نمایش همه
 • ربیع الاول ۱۳۹۶-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۲

  برکات و اعمال ماه ربیع الاول

  ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها می باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (ص) در این ماه است و می توان ادعا کرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتی مانند آن به خود ندیده است .

 • آخر صفر ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۳:۰۲

  آخر ماه صفر

  در سوگ نبی جهان سیه می پوشد در سینه دل از داغ حسن می جوشد از ماتم هشتمین امام معصوم هر شیعه ز درد جام غم می نوشد

 • کتاب ۱۳۹۶-۰۸-۲۰ ۰۸:۵۵

  ۲۰-۲۶آبان

  هفته کتاب و کتابخوانی

  کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. کتاب محصول تجربه‏ های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏ های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

 • اربعین ۱۳۹۶-۰۸-۱۷ ۱۲:۰۶

  گذری بر تاریخچه اربعین

  فلسفه پیاده رویی اربعین: نخستین زائران اربعین خود کاروان اهل بیت(ع) بودند که در مسیر برگشت از شام به مدینه در کربلا توقف کردند.

 • 16 آبان ۱۳۹۶-۰۸-۱۶ ۰۸:۴۶

  ۱۶ آبان

  صدور پیام امام خمینی(ره) در محکومیت کشتار دانش ‏آموزان در ۱۳ آبان توسط رژیم پهلوی

  “من از جنایاتی که اخیراً در دانشگاه‏ها با فرزندان اسلام نموده‏ اند در سوگم. من از دانشجویان عزیز که در راه اسلام و کشور، فدایی داده‏ اند و در مقابل شاه با مشتی گره کرده ایستاده و او را محکوم کرده ‏اند، تشکر می‏کنم”.

 • آباده ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۱۴:۴۱

  مروری بر وقایع سیزدهم آبان سال های قبل و بعد از انقلاب

  در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد.

 • شهدا ۱۳۹۶-۰۸-۰۸ ۱۰:۰۴

  شهیدحسین فهمیده

  محمدحسین فهمیده (زاده‌ٔ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۶ در قم-درگذشتهٔ ۸ آبان ۱۳۵۹ در خرمشهر) سومین فرزند از بین هشت فرزند خانواده فهمیده و یکی از رزمندگان بنام جنگ ایران و عراق است که در عملیات استشهادی به تانک‌های عراقی کشته شد.

 • شهادت حضرت رقیه(س) ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۸:۱۶

  دردانه سه ساله

  پنجم ماه صفر سالروز شهادت حضرت رقیه (س) می باشد. ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دردانه اباعبدالله الحسین(ع)، نگاهی اجمالی به زندگانی حضرت رقیه (س) می اندازیم.

 • امام محمد باقر(ع) ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۴:۲۸

  زندگانی امام باقر(ع)در یک نگاه

  حضرت امام محمد باقر(ع) پنجمین امام شیعیان در روز جمعه اول ماه رجب سال پنجاه وهفت هجری قمری در مدینه طیبه متولّد شد. امام باقر(ع)در جریان نهضت امام حسین علیه السلام همراه جدّش به کربلا آمد. درآن وقت سه سال و نیم از عمر شریفش گذشته بود. آن حضرت پس از امام سجاد(ع)حدود نوزده سال،امامت و رهبری شیعیان را به عهده داشت و در روز دوشنبه هفتم ذیحجه سال صد و چهارده هجری قمری در سن پنجاه و هفت سالگی به شهادت رسیدند.

 • شهادت امام سجاد(ع) ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۰۸:۲۳

  تاریخ شهادت امام سجاد(ع)چه روزی است؟

  امام سجاد (ع) چهارمین امام شیعیان و فرزند امام حسین (ع) است که تاریخ دقیق شهادت ایشان مشخص نمی‌باشد. امام سجاد (ع) در کربلا اسیر و به شهادت رسیدند.

 • بزرگداشت حافظ ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۰۷:۱۳

  20 مهرماه

  روز بزرگداشت حافظ

  بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ می‌باشد که در این روز برنامه‌های متنوعی در شیراز و سایر نقاط جهان برگزار می‌شود. عمده برنامه‌های این روز شامل شب شعر، گل افشانی آرامگاه حافظ، نمایش و رونمایی از دیوان‌های شعر حافظ و غیره می‌باشد.

 • شهادت امام سجاد(ع) ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۰۸:۵۸

  امام سجاد(ع)از کربلا تا شهادت

 • شام غریبان ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۲۱:۵۶

  شام غریبان چه اتفاقاتی رخ داد؟

  وقتی نام عاشورا به گوش می‌رسد، آتش سوزناکی از غم، دل را در بر می‌گیرد و اشک، امان را می‌برد.

 • تاسوعا ۱۳۹۶-۰۷-۰۸ ۱۰:۲۶

  تاسوعا و عاشورا

 • 7 مهر ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۱۳:۴۰

  7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

  هفتم مهرماه به نام «آتش نشانی و ایمنی» نامگذاری شده است. در واقع این روز بهانه‌ای است تا به گرامیداشت انسان‌هایی پرداخته بشود که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش دیگر انسان ها می‌گذرند تا آنها بتوانند در امنیت زندگی کنند.

