نمایش همه
 • ولادت حضرت معصومه ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۴:۱۵

  به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر؛

  هجرت حضرت معصومه منشاء تحولات عظیم تاریخی است

  بنا بر روایات شهر قم به عنوان «عُش آل محمد» یعنی آشیانه آل محمد نامیده شده است که این خود به جایگاه شهر مقدس قم به برکت وجود حضرت معصومه(س) اشاره دارد.

 • حجاب ۱۳۹۷-۰۴-۲۱ ۱۲:۵۶

  فرهنگی؛

  فلسفه نامگذاری ۲۱ تیر ماه به عنوان روز حجاب و عفاف

  بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده‌است. روزی که دژخیمان رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

 • شهادت امام جعفر صادق ۱۳۹۷-۰۴-۱۸ ۰۹:۲۴

  فرهنگی؛

  امام صادق(ع) تشیع را از تحریف نجات داد/ نقش امام در پیوند شیعه و فرقه‌های اسلامی

  یکی از کارهایی که امام صادق(ع) بسیار به آن اهتمام داشت و برای آن تلاش کرد، بحث ایجاد وحدت میان شیعیان و دیگر فرق اسلامی بود که روایت های زیادی از آن حضرت در این مورد آمده است.

 • عملیات ظفر 2 ۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۰۹:۳۴

  فرهنگی؛

  ۵ تیرماه سالروز اجرای عملیات «ظفر۲»

  پنجم تیرماه، سالروز اجرایی شدن عملیات «ظفر ۲» است که در سال ۱۳۶۴ با انگیزه پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعثی عراق در استان«کرکوک» طراحی و به اجرا در آمد.

 • عید فطر ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۵

  خداحافظی با ماه بی پایان

  ماه مبارک رمضان که روزها و شب هایش فرصت مغتنمی برای رستگاری و بخشش بی حد و حساب خالق هستی بود به پایان رسیده و باز هم باید تا سال دیگر صبر کرد تا بار دیگر در این ماه بی پایان شیاطین را در غل و زنجیر و ناتوان مشاهده کرد.

 • امام خمینی(ره)؛ نظریه پرداز و سیاستمداری نواندیش ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۲:۳۱

  فرهنگی

  امام خمینی(ره)؛ نظریه پرداز و سیاستمداری نواندیش

  نام امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی ایران پیوندی جدایی ناپذیر و ناگسستنی دارد؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی که در قله فقاهت با تبیین گفتمان مترقی و آزادی خواهانه خویش، تفکری جدید و مبتنی بر آموزه های الهی را بنا نهاد و بنیانگذار نظام مردم سالار دینی در ایران شد.

 • رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۲:۰۴

  فرهنگی

  رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی

  رمضان به دلیل روزه داری و عبادت های خالصانه بندگان به درگاه معبود بی همتا، بسترساز تغییرات بنیادین در انسان است. تزکیه نفس و ترک گناهان از جمله فضیلت هایی به شمار می روند که در پرتو نیایش ها و شب زنده داری ها در فرد پدید می آید.

 • روز ملی ارتباطات ۱۳۹۷-۰۲-۲۷ ۰۸:۲۹

  به بهانه فرارسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی؛

  نقش تعیین‌کننده‌ روابط‌عمومی در افزایش آگاهی‌ جامعه، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی

  ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روز ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط‌عمومی و ارتباطات تعیین شد.

 • فردوسی ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ ۱۲:۰۲

  به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛

  فردوسی، نماد باشکوه هویت ایرانی

  ۲۵ اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر بلندآوازه ایرانی است. او که با اثر شکوهمند خود، نقش جوان‏مردی، اخلاق و ایمان را در بلندای زمان بر تاریخ نشاند و با حکمت و بینش گسترده، فرهنگ غنی ایران را تا فراسوی مرزهای خاکی به دل عاشقان فرهنگ و هنر نمایان ساخت. حکیم ابوالقاسم فردوسی در ماندگاری تاریخ کهن ایرانی و اعتلای زبان و ادبیات فارسی نقشی بی بدیل دارد و بر همین اساس بحق از وی و اثر گران سنگ اش شاهنامه به عنوان نماد باشکوه هویت ایرانی یاد می‌شود.

 • ولادت علی اکبر (ع) ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۰۳

  میلادحضرت علی اکبر(ع) وروز جوان مبارک

  جوانی، آغاز شکفتن است. جوانی، میلاد دوباره انسان است. انسان در جوانی، بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است. خداوند، بسیاری از نعمت هایش را در جوانی به انسان ارزانی می‌دارد.جوانی، موهبتی از جانب خداوند است. جوانی، ثروتی است که انسان باید آن را جز دربهای بهشت، خرج نکند. پس خوشا به حال آنان که جوانی را قدر می‌دانند و این گوهر گرانبها را در راه سعادت خویش، به کار می‌گیرند.

