نمایش همه
 • روزبسیج اساتید دیروز ۱۲:۰۹

  ۳۱خرداد،شهاد استاد شهید چمران

  روز بسیج اساتید

  مصطفی چمران (تولد۱۳۱۰ تهران – شهادت۳۱ خرداد ۱۳۶۰ دهلاویه)معروف به دکتر چمران و شهید چمران، فیزیک‌دان، فعال سیاسی، از اعضاینهضت آزادی ایران، وزیر دفاع دولت مهدی بازرگان، از همراهان موسی صدر در تشکیل جنبش امل (لبنان)، وزیر دفاع ایران، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ ایران و عراق بود.

 • عید فطر ۱۳۹۷-۰۳-۲۶ ۱۷:۲۹

  عید فطر

  روز پاداش اعمال

  عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و نماز عید برگزار می‌ شود. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است.

 • روز قدس ۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۱۰:۱۱

  روز قدس

  چرا و چگونه؟

  اعلام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام(ره) و گسترش این مسأله به سایر کشورهای اسلامی، فلسطین را از مسأله‌‏ای داخلی بودن، خارج و آن را به عنوان یکی از مهم‏‌ترین مسائل جهان اسلام، تبدیل کرد.

 • نیمه خرداد ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۰۸:۴۶

  14 و15 خرداد

  درعزای روح الله

  بار دیگر چهاردهم‌ خرداد فرا رسید، روز عزای‌ بزرگ‌ جهان‌ اسلام‌، روزی‌ که‌ در آن‌، ایران،‌ صبحی‌ بی‌خورشید را آغاز کرد، روزی‌ که‌ انقلاب‌، دیگر ضربان‌ آن‌ قلب‌ تپنده‌ را نشنید، روزی‌ که‌در سراسر جهان‌، هرجا مسلمان‌ دردمند یا انسان‌ آزاده‌یی‌ بود احساس‌ یتیمی‌ کرد.

 • امام حسن مجتبی(ع) ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۱۷:۵۹

  15 رمضان

  ولادت امام حسن مجتبی(ع)

  حسن بن علی المجتبی، فرزند اول علی ابن ابیطالب(ع)، امام نخست شیعیان و فاطمه زهرا (س)دختر محمّد(ص)، امام دوم شیعیان است که از وی با عنوان امام حسن مجتبی یاد می‌کنند. کنیهٔ وی ابومحمد و ملقب به مجتبی است. او از اهل بیت و نیز آل کسا به‌شمار می‌آید.

 • وفات حضرت خدیجه(س) ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۵

  سال روز وفات حضرت خدیجه (س)

  جایگاه و نقش حضرت خدیجه (س) در سخت ترین دوران تاریخ اسلام بر کسی پوشیده نیست، او در دوران بعثت با حمایت های مادی ومعنوی خویش از پیامبر اکرم (ص)نقش مهمی را در تثبیت و گسترش اسلام ایفا نمود. وی در سال دهم بعثت و اندکی پس از وفات حضرت ابوطالب (ع) درگذشت.

 • حلول ماه رمضان ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۳:۳۷

  بهار قرآن در بهار طبیعت

  سال ۹۷ میهمانی خدا کلا در بهار صورت خواهد گرفت و تاریخ شروع روز اول ماه مبارک رمضان سال ۱۴۳۹ هجری قمری برابر با،روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ خورشیدی و مصادف با ۱۷ مه سال ۲۰۱۸ میلادی می باشد اما با توجه به اینکه برای شروع ماه رمضان نیاز به رویت هلال ماه می‌باشد این تاریخ ممکن است جابجا گردد و ماه رمضان ۱۳۹۷ از ۲۶ اردیبهشت ماه آغاز شود.

