نمایش همه
 • عاشورا ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۵

  تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

  تاسوعا و عاشورا ۹۷ برابر با چهارشنبه ۲۸ و پنجشنبه ۲۹ شهریور است. تاسوعا در لغت به معنای نهم بوده و روز بزرگداشت حضرت عباس (ع) می‌باشد. عاشورا نیز به معنای دهم بوده و روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش در ماه محرم است. واقعه عاشورا در سرزمین کربلا و در سال ۶۱ هجری قمری برابر با ۲۰ مهرماه ۵۹ هجری شمسی رخ داده است.

 • اورژانس ۱۳۹۷-۰۶-۲۵ ۱۰:۰۰

  ۲۶ شهریورماه «روز اورژانس و فوریت‌های پزشکی» گرامی باد

 • مباهله ۱۳۹۷-۰۶-۱۳ ۱۲:۰۱

  به‌بهانه ۲۴ ذی‌الحجه؛

  روز مباهله چه روزی است؟

  مباهله در اصل از «بَهل» به‌معنی رها کردن و برداشتن قید و بند از چیزی است، اما مباهله به‌معنای لعنت کردن یکدیگر و نفرین کردن است.

 • غدیر ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۰:۴۲

  عید سعید غدیر خم مبارک باد

 • عید قربان ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۰۷:۲۲

  عید قربان؛ روز ذبح نفس با تیغ تقوا

  عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می رسد، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است. در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را، یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند تا سبکبال شود.

 • 28 مرداد(هفتم ذی الحجه ) شهادت امام محمد باقرعلیه السلام ۱۳۹۷-۰۵-۲۸ ۰۸:۰۴

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام ) تسلیت باد

  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر (( علیه السلام )) ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم .

 • بازگشت آزادگان سلحشور ۱۳۹۷-۰۵-۲۶ ۱۴:۵۴

  ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز از پی سال‌ها تحمل رنج و اسارت گرامی باد

  بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال ۱۳۶۹ و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان است.

 • سالروز ازدواج حضرت علی(ع) ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۰۷:۲۹

  اول ذی الحجه

  سالروز پاکترین، زلالترین، شادترین و مقدس ترین پیوند هستی مبارکباد

  اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است.

 • شهادت امام محمد تقي علیه السلام ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۰۵:۵۳

  سالروز شهادت حضرت امام محمد تقی ( جواد الائمه ) را به دوستداران و پیروان آن امام همام تسلیت عرض می‌نمائیم.

 • روز خبرنگار ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۰۷:۲۴

  روز خبرنگار چه روزی است؟!

  در تقویم شمسی ۱۷ مرداد به‎خاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر به‎عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. این نوشته چند روز پس از روز خبرنگار جاری شده و علت آن در ادامه مطلب می‎آید.

 • حقوق بشر ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۰۷:۱۹

  حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

  چهاردهم مرداد در تقویم رسمی ایران به عنوان روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شده است.

  انتشار اعلامیه حقوق بشر اسلامی از سوی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی پیش‌درآمدی شد بر اینکه کشورهای اسلامی نیز با تاسی از اندیشه‌های ناب اسلامی اعلامیه‌ای را در خصوص چهارچوب‌های حقوق بشر و کرامت انسانی منتشر کنند تا در مقابل اعلامیه جهانی حقوق بشر که بعضا در مواردی با چهارچوب‌های اسلامی تناقض دارد بتواند راهکاری جمعی برای ارزش گذاشتن به حقوق انسان‌ها از نگاه شریعت اسلامی باشد.

 • دهه کرامت ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ ۱۱:۱۴

  فرا رسیدن دهه کرامت / از حضرت معصومه تا حضرت رضا (ع)

  دهه کرامت،دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

 • ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۰۷:۱۵

  /اول ذی‌القعده سالروز ولادت دومین شفیعه روز جزا/

  ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر مبارک باد

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذی القعده سال ۱۷۳ هـ ق، ۲۵ سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

 • حجاب ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۰۷:۴۹

  حجاب و عفاف راهی به سوی بهداشت روانی جامعه

  نگاهی به مبانی حجاب وعفاف که برخاسته از حقایق دین است در عصر برهنگی، تنها پاسخ مثبت و حقیقی به نیازهای درونی و بازگشت به گرایش‌های فطری جامعه انسانی است که سلامت، امنیت، معنویت و کمال را در خانواده و اجتماع میسر می‌سازد.

 • شهادت امام صادق ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۰۷:۳۷

  (۲۵ شوال)؛

  شهادت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد

  امام جعفر صادق (ع) در سن ۳۱ سالگی پس از مرگ پدرش به امامت رسید. امامت امام صادق(ع) همزمان با سال‌های پایانی حکومت بنی امیه و سال‌های آغازین حکومت بنی عباس بود و به علت ضعف و عدم استقرار نظام سیاسی، وی فرصت بسیار مناسبی برای فعالیت فرهنگی و مذهبی به دست آورد.

 • روز قلم ۱۳۹۷-۰۴-۱۳ ۱۱:۰۰

  روزی که برای صاحبانش هم شناخته‌شده نیست!

  چهاردهم تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز قلم» نام‌گذاری شده است؛ البته این روز برای مردم و اغلب حتی برای اصحاب قلم هم شناخته‌شده نیست.

 • مهران ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۰:۱۶

  سالروز آغاز عملیات «کربلای۱» و آزادسازی «مهران»

  به دنبال عملیات غافلگیرکننده «والفجر ۸ » و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و به هم خوردن توازن سیاسی – نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه‌ای جدید برگزید و درصدد فعال شدن در جبهه زمینی و موضع تهاجمی برآمد و این استراتژی را بعد از اشغال مهران، «استراتژی دفاع متحرک» نامگذاری کرد.

