نمایش همه
 • دکتر قریب امروز ۱۳:۵۷

  دکتر قریب استاد اخلاق پزشکی/ مروری بر زندگی پدر طب اطفال ایران

  مرحوم دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در یک خانواده مذهبی در تهران متولد شد. پدرش مرحوم علی اصغر از مردم گرکان از توابع آشتیان بود . دوران ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارالفنون گذرانید.

 • شهدای دانشجو ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۰۸:۰۹

  به مناسبت روز شهدای دانشجو؛

  دانشجوی شهید، هویت آشکار یک ملت/ هویزه سرشار از رشادت شهدای دانشجو

  دی ماه هر سال، یادآور رشادت دلیرمردان دانشجو در کارزار هویزه است؛ همانان که با دست خالی، به جنگ دیو تا دندان مسلّح بعثی رفتند و عاشقانه پرکشیدند. ۱۶ دی ماه، روز شهدای دانشجو را، به همه دانشجویان پیرو راه آن عزیزان، تبریک می گوییم.

 • حضرت معصومه ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۳:۴۶

  حضرت معصومه(س) بیت النّور اهل‌بیت است

  آیت الله میرباقری می گوید: حضرت معصومه(س) جزو بیوت نورند که انوار چهارده معصوم(ع) در آنها تجلی کرده است؛ لذا باید نور معصومین(ع) را از ایشان کسب کرد.

 • تولد حضرت عیسی با حضور ایرانیان ۱۳۹۶-۱۰-۰۶ ۰۸:۳۷

  به مناسبت میلاد حضرت عیسی (ع)؛

  پیامبری که مظهر رحمت است/ بشارت ملکوتی و تولد حضرت عیسی به حضرت مریم

  کریسمس سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) است که در سراسر جهان جشن گرفته می شود، عیسی مسیح فرزند حضرت مریم، پیامبر الوالعزم، که در قرآن نام او آمده و زندگی ایشان همواره با رحمت الهی همراه بوده است و ایشان نویدبخش آمدن تسلی دهنده بوده‌اند.

 • وحدت حوزه و دانشگاه ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۲:۳۸

  حوزه و دانشگاه دو شعبه از علم و دین/ بررسی وحدت حوزه و دانشگاه در کلام رهبری

  ۲۷ آذر ماه سالروز شهادت آیت‌الله مفتح به نام روز "وحدت حوزه و دانشگاه" نام گرفته است. حوزه و دانشگاه همواره نقش مهمی را در اعتلای فکری، علمی و مذهبی جامعه بر عهده دارند و به همین منظور به بررسی این روز پرداخته‌ایم.

 • هفته وحدت ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۰۹:۱۷

  به مناسبت هفته وحدت؛

  وحدت عامل تعامل و تفاهم فرهنگی در میان مسلمانان جهان/وحدت در نگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

  هفته وحدت مصادف با فاصله بین ۱۲ ربیع الاول و ۱۷ ربیع الاول می باشد. هفته وحدت به دلیل وجود اختلاف نظر در تاریخ میلاد پیامبر به وجود آمده است.

 • کتاب ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۱۰:۳۱

  گزارشی به مناسبت هفته کتاب؛

  از اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی تا انتخاب یک دوست خوب/ دغدغه‌های رهبر انقلاب در خصوص مطالعه

  امروزه میزان تالیف کتاب و سرانه مطالعه نشان دهنده رشد فکری در یک جامعه است. آموزش در دوران تحصیل می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی موثر باشد و نباید از نظر دور داشت که انتخاب کتاب خوب نیز یکی از مولفه‌هایی است که باید به ان توجه شود.

 • شهادت امام حسن مجتبی ۱۳۹۶-۰۸-۰۹ ۱۳:۰۹

  به مناسبت شهادت امام حسن(ع)؛

  کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

  حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.

 • شهادت حضرت رقیه ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۱۰:۳۶

  به مناسبت سالروز شهادت حضرت رقیه (س)؛

  فاتح شام و سفیر بزرگ عاشورا

  پنجم ماه صفر مصادف است با روز شهادت حضرت رقیه (س) در خرابه شهر شام. کودکی که هنوز انگار صدای درخواست پدر از سوی وی، در کوچه پس‌کوچه‌های تاریک تاریخ بشری به گوش می‌رسد.

