نمایش همه
 • جمهوری ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۰۸:۲۵

  ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی، سالروز تاسیس حزب جمهوری اسلامی

  حزب جمهوری اسلامی مهم‌ترین حزب در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. شماری از شخصیت‌های علمی، مذهبی و سیاسی ایران که در پیروزی انقلاب نقش داشتند و از یاران امام خمینی بودند حزب جمهوری اسلامی را در سال ۱۳۵۷ تأسیس کردند. این حزب به خاطر حُسن شهرت مؤسسان روحانی آن، به شدت از سوی جامعه انقلابی ایران مورد استقبال قرار گرفت و سید محمد حسینی بهشتی نخستین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی گردید.

 • فتوی ۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۰۸:۰۱

  ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ خورشیدی، سالروز صدور فتوای تاریخی امام خمینی (ره ) علیه سلمان رشدی مرتد

  رشدی در طول زندگی خود در انگلستان به ! دینی و بی اعتقادی مطلق می رسد و در نهایت ، منکر و جود خدا می شود و این عقیده را رسما در مصاحبه با مجله اشترن در ۷ آبان ۱۳۷۱ (۲۹ اکتبر ۱۹۹۲) تحت عنوان ((من قهرمان نیستم )) بیان می کند.

 • بازرگان ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۰۸:۲۴

  ۲۳ بهمن ۱۳۵۷، آغاز به کار رسمی دولت موقت مهندس بازرگان

  روز ۲۳ بهمن ۱۳۵۷، در واقع علاوه بر آنکه اولین روز از عمر رسمی انقلاب اسلامی مردم ایران می باشد، مناسبت دیگری را نیز در خود جای داده و آن، آغاز به کار دولت موقت مهندس بازرگان، اولین دولت رسمی منتخب امام راحل می باشد که بعد از سقوط دولیت بختیاری، کار رسمی خود را آغاز می نماید.

 • 22 بهمن ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۲:۴۲

  ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی، پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران و پایان شاهنشاهی پهلوی

  پس از اعلان حکومت نظامی، حضرت امام خمینی (ره) اعلام کرد که مردم به حکومت نظامی اعتنایی نکنند. مردم نیز همچنان به یورش خود به مراکز دولتی و نظامی و انتظامی ادامه دادند و تقریباً تمام این مراکز با اندک درگیری و مقاومت، تسخیر شد و به دست مردم افتاد.

 • 15 بهمن ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۰۸:۲۱

  ۱۵ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی، تشکیل اولین دولت انقلاب

  روز یکشنبه ۱۵ بهمن سال ۱۳۵۷ امام خمینی طی حکمی مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت تعیین کرد.

 • انعقاد ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۸:۲۱

  14 بهمن 1327 هجری خورشیدی، انعقاد قرارداد نفتی گس گلشائیان میان ایران و انگلیس

  تا دهه اول سلطنت رضاشاه، افکار عمومی داخلی و خارجی به دلایل عدیده درصدد کاستن از شدت تسلط و تملک انگلیس بر منابع نفتی ایران برآمده بودند. در واقع در پی چنین واکنش‏هایی بود که رضاشاه درصدد برآمد برای انحراف اذهان عمومی هم که شده، قرارداد اولیه دارسی را بی‌اعتبار دانسته و ملغی اعلام دارد.

 • فاطمیه ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۱۰:۰۷

  ۱۳ جمادی الاول، شهادت حضرت فاطمه(س)به روایتی و آغاز ایام سوگ فاطمیه

  تاریخ شروع ایام فاطمیه و تاریخ پایان ایام فاطمیه بدین ترتیب می باشد : از ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ تا ۱ اسفند ۱۳۹۶ مجموعاً ۲۰ روز (به کل این زمان ایام فاطمیه می گویند).

 • 9 بهمن ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۸:۰۱

  9 بهمن 1320 هجری خورشیدی، مصادف با امضای پیمان سه جانبه بین انگلستان، شوروی و ایران

  اتحاد جماهیر شوروی و انگلستان در دو فصل اول و سوم منفردا و مشترکا تعهد می‌کنند حاکمیت و استقلال سیاسی ایران را محترم شمارند و با تمامی وسایلی که در اختیار دارند، از ایران در قبال هر تجاوزی از جانب آلمان و یا هر دولت دیگر دفاع نمایند.

