نمایش همه
 • یازدهم ذیقعده سالروز ولادت امام رضا(ع) ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۳۹

  به مناسبت سالروز ولادت امام رضا(ع)

  امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

  ‌یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: رئوف و مهربان بودن دو صفت بارز امام رضا (ع) بوده است و اکنون نیز برای استغاثه به ایشان، از مهربان و رئوف و راضی بودن‌شان استفاده می‌شود.

 • حضرت معصومه ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۰:۵۲

  ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر تهنیت باد

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذی القعده سال ۱۷۳ هـ ق،  ۲۵ سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

 • مواد مخدر ۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۱۲:۰۲

  مبارزه با مواد مخدر

  اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه‌‏های مختلف می‌گـــــردد.

 • کودکان کار ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۴

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان

  بی‌بهره از بهداشت و آموزش

  در تقویم تاریخ جهانی روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. این روز به ما یادآوری می‌کند که کار کردن کار کودکان نیست و حق نداریم کودکی را به بهانه کار اجباری و تحمیلی از کودکان دنیا دریغ کنیم.

 • عید سعید فطر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۷:۴۹

  به مناسبت عیدسعید فطر؛

  عید فطر در روایات به قیامت تشبیه شده است/ روز آمرزش، وحدت و بندگی

  نظر بر روایات مختلف در مورد عید سعید فطر نشان می دهد که این عید بزرگ از سوی معصومین به قیامت تشبیه شده است که این عنوان در عبارت حضرت علی (ع) در مورد نماز عید فطر مشهود است.

 • سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۰۳ ۰۵:۱۷

  ۳ خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

  فتح خرمشهر، آیینه گویای تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس

  مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

 • ایران گردی ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۰۹:۴۱

  روز ایرانگردی و ایران شناسی

  صنعت گردشگری از قرن‌های متمادی با اشکال متنوع و خاص خود در جوامع انسانی وجود داشته و در طی سال‌ها با اُفت و خیزهای فراوانی همراه بوده و در هزاره سوم میلادی با سرعتی بیش از گذشته توسعه و گسترش خواهد یافت .

 • خیام ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۹:۳۸

  نابغه‌ای به‌نام خیام نیشابوری

  خیام نیشابوری اگرچه بیشتر به‌عنوان شاعری رباعی‌سرا مشهور است اما به‌واقع فیلسوف و ریاضی‌دانی بزرگ بود که در طول عمر دراز خویش کشفیات مهمی در ریاضیات و نجوم انجام داد. او حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی را فراگرفت. خیام فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دوره سلجوقی است.

 • روز ملی ارتباطات و روابط عمومی ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۰۹:۴۰

  روز ارتباطات و روابط عمومی

  بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه روز جهانی روابط‌عمومی و ارتباطات است. این روز صرفا یک عنوان در صفحات تقویم نیست، بلکه سرفصلی است از تعهد، تخصص، علم و هنر.

 • روز جهانی پرستار ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۰

  روز جهانی پرستار

  جوهره پرستار، ارتباط شفابخشی است که در نتیجه وجود یک تعامل متقابل با بیمار شکل می‌گیرد و منجر به توجه به بیمار با مجموعه نیازهای او می‌شود؛ از این‌رو حضور پرستار جزء لاینفک مراقبت جامع است. در مراقبت جامع، هدف رفع همه‌جانبه نیازهای بیمار از طریق تسکین‌بخشی به جسم و روح است. این توانایی مراقبت به‌گونه‌ای‌که اشتراک‌های انسانی را ارج نهد پایه و اساس پرستاری به‌عنوان یک عمل مراقبتی است.

 • شیراز ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۱۱:۰۶

  به مناسبت ۱۵ اردیبهشت روز شیراز

  خوشا شیراز و وصف بی‌مثالش...

  شیراز یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است، شهری تماشایی با باغ‌ها و آثار تاریخی فراوان که نه فقط گردشگران داخلی بلکه گردشگران زیادی هم از خارج کشور دارد.

