نمایش همه
 • قاجار ۱۳۹۷-۰۳-۲۸ ۰۷:۴۸

  قتل آغا محمد خان قاجار در ۲۸ خرداد ۱۱۷۶ خورشیدی در گرجستان

  مرگ «آغامحمدخان قاجار» اولین پادشاه خونخوار قاجاریه در ۱۱۷۶ هجری شمسی در گرجستان اتفاق افتاد. در همین روز، آغاز سلطنت فتحعلی شاه را نیز شاهد هستیم.

 • جهاد سازندگی ۱۳۹۷-۰۳-۲۷ ۰۸:۱۴

  ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ خورشیدی، سالروز تاسیس جهاد سازندگی

  جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح‌الله خمینی برای رسیدگی به مناطق محروم و دور افتاده ایران تاسیس شد.

 • انقلاب فرهنگی ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۰۸:۲۵

  ۲۳ خرداد ۱۳۵۹، تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی به فرمان امام خمینی(ره)

  در این فرمان، حضرت امام به عده‌ای از اساتید حوزه‌ها و دانشگاه‌ها مأموریت دادند تا ستادی تشکیل دهند و از افراد صاحب‌نظر و متعهد، از میان اساتید مسلمان و کارکنان متعهد و با ایمان و دیگر قشرهای تحصیلکرده، متعهد و مؤمن به جمهوری اسلامی برای تشکیل شورایی دعوت کنند و برای برنامه‌ریزی رشته‌های مختلف و خط‌مشی فرهنگی آینده دانشگاه‌ها، براساس فرهنگ اسلامی انتخاب و آماده سازی اساتید شایسته، متعهد و آگاه و دیگر امور مربوط به انقلاب آموزشی - اسلامی اقدام نمایند.

 • روز جهانی صنایع دستی ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۰۸:۳۸

  ۱۰ ژوئن میلادی، ۲۰ خرداد خورشیدی، روز جهانی صنایع دستی

  صنایع دستی یکی از قدیمی ترین و پر پیشنیه ترین فعالیتهای بشری است که به موجب برخی از اسناد و مدارک تاریخی ، سابقه پیدایش آن به عصر حجر می رسد و حاصل کاوشهای باستان شناسان حاکی از آن است که از آغاز زندگی بشر بر روی زمین ساخت و ظروف و پاره ای ابزار مصرف دیگر نظیر نیزه و خنجر به عنوان وسیله شکار یا اسباب دفاع از سنگ معمول شده و به موازات پیشرفت فکری بشر، استفاده از سایر مواد موجود در طبیعت نظیر خاک ، چوب ، سنگ ، آهن مس و سرانجام پوست ، پشم ، کرک حیوانات و همچنین الیاف گیاهی رواج یافته است .

 • شهادت مولا علی ۱۳۹۷-۰۳-۱۶ ۱۴:۲۶

  ۲۱ رمضان سال چهل هجری، شهادت حضرت علی(ع) در کوفه

  امام علی(ع) در ۱۹ رمضان سال ۴۰ هجری قمری، در حالی که در مسجد کوفه به نماز ایستاده بودند، به دست ابن ملجم مرادی، مورد ضربت شمشیر قرار گرفته و در ۲۱ رمضان به شهادت رسیدند.

 • 15 خرداد ۱۳۹۷-۰۳-۱۵ ۱۷:۴۴

  ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ هجری شمسی، سالگرد بازداشت امام خمینی(ره) و قیام خونین مردمی

  ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، یکی از تاثیر گذارترین روزهای تاریخ معاصر ایران می باشد که مقدمه ای شد برای پیروزی انقلاب اسلامی مردم در ۱۵ سال بعد.

 • رحلت امام خمینی ۱۳۹۷-۰۳-۱۴ ۰۹:۰۲

  ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ هجری خورشیدی، رحلت امام خمینی(ره)

  سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ رحلت نمودند.

 • خرداد ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۰۲:۲۷

  ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ هجری خورشیدی، سخنرانی تاریخ ساز امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه قم

 • سازمان ملل ۱۳۹۷-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۴

  ۲۹ ماه می میلادی، هشت خرداد خورشیدی، روز جهانی حافظان صلح ملل متحد

  نیروهای حافظ صلح سازمان ملل از خصیصه بین المللی بودن برخوردار است به این معنی که افراد تشکیل دهنده آن از کشورهای مختلف می باشند اما با وجود خصیصه چند ملیتی خود، به عنوان واحدهای نظامی منسجم و کارآمد، عمل می کنند.

 • مجلس ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۰۹:۰۰

  هفتم خرداد، روز ملی قانون و آغاز هفته مجلس

  افتتاح مجلس شورای اسلامی با هدف تعیین قانون و قانونگذاری در هفتم خرداد ۱۳۵۹ صورت گرفت. گشایش مجلس یکی از مهم‏ترین دلایل احترام به قانون و اهمیت دادن به رأی و نظر مردم در نظام جمهوری اسلامی است و وجود مجالس قانون‏گذاری در هر کشور، حکایت از وجود آزادی در نظام حکومتی آن می‏کند. به همین منظور، هفتم خرداد ماه، سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی، به عنوان روز قانون نامیده شده است.

