نمایش همه
 • لایه اوزون ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۰۸:۳۵

  به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه اوزون؛

  گام‌های مثبتی که کافی نیست

  روز جهانی حفاظت از لایه اوزون شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین‌المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد. ماجرا به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد، در آن سال کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اوزون نام‌گذاری کنند، بدین ترتیب روز ۱۶ سپتامبر (برابر با ۲۵ شهریور) را به عنوان روز جهانی حفاظت از لایه اوزون تعیین کردند.

 • نشست هم اندیشی تربیت بدنی ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۲

  طی نشست هم‌اندیشی؛

  اساتید تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی قم گردهم آمدند

  اساتید اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی قم به منظور انجام هماهنگی‌های بیشتر در راستای رفع مشکلات و چالش‌های موجود، طی نشستی هم‌اندیشی گردهم آمدند.

 • شهادت امام سجاد(ع) ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۱۰:۴۳

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین(ع)

  تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

  امام سجاد(ع) در مواجهه با فضای عمومی جامعه اسلامی که تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، بر آن شدند تا با بیان ادعیه صحیفه سجادیه وجدان مردم را دوباره یه سمت معارف توحیدی بازگردانند.

 • عاشورا ۱۳۹۸-۰۶-۱۷ ۱۳:۳۰

  یادداشت؛

  عاشورا رمز مبارزه و ایستادگی/ سلوک عاشورایی، مناسک شیعی

  عاشورا را باید تمثالی از عالی ترین وجوه انسانی متجلی در هستی دانست، که در زیبا ترین شکل ممکن نقشی بی بدیل از تقابل ظلم و جهل و شقاوت و نامردمی با حق و عدالت و.. تصویر کرده است.

 • ابوریحان ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۰۸:۴۳

  به مناسبت روز گرامیداشت "ابوریحان بیرونی"؛

  پایه‌های نظریه تکاملی داروین در آرای ابوریحان بیرونی

  ۱۳ شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و طبیعی‌دان برجسته ایرانی،در سده چهارم و پنجم هجری است که حدود ۸۰۰ سال پیش از داروین در آرای خود به بیان مفهوم "انتخاب مصنوعی" پرداخته و پایه‌های نظریه تکاملی داروین یا انتخاب طبیعی را شکل داده است.

 • لبیک یا حسین(ع) ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۰

  حلول ماه محرم ، ماه پژمرده شدن گلستان فاطمه تسلیت باد

 • شرح زندگی زکریای رازی - گناباد ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۱۱:۲۱

  به مناسبت زادروز "کاشف الکل" و روز داروساز؛

  شرح زندگی زکریای رازی، از کیمیاگری تا پزشکی

  پنجم شهریور٬ روز بزگداشت زکریای رازی و روز داروساز نامیده شده است. رازی پزشکی حاذق٬ فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی‌ است که به کاشف الکل٬ جوهر گوگرد و نفت سفید شهرت دارد. او همچنین پایه‌گذار شیمی نوین و از زمره پزشکانی است که بعضی از عقایدش در طب امروزی نیز به کار می‌رود.

 • مباهله ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۰۹:۵۶

  «مباهله» اثبات حقانیت دین اسلام است/ پیامی که خانواده محور بود

  استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم مباهله را معجزه‌ای زنده و جاوید دانست که تا قیامت ادامه دارد و گفت: در جریان مباهله حقانیت دین اسلام و پیامبر(ص) اثبات شد.

 • ابوعلی سینا ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۰:۲۰

  به مناسبت سالروز تولد "ابن سینا" نخبه مشرق زمین؛

  شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

  "ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا"، مشهور به "ابوعلی سینا"، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس، تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که روز میلاد او "روز پزشک" نام گرفته است.

 • باب الحوايج ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ ۱۰:۱۵

  به مناسبت ولادت موسی ابن جعفر(ع)؛

  ادب خواجه نصیر نسبت به امام کاظم(ع)/ تأملی در روز ولادت امام هفتم

  خواجه نصیر در آستانه مرگ، وصیت می ­نماید که مرا در حرم شریف باب­ الحوائج موسی بن جعفر دفن نمایید و برای احترام به مقام آن امام بزرگوار هیچ یک از القاب مرسوم را روی قبرم ننویسید.

