نمایش همه
 • قیام امام حسین ۱۳۹۸-۰۷-۲۶ ۱۳:۰۱

  به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی/اربعین یا اعلام پیروزی قیام؟

  با خاتمه یافتن نبرد نابرابر در بعد از ظهر عاشورا و به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و یاران باوفایش، لشکر ابن سعد بر کوس پیروزی دمید و دستور حمله به خیمه‌های آل رسول (ص) را صادر کرد. ابن‌سعد که به زعم خود سرمست پیروزی شده بود و فرمانداری ری را پیش روی خویش می‌دید، اولین دستورش پس از خاتمه جنگ، آتش افروختن به خیام اهل بیت (ع) بود و غارت خیمه‌ها؛ خیمه‌هایی که مردان آن به شهادت رسیده اما بیش از هشتاد زن و کودک و یک بیمار تب‌دار در آن باقی مانده بودند.

 • عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۳:۳۲

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)/حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • حافظ شیرازی ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۰۹:۲۳

  بیستم مهرماه، سالروز گرامیداشت خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی

  بیستم مهرماه در تقویم به نام بزرگمرد شعر و ادب پارسی، خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی نامگذاری شده است.

 • سهراب ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۳:۴۶

  به مناسبت تولد سهراب سپهری؛ روایت‌هایی خواندنی از زندگی و مرگ شاعر رنگ‌ها

  «یکی از معلم‌هایش گفته بود تو همه‌ چیزت خوب است و فقط عیبت این است که نقاشی می‌کنی! چون سهراب سر کلاس نقاشی می‌کشید. قریحه‌اش را داشت و سر هر درسی مشغول نقاشی بود. البته این حرف را معلم نقاشی نگفته بود ها!»

 • سالمند ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۳:۳۰

  روز جهانی سالمندان؛ آنچه اندر آینه بیند جوان /پیر اندر خشت بیند بیش از آن

  امام صادق (ع) می‌فرمایند: وجود فرد سالخورده در خانه همانند و جود پیامبر الهی در بین امت است. سالمندی فرایندی است که متوقف نمی‌شود و تنها با داشتن زندگی سالم و مراقبت‌های بهداشتی می‌توان این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد.

 • مولوی ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۱۰:۳۵

  به مناسبت روز بزرگداشت مولوی/ مثنوی؛ بزرگترین حماسه روحانیِ بشریّت

  هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین بلخی است که توانسته است شرق و غرب عالم را با اشعار خود تسخیر کند و نگاه اسلامی را از دریچه هنر شاعری و سخنوری در جهان طنین‌انداز کنند. به همین مناسبت بخش‌هایی از مقدمه کتاب گزیده غزلیات شمس به قلم دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی را مرور می‌کنیم.

 • بزرگداشت ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۹:۱۵

  هفتم مهر ماه بزرگداشت شمس تبریزی/ روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس/ روز آتش نشانی و ایمنی

  هفتم مهرماه روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس، روز آتش نشانی و ایمنی و بزرگداشت شمس تبریزی می باشد.

 • شکست حصر آبادان ۱۳۹۸-۰۷-۰۵ ۲۲:۲۰

  به مناسبت سالروز شکست حصر آبادان/ثامن الائمه ، عملیاتی که حصر آبادان را شکست

  عملیات غرورآفرین ثامن الائمه(ع) با هدف شکست حصر آبادان در پنجم مهرماه سال ۱۳۶۰ با فرمان تاریخی امام راحل(ره) اجرا شد. این عملیات نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس به شمار می‌رود که برای پیروزی‌های بعدی رزمندگان اسلام در دوران جنگ تحمیلی سرآغازی مهم بود.

 • شهادت امام سجاد ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۰۹:۴۳

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین (ع)/تاثیر خطبه‌های امام چهارم در مجلس شام

  امام زین‌العابدین(ع) از خود احادیث بسیاری بر جای گذاشته‌اند که اثر جاودانه ایشان همان صحیفه سجادیه است که شامل دعاهایی است که امام(ع) در زمان خود انجام داده‌اند. این کتاب که بعد از قرآن و نهج‌البلاغه بهترین کتاب است را خواهر قرآن می‌نامند. صحیفه سجادیه تنها دعا نیست، بلکه شامل حقایق توحیدی از تمامی آفرینش و ولایت، همچنین دربرگیرنده بسیاری از دستورات و برنامه‌هایی است که بشر باید انجام دهد. اموری که مربوط به جامعه است در این صحیفه تحت عنوان دعا به‌ گونه‌ای عالی بیان شده‌ است.

