۳:۲۲

  به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان؛

  ادبیات کودک و نوجوان ما چه چیزهایی را ندارد؟

  به مناسبت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان بد نیست نگاهی گذرا به این مقوله بیندازیم و ببینیم ما چه چیزهایی در این ژانر ادبی کم داریم ؟! منوچهر اکبرلو یادداشتی در این‌باره نوشته است.

 • کردستان ۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۵:۰۱

  ۱۴ تیر، روز قلم

  قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان هاست. هویت، چیستی و قلمرو قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد.

 • 12 تیر ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۱۰:۲۹

  به مناسبت سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان آمریکایی

  یک اقدام خصمانه

  در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره هنگام مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

 • علامه امینی ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۸:۴۸

  به مناسبت رحلت علامه امینی

  پاداش مولی علی(ع) به صاحب «الغدیر»

  علامه امینی رحمه‌الله بیشتر عمر خود را صرف تدوین و نگارش کتاب «الغدیر» کرد. وی حدود چهل سال و هر روز شانزده ساعت در تهیه مطالب این دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی زحمت کشید. این اثر مشتمل بر بیست جلد است.

 • زلزله طارم ۱۳۹۸-۰۳-۳۱ ۰۸:۱۵

  ۳۱ خرداد ۶۹ سالروز زلزله مرگبار طارم، رودبار و منجیل

  قصه پر غصه زلزله طارم ۲۹ ساله شد

  ۳۱ خرداد سال ۶۹ قصه پر از غصه زلزله ۷.۴ ریشتری در طارم است که با بیش از ۱۵۰۰ کشته و سه هزار زخمی با گذشت ۲۹ سال هنوز برای بازماندگان آن، یادآور تلخ ترین لحظه ها و خاطرات زندگی شان است.

 • سی خرداد ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۰۸:۳۶

  بازخوانی شورش مسلحانه منافقین در ۳۰ خرداد ۶۰

  درپی شکست‌های مکرر سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در آزمون‌های مقبولیت مردمی، علیرغم همه تبلیغات و دعاوی که در خصوص مقبولیت بی نظیر خود داشت،از پروژه قبضه نظام حکومتی جمهوری اسلامی از طریق فرایندهای دمکراتیک تقریبا ناامید شد.