نمایش همه
 • حوادث ترافیکی امروز ۰۹:۰۳

  ۳۰ آبان، روز جهانی یادواره قربانیان حوادث ترافیکی

  در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۰۵ سازمان ملل متحد سومین یکشنبه نوامبر هر سال را به عنوان روز جهانی یادبود قربانیان حوادث ترافیکی نامگذاری کرد . برگزاری مراسم این روز نه تنها ادای وظیفه ای انسانی و اخلاقی در قبال گروهی مظلوم و رنجدیده از شهر وندان جامعه است بلکه هشداری پیشگیرانه است  به همه کسانی که به نوعی در جاده ها تردد می کنند و بعضا" از عواقب رفتار های پر خطر خود آگاه نیستند .

 • قانون اساسی ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۰۸:۱۲

  ۲۴ آبان ۱۳۵۸ هجری شمسی، سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

  پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی، به منظور فراهم آمدن زمینه‌های عملی مناسب برای حاکمیت اسلام در تمامی شؤون مملکت، لازم بود قانون اساسی که مبین بنیادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران بر اساس اصول اسلامی باشد، تدوین گردد.

 • روز جهانی دیابت ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۰۸:۵۰

  ۱۴ نوامبر، روز جهانی دیابت

  ۱۴ نوامبر (۲۴آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود.از سال ۲۰۰۱ مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.

 • مهربانی ۱۳۹۶-۰۸-۲۲ ۰۸:۱۹

  ۱۳ نوامبر برابر با ۲۲ آبان، روز جهانی مهربانی

  قدمت روز مهربانی به سال ۱۹۶۰ باز می گردد که براساس آن جنبشی در ژاپن شکل گرفت تا مهربانی را ارج نهاده و رفتار محبت آمیز در کارهای روزمره را تشویق کند. روز ۱۳ نوامبر روز” لبخند محبت آمیز” است.

 • نیما ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۰۸:۱۰

  ۲۱ آبان ۱۲۷۶ هجری شمسی، زادروز نیما یوشیج

 • فلسطین ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۰۸:۰۴

  ۱۷ آبان ۱۳۵۴ هجری شمسی، به رسمیت شناخته شدن ملت فلسطین در سازمان ملل متحد

  در روز ۱۷ آبان ۱۳۵۴ هجری شمسی، مصادف با هشتم نوامبر ۱۹۷۵ میلادی سازمان ملل متحد، علیرغم مخالفت ها و کارشکنی های فراوان موفق گردید تا قطعنامه ای را با مضمون به رسمیت شناختن ملت فلسطین به تصویب برساند.

 • شریف امامی ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ ۰۷:۴۶

  ۱۵ آبان ۱۳۵۷ هجری شمسی، سقوط دولت جعفر شریف امامی

  ۱۵ آبان ماه ۱۳۵۷ کابینه جعفر شریف‌امامی سقوط کرد. در تابستان آن سال که سراسر ایران را تظاهرات و اعتصاب دربر گرفته بود، محمدرضا شاه پهلوی برای جلوگیری از بحران و انقلاب مسوولیت نخست‌وزیری را با اختیارات تام به او سپرد. شریف‌امامی با ایراد چند نطق مخصوصا نطق معروف او «من شریف امامی بیست روز پیش نیستم» دولت آشتی ملی را تشکیل داد که ظاهرا از مردم حمایت می‌کرد و خود را از خاندان روحانیون معرفی کرد.

 • روز ملی فرهنگ عمومی ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۰۸:۱۹

  ۱۴ آبان، روز ملی فرهنگ عمومی

  فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزشها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند و فراتر از گروهها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.

 • فهمیده ۱۳۹۶-۰۸-۰۸ ۱۰:۲۰

  هشت آبان ۱۳۵۹ شمسی، شهادت شهید حسین فهمیده

  رهـبـر مـا آن طـفـل دوازده سـاله ای اسـت که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است ، با نارنجک ، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید. امام خمینی (ره )

 • روز جهانی پسوریازیس ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۰۷:۳۷

  هفتم آبان مصادف با ۲۹ اکتبر، روز جهانی پسوریازیس

  بیماری پسوریازیس مسری نیست. میزان شیوع این بیماری تقریبا حدود ۳ درصد است و مردان و زنان با هر نژاد و سنی در معرض ابتلا به آن قرار دارند و غالبا در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی شیوع بیشتری دارد. علت اصلی ابتلا به پسوریازیس دقیقا مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با سیستم ایمنی بدن و البته ژنتیک ارتباط دارد؛ به این معنی که به نسل های بعد هم منتقل می شود.