 • 28 ژانویه ۱۳۹۶-۱۱-۰۸ ۰۸:۱۶

  هشتم بهمن، برابر با ۲۸ ژانویه، روز جهانی کمک به بیماران مبتلا به جذام

   بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت زمانی که شیوع یک بیماری در کشوری به یک در هر ده هزار مورد برسد، آن بیماری حذف شده تلقی می شود. به گفته کارشناسان ایران سال هاست که به این عدد رسیده است. تعداد موارد کشف شده جذام در ایران در سال، ۱۳۷۰ ۱۹۱ مورد بوده که در سال ۱۳۸۶ شیوع این بیماری به ۳۷ نفر کاهش یافته است.

 • ابو شعید ۱۳۹۶-۱۱-۰۴ ۰۸:۴۶

  ششم جمادی الاولی درگذشت «ابوسعید سنجری» ریاضی دان نامدار ایران در ۴۱۴ هجری قمری

  شواهدی در تاریخ وجود دارد که سنجری معتقد به چرخش ِ زمین به دور ِ خودش بوده است. ابوریحان بیرونی در کتاب «استیعاب الوجوه الممکنة فی صنعة الاسطرلاب" می گوید : " از ابو سعید سجزی، اُسطرلابی از نوع واحد و بسط دیدم که از شمالی و جنوبی مرکّب نبود و آن را اسطرلاب زورقی می نامید و او را به جهت اختراع آن اسطرلاب تحسین کردم

 • روز پرستار ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۷:۵۴

  ۵ جمادی الاولی سال پنجم هجری، میلاد حضرت زینب کبری(س)/ روز پرستار

  روایت شده است که پس از ولادت حضرت زینب (س)، حسین (ع) که در آن هنگام کودک سه چهار ساله بود، به محضر رسول خدا (ص) آمد و عرض کرد: ((خداوند به من خواهری عطا کرده است)). پیامبر(ص) با شنیدن این سخن، منقلب و اندوهگین شد و اشک از دیده فرو ریخت. حسین (ع) پرسید: ((برای چه اندوهگین و گریان شدی؟)).< p/> پیامبر(ص) فرمود: ((ای نور چشمم، راز آن به زودی برایت آشکار شود.))

 • باستان ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۲:۵۰

  دوم بهمن، جشن بهمنگان و روز بزرگداشت پدر و مردان درستکار در ایران باستان

  جشن بهمنگان در روز دوم بهمن ماه و به مناسبت همنام شدن روز و ماه برگزار می گردید. این عیدی بود که در آن روز طعام می پختند و بهمن سرخ و بهمن زرد بر کاسه ها می افشاندند.»

 • فردوسی ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۱۰:۲۹

  اول بهمن، زادروز ابوالقاسم فردوسی، صاحب شاهنامه

  اول بهمن ماه سال ۳۱۹ هجری شمسی، روزی است که در آن «حکیم ابوالقاسم فردوسی» حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن پا به عرصه وجود گذاشت.

 • موتلفه ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۹

  اول بهمن ۱۳۴۳ خورشیدی، مجازات حسنعلی منصور توسط هئیت موتلفه اسلامی

  یکی از مسائلی که در سال‌های بعد همواره پیرامون مساله ترور منصور مطرح بود، این است که هیات‌های موتلفه با حکم شرعی (فتوا) دست به ترور منصور زدند اما با وجود اینکه آن‌ها در آن زمان به عنوان پیروان امام خمینی شناخته می‌شدند، این فتوا از سوی امام خمینی صادر نشده و وی حتی صریحاً با چنین اقدامی مخالفت کرده بود.

 • سفارت ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۰۸:۲۹

  ۳۰ دی، آزادسازی ۵۲ گروگان امریکایی پس از ۴۴۴ روز بازداشت، ۱۳۵۹ خورشیدی

  ... و در لحظاتی که کارتر، دیگر رئیس جمهور نبود، هواپیمای الجزایری با ۵۲ آمریکایی فرودگاه مهرآباد را ترک می کرد. هواپیماها با شعار «مرگ بر آمریکا» مشایعت می شدند. هواپیماها خاک ایران را ترک کردند و در تاریکی شب مهتابی گم شدند.  