 • انتخابات ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۰۸:۰۱

  دوم خرداد ۱۳۷۶ هجری خورشیدی، هفتمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران

  در روز دوم خرداد ۱۳۷۶، هفتمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری کشور ایران برگزار گردید که با استقبال پر شور مردم و مشارکت بالا مواجه شد.

 • ملاصدرا ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۱۵:۰۴

  اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرای شیرازی

  صدرالمتالهین، حکیم خانه به دوشی بود که به جرم آزادگی روح و فکر ، مجبور شد از پایتخت و پایتخت نشینان روی گرداند. وی در مقدمه ی کتاب " اسفار" ، دلایل بیزاری خود را از جاهلان فرزانه نمای زمان خویش و عزلت و تصوف خود در کهک (روستایی دورافتاده در سی کیلومتری شهر قم)  را بیان داشته است. پس از بازگشت به شیراز ، شهرت صدرای شیرازی عالمگیر شده بود و طالبان حکمت از نواحی و اطراف برای درک فیض به حضورش می شتاف

 • فرهنگی ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۰۸:۲۳

  ۲۱ ماه مه میلادی، برابر با یکم خرداد خورشیدی، روز جهانی تنوع فرهنگی

  روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه فرصت آن را برای‌ ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را در زمینه «چگونه باهم زیستن» ارتقا ببخشیم. یونسکو از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن درخواست کرده است تا این روز را با حضور هر تعداد از هنرمندان و شرکت‏ کنندگان که امکان‏پذیر است، جشن بگیرند.

 • فردوسی ۱۳۹۷-۰۲-۲۵ ۰۸:۱۱

  ۲۵ اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی،

  استاد بزرگ بی بدیل، حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و یکی از شاعران مشهور عالم و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسی و از مفاخر نامبردار ملت ایرانست که به علت همین عظمت مقام و مرتبت، سرگذش مانند دیگر بزرگان دنیای قدیم با افسانه و روایات مختلف در آمیخته است.

 • روز نکبت ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۰۹:۱۵

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ خورشیدی، تاسیس دولت اسرائیل(روز نکبت)

  بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۷ انگلستان اعلام کرد سال بعد، از فلسطین بیرون خواهد رفت و اداره آن را به سازمان ملل خواهد سپرد. در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای فلسطین را به سه قسمت کرد. ۴۳ درصد آن را در اختیار عربها و ۵۶ درصد آن را در اختیار یهودیان قرار داد. بیت المقدس نیز بین المللی اعلام گردید.

 • کاپیتولاسیون ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۰۸:۲۸

  لغو قانون کاپیتولاسیون در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۸ هجری خورشیدی

  کاپیتولاسیون به این معناست که اگر تبعه کشوری در کشور دیگر مرتکب جرم یا جنایتی می شد آن کشور حق دستگیری و مجازات وی را نداشت و باید به کشور خود فرستاده می شد تا طبق قوانین آن محاکمه و مجازات شود.

 • تقویم تاریخ ۱۳۹۷-۰۲-۲۲ ۰۸:۰۹

  ۲۲ اردیبهشت، جدا شدن بحرین از ایران در سال ۱۳۴۹ هجری خورشیدی

  جزیره بحرین در خلیج فارس قبل از ظهور اسلام جزو قلمرو ایران بود و با تشکیل حکومت اسلامی، تحت کنترل خلفای مسلمان درآمد. از اوایل قرن هفتم هجری، بار دیگر به ایران ضمیمه شد تا این که پس از چندین بار جابجایی قدرت در این جزیره، بحرین در آستانه جنگ جهانی اول، تحت ‏الحمایه انگلستان گردید.

 • روز شیراز ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۰۸:۳۲

  15 اردیبهشت، روز شیراز

  15 اردیبهشت ماه که  روز میانی فصل بهار نیز محسوب می شود با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی چند سالی است که با عنوان #روز شیراز نامگذاری شده است . این برای اولین بار است که برای بزرگداشت یکی از شهر های ایران زمین یک روز مخصوص نامگذاری شده است .

 • خلیج پارس ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۰۸:۰۶

  ۱۰ اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس

  در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.

 • روز جوان ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۷:۵۹

  روز میلاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان

  روز جوان روزی است که در تقویم کشورهای مختلف برای جوانان نام‌گذاری شده‌است.در کشور عزیزمان ایران ۱۱ شعبان ،روز میلاد حضرت علی‌اکبر فرزند امام حسین (ع) ، بعنوان روز جوان و در کشورهای دیگر روز ۲۱ آگوست توسط سازمان ملل بعنوان روز جوان در نظر گرفته شده‌است.

