نمایش همه
 • 13 محرم الحرام : اسرای اهل بیت (ع) را به زندان کوفه بردند دیروز ۰۸:۴۳

  ۱۳ محرم الحرام : اسرای اهل بیت (ع) را به زندان کوفه بردند

  ر روز سیزدهم محرم سال 61 هجری قمری بعد از آنکه سرهای مقدس شهدای کربلا را به همراه اسرای اهل بیت (علیهم السلام) در شهر کوفه گرداندند، اهل بیت امام حسین(علیهم السلام) را وارد دارالامارة ابن زیاد کردند. آن ملعون دستور داد تا سر مقدس اباعبدالله الحسین(علیهم السلام) را پیش رویش قرار دهند؛ آن گاه زنان و کودکان آن حضرت را به همراه امام سجاد(علیهم السلام) در حالیکه با طناب بسته بودند، وارد مجلس او نمودند و در برابر آن ملعون ایستاده نگاه داشتند.

 • به مناسبت 31 شهریور؛ آغاز هفته دفاع مقدس ۱۳۹۷-۰۶-۳۱ ۱۱:۱۹

  به مناسبت ۳۱ شهریور؛ آغاز هفته دفاع مقدس

  در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد. صدام حسین رییس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلام کرد.

 • روز دهم محرم، روز شهادت سالار شهیدان و فرزندان و اصحاب او در کربلا ۱۳۹۷-۰۶-۲۹ ۱۳:۳۴

  روز دهم محرم، روز شهادت سالار شهیدان و فرزندان و اصحاب او در کربلا

  منزلگه عشاق دل آگاه حسین است/بیراهه نرو ساده ترین راه حسین است از مردم گمراه جهان راه مجویید /نزدیکترین راه به الله حسین است

 • محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۱:۰۵

  ویژه محرم و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و یاران باوفایشان

  عن النبی صلی الله علیه و آله و سلم قال: ..و هی اطهر بقاع الأرض و اعظمها حرمة و انها لمن بطحاء الجنة. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در ضمن حدیث بلندی می فرماید: کربلا پاکترین بقعه روی زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه ها است و الحق که کربلا از بساطهای بهشت است. بحار الانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۵ و نیز کامل الزیارات، ص ۲۶۴

 • خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما باز نام تو شده زینت هر محفل ما جز غم عشق تو ما را نبود سودایی عشق سوزان تو آغشته به آب و گل ما ۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۳:۱۷

  آغاز محرم ،آغاز سفر امام حسین (ع) ویارانش از مکه به عراق

  خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما باز نام تو شده زینت هر محفل ما جز غم عشق تو ما را نبود سودایی عشق سوزان تو آغشته به آب و گل ما

 • 19 شهریور روز جهانی پیشگیری از خودکشی [ 10 September ] ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۰۷:۵۳

  [ ۱۰ September ] ۱۹شهریور روز جهانی پیشگیری از خودکشی

  روز جهانی پیشگیری از خودکشی که همه ساله در ۱۰ سپتامبر و در سراسر جهان برگزار می‌شود، برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به خودکشی و پیشگیری از آن در نظر گرفته شده‌است. مجمع جهانی پیشگیری از خودکشی (IASP) با همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) و فدراسیون جهانی سلامت روان این روز را میزبانی می‌کند.در سال ۲۰۱۱ مراسم این روز در ۴۰ کشور انجام شد. سازمان ملل متحد یک 'سیاست‌نامه پیشگیری از خودکشی' را در دهه ۱۹۹۰ منتشر کرد که بسیاری کشورها از آن برای پیشگیری از خودکشی پیروی می‌کنند.

 • به مناسبت 13 شهریور در ایران روز تعاون ۱۳۹۷-۰۶-۱۳ ۰۹:۰۶

  به مناسبت ۱۳ شهریور در ایران روز تعاون

  در جهان امروز، برای کسب توفیق در کلیه مسائل اقتصادی و فرهنگی باید همکاری باشد تا بتوان به مقاصد عالی دست یافت. به منظور ایجاد این همکاری، در اصل۴۴ قانون اساسی، بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مطرح و شرح و تفصیل آن در ۱۳ شهریور ۱۳۷۰، به تصویب مجلس رسید. در این راستا، وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از بخش تعاونی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۰ تشکیل گردید.

