نمایش همه
 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۲۰:۰۱

  هفته دفاع مقدس

  جنگ عراق با ایران که در ایران با نام جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس و در زمان صدام در عراق با نام قادسیهٔ صدام شناخته می‌شود، طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۴:۴۳

  سیاه پوش کردن دانشکده

  در عزای بزرگترین استاد مکتب عشق

  شیعیان از امام رضا(ع)، چنین نقل شده است: «وقتی محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد، حزن و اندوه تا پایان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود.»

 • روز شعر و ادب فارسی ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۰۸:۴۵

  ۲۷ شهریور ماه

  روز شعر و ادب فارسی

  در تقویم ایرانی به نام بزرگداشت استاد سید محمد حسین شهریار شاعر معاصر آذری نامگذاری شده است . سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال ۱۲۸۵ در تبریز به دنیا آمد .

 • سوره هل اتی ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۰۸:۲۵

  روز خانواده

  روز نزول سوره هل اتی

  سوره انسان یا هل اتی یا دَهر هفتاد و ششمین سوره و از سوره‌های مدنی قرآن که در جزء ۲۹ قرآن جای گرفته است. سوره انسان درباره خلقت انسان و هدایت او سخن می‌گوید و سپس به اوصاف ابرار (نیکوکاران)، نعمت‌هایی که خداوند به آنان می‌دهد و دلیل این نعمت‌ها می‌پردازد و در آخر از اهمیت قرآن و مشیت پروردگار سخن می‌گوید.

 • ولادت امام موسی کاظم(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۸:۰۹

  ولادت امام موسی کاظم(ع)

  کانَ یُلقَّبُ بِالکاظِمِ لِأنَّهُ کانَ یُحسِنُ إلی مَن یُسی‏ءُ إلَیهِ ، کانَ هذا عادَتَهُ امام کاظم‏ علیه السلام] از آن روی "کاظم" نامیده شد که همواره با کسی که به او بدی می‏کرد ، به نیکی رفتار می‏کرد ؛ این خوی او بود الکامل ، ج ۶ ، ص ۱۶۴ .

 • 17 شهریور ۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۹:۴۴

  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷

  جمعهٔ سیاه

  واقعهٔ ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ معروف به «جمعهٔ سیاه» که در منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، واقعه‌ای در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران انجامید،

 • ولادت امام هادی(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۲

  زندگینامه امام هادی (ع)

  تولد امام دهم شیعیان حضرت امام علی النقی (ع ) را نیمه ذیحجه سال ۲۱۲ هجری قمری نوشته اند .

 • دکتر حسابی ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۸:۳۵

  12 شهریور سالروز درگذشت

  دکتر محمود حسابی پدر فیزیک ایران

  سید محمود حسابی (زاده ۳ اسفند ۱۲۸۱ در تهران – درگذشت ۱۲ شهریور ۱۳۷۱ در ژنو) با نام اصلی محمود خان میرزا حسابی معروف به پروفسور حسابی فیزیکدان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران بود.

 • عید اصحی ۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۱:۴۲

  عید اضحی

  عید قُربان (به عربی: عِید الأضحیٰ و یا عید نحر) به روز دهم ماه قمری ذی‌الحجه گفته می شود که از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است و به‌ یاد ابراهیم و فرزندش، اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

 • شهادت امام محمد باقر(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۷:۵۰

  شهادت حضرت امام محمدباقر(ع)

  امام پنجم، حضرت امام محمدباقر(ع) در هفتم ذی‏الحجه‏ ی سال صد و چهارده هجری قمری به دست هشام بن عبدالملک اموی در مدینه مسموم گردید

 • روز دارو ساز ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۰۷:۵۹

  5 شهریور

  روز دارو ساز

  پنجم شهریورماه روز ولادت حکیم محمدبن زکریای رازی شیمیدان، طبیب ، داروشناس و داروساز ایرانی روز داروسازان می باشد.

 • 2 شهریور ۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۲۳:۴۶

  ۲ شهریور

  آغاز هفته دولت

  دوم تا هشتم شهریور ماه، هفته دولت نامگذاری شده است.انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه ای از دولتمردان مردمی بودند

 • اول ذی الحجه ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۸:۰۷

  اول ذی الحجه

  سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

  اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است.

 • شهادت امام جواد(ع) ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۱:۲۴

  شهادت امام محمد تقی (ع)

  امام جواد (ع) در سن ۸ سالگی به مدت ۱۶ سال امامت را بر عهده داشت و مکتب علمی، اجتماعی شیعه را جلوه خاص بخشید. شهادت آن بزرگوار پایانی است بر تلاشهای چشمگیر ایشان که عباسیان را آنچنان غافلگیر نمودکه نتوانستند حضرت را تحمل نمایند و سرانجام با توطئه معتصم به شهادت رسید.