 • هفته سلامت روان ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۳:۳۸

  شعار جهانی روز سلامت روان "سلامت روان در محیط کار"

  هفته سلامت روان از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود و شعار امسال روز جهانی سلامت روان "سلامت روان در محیط کار" اعلام شده است.

 • روز جهانی کودک ۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۰۹:۳۷

  روز جهانی کودک

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۱۴:۵۹

  به مناسبت عاشورای حسینی؛

  عزاداری سیدالشهداء بزرگ ترین وسیله تقرب به خداست

  آیت‌الله جاودان معتقد است عزاداری برای حضرت حسین بهترین اعمال بوده و جزء بزرگ ترین وسایل تقرب به خداست.

 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۶

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

  مقاومت جوانان خرمشهری با دستان خالی/ شهر سقوط کرد اما «ایمان» نه

  هشت سال دفاع مقدس صحنه رشادت‌های بی‌نظیری از سوی مردم بود ولی بی‌شک قیام جوانان خرمشهری برای متوقف کردن ماشین جنگی صدام آن‌هم با دست‌خالی از اتفاقات فراموش‌نشدنی است.

 • سیدمحمد شهریار ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۴:۴۱

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شاعرانگی به سبک شهریار/ شاعر راستین و انعکاس آرمان‌ها

  مناسبت‌هایی مانند روز شعر و ادب فارسی، بهانه و فرصت خوبی است تا شاعران هم روزگار ما، نگاهی دوباره به مسئولیت‌ها و وظایف خطیر خود بیندازند.

 • خانواده ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۲:۱۱

  ۲۵شهریورماه، روز خانواده و تکریم بازنشستگان گرامی باد

  ❇️مختصات خانواده خوب از دیدگاه مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)

 • ولادت امام موسی کاظم ۱۳۹۶-۰۶-۲۱ ۱۳:۲۹

  نقش امام موسی کاظم علیه السلام در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی

  حضرت موسی کاظم علیه السلام ، از ۲۱ سالگی، رهبری مسلمانان را برعهده گرفتند و تا زمان شهادت، ۳۵ سال رهبر مردم بودند. به ایشان، به دلیل خوبی هایی که داشتند، لقب هایی چون کاظم (کسی که خشم خود را کنترل می کند)، صابر (صبر کننده)، صالح (درستکار) و امین داده اند.

 • عید قربان ۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۹:۳۸

  عید قربان؛ روز ذبح نفس با تیغ تقوا

  عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می رسد، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است. در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را، یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند تا سبکبال شود.

 • روز کارمند ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۱۲:۳۲

  به مناسبت روز کارمند؛

  کارآمدی و اصلاح نظام اداری با استفاده از کارمندانی توانمند و متعهد

  کارمندان کارگزاران اصلی دولت هستند که با برخورداری از جایگاه ویژه در امور اجرایی کشور می بایست در ارتقای سطح رضایتمندی شهروندان گام بردارند که این مهم تنها با وجود کارمندانی توانمند و متعهد میسر می شود و اینگونه می توان مسیر کارآمدی و اصلاح نظام اداری را هموار ساخت.

 • تبریک ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۱:۳۳

  یکم ذی الحجه:

  سالروز ازدواج "دخت نبوت با پیشوای امامت" تبریک و تهنیت باد

  اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است. آیاتی در قرآن وجود دارد که بر این اتفاق بزرگ تاریخ اسلام دلالت می کنند.

 • بوعلی سینا ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۱:۲۶

  به مناسبت روز پزشک و بزرگداشت ابوعلی سینا؛

  پیشرفت دانش پزشکی مرهون تلاش های سازنده ابوعلی سینا

  دانش پزشکی از اهمیت و ارزش والایی نزد جامعه ایران برخوردار است و مردم به پزشکان و پیراپزشکان همواره با دیده احترام و قدردانی می نگرند. این علم پیشرفت خود را ثمره اقدام های سازنده ابوعلی سینا پزشک و دانشمند ایرانی می داند که با درایت و نبوغ خویش توانست در این حوزه تحول های اساسی و نوینی پدید آورد و هدایتگر فعالان این عرصه در مسیر رشد و شکوفایی شود.