 • عید غدیر ۱۳۹۸-۰۵-۲۹ ۱۴:۴۴

  به مناسبت عید سعید غدیر

  چرا مردم در روز به دیدار سادات می روند؟

  یک کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه روز عید غدیر، قابل تبریک به همه است، گفت: سیدبن طاووس در کتاب "الاقبال" به نقل از امام صادق(ع) آورده است که "خلفا در تلاش هستند تا روز ۱۸ ذی الحجه (عید غدیر) را کمرنگ کرده و با سکوت این روز را برگزار کنند، در حالی که اهل بیت می خواستند که این روز مهم با شادمانی برگزار شود و به قدری به آداب این روز پرداخته شود تا برای عموم مردم این سوال پیش آید که ۱۸ ذی الحجه چه روزی است؟ و به این صورت مردم با اتفاق این روز مهم آشنا شوند"

 • امام هادی 2.jpg ۱۳۹۸-۰۵-۲۷ ۰۷:۴۵

  نگاهی به زندگی امام علی النقی الهادی (ع)/ تبیین مقام شامخ امامت از طریق زیارت غدیریه و زیارت جامعه

  امام هادی علیه السلام از آغاز امامت در مدینه حضور داشتند و در مدت اقامت در این شهر نقش بسیار مهمی در رهبری شیعیان ایفا کردند؛ به طوری که حکومت عباسی از موقعیت ممتاز امام احساس خطر کرده و حضور ایشان در مدینه را به صلاح ندانست.

 • عید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۱ ۰۶:۳۹

  فضیلت و اعمال عیدقربان؛ جشن رهایی از اسارت نفس

  روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان روز عید و خوشحالی و سرور است، زیرا علاوه بر این که بنده‌ای مخلص از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگی خویش را در پیشگاه خدای بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمی از بندگان مخلص خدا به او تاسی جسته، به زیارت خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و از جمله، قربانی را انجام می‌دهند.

 • روز عرفه ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۰۷:۳۹

  به مناسبت روز عرفه؛

  دعای عرفه سراسر عرفانی است/ روزی که توبه در آن مقبول خواهد شد

  عرفه روزی است که بنا بر روایات در آن درهای رحمت الهی باز بوده و خداوند عطای خود را بر مردم گسترانیده و بر همگان تفضّل فرموده است، به همین خاطر توبه در آن مقبول است و دعا به اجابت خواهد رسید.

 • امام محمد باقر(ع) ۱۳۹۸-۰۵-۱۸ ۰۹:۴۳

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

  بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل نشده‌اند

  آیت الله مبلغی گفت: بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل ناشده باقی مانده‌اند. یعنی ما جامعه شناسی روایات امام باقر (ع) را که مربوط به زمان آن حضرت است در اختیار نداریم.

 • خبرنگار ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۲۱:۳۸

  به مناسبت روز خبرنگار

  بدون خبرنگار لحظه‌ها ماندگار نمی‌شود

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «اگر زحمات شما [خبرنگارها] نباشد، این لحظه‌ها هرگز ماندگار نمی‌شود... شما آن را حفظ می‌کنید و در اختیار افکار مردم قرار می‌دهید. بدون این دوربین‌ها، قلم‌ها و دلسوزی‌های شما برای تهیه و تنظیم اخبار و مطالب، این کارهای ما مثل یک چیزهای تثبیت نشده است.»

 • شهید بابایی ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۱۰:۰۵

  به مناسبت سالروز شهادت شهید بابایی؛

  آنچه بین عباس بابایی و ژنرال آمریکایی گذشت

  خلبان عباس بابایی، بزرگ مردی که در مکتب شهادت پرورش یافت، مجاهدی که زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود و هر لحظه از زندگانی‌اش موج‌ها در برداشت، مرد وارسته‌ای که سراسر وجودش عشق و از خودگذشتگی و کرامت بود، رزمنده‌ای که دلاور میدان جنگ بود و مبارزه سترگ با نفس اماره خویش، از آن زمان که خود را شناخت کوشید تا جز در جهت خشنودی حق تعالی گام برندارد، به راستی او گمنام، اما آشنای همه بود، از آن روستاییِ ساده دل، تا آن خلبان دلیر و بی‌باک.

 • سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی باد ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۰۸:۱۶

  یکم ذی الاحجه؛

  سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

  نخستین روز از آخرین ماه قمری،سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است.

 • شهادت امام محمد تقی (ع) ۱۳۹۸-۰۵-۱۱ ۱۰:۳۴

  امامت جوادالائمه(ع) در کودکی یک کرامت بود/ تأکید بر پرهیز از نفاق

  یکی از اساتید حوزه علمیه، امامت امام جواد(ع) در سن ۸ سالگی را یک کرامت مهم دانست و گفت: امام نهم شیعیان با وجود سن کم از عهده تمامی حیله‌های دشمنان برمی‌آمدند.