 • بازگشت پرستوها ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۲۲

  بازگشت پرستوها

  روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ایران اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازی بود که پس از تحمل سالهای اسارت خود در اردوگاههای عراق، پای به میهن اسلامی گذاشتند و به آغوش خانواده‏ های خود بازگشتند. این رویداد بزرگ، دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه ‏ای به آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران، بار دیگر عهدنامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرائط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب ‏نشینی از مرزهای ایران و آزادسازی اسیران ایرانی را داد.

 • شهید محسن حججی ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۱:۰۰

  شهید مدافع حرم محسن حججی

  حکایت تلالو ایمـان و معنویت

 • روز خبرنگار ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۱:۴۳

  ۱۷ مرداد

  روز خبرنگار

  کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

 • ولادت امام رضا(ع) ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۴:۲۲

  امام رضا (ع)

  علی بن موسی الرضا علیه‌السلام (۱۱ ذی القعده ۱۴۸ ه . ق - ۳۰ صفر ۲۰۳ ه. ق) فرزند امام کاظم(علیه اسلام) و نجمه خاتون (سلام الله علیها) هشتمین امام شیعیان اثنی عشریاست. کنیه ایشان، ابوالحسن می باشد و مدت امامتشان ۲۰ سال است که همزمان بود با سالهای پایانی خلافت هارون الرشید، خلافت امین (چهار سال) و ۵ سال اول خلافت مأمون عباسی.

 • شاهچراغ ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۲۹

  ششم ذی قعده روز بزرگداشت شاه چراغ حضرت احمد بن موسی(ع)

  «امامزاده سید احمد بن موسی» که به شاه چراغ مشهور است برادر «امام علی بن موسی الرضا (ع)» و یکی از پرهیزگارترین و با تقواترین فرزندان «امام کاظم علیه السلام» بود

 • دهه کرامت ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۰:۲۳

  آشنایی اجمالی با دهه کرامت

  فاصله زمانی یکم ذی القعده سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س)، تا یازدهم ذی القعده سالروز ولادت ثامن الائمه شمس الشموس عالم آل محمد(ص)حضرت امام رضا (ع) با عنوان دهه کرامت نامگذاری شده که جشن ها و آیین های شادباش و معنوی ملهم از آموزه های رضوی در سراسر ایران اسلامی و خارج از کشور به یمن قدوم موالید نورانی، برگزار می گردد.

 • شهادت امام صادق ۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۹:۱۳

  شهادت امام صادق(ع)

  حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ علیه‌ السلام‌ رئیس‌ مذهب‌ جعفری‌ (شیعه‌) در روز ۱۷ ربیع‌ الاول‌ سال‌ ۸۳ هجری‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ امام‌ محمد باقر (ع‌) و مادرش‌ "ام‌ فروه‌" دختر قاسم‌ بن‌ محمد بن‌ ابی‌ بکر می‌باشد.

 • حدیث ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۱:۲۱

  حدیث هفته

 • حدیث ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۲

  یک روز یک حدیث

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۷:۴۸

  شهادت

  شهید آیت اللّه شیخ محمد صدوقی، چهارمین شهید محراب، نماینده امام و امام جمعه یزد بود. او در روز جمعه دهم رمضان 1402 پس از اقامه نماز جمعه به دست منافقان به شهادت رسید و این همان معراج به سوی اللّه بود که او آرزویش را داشت و بارها از خدا خواسته بود. آن پرهیزگار خطاب به دشمنان اسلام و نظام اسلامی چنین گفته بود: «به فرض آن که مرا ترور کردید؛ چه می شود؟ مرغابی را از آب می ترسانید؟».

 • 7 تیر ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۷:۵۱

  هفت تیر

  انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی واقعه‌ای است که در ۷ تیر ۱۳۶۰ منجر به کشته‌شدن هفتاد و پنج نفر از اعضای این حزب شد.

 • عید فطر ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۱۳

  عید سعید فطر

  عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و نماز عید برگزار می‌ شود. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. ا

 • روز قدس ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۳:۴۴

  روز قدس

  روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.امام خمینی(ره)

 • بسیج اساتید ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۲۸

  روز بسیج اساتید گرامی باد

  سی و یکم خرداد سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران روز بسیج اساتید گرامی باد

 • شب قدر ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۰۸:۴۴

  شبهای قدر

  مراد از قدر، تقدیر و اندازه ‏گیری است و شب قدر شب اندازه ‏گیری است و خداوند متعال در شب قدر حوادث یک سال را تقدیر می ‏کند و زندگی، مرگ، رزق، سعادت و شقاوت انسانها و اموری ازاین قبیل را دراین شب مقدر می ‏گرداند.

 • میلاد امام حسن(ع) ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۰۸:۵۷

  کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع)

  روز پانزدهم رمضان سال سوم هجری قمر ی آسمان شمس مدینه به برکت تولد کودکی در بیت نبوت وامامت نور باران گردید.