نمایش همه
 • تمدن امروز ۱۰:۵۶

  ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور، روز جهانی گفتگوی تمدن ها

  عبارت گفتگوی تمدن‌ها بعد از اینکه در سپتامبر ۱۹۹۸ سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای سال ۲۰۰۱ را «سال گفتگوی تمدن‌ها» نام نهاد مشهور شد. پس از آن در بهمن ۱۳۷۷ دولت ایران مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها را برای هماهنگی فعالیت‌های مربوط به گفتگوی تمدن‌ها تأسیس کرد.

 • روز بین المللی ورزش دانشگاه ها دیروز ۰۷:۵۴

  بیست و نهم شهریور، روز جهانی ورزش دانشگاه ها

  جشنواره بین المللی ورزش دانشگاهی جشنواره ای است که به منظور جذب مخاطبان بزرگتر از دانشجویان دانشگاه برگزار می شود. این یک فرصت برای دعوت شهروندان به انجام برخی از فعالیت جسمانی و ورزش دانشگاهی در خارج از محوطه دانشگاه است. در این نقطه از زمان FISU فدراسیون بین المللی فیزو اظهار امیدواری نموده تا فدراسیون های عضو هر کدام به گونه ای این جشنواره را در بزرگداشت این روز بین المللی برگزار نمایند.

 • ستار خان، سردار ملی ایران ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۶

  28 ذی الحجه 1332 ه.ق، مصادف با وفات ستارخان، سردار ملی ایران

  ستارخان پس از قتل برادرش اسماعیل به دست نیروهای دولتی به همراه خانواده خود به تبریز مهاجرت کرد و در محله امیرخیز اقامت گزید و از داش‌ها و لوطیهای آن محله شد.او و دو برادر بزرگترش اسماعیل و غفار از کودکی علاقه وافری به تیراندازی و اسب‌سواری داشتند و در این میان اسماعیل فرزند ارشد خانواده شب و روزش به اسب‌تازی، تیراندازی و نشست و برخاست با خوانین و بزرگان سپری می‌شد.

 • روز بزرگداشت شعر و ادب پارسی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۸:۱۱

  ۲۷ شهریور، روز شعر و ادب پارسی و نکوداشت استاد شهریار

  اولی خوابی است که در سیزده سالگی موقعـی که با قـافله از تـبریز به سوی تهـران حرکت کرده بود، در اولین منزل بـین راه - قـریه باسمنج - دیده است؛ و شرح آن این است که شهـریار در خواب می بـیـند که بر روی قـلل کوهـها طبل بزرگی را می کوبـند و صدای آن طبل در اطراف و جـوانب می پـیچـد و به قدری صدای آن رعـد آساست که خودش نـیز وحشت می کـند. این خواب شهـریار را می توان به شهـرتی که پـیدا کرده و بعـدها هـم بـیشتر خواهـد شد تعـبـیر کرد. 

 • عهدنامه ترکمنچای ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۰۸:۳۳

  ۲۶ ذی الحجه ۱۲۴۲ قمری،پایان دومین جنگ ایران و روس،منتهی به عقد قرارداد ترکمنچای

  پس از تصرف گنجه و وارد آمدن تلفات سنگین به سپاه ایران سرانجام معابر ارس به دست روس‌ها افتاد. کشتی‌های جنگی روسیه در سواحل روسیه با ترکمان‌ها و ایلات یموت سازش کردند و حتی آن‌ها را به طغیان علیه دولت ایران ترغیب کردند. عباس میرزا هم آخرین نیروهای خود را در سردارآباد متمرکز کرد و به سال ۱۲۴۳ هجری قمری با قوای روسیه به نبردی سخت پرداخت اما نرسیدن آذوقه و جیره و مواجب سپاهیان از تهران باعث تضعیف و متزلزل شدن روحیه سربازان ایرانی شد و سردارآباد به تصرف سردار روس درآمد

 • روز ملی خانواده و تکریم بازنشستگان ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۰:۱۵

  ۲۵ ذی الحجه، روز ملی خانواده و تکریم بازنشستگان

  نقش خانواده به عنوان اثرگذارترین نهاد تربیتی در پرورش و تربیت سرمایه‌های انسانی که از بزرگترین پشتوانه‌های توسعه و تعالی هر کشوری به شمار می‌آید، از چنان اهمیتی برخوردار می‌باشد که سلامت و صلابت هر جامعه‌ای مرهون وجود خانواده‌های سالم، عفیف و با تقوا است.