 • 10 شهریورسالروز ولادت امام موسی کاظم علیه السلام مبارک باد ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۰۹:۰۱

  10 شهریورسالروز ولادت امام موسی کاظم علیه السلام مبارک باد

  10 شهریور(20 ذی الحجه) سالروز ولادت امام کاظم علیه السلام ، شخصیت بزرگواری که درباره فضائل و مناقب اش در منابع شیعه و سنی سخنان بسیاری نقل شده است. از آن جمله این شخصیت ها إبن طلحه، عالم بزرگ اهل تسنن است که چنین می گوید: "او امامی بزرگ قدر، عظیم الشأن، بسیار متهجّد، اهل جدیت در کوشش، کسی که کرامات او آشکار و به عبادت مشهور، و به طاعت مواظب بود. و در عراق به باب الحوائج إلی الله مشهور است. چرا که کسانی که بوسیله او به خدای توانا متوسل می شوند ، از توسل خویش نتیجه می گیرند . کراماتش عقلها را حیران می کند.

 • تبریک به مناسبت میلاد با سعادت امام هادی (ع) ۱۳۹۷-۰۶-۰۵ ۰۱:۵۹

  میلاد با سعادت امام هادی (ع) دهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت مبارک باد

  حضرت امام هادی علیه السلام در سال 212 ه.ق در شهر صریا (نزدیک مدینه) دیده به جهان گشود. پدر ایشان حضرت امام محمدتقی جوادالائمه علیه السلام و مادرشان بانویی فاضله و عفیفه به نام سمانه است. نام مبارک ایشان علی از القابشان نقی، هادی و نجیب؛ و کنیه شان ابوالحسن می باشد. امام هادی (ع) در تاریخ ۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری دیده به جهان گشودند. تاریخ تولد آن حضرت به تقویم شمسی برابر است با روز دوشنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۷ و مصادف با ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ میلادی .

 • آغاز هفته دولت و روز کارمند گرامی باد ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ ۱۳:۴۱

  آغاز هفته دولت و روز کارمند گرامی باد

  انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه ای از دولت مردان مردمی بودند و نیز به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه های آینده دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می باشد.

 • به مناسبت31 مرداد ماه/ 10ذی الحجه و روز عید قربان ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۲۳:۱۳

  ۱۰ذی الحجه / عید قربان بر عاشقان مبارک باد

  روز دهم ماه ذی الحجه مصادف با عید قربان از گرامی ترین عیدهای مسلمانان است. حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، در منا حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود - مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو ، حلال می‌گردد.

 • به مناسبت 9 ذی الحجه؛ روز عرفه ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۰:۱۱

  به مناسبت۳۰ مرداد ماه / ۹ ذی الحجه و روز عرفه

  نهم ذی الحجه را روز عَرَفه گویند. روز عرفه از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان، امام حسین (ع) حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد، این روز برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 • 28 مرداد(هفتم ذی الحجه ) شهادت امام محمد باقرعلیه السلام ۱۳۹۷-۰۵-۲۸ ۰۷:۵۹

  ۲۸ مرداد(هفتم ذی الحجه ) شهادت امام محمد باقرعلیه السلام

  امام محمد باقر علیه السلام در هفتم ذی الحجه سال ۱۱۴ و به قولی در ربیع الاول و یا ربیع الثانی سال ۱۱۴ به شهادت رسید. گفته شده که آن حضرت را حاکم مدینه ابراهیم بن ولید بن عبدالملک بن مروان به زهر شهید کرده است و به نظر می رسد اینکار به امر هشام بن عبدالملک (خلیفه وقت) صورت گرفته است.

 • 27 مرداد سالروز درگذشت محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک ، نقاش مشهور ایرانی ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۰۸:۲۷

  ۲۷ مرداد سالروز درگذشت محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک ، نقاش مشهور ایرانی

  محمد غفاری مشهور به کمال‌الملک نقاش مشهور ایرانی در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۱۹ خورشیدی بر اثر کهولت سن بیمار شد و در ۹۳ سالگی در منزل نوهی دختری‌اش درگذشت.

 • سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی باد ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۰:۱۰

  سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا سلام الله علیها گرامی باد

  اولین روز از ماه ذی الحجه سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام است . که نمونه تکرار نشدنی در تاریخ می باشد.در این روز فرخنده، حضرت علی (ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا، عمری به گستردگی آفتاب دارد، هم‏چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد.

 • شهادت امام محمد بن علی (ع) معروف به جواد الائمه به عموم مسلمین تسلیت باد ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۰۸:۲۴

  شهادت امام محمد بن علی (ع) معروف به جواد الائمه به عموم مسلمین تسلیت باد

  امام جواد (ع) در سن 8 سالگی به مدت 16 سال امامت را بر عهده داشت و مکتب علمی، اجتماعی شیعه را جلوه خاص بخشید. شهادت آن بزرگوار پایانی است بر تلاشهای چشمگیر ایشان که عباسیان را آنچنان غافلگیر نمودکه نتوانستند حضرت را تحمل نمایند و سرانجام با توطئه معتصم در تاریخ30 ذیقعده سال 220 هجری به شهادت رسید.

 • 17مرداد؛ روز خبرنگار گرامی باد ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۰۸:۱۶

  ۱۷مرداد؛ روز خبرنگار گرامی باد

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان « روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 • 14 مرداد ماه 1285 شمسی سالروز صدور فرمان مشروطه به دستور مظفرالدين شاه ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۰۹:۲۳

  ۱۴ مرداد ماه ۱۲۸۵ شمسی سالروز صدور فرمان مشروطه به دستور مظفرالدین شاه

  جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود. اثرات این رویداد در زندگی فرهنگی و سیاسی مردم، از سایر حوادثی که تا آن تاریخ در کشورمان پدید آمده بود، عمیق‌تر بوده است. بسیاری نارضایتی عمیق جامعه ایران در سال‌های حکومت قاجار را ریشه اصلی اعتراضات مردمی علیه دولت و زمینه‌ساز شکل‌گیری نهضت مشروطیت می‌دانند.

 • 28 جولای (6 مرداد ماه ) روز جهانی هپاتیت ۱۳۹۷-۰۵-۰۶ ۱۲:۰۹

  ۲۸ جولای (۶ مرداد ماه ) روز جهانی هپاتیت

  هپاتیت و انواع آن یکی از یماریهایی هستند که در ابتدا علایمی مانند سرما خوردگی را برزو داده و فرد را دچار گمراهی می کنند.با تشخیص به موقع “هپاتیت” می توان از خطر مرگ نجات یافت.از نظر لغوی هپاتیت به معنای التهاب و ورم کبد است. هپاتیت به دو صورت حاد و مزمن تقسیم بندی می شود. دلیل اصلی ابتلا به هپاتیت، ویروس است ولی برخی عوامل دیگر مثل داروهای بیهوشی، الکل، کبد چرب نیز می توانند باعث ابتلا به هپاتیت شوند. همچنین ابتلا به بیماری هایی مثل سرخک و سرخجه نیز می تواند هپاتیت را به وجود بیاورد.

 • شنبه 6 مرداد ماه 1397 ۱۳۹۷-۰۵-۰۶ ۰۸:۴۷

  شنبه 6 مرداد ماه 1397

 • آن روز که نسیم نور زمین را از عطرمیلاد تو آکند و فرشتگان بال در بال مقدم منوّرت را گلباران کردند. آسمان آیینه بندان عشق بود و زمین زیر چترخورشیدی درانتظار به آغوش کشیدن مردی از تبار محمد صلی الله علیه ۱۳۹۷-۰۵-۰۲ ۲۱:۳۴

  میلاد خجسته حجت حق، حضرت امام رضا علیه السلام بر همه رهروان راستین آن امام مبارک باد

  آن روز که نسیم نور زمین را از عطرمیلاد تو آکند و فرشتگان بال در بال ، مقدم منوّرت را گلباران کردند. آسمان آیینه بندان عشق بود و زمین زیر چترخورشیدی درانتظار به آغوش کشیدن مردی از تبار محمد صلی الله علیه و آله وسلم بی قرار و پرتپش شده بود. آن روزِ تاریخی، مدینه موّاج از شفافی عشق بود و سرانجام آسمان نور افشانی شد. لحظه ها بر قدوم تو سجده گذاشتند. و ثانیه ها عطشناک تا اوج آسمان فواره کشیدند.