 • فریدون مشیری ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۸:۳۵

  سوم آبان ۱۳۷۹ خورشیدی، وفات فریدون مشیری، شاعر نو پرداز ایران

  مشیری، نه اسیر تعصبات سنت گرایان شد، نه مجذوب نوپردازان افراطی . راهی را که او برگزید، همان حالت ِ نمایان ِ بنیان گذاران شعر نوین ایران بود. به این معنا که، او شکستن قالبهای عروضی، و کوتاه و بلند شدن مصرع ها و استفاده ی بجا و منطقی قافیه را پذیرفته و از لحاظ محتوی و مفهوم هم با نگاهی تازه و نو به طبیعت، اشیاء، اشخاص و آمیختن آنها با احساس و نازک اندیشی های خاص خود، به شعرش چهره ای کاملاً مشخص داده بود .

 • روز جهانی سازمان ملل متحد ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۰۸:۳۳

  ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ میلادی،تاسیس سازمان ملل متحد/روز جهانی سازمان ملل متحد

  ناکامی جامعه انسانی در پیش گیری از آغاز جنگ جهانی دوم، این باور را تقویت کرد که ایجاد یک نظام همکاری بین المللی کارآمد، می تواند در حفظ جهان در برابر جنگ مؤثر باشد. سرانجام در کنفرانسی که در سال ۱۹۴۵ در سانفرانسیسکو برگزار شد، ۱۵۱ کشور پیش نویس منشور ملل متحد را تدوین کردند و سازمان ملل متحد کار خود را به صورت رسمی از اکتبر ۱۹۴۵ آغاز کرد.

 • روز ملی آمار و برنامه ریزی ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۰۸:۴۰

  اول آبان، روز ملی آمار و برنامه ریزی

  دراسفند ماه سال ۱۳۳۱ هجری شمسی سازمان همکاری آمار عمومی تشکیل شد و در فروردین ماه سال ۱۳۳۲ هجری شمسی، قانون آمار و سرشماری به تصویب رسید. در این سال اداره آمار و سرشماری از اداره کل آمار و ثبت احوال جدا و به سازمان همکاری آمار عمومی ملحق شد.

 • ورود اسراء به شام ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۱:۳۰

  یکم ماه صفر سال ۶۱ هجری قمری، ورود اهل بیت به دربار شام

  کاروان اهل بیت امام حسین(ع) در حالیکه عزادار شهدای کربلا بودند و سر مبارک آن امام نیز توسط ایادی ابوسفیان حمل می شد در روز اول ماه صفر به شهر شام که امروز دمشق نامیده می شود وارد شدند.

 • هفته تربیت بدنی ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۸:۳۷

  ۲۶ مهر، روز ملی تربیت بدنی و ورزش

  در میان کشورهای مشرق زمین، ایران، تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود، بیشترین اولویت را به تربیت بدنی و ورزش می داد. در یکی از کتاب های باستانی آمده است: ورزش در ایران باستان، با هدف سلامت، شادابی و آماده بودن برای دفاع از وطن پا گرفت و هدف اصلی آن، تربیت جوانان بود. تیراندازی، کوه نوردی، شمشیرزنی، دو، اسب دوانی، شترسواری، ارابه رانی، مشت زنی، شنا و کشتی، در این مرز و بوم رواج داشت.

 • روز جهانی مبارزه با فقر ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۸:۰۷

  ۲۵ مهر برابر با ۱۷ اکتبر، روز جهانی ریشه کنی فقر

  امروز بیست و پنجم مهرماه (هفدهم اکتبر)، «روز جهانی ریشه‌کنی فقر» است. این روز برای نخستین بار در سال ۱۹۸۷ با گردهم آمدن حدود صد هزار نفر در میدان تروکادروی پاریس، گرامی داشته شد و در سال ۱۹۹۲ با ثبت در سازمان ملل متحد، در سراسر جهان رسمیت یافت.

 • عصای سفید ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۰۸:۳۳

  ۲۳ مهر برابر با ۱۴ اکتبر، روز جهانی عصای سفید

  قانون عصای سفید، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم می کند و از افراد نابینا می خواهد که به منظور حمایت از منافع خود، از تمام مفاد این قانون مطلع باشند.

 • روز جهانی استاندارد ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۰۹:۳۱

  ۲۲ مهر، برابر با ۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد

  اندیشه تشکیل سازمان بین المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۴۶ برابر با ۲۲ مهر ۱۳۲۵، در نشست رؤ سای مؤ سسه های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت . مقر این سازمان در ژنو می باشد. مـجـمـع عـمـومـی سـازمـان بـیـن المـللی اسـتـانـدارد در سـال ۱۹۶۹، مـقـرر داشـت کـه از سـال ۱۹۷۰، چـهـاردهـم اکـتـبـر بـه نـام روزجـهـانـی اسـتـانـدارد تـعـیـیـن و نـامـگـذاری شـود بـا پـذیـرفـتـن سـازمـان ملل روز جهانی استاندارد اعلام شد که اهمیت و ارزش فراوان استاندارد برای جهانیان آشکار شود.

 • شوریده شیرازی ۱۳۹۶-۰۷-۲۱ ۱۰:۳۵

  ۲۱ مهر ۱۳۰۵ هجری شمسی، وفات شوریده شیرازی، شاعر نامدار اهل شیراز

  شوریده شیرازی در شعر به شیوه وصال و وقار نظر داشت. غیر از غزلیات و قصیده ها، گاه مطایبه های او، نکته های ظریف اجتماعی دارد. اشعار شوریده شیرازی دارای مضامین بدیع و تازه و ترکیبات نو است. شوریده در اشعارش اصطلاحات عامیانه را با مهارت به کار برده و می توان وی را با اشخاص معروفی مانند رودکی و ابوالعلا معری مقایسه نمود.

 • حافظ شیرازی ۱۳۹۶-۰۷-۲۱ ۱۰:۲۶

  یاد یار

  ۲۰ مهر ماه، روز بزرگداشت حافظ شیرازی، غزل سرای بی بدیل پارسی گوی

  زمانی که با شاعری چون حافظ رو به رو هستیم در واقع با جهانی سرشار از ظرافت و معنا رو به روییم. گسترگی معنایی در شعر او به حدی است که هر کس از دیدگاه خویش مفاهیم ذهنی متناسب با تفکر خود را در شعرش پیدا می ‌کند و نظری خاص درباره او ارائه می‌دهد.

 • روز جهانی کودک ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۸:۵۰

  هشتم اکتبر، مصادف با ۱۶ مهر ماه، روز جهانی کودک

  در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که نخست «انجمن بین‌المللی ویژهٔ کودکان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد.

 • پرچم ایران ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۰۷:۵۹

  ۱۵ مهر ۱۲۸۶ خورشیدی، تعیین رنگ و طرح پرچم رسمی کشور ایران

  پس از انقلاب، نشانِ پرچم جای خود را به طرحی شبیه به واژه "اللَّه" داد که مانند لاله سرخی است که از خونِ شهیدان انقلاب سربرآورده و چهار قسمت آن شبیه هلال و جزء قائم میانی، یادآور شمشیر به نشانه قدرت و ایستادگی ملت مسلمان ایران است

 • هجرت امام خمینی از عراق به کویت ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۰۸:۲۳

  ۱۲ مهر ۱۳۵۷ خورشیدی، هجرت امام خمینی(ره) از عراق به کویت

  کاروان امام بعد از نماز صبح حرکت کرد ، چهار اتومبیل از یاران ، امام را بدرقه می‌کردند . دو اتومبیل رژیم عراق نیز کاروان امام را اسکورت می‌کردند . دولت ایران که از حرکت امام خمینی آشفته شده بود تماس خود را با سرویس اطلاعات عراق برقرار کرده بود و هر لحظه از کاروان امام خبر می‌گرفت.

 • شهادت امام زین العابدین(ع) ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۰۸:۳۰

  ۱۱ مهر ۱۳۹۶ شمسی برابر با ۱۲ محرم الحرام، شهادت حضرت زین العابدین(ع)

  حضرت سید الساجدین پس از گذراندن یک عمر پربرکت که در یکی از حساس ترین دوره های تاریخ اسلام واقع شد از ویژگی های مهمی در بین مردم برخوردار شده بود؛ چراکه فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت در هر مجلس و محفلی بیان می شد و در یک کلام امام در دل ها و عواطف مردم جا گرفته بود. این وضع بر امویان دشوار بود و آنها را می رنجاند و از همه کس بیشتر ولیدبن عبدالملک کینه امام را در دل داشت.