 • ۸ مرداد؛ روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۲

  به مناسبت روز بزرگداشت شهاب‌الدین سهروردی

  بدترین دوره؛ دوره نبود نوآوری است

  هشتم مرداد روز بزرگداشت «شهاب الدین سهروردی» است؛ فیلسوف بزرگ ایران زمین که با یاری جستن از عقل و شهود پایه گذار مکتب اشراق شد و به درک عالم هستی رسید و مسلمانان را با فصلی تازه از فلسفه و عرفان آشنا کرد و تاثیر شگرفی بر مراکز علمی و فلسفی جهان گذاشت.

 • دهه کرامت ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۰

  دهه کرامت گرامی باد

  دهه کرامت، دهه اول ماه ذی العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی الرضا(علیه السلام) می باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است.

 • شهادت امام صادق ۱۳۹۸-۰۴-۰۹ ۰۸:۴۶

  چرا امام صادق(ع) را رئیس مذهب شیعه می گویند؟

  یک کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه امام صادق(ع)، منتشرکننده و گسترش دهنده مکتب تشیع بود، افزود: این امام بزرگور احیاگر و مروج مذهب شیعه بودند و کلمه "رئیس" به معنای در راس بودن است.

 • شهادت امام صادق ۱۳۹۸-۰۴-۰۷ ۰۷:۳۷

  (۲۵ شوال)؛

  شهادت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد

  امام جعفر صادق (ع) در سن ۳۱ سالگی پس از مرگ پدرش به امامت رسید. امامت امام صادق(ع) همزمان با سال‌های پایانی حکومت بنی امیه و سال‌های آغازین حکومت بنی عباس بود و به علت ضعف و عدم استقرار نظام سیاسی، وی فرصت بسیار مناسبی برای فعالیت فرهنگی و مذهبی به دست آورد.

 • سالروز شهادت چمران ۱۳۹۸-۰۳-۳۱ ۱۶:۰۲

  ۳۱ خرداد سالروز درگذشت شهید چمران؛ "فرمانده دل‌ها"

  سی و یکم خرداد ماه سالروز عروج عاشقانه مردی است که در تاریکی دل شب روشنایی محراب عارفانه عبادتش برستارگان هفت آسمان طعنه می‌زد و در صحنه کارزار، سرپنجه‌های هنرمندانه فکرش با غیرت برگرفته از ایمان و استقامت، او را شیربیشه نبرد حق علیه باطل می‌کرد.

 • کودکان کار ۱۳۹۸-۰۳-۲۶ ۰۸:۱۵

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان

  بی‌بهره از بهداشت و آموزش

  در تقویم تاریخ جهانی روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. این روز به ما یادآوری می‌کند که کار کردن کار کودکان نیست و حق نداریم کودکی را به بهانه کار اجباری و تحمیلی از کودکان دنیا دریغ کنیم.

 • عید فطر/جهرم ۱۳۹۸-۰۳-۱۴ ۲۰:۱۶

  اعمال شب عید فطر

  عید فطر، روز چیدن میوه های شاداب استجابت مبارک باد

  شب‌ عید فطر بسیار مبارک است و در فضیلت و اهمیت آن همین بس که در بعضی از روایات آمده است، اهمیت آن کمتر از شب قدر نیست و در روایات توصیه به عبادت و احیای این شب شده است.

 • 14 خرداد ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۱۲:۱۶

  سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد تسلیت باد

  نیمه خرداد یاد آور خاطره تلخ رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۴۲به برکت هدایت و روشنگری امام مظلومان و پا برهنگان است.

 • قدس ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۰۷:۵۷

  در روز جهانی قدس؛

  مردم روزه دار قم توطئه معامله قرن علیه فلسطین را محکوم کردند

  راهپیمایی با شکوه روز جهانی قدس همزمان با سراسر ایران اسلامی با حضور گسترده مردم روزه دار در شهر مقدس قم برگزار شد.

 • فتح خرمشهر ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۲۲:۵۶

  ۳ خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

  مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

 • امام حسن عسگری(ع) ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۰۸:۰۰

  به مناسبت ولادت کریم اهل بیت(ع)؛

  سخاوت بی اندازه امام مجتبی(ع)/ تهمت ناروای برخی مستشرقین به امام

  امام حسن(ع) سه دفعه اموال خود را در راه خدا تقسیم کرد و دو دفعه کلّ اموال و آنچه را که داشت در راه خدا بخشید. تا جایی که دشمنان هم اقرار دارند او سخی‌ترین مرد عرب است.