 • یکم مرداد ماه 1397 ۱۳۹۷-۰۵-۰۱ ۱۴:۰۱

  یکم مرداد ماه 1397

  امام علی ‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام میی باشند. در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت ورهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری رابر امام رواداشتند و سر انجام مامون عباسی ایشان رادرسن 55 سالگی به شهادت رساند.

 • ولادت با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر مبارک باد ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۰۸:۲۵

  به گزارش مفدا-جهرم :

  ولادت با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر مبارک باد

  دانشگاه علوم پزشکی جهرم

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذی القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسی بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنی حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ امامت بعد از پدر باشند.

 • 20 تیرماه 1397 ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۰۸:۴۲

  20 تیرماه 1397

 • 19 تیر ماه 97 ۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۰۸:۴۰

  به گزارش مفدا -جهرم :

  19 تیر ماه 1397

 • ۱۸ تیر شهادت امام جعفر صادق علیه السلام ،امام ششم شیعیان تسلیت باد ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۰:۳۸

  به گزارش مفدا- جهرم :

  ۱۸ تیر شهادت امام جعفر صادق علیه السلام ،امام ششم شیعیان تسلیت باد

  دانشگاه علوم پزشکی جهرم

  ابو عبدالله، جعفر بن محمد الصادق معروف به جعفر صادق، امام ششم شیعیان است. وی فرزند امام محمد باقر (ع) و ام‌فروه است. امام جعفر صادق (ع) در ۱۷ ربیع‌الاول ۸۳ هجری قمری (۷۰۲-۷۰۳ میلادی) در مدینه بدنیا آمد و در ۲۵ شوال ۱۴۸ هجری قمری در سن ۶۵ سالگی توسط منصور دوانیقی، خلیفه عباسی مسموم شد و به شهادت رسید. امام صادق(ع) بیشترین سال عمر را در میان یازده امام اول شیعیان داشته‌ است.

 • * ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ ۰۹:۱۲

  به گزارش مفدا-جهرم:

  سالروز وفات سید حسین آیت‌اللهی مجتهد شیعه و نماینده امام خمینی در جهرم تسلیت باد

  دانشگاه علوم پزشکی جهرم

  سید حسین آیت‌اللهی فرزند سید عبدالمحمد آیت‌اللهی وعبدالحسین لاری و از سلسله سادات موسوی است که نسبش از طریق امامزاده رکن‌الدین- مدفون در دزفول- به حمزه فرزند موسی بن جعفر – مدفون در ری – می‌رسد.

 • گرامیداشت روز قلم ۱۳۹۷-۰۴-۱۴ ۱۲:۴۶

  به گزارش مفدا-جهرم:

  ۱۴ تیر ماه روز بزرگداشت قلم گرامی باد

  ۱۴ تیر ماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی روز قلم نامیده شد . قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان هاست. هویت، چیستی و قلمرو قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد.

 • 10 تیرماه روز صنعت و معدن گرامی باد ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۰۹:۰۸

  به گزارش مفدا-جهرم:

  ۱۰ تیرماه روز صنعت و معدن گرامی باد

  دانشگاه علوم پزشکی جهرم

  دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است.اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

 • در هفتم تیر 1360 به همراه 72 نفر از یاران به شهادت رسید. ۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۱۲:۰۶

  به گزارش مفدا-جهرم

  هفتم تیر ماه سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی به همراه ۷۲ نفر از یارانش گرامی باد

  دانشگاه علوم پزشکی جهرم

  سیدمحمد حسین بهشتی در سحرگاه دوم آبان ماه 1307 ه‍.ش در محله لومبان اصفهان متولد شد و از چهارسالگی در مکتب خانه شروع به تحصیل نمود وی در شبانگاه هفتم تیرماه 1360 ه‍.ش(53 سالگی) به شهادت رسید .