 • حضرت عباس ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۳

  به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)؛

  غبطه همه شهدا به مقام حضرت ابالفضل(ع)/ خصائص قمر بنی هاشم

  برای حضرت عباس(ع) در روز قیامت مقاماتی است که همه شهیدان عالم وجود در روز قیامت آرزو می کنند که ای کاش مقام حضرت عباس(ع) را داشتند.

 • امام حسین ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۲۰

  به مناسبت سوم شعبان؛

  دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

  ابن ابی الحدید می گوید سید آزادگان و معلم آزادگی در تاریخ امام حسین(ع) است. او کسی است که به همه مردم درس غیرت و عزت داد و مرگ در زیر سایه شمشیر را به زندگی با ذلت ترجیح داد.

 • سال نو ۱۳۹۷-۱۲-۲۹ ۱۹:۴۰

  بهار، جلوه گاه پروردگار

  تحول هر سال جدید شمسی که مصادف با نوای تحول در عالم طبیعت می باشد، فرصتی است برای اینکه انسان به تحول درونی خود و به اصلاح امور روحی و معنوی، فکری و مادی خود بپردازد و این دعای شریفی که در آغاز سال می خوانیم، درس همین تحول است.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۰:۰۸

  تجلی قرآن در رفتار حضرت فاطمه (س)/ فاطمه الگوی مادری مهربان و همسری فداکار

  سالار زنان، اسوهٔ نیکان، صدیقهٔ طاهره، حضرت فاطمه زهرا(س) شخصیت وارسته و ممتازی است که همهٔ انسان های خردمند مسلمان و حتی همهٔ دانایان همهٔ ادیان، به عظمت و مقام والای او اذعان کرده اند.

 • دهه فجر ۱۳۹۷-۱۱-۱۳ ۰۸:۵۶

  چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مبارک باد

  «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم»؛ این جمله معروف از سخنرانی امام خمینی در ۱۲ بهمن ۵۷ است که آغازی برای سقوط حکومت شاهنشاهی پهلوی بود.

 • فاطمیه ۱۳۹۷-۱۰-۳۰ ۰۸:۲۸

  فاطمه(س) حقیقتی است که ۱۲ خورشید تابان فریادش می‌زنند/۱۳ جمادالاول شهادت حضرت زهرا(س) تسلیت باد

  بر اساس روایات نقل شده، ۱۳ جمادی الاول یکی از تاریخ‌های نام برده شده برای شهادت حضرت زهرا(س) است تاریخ تلخ شهادت دردانه نبی اکرم(ص) و دخت رسول الله؛ دردانه‌ای که حضرت محمد(ص) به احترام ایشان هر بار از جلوی در منزل حضرت زهرا(س) و مولا علی(ع) عبور می‌کردند ایستاده و سلامی بیان می‌داشتند.

 • ولادت حضرت زینب(س) ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۷

  بمناسبت پنجم جمادی الاولی؛

  روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت، حضرت زینب کبری سلام الله علیها

  این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

 • ۱۶ دی ۱۳۵۹ خورشیدی، سالروز حماسه شهدای هویزه ۱۳۹۷-۱۰-۱۷ ۰۸:۰۴

  به مناسبت سالگرد شهادت شهدای هویزه

  دانشجویانی که مظلومانه در محاصره به شهادت رسیدند

  حسین یک گلوله آر.پی. جی به طرف تانک عراقی شلیک کرد که حدود یک متر از بالای تانک رد شد. تانک‌ها همچنان جلو می‌آمدند که بچه‌ها یکی از آنها را زد و بقیه سر جایشان متوقف شدند. ما حدود ٣٠٠متر عقب آمده بودیم که یک مرتبه دیدیم تانک‌های عراقی از طرف راست جاده (سمت هویزه ) به سوی مواضع ما می آیند. ما محاصره شده بودیم رگبارها قطع نمی‌شد. بچه‌ها یکی یکی داشتند تیر می‌خوردند. خون از بدن آنها سرازیر بود. بچه‌ها سینه خیز جلو می‌آمدند.