 • هفته دفاع مقدس - گناباد ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۱۳:۵۳

  آغاز هفته دفاع مقدس/به یاد شهدا

  در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد.

 • روز جهانی صلح ۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۱۰:۵۲

  به مناسبت روز جهانی صلح/در مسیر صلح و عدالت پایدار و جهانی

  سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. ظهور و بروز صلح جهانی، مبتنی بر حُسن نیت، مدارا و احترام به حقوق و منافع متقابل دولت‌ها و ملت‌ها در چهارچوب منشور ملل متحد، قوانین و الزامات حقوقی و بین‌المللی و حقوق بشری و نیز اجماع نظر دولت‌ها و کشورها در جهت نهادینه کردنِ صلح جهانی و پرهیز از انحصار طلبی‌ها و افراطی‌گری است.

 • لایه اوزون ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۱۱:۳۰

  به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه اوزون/گام‌های مثبتی که کافی نیست

  روز جهانی حفاظت از لایه اوزون شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین‌المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد. ماجرا به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد، در آن سال کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اوزون نام‌گذاری کنند، بدین ترتیب روز ۱۶ سپتامبر (برابر با ۲۵ شهریور) را به عنوان روز جهانی حفاظت از لایه اوزون تعیین کردند.

 • عاشورا ۱۳۹۸-۰۶-۱۸ ۲۰:۲۱

  به مناسبت عاشورای حسینی / جریان شناسی سیاسی عاشورا

  بذل و بخشش‌هایی که بعد از پیامبر(ص) انجام می‌گرفت در گذر زمان به صورت یک سیر طبیعی درآمد و در زمان معاویه این روش تقسیم بیت‌المال صورت مشروع به خود گرفت و مال‌های حرام بیت‌المال زیر پوست افراد جامعه جمع و شکم‌هایشان بر اثر مصرف بیت‌المال مسلمین پر شد و باعث شد مردم و بزرگان جامعه صدای حق را نشنوند و در نهایت پسر پیامبر(ص) را در صحرای کربلا تنها گذاشته و قداست خاندان پیامبر(ص) را با زر و سیم حاصل از غصب بیت‌المال معاوضه کردند.

 • روز مبارزه با استعمار انگلیس ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۰۸:۱۲

  به مناسبت روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس؛

  نماد ایستادگی دربرابر استعمار

  ۱۲ شهریور در تقویم با نام روز ملی مبازره با استعمار خارجی ثبت شده است، روزی که یادآور رشادت‌ها و دلیری‌های مردم ایران در حفظ کیان و آب و خاک مرز و بوم‌شان است. در روز ۱۲ شهریور سال ۱۲۹۴ رئیسعلی دلواری فرمانده نیروهای مقاومت تنگستان در برابر نیروهای انگلیسی به شهادت رسید به همین دلیل سالروز کشته شدن ایشان در تقویم به نام روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده است.

 • semnan ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۸:۳۶

  محرم آمد....

  ورود امام به سرزمین کربلا را دوم محرم سال ۶۱ نوشته‌اند. امام خیمه‌ها را بر پا نمود و محل استقرار خانواده‌ها و همراهان را تعیین فرمودند

 • روز داروسازی ۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۰۹:۱۵

  روز بزرگداشت محمدبن زکریای رازی و روز داروساز

  پنجم شهریور، روز بزرگداشت زکریای رازی است. به پاس زحمات و کشفیات این حکیم و شیمیدان بزرگ ایرانی در عرصه داروسازی، روز بزرگداشت وی، روز داروسازی نام نهاده شده است.

 • عید غدیر ۱۳۹۸-۰۵-۲۹ ۱۰:۵۷

  عید سعید غدیر مبارک باد

  روز عید غدیر خم، از سوی رسول گرامی اسلام، برترین عید امت لقب گرفته است. حضرت فاطمه علیهاالسلام نیز در حدیثی، غدیر خم را اتمام حجت خداوند با مسلمانان می داند تا در برگزیدن جانشین رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به انحراف نیفتند.

 • امام علی نقی ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۰:۱۸

  به مناسبت ولادت امام علی‌النقی الهادی(ع)/راهبر تمیز و تشخیص

  امام هادی علیه السلام پس از شهادت پدر گرامیش، در سن هشت سالگی بر مسند امامت قرار گرفت و این خود از روشن‌ترین کرامات و معجزات است ؛ چرا که قرار گرفتن در چنین مقام و مسئولیت خطیری که صرفا الهی است نه تنها از کودک که حتی از مردان عاقل و بالغ نیز ساخته نیست. آنهم با توجه به این که علما و محدثان شیعه پس از شهادت و درگذشت هر یک از ائمه در مسائل گوناگون به امام بعدی مراجعه می‌نمودند و حتی گاهی او را آزمایش می‌کردند.