 • حملات یازده سپتامبر ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۸:۳۳

  ۲۰ شهریور، مصادف با یازده سپتامبر و حمله به برج های دوقلو در امریکا

  در نزدیکی واشنگتن دی سی نیز مسافران و خدمه هواپیمای چهارم (یونایتد ایرلاینز پرواز ۹۳) تلاش کردند کنترل مجدد هواپیما را از ربایندگان باز پس گیرند، اما این هواپیما در زمینی واقع درنزدیکی شهر کوچک شاکسویل در ایالت پنسیلوانیا سقوط کرد.

 • عید غدیر خم ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۰۸:۳۴

  عید غدیر خم

  رسول گرامی می فرماید: آیا من به شما از خودتان اولی و سزاوارتر نیستم و همگان یک صدا جواب می دهند که چرا چنین است. آنگاه فرمود: من دو چیز گرانبها در میان شما می گذارم یکی ثقل اکبر که کتاب خداست و دیگری ثقل اصغر که اهل بیت

 • 17 شهریور 57 ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۰۸:۲۱

  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷، قتل عام مردم در میدان ژاله تهران

  شاه به دلیل آگاه نبودن به عمق نارضایتی مردم بر این نارضایتی ها دامن زد و حرکت مردم را به استهزا گرفت به طوری که در مصاحبه مطبوعاتی روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۷ در مورد اوضاع بحرانی ایران گفت: «این شورش ها را دو گروه تجزیه طلبان و سیاسیون قدیمی رهبری می کنند تظاهرات ضدمیهنی چند روز اخیر کار کسانی است که به سلامتی پیشه‌وری شراب می خورند و با کسانی که می خواهند ایران را به ایرانستان تبدیل کنند و افراد این شورش ها به عقاید بچه گانه، احمقانه، عجیب و غیرقابل درک مربوط می شوند.»

 • میلاد امام هادی(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۷:۴۰

  ۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری،ولادت با سعادت امام هادی(ع)

  مادر متوکل نسبت به مقام امام علی النقی (ع ) اعتقادی به سزا داشت . روزی متوکل مریض شد و جراحتی پیدا کرد که اطباء از علاجش درماندند . مادر متوکل نذر کرد اگر خلیفه شفا یابد مال فراوانی خدمت حضرت هادی (ع ) هدیه فرستد . در این میان به فتح بن خاقان که از نزدیکان متوکل بود گفت : یک نفر را بفرست که از علی بن محمد درمان بخواهد شاید بهبودی یابد . وی کسی را خدمت آن حضرت فرستاد امام هادی فرمود : فلان دارو را بر جراحت او بگذارید به اذن خدا بهبودی حاصل می شود . چنین کردند ، آن جراحت بهبودی یافت.

 • محمدشاه قاجار ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۲:۲۰

  ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ خورشیدی،مرگ سومین پادشاه قاجار

  هنگامی که خبر مرگ فتحعلی شاه به گوش پسران و نزدیکان او رسید ، هرکدام به سودای سلطنت در گوشه‌ای از ایران قیام نمودند. علی میرزا ظل‌السلطان تهران را فتح کرد و با نام « عادل شاه » به تخت پادشاهی نشست. از طرف دیگر حسین‌علی‌میرزا فرمانفرما در فارس و اصفهان ، و شجاع السلطنه در شیراز عَلَم طغیان برافراشتند و مدعی پادشاهی شدند.

 • ابوریحان بیرونی ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۸:۰۲

  ۱۳ شهریور، روز ملی بزرگداشت ابوریحان بیرونی

  تحقیق ماللهند کتابی است دربارهٔ گذشته و فرهنگ هند. اهمیت کتاب ماللهند در معتبر و مستند بودن اطلاعات آن است، و امروز که هزار سال از نگارش آن می گذرد هنوز به عنوان یک مرجع معتبر انتخاب اول هند شناسان است. این کتاب را منوچهر صدوقی به فارسی ترجمه کرده‌ است.