 • کریسمس ۱۳۹۷-۱۰-۱۲ ۰۹:۰۶

  به مناسبت ورود به سال نوی میلادی؛

  کریسمس مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌شود/عید کریسمس مبارک

  مسیحیان برای گرفتن جشن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می‌روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می‌کنند و در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می‌نمایند.

 • 9 دی ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۰۷:۵۸

  به مناسبت حماسه ۹ دی؛

  مردم هنگامی که دشمن را احساس می‌کنند به میدان می‌آیند

  از زمانی که جریان فتنه در روز قدس و ۱۳ آبان سال ۸۸ بر شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» ضربدر کشید و اقدام به سردادن شعارهای انحرافی کرد، تا هتک حرمت به بزرگترین مقدسات مردم ایران خیلی طول نکشید. فتنه گران با هتاکی به امام راحل در ۱۶ آذر ۸۸ قلب ملت ایران را به درد آورد اما وقتی کار به جسارت به خیمه ابا عبدالله(ع) و هتاکی به روز مقدس عاشورا کشید، دیگر صبر ملت لبریز و شد آنچه که باید.

 • یلدا ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۰۷:۴۱

  به مناسبت شب یلدا؛

  یلدا تویی زیبا تویی امشب توماهی یک بار تنها کن به من نیمه نگاهی

  شب زیبای یلدا یکی از دوست داشتنی‌ترین شب‌های ایرانیان است.

 • شهادت حضرت معصومه(س) ۱۳۹۷-۰۹-۲۷ ۰۷:۲۰

  رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) تسلیت باد

  نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشان «معصومه» ، «کریمه اهل بیت»، « ستّی» و «فاطمه کبری» است. پدرش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا (ع) است.

 • امام حسن عسکری ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۰:۵۸

  به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع):

  اخلاق و رفتار امام حسن عسکری(ع) دشمنان را تحت تأثیر قرار می‌داد

  ۲۵ آذر ماه ۹۷ مصادف است با ولادت حضرت امام حسن عسکری(ع) که به عنوان یازدهمین حلقه از زنجیر ولایت و امامت در مسیر راستی و درستی پا به دنیا گذاشت.

 • مدینه ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۰۷:۴۰

  به مناسبت میلاد حضرت محمد(ص)

  ماه فرو ماند از جمال محمد سرو نروید به اعتدال محمد

  انسان برای رسیدن به جایگاهی که اکنون دارد تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و پیامبرانی بسیاری برای هدایت وی برگزیده شدند و تلاش در رساندن انسان به جایگاه واقعی او یعنی انسانیت داشتند.

 • امام زمان(عج) ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۰۹:۲۲

  آغاز امامت حضرت حجت ابن الحسن العسکری(عج) بر منتظران حضرت مبارک باد

  نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید. در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است.

 • یک هفته با کتاب ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۰۹:۵۳

  ۲۴ آبان؛ روز کتاب و کتاب خوانی

  هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست

  کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. کتاب محصول تجربه‏ های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏ های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

 • 13 آبان ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۰۸:۰۷

  به مناسب روز دانش آموز؛

  بیداری دانش آموزان، ۱۳ آبان ماه سال ۵۷ را در تاریخ ماندگار کرد

  تاریخ در دل خود روزهای بسیاری را یدک می‌کشد؛ روزهای خوب و تلخ، آسان و سخت، روزهای شادی آور و رنج آور روزهای ماندگار از خوبی و خیر و تلخی و درد.

 • اربعین ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۵

  ایام اربعین حسینی تسلیت باد

  در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیه السلام گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است.این روز بر تمامی شیعیان تسلیت باد.

 • شهادت حضرت رقیه ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۱:۳۰

  شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها تسلیت باد

  دختری از دختران امام حسین (ع) در کودکی در کربلا حضور داشت. صحنه های عطش، غارت خیمه ها را با دو چشم خود دید. رقیه سه ساله نیمه شب در خرابه شام در کنار رأس پدر غریبانه جان داد.