 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۲۰:۰۱

  هفته دفاع مقدس

  جنگ عراق با ایران که در ایران با نام جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس و در زمان صدام در عراق با نام قادسیهٔ صدام شناخته می‌شود، طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۴:۴۳

  سیاه پوش کردن دانشکده

  در عزای بزرگترین استاد مکتب عشق

  شیعیان از امام رضا(ع)، چنین نقل شده است: «وقتی محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد، حزن و اندوه تا پایان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود.»

 • روز شعر و ادب فارسی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۸:۴۵

  ۲۷ شهریور ماه

  روز شعر و ادب فارسی

  در تقویم ایرانی به نام بزرگداشت استاد سید محمد حسین شهریار شاعر معاصر آذری نامگذاری شده است . سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال ۱۲۸۵ در تبریز به دنیا آمد .

 • سوره هل اتی ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۰۸:۲۵

  روز خانواده

  روز نزول سوره هل اتی

  سوره انسان یا هل اتی یا دَهر هفتاد و ششمین سوره و از سوره‌های مدنی قرآن که در جزء ۲۹ قرآن جای گرفته است. سوره انسان درباره خلقت انسان و هدایت او سخن می‌گوید و سپس به اوصاف ابرار (نیکوکاران)، نعمت‌هایی که خداوند به آنان می‌دهد و دلیل این نعمت‌ها می‌پردازد و در آخر از اهمیت قرآن و مشیت پروردگار سخن می‌گوید.

 • ولادت امام موسی کاظم(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۸:۰۹

  ولادت امام موسی کاظم(ع)

  کانَ یُلقَّبُ بِالکاظِمِ لِأنَّهُ کانَ یُحسِنُ إلی مَن یُسی‏ءُ إلَیهِ ، کانَ هذا عادَتَهُ امام کاظم‏ علیه السلام] از آن روی "کاظم" نامیده شد که همواره با کسی که به او بدی می‏کرد ، به نیکی رفتار می‏کرد ؛ این خوی او بود الکامل ، ج ۶ ، ص ۱۶۴ .

 • 17 شهریور ۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۹:۴۴

  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷

  جمعهٔ سیاه

  واقعهٔ ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ معروف به «جمعهٔ سیاه» که در منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، واقعه‌ای در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران انجامید،

 • ولادت امام هادی(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۲

  زندگینامه امام هادی (ع)

  تولد امام دهم شیعیان حضرت امام علی النقی (ع ) را نیمه ذیحجه سال ۲۱۲ هجری قمری نوشته اند .

 • دکتر حسابی ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۸:۳۵

  12 شهریور سالروز درگذشت

  دکتر محمود حسابی پدر فیزیک ایران

  سید محمود حسابی (زاده ۳ اسفند ۱۲۸۱ در تهران – درگذشت ۱۲ شهریور ۱۳۷۱ در ژنو) با نام اصلی محمود خان میرزا حسابی معروف به پروفسور حسابی فیزیکدان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران بود.

 • عید اصحی ۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۱:۴۲

  عید اضحی

  عید قُربان (به عربی: عِید الأضحیٰ و یا عید نحر) به روز دهم ماه قمری ذی‌الحجه گفته می شود که از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است و به‌ یاد ابراهیم و فرزندش، اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

 • شهادت امام محمد باقر(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۷:۵۰

  شهادت حضرت امام محمدباقر(ع)

  امام پنجم، حضرت امام محمدباقر(ع) در هفتم ذی‏الحجه‏ ی سال صد و چهارده هجری قمری به دست هشام بن عبدالملک اموی در مدینه مسموم گردید

 • روز دارو ساز ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۰۷:۵۹

  5 شهریور

  روز دارو ساز

  پنجم شهریورماه روز ولادت حکیم محمدبن زکریای رازی شیمیدان، طبیب ، داروشناس و داروساز ایرانی روز داروسازان می باشد.

 • 2 شهریور ۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۲۳:۴۶

  ۲ شهریور

  آغاز هفته دولت

  دوم تا هشتم شهریور ماه، هفته دولت نامگذاری شده است.انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه ای از دولتمردان مردمی بودند

 • اول ذی الحجه ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۸:۰۷

  اول ذی الحجه

  سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

  اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است.

 • شهادت امام جواد(ع) ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۱:۲۴

  شهادت امام محمد تقی (ع)

  امام جواد (ع) در سن ۸ سالگی به مدت ۱۶ سال امامت را بر عهده داشت و مکتب علمی، اجتماعی شیعه را جلوه خاص بخشید. شهادت آن بزرگوار پایانی است بر تلاشهای چشمگیر ایشان که عباسیان را آنچنان غافلگیر نمودکه نتوانستند حضرت را تحمل نمایند و سرانجام با توطئه معتصم به شهادت رسید.

 • بازگشت پرستوها ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۲۲

  بازگشت پرستوها

  روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ایران اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازی بود که پس از تحمل سالهای اسارت خود در اردوگاههای عراق، پای به میهن اسلامی گذاشتند و به آغوش خانواده‏ های خود بازگشتند. این رویداد بزرگ، دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه ‏ای به آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران، بار دیگر عهدنامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرائط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب ‏نشینی از مرزهای ایران و آزادسازی اسیران ایرانی را داد.