 • هفته هلال احمر ۱۳۹۷-۰۲-۱۸ ۰۷:۵۵

  ۱۸ تا ۲۴ اردیبهشت

  روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

  این سازمان بین المللی که با هدف تخفیف آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی تشکیل شد، بر اساس موافقتنامه ژنو در سال ۱۸۶۴ میلادی و به خصوص به علت تلاش شخصی به نام ژن هنری دونان (Jean Henry Dunant) سوئیسی، "صلیب سرخ" نام گرفت.

 • نیمه شعبان ۱۳۹۷-۰۲-۱۱ ۱۴:۰۱

  نیمه شعبان

  نیمه شعبان، روز ۱۵ شعبان و سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان می‌باشد.

 • ولادت حضرت علی اکبر(ع) ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۸:۵۴

  11 شعبان

  سالروز تولد حضرت علی اکبر(ع)

  علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، که به علی اکبر شهرت دارد، فرزند امام حسین(ع)، پیشوای سوم شیعیان است که در 11شعبان سال 33ق در مدینه به دنیا آمد. گفته‌اند او در سیرت ظاهری و باطنی بسیار به پیامبر اسلام شبیه بوده است.

 • سال روز شکست آمریکا در طبس ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۱۰:۰۳

  ۵ اردیبهشت

  طبس در دست ماموران خدا

  پنجم اردیبهشت، سالروز شکست نظامی آمریکا در صحرای طبس است. در این حمله نظامی، شیطان بزرگ با مفتضحانه ترین وضعی شکست خورد.

 • اعیادشعبانیه ۱۳۹۷-۰۱-۳۱ ۱۰:۵۴

  اعیاد شعبانیه

 • روز ارتش ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۱:۰۱

  ۲۹ فروردین

  چرا روز ارتش نام گرفت؟

  نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، در طول هشت سال دفاع مقدس آنچه در توان داشتند برای دفع تجاوز و کسب پیروزی و افتخار انجام دادند.نامگذاری 29 فروردین به نام روز ارتش از ابتکارات امام خمینی(ره) بود. آن هم در شرایطی که ارتش جمهوری اسلامی با کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی روبه رو بود.

 • مبعث ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ ۰۸:۱۵

  ۲۷ رجب

  مبعث رسول مهربانی ها

  مَبعَث در اصطلاح اسلامی به روزی گفته می‌شود که پیامبر اکرم (ص) به پیامبری برانگیخته شد. این اتفاق در۴۰ سالگی پیامبر(ص) در غار حراء واقع در کوه نور در نزدیکی شهر مکه روی داد و سرآغاز دین اسلام بود. طبق دیدگاه مشهور شیعه امامیه، این رویداد در روز ۲۷ رجب، ۱۳ سال قبل از هجرت پیامبر (ص) روی داده است.

 • شهادت امام هفتم ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۱۲:۲۰

  ۲۵ رجب

  سالروز شهادت باب الحوائج

  بیست و پنجم رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم(علیه السلام)، امام هفتم شیعیان جهان در سال ۱۸۳ هجری است.

 • امیر صیاد شیرازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۹:۲۷

  21 فروردین

  سالروز شهادت صیاد دلها

  امیر کم نظیر ارتش اسلام سپهبد علی صیاد شیرازی یکی از این پر و بال سوختگان وصال نور است که لباس زیبای شهادت زیبنده قامتش و کمترین مزد اخلاص، فداکاری و ایثار و پروانگی اوست.

 • 20 فروردین ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۰:۳۷

  ۲۰ فروردین

  روز ملی فناوری هسته ای

  ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد.

 • 13 رجب ۱۳۹۷-۰۱-۱۱ ۱۳:۵۲

  راز ولادت حضرت علی(ع)در درون کعبه

  در سیزدهم رجب سال ۳۰ عام الفیل، حادثه بس عجیبی رخ داد که هرگز در تاریخ بشریت سابقه نداشته و بعد از آن نیز تکرار نشده است، و آن حادثه، به دنیا آمدن نوزادی است در درون خانه کعبه که به نام علی علیه السلام اسم گذاری شد.