 • روز بهورز ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۸:۱۸

  ۱۲ شهریور، روز ملی بهورز

  نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است. امروز که ‌ما شاهد کاهش‌ مرگ‌ و میر مادران‌ و کودکان‌ هستیم،‌ باید همه‌ را مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان‌ بدانیم‌، زیرا ارتقای‌ شاخص ‌های‌ بهداشتی‌ کشور در گروی تلاش‌ و فعالیت‌ این‌ عزیزان‌ است‌.

 • صنعت چاپ ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۸:۲۸

  ۱۱ شهریور، روز ملی صنعت چاپ

  شاید علت جایگزینی مطبعه سنگی به‌جای مطبعه سربی این باشد که افرادی، مطبعه سربی و حروف آن را با بدبینی نگاه می‌کردند و علامت کفر می‌دانستند یا چون حروف ما پارسی بود با حروف سربی در آن زمان نمی‌توانستیم تنوع در خطوط داشته باشیم در صورتی که در مطبعه سنگی از خوشنویس‌ها کمک گرفته می‌شد.

 • مسجد گوهرشاد ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۷:۳۷

  کشتار در مسجد گوهرشاد مشهد در ۳۰ مرداد ۱۳۱۴ شمسی

 • پذیرش قطعنامه 598 ۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۰۷:۵۸

  ۲۹ مرداد ۱۳۶۷،سالروز اعلام رسمی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی جمهوری اسلامی ایران

  رژیم عراق که تصور نمی‌کرد، جمهوری اسلامی ایران قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را بپذیرد، در قبال پذیرش ایران، به فکر به راه انداختن جنگی دوباره بود. بنابراین با حمله گسترده به مناطق مرزی، قصد پیشروی به خاک ایران را داشت که با مقاومت نیروهای ایرانی، این حملات خنثی گشت. از آن پس مذاکرات طولانی با سازمان ملل با مسؤولان سیاسی ایران و عراق آغاز شد و سرانجام در نهمین جلسه ملاقات با دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، خاویر پِرِز دِکوئیار، در شانزدهم مرداد ۶۷، وزیر خارجه ایران، پاسخ جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر قبول برقراری آتش ‌بس اعلام کرد. پس از آن، دبیر کل سازمان ملل متحد، تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ برابر با ۲۰ اوت ۱۹۸۸ م را برای برقراری آتش ‌بس عنوان نمود.

 • کودتای 28 مرداد 1332 ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۴۵

  ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، مصادف با کودتا علیه دولت دکتر مصدق

  رویارویی دکتر مصدق با بریتانیا در آغاز دهه ۳۰ خورشیدی موضوع تازه‌ای نبود. سال ۱۳۰۲، در دوره تصدی وزارت امورخارجه در کابینه مشیرالدوله نیز، مصدق با آنچه بریتانیا «منافع» خود در ایران می‌دانست، به مخالفت پرداخته بود. بلافاصله پس از مشیرالدوله، رضاخان سردار سپه (بعداً: رضاشاه) به نخست وزیری رسید و مصدق از قدرت فاصله گرفت. ظهور مجدد و مؤثر مصدق در عرصه سیاست ایران تنها پس از اشغال کشور و برکناری رضا شاه از سلطنت ممکن شد. در اولین انتخابات پس از رضا شاه (دوره چهاردهم مجلس شورای ملی)، مصدق بیشترین رأی را در تهران کسب کرد و با تلاش او طرحی در مجلس تصویب شد که به دولت اجازه نمی‌داد در حین اشغال در مورد نفت با خارجیها مذاکره کند.  

 • امام خامنه ای ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۱:۰۵

  ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ شمسی، انتخاب مجدد امام خامنه ای به ریاست جمهوری ایران

 • مجلس خبرگان رهبری ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۰۸:۲۶

  ۲۴ مرداد ۱۳۶۱ شمسی،مصادف با آغاز به کار اولین مجلس خبرگان رهبری

  وزیر کشور ۱۹ آذر ۱۳۶۱ را به عنوان موعد برگزاری انتخابات نخستین دورۀ مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد. ثبت‌نام داوطلبان از ۱۶ آبان ماه آغاز شد و با دو بار تمدید مهلت ثبت‌نام اوایل آذرماه به پایان رسید و در پایان مهلت قانونی، ۱۶۸ نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۲ نفر رد صلاحیت شدند.