 • هوای پاک ۱۳۹۶-۱۰-۲۹ ۱۱:۵۳

  ۲۹ دی، روز ملی هوای پاک

  گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

 • بمباران ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۱:۴۵

  ۲۸ دی ۱۳۶۵ خورشیدی، بمباران وحشیانه سنندج توسط رژیم بعث عراق

  جنایت های رژیم بعث عراق در کشتار مردم بی دفاع در جریان هشت سال دفاع مقدس بی شمار است ولی هنوز و بعد از گذشت ۲۵ سال زخم های ناشی از بمبارن شهر سنندج به وسیله بمب افکن های رژیم  صدام حسین خودنمایی می کند.

 • نواب صفوی ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۱۴:۲۰

  ۲۷ دی ۱۳۳۴ خورشیدی، شهادت سید مجتبی نواب صفوی و یارانش

  سحرگاه یکشنبه ۲۷ دیماه سال ۱۳۳۴ اعضای فداییان اسلام را از لشگر یک پیاده به محل لشگر دو زرهی بردند. در وسط سالن پادگان وسایل شخصی آنان بر زمین ریخته بود, نواب جلو رفت عمامه و عبایش را برداشت, و با لبخند به دوستانش گفت: «به جدم قسم با همین لباس شهید میشوم.»

 • برجام ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۰۸:۱۹

  ۲۷ دی ۱۳۹۴ خورشیدی، تصویب و امضاء برجام

  برجام مخفف عبارت "برنامه جامع اقدام مشترک" است که دکتر محمدجوادظریف وزیر امورخارجه کشور در بیانیه مشترک توافق لوزان سوییس در تاریخ ۱۳/فروردین/۱۳۹۴ به کار بردند. برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک نام یا عنوان توافقی بود که در مورد مسأله هسته ای ایران درتاریخ ۳/آذر/۱۳۹۲در ژنو سوییس امضاءشد. معادل انگلیسی برجام، JCPOA است که مخفف عبارت Joint Comprehensive Plan of Action می باشد.

 • 26 دی ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۲۰

  ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ خورشیدی، خروج بی بازگشت شاه از کشور

  محمدرضا شاه در حالی کشور را برای همیشه ترک کرد که به عقیده برخی تحلیلگران در سال‌های آخر سلطنت، متوجه سقوط پرشتاب حکومت خود نبود. وقایعی که در سال­‌های آخر سلطنت اتفاق ­افتاد حکومت شاه را به سرنگونی نزدیک‌تر می‌کرد؛ اما افزایش درآمدهای نفتی، توسعه و بهبود رابطه با همسایگان خود از جمله عراق، حمایت‌ رسانه‌های غربی و همچنین حمایت دولت آمریکا از رژیم ایران مانع از آن می‌شد که او سست شدن پایه‌ها رژیم را درک کند.

 • امیرکبیر ۱۳۹۶-۱۰-۲۰ ۰۸:۰۲

  ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی،مصادف با قتل میرزا تقی خان امیرکبیر

  کودکی میرزا تقی فراهانی در سال ۱۱۸۶ در روستای هزاوه (از توابع اراک) متولد شد. پدر وی کربلایی قربان نام داشت و آشپز قائم مقام فراهانی بود. مادر امیر نیز فاطمه نام داشت و عمری طولانی داشت و مرگ هر دو فرزندش محمد تقی و محمد حسن را دید. وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست‌آورد.

 • آیت الله ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۰۸:۰۴

  ۱۹ دی ۱۳۹۵ خورشیدی، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

  ایشان از سال ۱۳۳۷ تا دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در تمامی صحنه‌های مبارزاتی حضوری چشم‌گیر داشت، چنانکه دستگیری‌های مکرر در ۷ دوره متناوب از سالهای ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۷ در مجموع چهارسال و پنج ماه نتوانست در عزم ایشان بر تداوم نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) خللی ایجاد نماید.