 • رادیو ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۰۸:۲۱

  ۴ اردیبهشت ۱۳۱۹ هجری خورشیدی، آغاز به کار رادیو ایران

  اندیشه اولیه ایجاد رادیو در ایران به سال ۱۳۱۳ بر می گردد. در این سال استفاده از گرامافون و صفحهبه تدریج رواج یافته و تقاضا برای موسیقی بیشتر شده بود ، دولت در همان سال به بازرگانان اجازه ورود گیرنده رادیو را با کسب پروانه از وزارت پست و تلگراف داد. این اقدام ، اندیشه ایجاد رادیو را در ایران تقویت کرد.

 • شیخ بهائی ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۰۸:۰۹

  سوم اردیبهشت، روز ملی بزرگداشت شیخ بهائی/ روز معمار

  از شیخ بهایی علاوه بر آثار و تألیفات علمی، آثار عمرانی بسیار برجای مانده است از آن جمله می توان به حمام معروف شیخ بهایی، طراحی و معماری شهر نجف آباد و حصار شهر نجف اشرف اشاره کرد. شیخ بهایی همچنین در معماری مسجد امام و در اتمام بنای معروف مسجد شیخ لطف اللّه نیز دست داشت.

 • سعدی شیرازی ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۰۷:۵۸

  اول اردیبهشت، روز جهانی بزرگداشت سعدی شیراز

  اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی که فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند،یادروز سعدی نام گرفته است.

 • ارتش جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۰۸:۱۳

  ۲۹ فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

  همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده‏ های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می‏داد به ندای رهایی‏ بخش رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفت و در نتیجه، هم صدا و همراه با امت بعد از براندازی نهایی رژیم ستم‏شاهی، به ستیز بی‏امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست.

 • هموفیلی ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۹:۴۸

  ۱۷ آپریل، ۲۸ فروردین، مصادف با روز جهانی هموفیلی

  در حال حاضر ۱۲۳ کشور از جمله ایران عضو فدراسیون جهانی هموفیلی هستند و این فدراسیون برای اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه جهانی درخصوص مشکلات بیماران هموفیل و دیگر مبتلایان به اختلالات انعقادی با تعیین یک شعار ویژه و با برگزاری این مناسبت بین المللی بخش مهمی از تلاش خود را معطوف به جلب توجه دولت ها به مشکلات این بیماران و استانداردهای بین المللی در حوزه درمان و دارو این بیماران می نماید

 • وفات ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۰۸:۳۰

  ۲۹ رجب، وفات حضرت خدیجه(س) سه سال پیش از هجرت حضرت رسول(ص) (بنابه برخی روایات)

  حضرت خدیجه (سلام الله علیها) پس از ۲۵ سال زندگی مشترک با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) در سن ۶۵ سالگی، وفات یافت و در منطقه‏ ی حَجون مکه دفن گردید. وی در سن ۴۰ سالگی با رسول خدا (سلام الله علیها) ازدواج نمود و ثمره ‏ی ازدواج آن‏ها، دو پسر و چهار دختر به نام‏های قاسم، عبداللَّه، زینب، رقیه، امّ ‏کلثوم و حضرت فاطمه‏ ی زهرا (سلام الله علیهم) بود. آن حضرت نخستین زنی بود که به دین اسلام گروید و تمام اموال خود را در راه ترویج اسلام در اختیار پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) گذاشت. یکی از روزهایی که در آن احتمال رحلت آن حضرت نقل شده، ۲۹ رجب است.

 • جبهه ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۰۷:۵۵

  ۲۲ فروردین ۱۳۶۷ خورشیدی، مصادف با عملیات بیت المقدس ۵

 • صیاد شیرازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۹:۴۵

  ۲۱ فروردین ۱۳۷۸، شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی

  سپهبد علی صیاد شیرازی (۲۳ خرداد۱۳۲۳-۲۱ فروردین۱۳۷۸) فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی دفاع بوده‌است. او متولد روستای کبودگنبد شهرستان درگز استان خراسان رضوی است. وی یکی از فرماندهان جنگ ایران و عراق بود. صیاد شیرازی پس از ۳۲ سال خدمت در یگان‌های مختلف نیروی زمینی ارتش در تهران و مقابل درب منزلش، به دست نیروهای مسلح سازمان مجاهدین خلق، ترور شد.

 • فناوری هسته ای ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۷:۴۸

  ۲۰ فروردین، روز ملی فناوری هسته ای

  ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت.

 • انتفاضه ۱۳۹۷-۰۱-۱۹ ۰۹:۰۲

  ۱۹ فروردین ۱۳۴۶ خورشیدی، آغاز جنگ میان فلسطین و اسرائیل

  فلسطین جزء سرزمین­هایی‌ است که اولین تمدن­های بشری را در خود جای داده و دارای قدمت هزاران ساله است، اماکن مقدس بسیاری از سه دین آسمانی در آن وجود دارد که اهمیت آن را دو چنان می‌نماید.