 • امام جواد(ع) ۱۳۹۷-۰۱-۰۸ ۱۱:۱۰

  ۱۰ رجب

  ولادت نهمین امام

  امام جواد (ع) نهمین امام شیعیان دوازده امامی بعد از پدرش علی بن موسی الرضا و قبل از پسرش هادی می باشد. از امام جواد علیه السلام گاهی با عنوان ابوجعفر هم یاد می کنند. «جواد» و «تقی» مهم ترین و مشهورترین القاب امام نهم است.

 • لیله الرغایب ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۹:۳۹

  لیلة الرغائب چگونه شبی است؟

  "رجب"، ماه خداست؛ ماه پر برکتی است که اعمال بسیاری برای آن ذکر شده است. باید خود را در دریای زلالش بشوییم تا پاک شویم. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.

 • عید ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۱۰:۴۳

  نوروز

  عید نوروز که با تحویل سال و چرخیدن یک دور کامل زمین به گرد خورشید شروع می شود، از جمله اعیادی است که تاریخ پیدایش آن قبل از اسلام است. این عید با آمدن اسلام و زدودن خرافات از چهرۀ آن مورد موافقت و تأیید اسلام قرار گرفت؛ در روایات نیز آمده است که روزی برای حضرت علی(ع) هدیه ای آوردند، حضرت فرمود این چیست؟ گفتند: ای امیر المؤمنین، امروز نوروز است. فرمود هر روز را برای ما نوروز قرار دهید.

 • 22 اسفند ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۰۹:۰۰

  ۲۲ اسفند

  روز بزرگداشت شهدا

  شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است. شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است. ۲۲ اسفند، سالروز صدور فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی گرامی باد.

 • چهارشنبه سوری ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۰:۰۹

  درس عبرت برای چهارشنبه سوری

  چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

 • ولادت ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۳:۴۱

  ولادت بانوی مهر

  فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. از القاب حضرت فاطمه (س) می توان به زهرا، صدیقه، طاهره، راضیه، مرضیه، مبارکه، بتول‌ و... اشاره کرد.

 • روز مهندسی ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۱۱:۵۹

  روز مهندسی

  یکم تا هفتم اسفند ، هفته مهندسی و پنجم اسفند روز مهندس بر همه مهندسان ایران زمین مبارک باد.

 • فاطمیه ۱۳۹۶-۱۱-۲۸ ۲۲:۰۷

  مهربانترین مادر دنیا

  فاطمه جان نخستین ستاره ای بودی که در عرش به خورشید نبوت رسیدی؛

 • دهه فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۸:۴۶

  روزشمار دهه فجر ۹۶

  روزشمار دهه فجر، از ۱۲ بهمن که امام به ایران آمد، تا ۲۲ بهمن که انقلاب پیروز شد، پایان تاریکی و آغاز روشنایی در تاریخ معاصر ایران را روایت می کند.

 • دهه فاطمیه ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۱۳:۴۰

  ایام فاطمیه از کی شروع و در چه تاریخی تمام می شود؟

  دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص). میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است: یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.

 • روز پرستار ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۳:۲۷

  روز پرستار

  هدف از پرستاری ارتقاء و بهبود سلامتی، پیشگیری از بروز بیماری، جراحت و ناتوانی است همچنین هدف دیگر از پرستاری به حداقل رساندن درد و رنج بیماری، توانمندسازی افراد برای درک و مقابله بهتر با بیماری یا ناتوانی و نهایتاً معالجه و درمان بیماری است.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۴:۴۵

  ۳۰ دی

  روزی که مَردها گریستند

  ساختمانی تجاری در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول، تهران بودو از آن به‌عنوان اولین آسمان‌خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه یاد می‌شد.این ساختمان ۱۷ طبقه با اسکلتِ فلزی که در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده بود، یکی از مهمترین مراکز تولید و فروش پوشاک در تهران بود.این ساختمان در روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ پس از ۵۴ سال از زمان ساخت بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت و ۵۶۰ واحد تجاری در آن نابود شد