 • حلول ماه شعبان ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۰۹:۵۰

  به مناسبت حلول ماه شعبان

  حلول ماه " شعبان المعظم و اعیاد شعبانیه" برهمگان مبارک باد

  امیدوارم در این ماه که ثواب روزه‌اش واجب شدن بهشت و یکی از بهترین اعمالش استغفار می‌باشد، توفیق انجام این اعمال را داشته باشیم و بتوانیم آمادگی لازم را برای درک بهتر ماه مبارک رمضان  داشته باشیم و از تمامی شما دوستان عزیز التماس دعا داریم.

 • روز فن آوری هسته ای ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۳:۱۸

  روز ملی فناوری هسته ای چه روزی است

  روز فناوری هسته ای در بیستم فروردین سال ۱۳۸۵ ایران موفق به دستیابی به فناوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز شد بعد از این اتفاق به پاس تلاش‌های فراوان دانشمندان ایرانی این روز را روز ملی فناوری هسته ای نام نهادند.

 • ماه رجب ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۰:۰۹

  به مناسبت حلول ماه رجب المرجب

  سلام بر بهار مناجات و بندگی

  سلام بر ماه رجب ، ماه پیوند بندگان با معبود مهربان ، ماه بارش باران مهر و محبت الهی ، ماه رسیدن به سرمنزل مقصود

 • 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۵:۰۱

  فرهنگی

  ۲۲ اسفند تداعی‌گر ارزش و قداست خون شهدای سرافراز

  امروز ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهداست، شهدایی که با جانفشانی و ایثارگری‌های خود در عرصه‌ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی سبب حفظ و تامین آرامش و امنیت ملی شدند و نگذاشتند ذره‌ای از خاک مقدس کشور، به دست بیگانگان برسد. شهدایی که با مجاهدت و از خودگذشتگی خود، باعث شدند انقلاب اسلامی در مسیر تحقق و پیشرفت گام بردارد.

 • ورزش ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۱۲:۴۴

  شعار هفته ی ملی سلامت مردان ایرانی؛

  ورزش؛ کلید طلایی سلامت مردان"

  درکشور ما با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال بعنوان روز سلامت مردان نامگذاری شده است.

 • 12بهمن ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۷

  مولف «گاهشمار زندگی و مبارزات امام خمینی»:

  امام خمینی با قهر انقلابی، وارد مبارزه شد

  حسین صدیقی خلیل آبادی گفت: با توجه به رهبری‌های حاج مصطفی، پدر بزرگوار امام در منطقه خمین، در مبارزه با خوانین و افراد ظالم می‌توان تصور کرد که میان فرزندان ایشان، این رویه رهبری نهادینه شده بود. اما در میان فرزندان سید مصطفی، روح‌الله از ظرافت‌ها و حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است که توان بهره‌گیری از رویدادها و حوادث پیرامون خود را دارد. ایشان از نزدیک با مبارزه و روش‌های سرسختانه آن اشنا می‌شود و روحیه ظلم‌ستیزی در وی تقویت می‌شود.

 • شهادت فاطمه زهرا (س) ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۱۵:۱۸

  به مناسبت ۱۳ جمادی الاول؛

  نگاه اجمالی به شخصیت عبادی حضرت فاطمه زهرا(س)

  وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا س یکی از درخشان‌ترین چهره‌های والای انسانی و نمونه کامل خلقت پروردگار در قالب زن می‌باشد, پیروی و تاسی به چنین شاهکار آفرینش در بر گیرنده سعادت و رستگاری در دنیا و آخرت است

 • ولادت حضرت زینب ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۱۲:۵۵

  فرهنگی

  خطبه‌های حضرت زینب(س) بی شباهت به خطبه‌های امیرالمومنین نیست

  زهرا مدرسی، مدرس حوزه و صاحب مقالاتی با موضوعات قرآنی خطبه‌های حضرت زینب(س) در کوفه و همچنین در دربار یزید، که همراه با استدلال به آیات قرآن بود، بیانگر دانش او است که بی‌شباهت به خطبه‌های امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) نیست.

 • وارستگان ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۱۰:۳۴

  فرهنگی

  شاه رفت!/ روایتی از فرار شاه و "تیتر شاه رفت" در روزنامه

  در روز ۲۶ دی‌ ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و زیر عنوان «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد.

 • نهم دی ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۰۸:۲۲

  به مناسبت نهم دی

  سالروز حماسه ۹دی ، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت گرامی باد

  "مردم عزیز ما در روز نهم دی، آنچنان عظمتی از خود نشان دادند که دنیا را خیره کرد." مقام معظم رهبری

 • وحدت حوزه و دانشگاه ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۴:۳۹

  فرهنگی

  حوزه و دانشگاه دو شعبه از علم و دین/ بررسی وحدت حوزه و دانشگاه در کلام رهبری

  ۲۷ آذر ماه سالروز شهادت آیت‌الله مفتح به نام روز "وحدت حوزه و دانشگاه" نام گرفته است. حوزه و دانشگاه همواره نقش مهمی را در اعتلای فکری، علمی و مذهبی جامعه بر عهده دارند و به همین منظور به بررسی این روز پرداخته‌ایم.

 • آغاز امامت ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۱۹:۵۴

  به مناسبت امامت حضرت مهدی (عج)؛

  زمین هرگز از حجت خداوند خالی نخواهد بود/ انتظار فرج از دیدگاه رهبری

  به مناسبت روز آغاز امامت حضرت مهدی موعود (عج) نگاهی کوتاه به زندگی منجی عالم و بشریت از آغاز تا زمان غیبت ایشان کرده‌ایم.

 • هفته بسیج ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۴:۵۲

  فرهنگی

  بسیج دانشجویی مظهر تام و تمام مفهوم بسیج

  یکی از ویژگی های بزرگ اقدام تاریخی امام خمینی را باید در این ابتکار بی نظیر جستجو کرد که همه اقشار ملت در این گستره عظیم قرار گرفتند و هرگز در نگاه آن پیشوای محبوب الهی تشکیل بسیج به قشری خاص از توده های مردم جامعه محدود و محصور نشد.

 • حلول ماه ربیع الاول گرامی باد ۱۳۹۶-۰۸-۲۹ ۰۸:۱۴

  به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع؛

  نگاهی به ماه بهار و ماه رحمت الهی/برکات و اعمال ماه ربیع الاول

  با پایان ماه صفر، ماه ربیع الاول به معنای بهار ماه‌های قمری فرا می‌رسد که در دین مبین اسلام این ماه بسیار قابل احترام است و در روز هفدهم آن ماه پیامبر اسلام دیده به جهان گشودند.

 • رحلت پیامبر(ص) ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۲۰:۴۱

  به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص)

  ۲۸صفر سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) وشهادت امام حسن مجتبی (ع) وامام رضا (ع) بر عموم مسلمین جهان تسلیت باد

 • هفته تربیت بدنی ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۱۵:۲۶

  سالروزی به بلندای سلامتی/۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش

  هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می‌شود.

 • گرامیداشت حافظ ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۰:۰۷

  به مناسبت بزرگداشت روز حافظ

  ۲۰مهر روز بزرگداشت حافظ گرامی باد

  شمس الدین محمد ملقب به لسان الغیب غزلسرای بزرگ و نامی ایران در قرن ۸ میزیست. تاریخ دقیق ولادت حافظ مشخص نیست شاید حدود سال ۷۲۷ . گویند پدر حافظ بهاالدین بازرگانی اصفهانی بوده که در کازرون با زنی از آن محل ازدواج کرده و خیلی زود در ایام کودکی شمس الدین محمد از دنیا رفت. پس از آن حافظ با مادرش زندگی سختی را در پیش گرفت و برای کسب نان به کارهای سخت و توانفرسا پرداخت و به سختی به تحصیل علوم پرداخت و در مجالس درس علما و بزرگان زمان خود حضور یافت.و چون در ایام جوانی حافظ قرآن بود حافظ تلخص کرد.

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۲۲:۳۷

  به یاد علمدار کربلا؛

  تاسوعا؛ روز آمادگی برای شهادت

  تاسوعا یعنی روز نهم محرم و یک روز مانده به عاشوراست. در فاصله میان رسیدن شمر در روز نهم تا روز دهم حوادثی اتفاق افتاد که می توانیم آن را آمادگی روانی برای شهادت بخوانیم. در اینجا پنج حادثه که در خلال تاسوعا و شب عاشورا گذشت یادآوری می کنیم تا نقش روانی تاسوعا در آمادگی برای شهادت روشن شود.

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۲۳:۵۶

  ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) تسلیت باد

 • دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۰۸:۰۸

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

  مقاومت جوانان خرمشهری با دستان خالی/ شهر سقوط کرد اما «ایمان» نه

  هشت سال دفاع مقدس صحنه رشادت‌های بی‌نظیری از سوی مردم بود ولی بی‌شک قیام جوانان خرمشهری برای متوقف کردن ماشین جنگی صدام آن‌هم با دست‌خالی از اتفاقات فراموش‌نشدنی است.