 • عید+قربان+.jpg ۱۳۹۸-۰۵-۲۱ ۰۹:۳۹

  قربان، عید اخلاص آدمی در ایمان خویش/ ذبح تعلق به مادیات با قربانی

  حضرت ابراهیم (ع) این را از خدا می خواهد که تسلیم محض شود. این همان حقیقتی است که برای آن روز عید قربان به عنوان عید قرار داده شده است.

 • ۱۸ مردادسالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام ) ۱۳۹۸-۰۵-۱۷ ۱۸:۴۴

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)/بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل نشده‌اند

  آیت الله مبلغی گفت: بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل ناشده باقی مانده‌اند. یعنی ما جامعه شناسی روایات امام باقر (ع) را که مربوط به زمان آن حضرت است در اختیار نداریم.

 • روز خبرنگار ۱۳۹۸-۰۵-۱۷ ۱۰:۰۸

  هفدهم مردادماه، سالگرد شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار گرامی باد

  ۱۷مرداد ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقر در مزار شریف افغانستان، به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند.

 • سالروز ازدواج حضرت علی «علیه السلام »و حضرت زهرا «سلام الله علیها» مبارک باد ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۰۸:۲۷

  به مناسبت فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

  اول ذی الحجه مصادف با سالروز ازدواج مبارک حضرت امیر(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) است که در تقویم از آن به عنوان «روز ازدواج» یاد می کنند.

 • ۸ مرداد؛ روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۰

  به مناسبت روز بزرگداشت شهاب‌الدین سهروردی/بدترین دوره؛ دوره نبود نوآوری است

  هشتم مرداد روز بزرگداشت «شهاب الدین سهروردی» است؛ فیلسوف بزرگ ایران زمین که با یاری جستن از عقل و شهود پایه گذار مکتب اشراق شد و به درک عالم هستی رسید و مسلمانان را با فصلی تازه از فلسفه و عرفان آشنا کرد و تاثیر شگرفی بر مراکز علمی و فلسفی جهان گذاشت.

 • سالروز ولادت امام رضا (ع) بر شیعیان مبارک باد ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۰:۵۰

  ولادت امام رضا علیه السلام

  امام رضا علیه السلام بنا به قول مشهور در 11 ذی القعده 148 هجری قمری و در مدینه به دنیا آمده اند.

 • روز بدون پلاستیک ۱۳۹۸-۰۴-۲۱ ۱۱:۵۳

  روز بدون پلاستیک/ پلاستیک‌ها، سرزمین ما را اشغال می‌کنند

  به منظور فرهنگ سازی و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است.

 • ادبیات کودکان ۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۰۸:۴۲

  ۱۸ تیر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

  روز کتاب کودک ونوجوان فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگانی کودکان است.

 • سقوط هواپیما ایران در سال 67 ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۹:۴۱

  ۱۲تیر سالروز سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان آمریکایی

  ۱۲تیر سالروز سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان متجاوز آمریکا جنایتی که هرگز التیام نخواهد یافت.

 • سالروز آزادسازی مهران ۱۳۹۸-۰۴-۱۰ ۰۷:۲۶

  سالروز آغاز عملیات «کربلای ۱» و آزادسازی «مهران»

  سی سال پیش در چنین روزی مطابق با 10 تیر 1365 عملیات «کربلای یک» با رمز یا اباالفضل العباس(ع) ادرکنی و با هدف آزاد سازی مهران آغاز شد.

 • روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۰

  روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

  اهمیت مبارزه فراگیر، جهان‌شمول و همه‌جانبه با هیولای ویرانگر و مفسده هزارسر مواد مخدر و قاچاق آن، موجب شد تا سرانجام سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۷ (۳۲ سال پیش)، روز ۲۶ ژوئن برابر با پنج تیر را روز جهانی مبارزه با قاچاق و سوءمصرف مواد مخدر اعلام کند.‌

 • ۲۷خردادروز جهانی بیابان زدایی ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۱

  روز جهانی بیابان‌زدایی/ بیشتر بدانیم...

  پس از دو چالش تغییرات جوی و کمبود آب شیرین، پدیده بیابان‌زایی سومین مشکل بزرگ جامعه جهانی در قرن ۲۱ به شمار می‌آید.