 • تختی ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۸:۱۵

  ۱۷ دی ۱۳۴۵ خورشیدی، درگذشت جهان پهلوان، غلامرضا تختی

  غلامرضا، ورزش را از نوجوانی آغاز کرد. ورزش ابتدا برای او نوعی تفنن و سرگرمی بود. در همان اوان، خیال قهرمان شدن، مدتی او را به وسوسه انداخت اما از همان نوجوانی که تازه به فکر باشگاه رفتن افتاده بود، اعتقاد داشت که ورزش برای تندرستی و سلامت جان و تن هر دو لازم است.

 • شهیدان ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۰۸:۰۱

  ۱۶ دی ۱۳۵۹ خورشیدی، سالروز حماسه شهدای هویزه

   دشمن در آغاز هجوم سراسری خود، ظرف ۴۸ ساعت از محور هویزه تا کرخه پیشروی کرده و در امتداد آن مستقر شده بود، به طوری که فاصله ی آن ها تا هویزه حدود ۱۰ کیلومتر بود.تاکتیک دشمن این بود، که با تصرف سوسنگرد، هویزه خود به خود سقوط می‌کند.در چنین شرایطی ۵۰ تا ۶۰ نفر از برادران سپاه برای جلوگیری از پیشروی دشمن مسؤولیت مین‌گذاری جاده ها را به عهده گرفتند...

 • نیما ۱۳۹۶-۱۰-۱۳ ۰۸:۰۵

  ۱۳ دی ۱۳۳۸ خورشیدی، درگذشت نیما یوشیج، پدر شعر پارسی

  «نیما یوشیج» به روایت دکتر روژه لسکو «نیما یوشیج» برای اروپاییان بویژه فرانسه زبانان چهره ای ناشناخته نیست. علاوه براینکه ایرانیان برخی از اشعار نیما را به زبان فرانسه ترجمه کردند، بسیاری از ایرانشناسان فرانسوی نیز دست به ترجمه اشعار او زدند و به نقد آثارش پرداختند.

 • نحوی ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۱۰:۵۹

  دوم ژانویه 793 میلادی، زادروز سیبویه، دانشمند سخندان شیرازی

  اهمیت تاریخی سیبویه از آن جهت است که نخستین فردی بود که برای زبان عربی صرف و نحو نوشت و صداها را در این زبان مشخص ساخت؛ بنابراین، علامات ضمه، فتحه، کسره و تنوین‌ها اختراع و کار سیبویه ایرانی است. وی با این عمل عنوان «سیبویه نحوی» را به خود اختصاص داد. بدون کاری که سیبویه کرد و در آن زمان یک شاهکار بود، پیشرفت زبان عربی میسر نبود و استحکام این زبان به این صورت باقی نمی‌ماند. به این ترتیب، این ایرانیان بودند که برای اعراب دستور زبان (صرف و نحو) نوشتند.

 • 2018 ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۹:۰۸

  اول ژانویه، آغاز سال نوی میلادی

  هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌دارند. با وجودی که این روز، یک عید مذهبی شناخته می‌شود، از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم.

 • مجلس ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۰۸:۲۰

  ۳۱ دسامبر ۱۹۰۶ میلادی، مظفرالدین شاه قاجار، قانون مشروطه را رسما امضاء کرد

  انقلاب مشروطیت یکی از مهمترین وقایع تاریخ معاصر ایران می باشد که سرفصل جدیدی در تاریخ ایران گشود. ریشه این انقلاب را باید در رفتار مستبدانه و ظالمانه و بی کفایتی حکومت قاجاریه از یکسو و از سوی دیگر تحولات اجتماعی ایران دانست.

 • 9 دی ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۰۸:۰۰

  ۹ دی، روز ملی بصیرت و میثاق با ولایت

  حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی ۹ دی ماه ۱۳۸۸ نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید .

 • حضرت فاطمه معصومه ۱۳۹۶-۱۰-۰۸ ۱۲:۱۸

  دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری، وفات حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر قم

  بزرگان قم وقتی از این خبر مسرّت بخش مطّلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالی که " موسی بن الخزرج " بزرگ خاندان " اشعری" زمام شتر آن مکرّمه را به دوش می کشید ؛ ایشان در میان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدّس شد و در منزل شخصی " موسی بن خزرج " اجلال نزول فرمود