 • علی حاتمی ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۲:۵۰

  ۲۳ مرداد، زاد روز سینماگر بزرگ ایران: علی حاتمی

  در سال ۱۳۴۵ نمایشنامه مدرنی با عنوان آدم و حوا یا برج زهر مار را می‌نویسد که تحولی در کار او محسوب می‌شود و همین نمایش موجب آشنایی او با مسئولان تلویزیون می‌گردد که در آن ایام در کار جذب افراد مستعد بودند. نخستین فیلمنامه کاملی که ارایه می‌کند شب جمعه (۱۳۴۶) نام دارد که به صورت یک فیلم کوتاه درمی‌آید.

 • مرحوم حضرت آیت الله نجفی کاشانی ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۸:۳۶

  ۲۳ مرداد ۱۳۶۵، درگذشت مرحوم حضرت آیت الله شیخ علی نجفی کاشانی

  آیت‌ اللَّه نجفی کاشانی در شهر نجف به تفسیر قرآن روی آورد و در طی بیش از سی سال، دو مرتبه قرآن را از ابتدا تا انتها تفسیر نمود که دور دوم هجده سال به طول انجامید.

 • بمباران اتمی ناکازاکی ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۸:۰۹

  ۹ اوت ۱۹۴۵، بمباران اتمی ناکازاکی توسط امریکا

  دکتر «تاکاشی ناگای» در ۹ اوت ۱۹۴۵ ساعت ۱۱: ۰۲ صبح ۹ اوت سال ۱۹۴۵ که بمب «مرد چاق» بر فراز ناکازاکی منفجر شد در آزمایشگاهش در دانشگاه علوم‌پزشکی ناکازاکی که تنها ۷۰۰ متر با مرکز اثر بمب فاصله داشت، مشغول انجام کارش بود.   وی مشاهداتش را این‌طور شرح می‌دهد: «انفجار بمب کاملا غیرمنتظره بود. ناگهان چیزی مثل رعد و برق در آزمایشگاه رادیوم دیدم. نه تنها زمان حال من، بلکه گذشته و آینده‌ام با آن انفجار نابود شدند. دانشجویان دوست‌داشتنی‌ام همگی با هم در گلوله‌ای آتشین، درست جلوی چشمانم سوختند». 

 • روز خبرنگار ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۷:۵۰

  ۱۷ مرداد، روز خبرنگار

  کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

 • تشکیل جهاد دانشگاهی ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۰۷:۵۲

  ۱۶ مرداد، سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۵۹

  براساس تعریفی که در اساس نامه جهاد دانشگاهی آمده، این نهادْ پُلی میان دانشگاه و جامعه است. عمده ترین هدف جهاد دانشگاهی در حال حاضر، عینیتْ بخشیدن به آرمان های انقلاب اسلامی در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، تحقق اهداف انقلاب فرهنگی، گسترش گرایش دینی و مذهبی در بین دانشجویان، توسعه فنّاوری با بهره گیری از نیروهای متخصص داخلی برای حذف وابستگی های علمی ـ فرهنگی، و استقرار نظام آموزش عالی مبتنی بر ارزش های اسلامی در سطح دانشگاه هاست.

 • بمباران اتمی هیروشیما ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۷:۴۷

  6 اوت 1945 میلادی، سالروز حمله اتمی امریکا به هیروشیما

 • صدور فرمان مشروطه ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۷:۲۶

  ۱۴ مرداد ۱۲۸۵ هجری خورشیدی، مصادف با امضای فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار

  ۱۴ مرداد ماه ۱۲۸۵ هجری شمسی، مظفر الدین شاه قاجار با خواست چهارگانه متحصنین در قم، شهر ری و... که شمار آنان به بیش از ده هزارتن رسیده بود، موافقت کرد و دستور داد که کالسکه های سلطنتی و درشکه های موجود در تهران برای باز گرداندن متحصنین به شهرری فرستاده شوند و در تهران با عین الدوله(رئیس الوزراء) برای اجرای خواست های خود مذاکره کنند.

 • میلاد امام رضا ۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۲۱:۲۰

  یازدهم ذی القعده، میلاد پر سعادت امام علی ابن موسی الرضا(ع)

 • اولین انتخابات خبرگان ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۰:۵۸

  ۱۲ مرداد ۱۳۵۸، اولین انتخابات مجلس خبرگان رهبری

 • روز ملی اهداء خون ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۷:۳۰

  ۹ مرداد، روز ملی اهداء خون

 • سهروردی ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۳۶

  هشتم مرداد، روز ملی بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی