نمایش همه
 • روز دانشجو دیروز ۱۴:۴۲

  به مناسبت ۱۶ آذرماه روز دانشجو؛

  دانشجوی انقلابی و مجاهدت در جبهه فرهنگ و اقتصاد

  به طور خاص مجاهدت در دو سنگر و جبهه فرهنگ و اقتصاد، امروز مطالبه ملت، رهبر و جامعه انقلابی و دینی از دانشجویان بصیر و آگاه و شجاع خود است.

 • حضرت فاطمه معصومه(س) دیروز ۰۸:۲۶

  به مناسبت وفات حضرت معصومه(س)؛

  زیارت همه ائمه در حرم حضرت معصومه(س)/ توسل ملاصدرا به بانوی قم

  حرم حضرت معصومه حرم اهل بیت است. گویا همه اهل بیت در اینجا حضور دارند. لذا در زیارتنامه ای که امام رضا نقل کردند ما چهارده معصوم را زیارت می کنیم و بعد حضرت معصومه را زیارت می کنیم.

 • سالروز ولادت امام حسن عسکری علیه السلام ۱۳۹۸-۰۹-۱۴ ۱۰:۴۵

  مقاومت امام حسن عسکری(ع) باعث انسجام شیعیان شد/ پایه‌گذار مهدویت

  امام حسن عسکری(ع) با شبکه اصحاب و شاگردانی که پرورش دادند، عقیده تشیع و مهدویت را ایجاد کردند و انسجام تشیع را رقم زدند.

 • بسیجی مکتبش نور و شهادت ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۴:۳۴

  به مناسبت روز بسیج مستضعفان؛

  پایه‌ریزی ارتش مردمی

  به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر ۱۳۵۸، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: مملکتی که ۲۰ میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد.

 • امام خمینی ۱۳۹۸-۰۹-۰۳ ۰۷:۵۶

  به مناسبت هفته بسیج؛

  الزامات تکامل و ثمردهی «شجره طیبه» بسیج

  پنج آذرماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفان به دستور امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸ است. اما امام خمینی(ره) در دو آذر ۱۳۶۷ در پیامی به بسیجیان تعبیر «شجره طیبه» را برای بسیج به کار می‌برند و می‌فرمایند: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‏‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‏‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‏‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‏‌نشانی گرفته‏‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‏‌اند.»

 • هفته وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۳:۱۷

  به مناسبت هفته وحدت

  سالگرد ولادت پیامبر اکرم و "هفته وحدت" گرامی باد

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی ره، به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • 13 آبان فاتح ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۰۸:۱۱

  روزی که آبستن ۳ واقعه مهم تاریخی شد

  ‏۱۳ آبان در تقویم ایران روزی است که آبستن سه واقعه مهم تاریخی شد؛ تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه ‏در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار بی‌رحمانه دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، ‏دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان ‏آمریکایی را به گروگان گرفتند، بدین ترتیب، مبارزه ضدآمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا ‏کرد‎.‎

 • امام رضا ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ ۱۴:۵۱

  به مناسبت شهادت امام رضا(ع)؛

  اسوه علم و اخلاق

  امام رضا(ع)، هشتمین امام شیعیان است که دارای القاب متعددی است و این القاب بیانگر شخصیت والای انسانی اوست که در آن علم و اخلاق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

 • امام حسن مجتبی ع ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ ۱۳:۰۱

  قیام امام حسن(ع) از دیدگاه رهبری

  رفتار سیاسی امام حسن مجتبی در دوران امامت و زعامتش به ویژه شش ماه نخست امامت آن بزرگوار و تقابل ایشان با معاویه یکی از پر چالش‌ترین و ابهام انگیزترین حرکات سیاسی امامان معصوم شیعه است.

 • رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ ۰۷:۵۰

  به مناسبت رحلت رسول اکرم(ص)؛

  پیامبری که منادی رحمت و مهربانی بود

  اسوه‌ای حسنه برای مسلمانان

  ماه صفر در حالی به پایان می‌رسد که داغ از دست دادن رحمة للعالمین بر دل مسلمانان جهان سنگینی می‌کند؛ پیامبر مهربانی و عطوفت که انسان‌ها را به تعامل و دوستی با یکدیگر دعوت می‌کند.

 • تربیت بدنی گراش ۱۳۹۸-۰۷-۲۹ ۰۷:۴۹

  پیام تبریک سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم به مناسبت هفته تربیت بدنی

  در سال گذشته با برنامه ریزی، همدلی و مشارکت یکدیگر، این دانشگاه در عرصه های مختلف ورزشی موفق به کسب افتخارات استانی و کشوری شد، در سال جاری نیز ضمن پیشبرد فرهنگ ورزش همگانی برای فتح قله های افتخار، گام های بلندی بر داریم.

 • ۲۳مهرماه؛روز جهانی نابینایان (عصای سفید) ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۰:۰۵

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

  حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • مقبره حافظ ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۰۹:۲۵

  به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  دیوانی همچون درسنامه آزادگی

  حافظ شاعری آگاه است و شرایط سیاسی اجتماعی زمانه خویش را خوب دریافته است چندان‌که شعر وی آیینه‌ای از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر اوست. در اینجا بخشی نگاه محسن ایزدیار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موضوع «حافظ و آزادگی» را مرور می‌کنیم.

 • امام حسن مجتبی(ع) ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۰۹:۰۵

  به مناسبت هفتم صفر؛

  صلح حسنی، راه قیام حسینی را هموار کرد/ غم روز ساباط بر امام مجتبی

  مفاد صلح امام حسن(ع) خصوصاً برای آینده جهان اسلام بسیار تعیین کننده بوده است. همین سند بود که راه امام حسین(ع) را برای قیام هموار کرد.

 • امام باقر ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ ۱۰:۲۸

  به مناسبت ولادت امام محمدباقر(ع)؛

  موسس یک دانشگاه بزرگ و برجسته اسلامی

  امام باقر(ع)، دانشمندان برجسته‌ای را در رشته‌های گوناگون معارف چون فقه، حدیث، تفسیر و دیگر شاخه‌های علوم اسلامی تربیت کرد که هر یک وزنه‌ای در دانش به شمار می‌رفتند. امام با درایت و هوشیاری تمام توانست شکافی را که در گذر سال‌های متمادی بین قرآن و عترت در باورهای دینی بخش عظیمی از مردم پدید آمده بود، از میان بردارد.

 • روز جهانی سالمندان ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۰۸:۲۵

  به مناسبت روز سالمند؛

  درد و رنج سالمندان را باور کنیم/امید به زندگی کهنسالان رنگی ندارد

  جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است و این در حالی است که اگر نتوانیم برنامه های برای گذران دوران سالمندی تدوین و اجرا کنیم، با مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و...، مواجه خواهیم شد.

 • دفاع مقدس ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۰۸:۲۶

  به بهانه آغاز هفته دفاع مقدس؛

  روزهایی فراتر از تاریخ/ وقتی شهر صف به صف مقاومت شد

  در تقویم‌ها ۳۱ شهریور به‌عنوان تاریخ رسمی شروع جنگ تحمیلی قیدشده است زمانی که به روایت تاریخ قبل‌تر از آن و حتی در همان روز نخستش حرف‌های نگفته زیادی وجود دارد، حرف‌هایی از مقاومت یک ملت.

 • لایه اوزون ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۰۸:۳۵

  به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه اوزون؛

  گام‌های مثبتی که کافی نیست

  روز جهانی حفاظت از لایه اوزون شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین‌المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد. ماجرا به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد، در آن سال کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اوزون نام‌گذاری کنند، بدین ترتیب روز ۱۶ سپتامبر (برابر با ۲۵ شهریور) را به عنوان روز جهانی حفاظت از لایه اوزون تعیین کردند.

 • نشست هم اندیشی تربیت بدنی ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۲

  طی نشست هم‌اندیشی؛

  اساتید تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی قم گردهم آمدند

  اساتید اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی قم به منظور انجام هماهنگی‌های بیشتر در راستای رفع مشکلات و چالش‌های موجود، طی نشستی هم‌اندیشی گردهم آمدند.

 • شهادت امام سجاد(ع) ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۱۰:۴۳

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین(ع)

  تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

  امام سجاد(ع) در مواجهه با فضای عمومی جامعه اسلامی که تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، بر آن شدند تا با بیان ادعیه صحیفه سجادیه وجدان مردم را دوباره یه سمت معارف توحیدی بازگردانند.

 • عاشورا ۱۳۹۸-۰۶-۱۷ ۱۳:۳۰

  یادداشت؛

  عاشورا رمز مبارزه و ایستادگی/ سلوک عاشورایی، مناسک شیعی

  عاشورا را باید تمثالی از عالی ترین وجوه انسانی متجلی در هستی دانست، که در زیبا ترین شکل ممکن نقشی بی بدیل از تقابل ظلم و جهل و شقاوت و نامردمی با حق و عدالت و.. تصویر کرده است.

 • ابوریحان ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۰۸:۴۳

  به مناسبت روز گرامیداشت "ابوریحان بیرونی"؛

  پایه‌های نظریه تکاملی داروین در آرای ابوریحان بیرونی

  ۱۳ شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و طبیعی‌دان برجسته ایرانی،در سده چهارم و پنجم هجری است که حدود ۸۰۰ سال پیش از داروین در آرای خود به بیان مفهوم "انتخاب مصنوعی" پرداخته و پایه‌های نظریه تکاملی داروین یا انتخاب طبیعی را شکل داده است.

 • لبیک یا حسین(ع) ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۰

  حلول ماه محرم ، ماه پژمرده شدن گلستان فاطمه تسلیت باد

 • شرح زندگی زکریای رازی - گناباد ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۱۱:۲۱

  به مناسبت زادروز "کاشف الکل" و روز داروساز؛

  شرح زندگی زکریای رازی، از کیمیاگری تا پزشکی

  پنجم شهریور٬ روز بزگداشت زکریای رازی و روز داروساز نامیده شده است. رازی پزشکی حاذق٬ فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی‌ است که به کاشف الکل٬ جوهر گوگرد و نفت سفید شهرت دارد. او همچنین پایه‌گذار شیمی نوین و از زمره پزشکانی است که بعضی از عقایدش در طب امروزی نیز به کار می‌رود.

 • مباهله ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۰۹:۵۶

  «مباهله» اثبات حقانیت دین اسلام است/ پیامی که خانواده محور بود

  استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم مباهله را معجزه‌ای زنده و جاوید دانست که تا قیامت ادامه دارد و گفت: در جریان مباهله حقانیت دین اسلام و پیامبر(ص) اثبات شد.

 • ابوعلی سینا ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۰:۲۰

  به مناسبت سالروز تولد "ابن سینا" نخبه مشرق زمین؛

  شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

  "ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا"، مشهور به "ابوعلی سینا"، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس، تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که روز میلاد او "روز پزشک" نام گرفته است.

 • باب الحوايج ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۰:۱۵

  به مناسبت ولادت موسی ابن جعفر(ع)؛

  ادب خواجه نصیر نسبت به امام کاظم(ع)/ تأملی در روز ولادت امام هفتم

  خواجه نصیر در آستانه مرگ، وصیت می ­نماید که مرا در حرم شریف باب­ الحوائج موسی بن جعفر دفن نمایید و برای احترام به مقام آن امام بزرگوار هیچ یک از القاب مرسوم را روی قبرم ننویسید.

 • عید غدیر ۱۳۹۸-۰۵-۲۹ ۱۴:۴۴

  به مناسبت عید سعید غدیر

  چرا مردم در روز به دیدار سادات می روند؟

  یک کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه روز عید غدیر، قابل تبریک به همه است، گفت: سیدبن طاووس در کتاب "الاقبال" به نقل از امام صادق(ع) آورده است که "خلفا در تلاش هستند تا روز ۱۸ ذی الحجه (عید غدیر) را کمرنگ کرده و با سکوت این روز را برگزار کنند، در حالی که اهل بیت می خواستند که این روز مهم با شادمانی برگزار شود و به قدری به آداب این روز پرداخته شود تا برای عموم مردم این سوال پیش آید که ۱۸ ذی الحجه چه روزی است؟ و به این صورت مردم با اتفاق این روز مهم آشنا شوند"

 • امام هادی 2.jpg ۱۳۹۸-۰۵-۲۷ ۰۷:۴۵

  نگاهی به زندگی امام علی النقی الهادی (ع)/ تبیین مقام شامخ امامت از طریق زیارت غدیریه و زیارت جامعه

  امام هادی علیه السلام از آغاز امامت در مدینه حضور داشتند و در مدت اقامت در این شهر نقش بسیار مهمی در رهبری شیعیان ایفا کردند؛ به طوری که حکومت عباسی از موقعیت ممتاز امام احساس خطر کرده و حضور ایشان در مدینه را به صلاح ندانست.

 • عید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۱ ۰۶:۳۹

  فضیلت و اعمال عیدقربان؛ جشن رهایی از اسارت نفس

  روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان روز عید و خوشحالی و سرور است، زیرا علاوه بر این که بنده‌ای مخلص از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگی خویش را در پیشگاه خدای بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمی از بندگان مخلص خدا به او تاسی جسته، به زیارت خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و از جمله، قربانی را انجام می‌دهند.