 • بهشتی ۱۳۹۷-۰۴-۰۷ ۱۰:۳۵

  سالروز شهادت دکترشهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش گرامی باد

  هفتم تیر بود. اشک ها عنان از چشم گرفته بودند. در کف هیچ کس توانی نمانده بود. کسی را یارای تسلی بخشیدن نبود. بهشتی و یارانش به سمت آسمان پرواز کرده بودند و شاهدان عشق را نظاره می نمودند.

 • ۵ تیرماه سالروز اجرای عملیات «ظفر۲» ۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۱۰:۲۹

  ۵ تیرماه سالروز اجرای عملیات «ظفر۲»

  پنجم تیرماه، سالروز اجرایی شدن عملیات «ظفر ۲» است که در سال ۱۳۶۴ با انگیزه پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعثی عراق در استان«کرکوک» طراحی و به اجرا در آمد.

 • شهید دکتر چمران ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۱۲:۱۴

  سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

  سخن گفتن از شهیدی با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه‌ای که جمع اضداد بود، از آهن و اشک، ‌از شیر بیشه نبرد و عارف شب‌های قیرگون، از پدر یتیمان و دشمن سرسخت کافران، بسیار سخت بلکه محال است.

 • عید سعید فطر ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۳

  عید سعید فطر

  روز چیدن میوه های شاداب استجابت مبارک باد

  عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است.

 • روز جهانی اهدا خون ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۱۲:۲۴

  ۲۴خرداد روز جهانی اهدای خون

  روز ۲۴ خرداد هر سال (۱۴ ژوئن) به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود ...

 • صنایع دستی ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۰:۵۰

  ۱۰ ژوئن،

  روز جهانی صنایع دستی گرامی باد

  در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک بر روح انسان است، صنایع دستی یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان تا هست لطافت را می خواهد و صنایع دستی این نیاز مبرم انسان را برآورده می کند. ۱۰ ژوئن؛ روز جهانی صنایع دستی را گرامی میداریم.

 • قدس ۱۳۹۷-۰۳-۱۹ ۰۸:۱۷

  به مناسبت روز جهانی قدس؛

  روز قدس؛ نماد استکبارستیزی و همگرایی امت اسلامی

  راهپیمایی روز قدس به عنوان نماد استکبار ستیزی می‌تواند یک فرصت برای وحدت مسلمانان باشد، اتحادی که هدف آن مبارزه با اشغالگران در ابعاد مختلف به شمار می‌رود. تحلیلگران سیاسی بر این باورند که برگزاری این گونه راهپیمایی ها موجب اتحاد جامعه فلسطین حول محور مقاومت و مبارزه می‌شود و امنیت منطقه در سطح خاورمیانه را رقم می‌زند.

 • شهادت حضرت علی (ع) ۱۳۹۷-۰۳-۱۵ ۲۱:۵۸

  شهادت حضرت علی (ع) تسلیت باد.

  حضرت علی (ع) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اکرم (ص) بود که پیغمبر اکرم او را سرپرستی نموده و در خانه خود جای داده و بزرگ کرده بود و پس از بعثت نیز تا زنده بود ازآن حضرت حمایت کرد و شر کفار عرب و خاصه قریش را از وی دفع نمود .

 • رحلت امام (ره) ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۲۳:۱۹

  ۱۴ خرداد؛

  سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

  سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ رحلت نمودند.

 • قیام 15 خرداد ۱۳۹۷-۰۳-۱۲ ۰۸:۲۵

  قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود

  بی تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ریشه و علت پدید نمی آید و بسترها و عواملی در شکل گیری آن مؤثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود. این قیام، سر آغاز تحوّلات و دگرگونیهای شگفت آوری شد که به حق می توان از آن به عنوان «یوم اللّه» نام برد.

 • میلاد امام حسن علیه السلام ۱۳۹۷-۰۳-۱۰ ۱۰:۳۰

  /میلاد نور، در نیمه ماه نور/

  پانزدهم ماه مبارک رمضان ولادت کریم اهل‌ بیت(ع)

  «امام حسن مجتبی(ع) ثابت می‌کند که توانسته کار خود را همچون صلح حدیبیه رسول گرامی اسلام (ص) پیش ببرد و به اعتبار ضعیف شده مومنان واقعی، قوتی دوباره بخشد و چه نیک است که در مجالس منقبت آن امام، به اینگونه اقدامات مبارک، همچون الگوهای جاوید بشری نگریسته شود تامجلس یاد این بزرگان بجای آنکه محل عقده گشایی و ضجه و ترحم شود، باید به عنوان درس‌نامه زندگی و سیاست درجهان پیچیده کنونی بازتعریف شود. »

 • گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر در دانشگاه علوم پزشکی جهرم ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۰۷:۵۸

  حماسه‌ای که باعث جنون صدام شد!

  نویسنده کتاب «بوی گل مریم» و «دکتر بدو» درباره فتح خرمشهر گفت: فتح خرمشهر حادثه ای بسیار بزرگ و سرنوشت ساز بود به طوری که بعد از فروپاشی دژ بعثی ها در خرمشهر کمر صدام شکست.

 • ماه رمضان ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۰۸:۱۹

  چهار ویژگی نورانی ماه رمضان !

  پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند: اگر بندگان خدا می دانستند که در ماه رمضان چه برکاتی هست آرزو می کردند که رمضان یک سال باشد. اما این برکات چگونه برکاتی است که معرفت بدان موجب چنین آرزویی می گردد؟