 • عاشوراء ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۱۰:۱۵

  دهم محرم الحرام سال ۶۱ هجری، مصادف با عاشوراء حسینی(ع)

  روز عاشورا مهم‌ترین روز عزاداری در فرهنگ شیعیان است. در هر نقطه‌ای که گروهی از شیعیان حضور داشته باشند در این روز مراسم سوگواری برگزار می‌شود. کشورهای شیعه‌نشین در این روز تعطیل رسمی هستند. بازارها و کسب و کار نیز تعطیل است. عزاداری که در ده روز اول محرم معمولا شب‌ها و در مکان‌های سرپوشیده برگزار می‌شد به کوچه و خیابان‌ها منتفل می‌شود و مردم به صورت دسته‌های عزاداری حرکت می‌کنند.

 • شکست حصر آبادان ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۴

  پنجم مهر ماه ۱۳۶۰ هجری شمسی، شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه

  امروز با گذشت ۳۵ سال از این عملیات پیروزمندانه، هر بار که خاطرات آن ایام مرور می شـود، ابعـاد تـازه ای از ایـن اقـدام شـ جاعانه و تاکتیـک بـالای نظـامی رزمندگان ایران اسلامی در این عملیات بازگو می شود وبر شیرینی آن برای نسل امروز افزوده می شود. 

 • دوم محرم الحرام ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۰۸:۰۴

  دوم محرم الحرام 61 هجری قمری، ورود کاروان امام حسین(ع) به کربلا

  نقل شده که پس از منزل گرفتن در کربلا، امام حسین(ع) فرزندان و برادران و اهل بیتش را جمع کرد و به آنان نگاهی کرد و گریست سپس فرمود: «اللهم انا عترة نبیک محمد(ص) قد اخرجنا و طردنا و ازعجنا عن حرم جدنا و تعدت بنی امیه علینا اللهم فخذ لنا بحقنا و انصرنا علی القوم الظالمین؛ خداوندا بدرستی که ما عترت و خاندان پیامبرت محمد(ص) هستیم که [از شهر و دیارمان] اخراجمان کردند و پریشان و سرگردان از حرم جدمان[رسول خدا(ص)] بیرون شدیم و  بنی امیه به ما تعرض کردند؛ خدایا پس حقمان را از آنان بگیر و ما را برابر ظالمان یاری ده.»

 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۰۹:۳۷

  ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ شمسی، حمله نظامی رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران.آغاز هفته دفاع مقدس

  جنگی نابرابر در شرایطی به ایران تحمیل شد که از جانب استکبار جهانی بویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح ‌های وابسته به غرب و شرق، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری‌های نظامی در صدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلاب، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند.

 • تمدن ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۱۰:۵۶

  ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور، روز جهانی گفتگوی تمدن ها

  عبارت گفتگوی تمدن‌ها بعد از اینکه در سپتامبر ۱۹۹۸ سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای سال ۲۰۰۱ را «سال گفتگوی تمدن‌ها» نام نهاد مشهور شد. پس از آن در بهمن ۱۳۷۷ دولت ایران مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها را برای هماهنگی فعالیت‌های مربوط به گفتگوی تمدن‌ها تأسیس کرد.

 • روز بین المللی ورزش دانشگاه ها ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۰۷:۵۴

  بیست و نهم شهریور، روز جهانی ورزش دانشگاه ها

  جشنواره بین المللی ورزش دانشگاهی جشنواره ای است که به منظور جذب مخاطبان بزرگتر از دانشجویان دانشگاه برگزار می شود. این یک فرصت برای دعوت شهروندان به انجام برخی از فعالیت جسمانی و ورزش دانشگاهی در خارج از محوطه دانشگاه است. در این نقطه از زمان FISU فدراسیون بین المللی فیزو اظهار امیدواری نموده تا فدراسیون های عضو هر کدام به گونه ای این جشنواره را در بزرگداشت این روز بین المللی برگزار نمایند.