 • شورای انضباطی ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۸:۳۷

  پیام تبریک معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به مناسبت روز پزشک

  دکتر فریمان ابراهیم زاده-معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یکم شهریور روز پزشک را به تمامی تلاشگران این عرصه خطیر تبریک گفت.

 • شهادت امام جواد ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۱:۳۱

  به مناسبت شهادت امام جواد(ع)؛

  امام جواد(ع) پربرکت ترین مولود برای شیعه

  امام رضا(ع) به مناسبت های مختلف از فرزند ارجمند خویش با عنوان «با برکت ترین مولود شیعه» یاد نموده، بقدری که این موضوع در میان شیعیان معروف گردیده است.

 • روز جهانی مسجد ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۰:۳۷

  به مناسبت روز جهانی مساجد؛

  مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟

  اگر مسجد رسانه اسلام است آیا واقعاً ما از این رسانه به خوبی بهره برده‌ایم؟ چه ابزارهای رسانه‌ای در مسجد وجود دارد؟ تفاوت رسانه مسجد با سایر رسانه‌ها در چیست؟

 • کودتا ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۱۴

  ۲۸مردادماه سالروز کودتای آمریکا برای بازگرداندن شاه

  کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران است.

  کودتا، سبب سقوط حکومت ملی ایران و استمرار رژیم استبداد سلطنتی شد. با این حال، هنوز به صورت گسترده و در سطح عموم به این نکته مهم پرداخته نشده است و بیشتر مردم از آن ناآگاهند. از آنجا که این کودتا با دخالت دو دولت خارجی امریکا و انگلستان صورت گرفت، آنها باید به طور رسمی از ملت ایران عذرخواهی کنند و به دلیل آسیب هایی که به ملت ایران وارد ساخته اند، غرامت بپردازند.

 • جوانی ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۶

  به مناسبت ۱۲ آگوست؛ روز جهانی جوانان:

  جوانی؛ ارزنده‌ترین دوران زندگی

  در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۲ آگوست (۲۱ مردادماه) را به عنوان روز جهانی جوانان اعلام کرد. دوران جوانی، ارزنده‌ترین دوران زندگی است. این هنگام، دوران درخشندگی و بالندگی است. جوانان، سرمایه های عظیم هر کشورند و رشد و تعالی هر جامعه، به نیروی جوان آن بستگی دارد.

 • روز خبرنگار ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۳:۴۳

  به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛

  خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد

 • جشن میلاد امام رضا بابل ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۱۰:۲۶

  دلایل شهرت امام هشتم به رضا(ع)

  میان همه‌ی نام‌ها و القاب هشتمین امام شیعیان، حضرت علی‌بن موسی(ع)، لقب «رضا» به معنای خشنود و خرسند از همه مشهورتر است. بدان جهت آن حضرت را رضا نامیدند که او از خدا در آسمانش رضا بود و برای پیامبر و ائمه در زمین رضا بود و نیز گفته اند چون مخالف وموافق گرد آن حضرت بودند وی را رضا نامیدند .

 • روز جهانی هپاتیت ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۳۵

  شعار منتخب روز جهانی هپاتیت:

  هپاتیت را حذف کن

  28جولای مصادف با ششم مردادماه به عنوان روز جهانی هپاتیت به افتخار سالروز تولد برنده جایزه نوبل پروفسور ساموئل باروخ بلومبرگ کاشف ویروس هپاتیت B انتخاب شده است.شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، «هپاتیت را حذف کن» است و هدف از آن حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۱۰ شمسی) می باشد.

 • عملیات مرصاد ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۴۴

  به مناسبت ۵ مرداد؛

  روز ملی «کرمانشاه گهواره تمدن»

  تیرماه سال ۸۷ برای نخستین بار نام استانی به عنوان روز ملی در تقویم کشور سرافرازمان ایران به ثبت رسید. روزی که با نام " کرمانشاه، گهواره تمدن" یادآور عملیات ظفرمند و غرور آفرین مرصاد است که برای همیشه پرونده هشت سال جنگ تحمیلی را با به خاک مالیدن پوزه استکبار در تنگه همیشه سربلند مرصاد در دیار همیشه پایدار کرمانشاه در اذهان ملت ایران ماندگار کرد.

 • ولادت حضرت حضرت معصومه ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۱:۱۳

  بانوی کرامت

  دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.