نمایش همه
 • امام سجاد ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۰۹:۱۴

  تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

  امام سجاد(ع) در مواجهه با فضای عمومی جامعه اسلامی که تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، بر آن شدند تا با بیان ادعیه صحیفه سجادیه وجدان مردم را دوباره یه سمت معارف توحیدی بازگردانند.

 • محرم ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۰:۴۲

    محرم ماه شور و شعور و عشق و فریاد

   محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی، ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی و ماه ظلم ستیزی و مبارزه با ذلت است.

 • روز کارمند ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۱۱:۰۶

  به مناسبت روز کارمند،

  هر آن کس خدمت جانان به جان کرد/به گیتی‌ نام خود را جاودان کرد

  همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور به روز کارمند اختصاص می یابد و در این روز به منظور تجلیل از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و ارج نهادن به خدمت، با تبیین ملاک های انتخاب، کارمندان نمونه به عنوان نمایندگان خیل عظیم کارکنان نظام در اقصی نقاط کشور، انتخاب و مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

 • ابن سینا ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۸:۰۸

  به مناسبت سالروز تولد "ابن سینا" نخبه مشرق زمین؛

  شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

  "ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا"، مشهور به "ابوعلی سینا"، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس، تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که روز میلاد او "روز پزشک" نام گرفته است.

 • ولادت امام موسی کاظم ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۸:۰۶

  به مناسبت ولادت موسی ابن جعفر(ع)؛

  ادب خواجه نصیر نسبت به امام کاظم(ع)/ تأملی در روز ولادت امام هفتم

  خواجه نصیر در آستانه مرگ، وصیت می‌کند که مرا در حرم شریف باب‌الحوائج موسی بن جعفر دفن نمایید و برای احترام به مقام آن امام بزرگوار هیچ یک از القاب مرسوم را روی قبرم ننویسید.

 • امام هادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۰:۵۷

  ولادت امام هادی(ع) بر مسلمین تهنیت باد

  امام علی بن محمد الهادی علیه السلام در نیمة ذی الحجه سال ۲۱۲ ق نزدیک شهر مدینه در روستای صریا، چشم به دنیا گشود و در ماه رجب سال ۲۵۴ ق در سرّ من رأی (سامرا) توسط معتز عباسی به شهادت رسید. ایشان پس از پدر بزرگوارش ۳۳ سال امامت شیعیان را بر عهده داشتند.

 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۰۸:۵۹

  مقررات فنی مسابقات چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمان دانشجویان دختر وزارت بهداشت اعلام شد

  دستورالعمل و مقررات فنی مسابقات چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد.

 • عید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۰۸:۵۴

  به مناسبت عید سعید قربان؛

  قربان، عید اخلاص آدمی در ایمان خویش/ ذبح تعلق به مادیات با قربانی

  حضرت ابراهیم (ع) این را از خدا می خواهد که تسلیم محض شود. این همان حقیقتی است که برای آن روز عید قربان به عنوان عید قرار داده شده است.

 • امام محمدباقر ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۰۷:۴۲

  به مناسبت شهادت حضرت باقرالعلوم(ع)؛

  بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل نشده‌اند

  آیت الله مبلغی گفت: بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل ناشده باقی مانده‌اند. یعنی ما جامعه شناسی روایات امام باقر (ع) را که مربوط به زمان آن حضرت است در اختیار نداریم.

 • امام علی و حضرت زهرا ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۱:۰۰

  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

  مهرعلی؛ مهریه زهرا

  ازدواج علی (ع) و فاطمه (س)، یکی از مناسبت‌های شیعیان است. حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در اول ذی‌الحجه سال دوم هجری ازدواج کردند و خطبه عقد آنها را پیامبر اکرم خواند. بر اساس منابع روایی، پیش از امام علی(ع)، کسان دیگری از مهاجران و انصار، تمایل خود برای ازدواج با حضرت فاطمه(س) به پیامبر (ص) اعلام کردند اما با مخالفت وی روبرو شدند.

 • شهادت امام جواد ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۰۷:۲۲

  به مناسبت شهادت امام جواد(ع)؛

  فصل جدیدی از تاریخ امامت با جوادالائمه (ع) آغاز شد

  همان‌طور که عیسی بن مریم، مادر خود را از فضای تاریک تهمت بیرون آورد، حضرت جواد(ع) هم امام رضا (ع) را با این امامت خودشان از فضای تهمت بیرون آورد.

 • یازدهم ذیقعده سالروز ولادت امام رضا(ع) ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۳۹

  به مناسبت سالروز ولادت امام رضا(ع)

  امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

  ‌یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: رئوف و مهربان بودن دو صفت بارز امام رضا (ع) بوده است و اکنون نیز برای استغاثه به ایشان، از مهربان و رئوف و راضی بودن‌شان استفاده می‌شود.

 • حضرت معصومه ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۱۰:۵۲

  ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر تهنیت باد

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذی القعده سال ۱۷۳ هـ ق،  ۲۵ سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

 • مواد مخدر ۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۱۲:۰۲

  مبارزه با مواد مخدر

  اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه‌‏های مختلف می‌گـــــردد.

 • کودکان کار ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۱۱:۲۴

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان

  بی‌بهره از بهداشت و آموزش

  در تقویم تاریخ جهانی روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. این روز به ما یادآوری می‌کند که کار کردن کار کودکان نیست و حق نداریم کودکی را به بهانه کار اجباری و تحمیلی از کودکان دنیا دریغ کنیم.

 • عید سعید فطر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۷:۴۹

  به مناسبت عیدسعید فطر؛

  عید فطر در روایات به قیامت تشبیه شده است/ روز آمرزش، وحدت و بندگی

  نظر بر روایات مختلف در مورد عید سعید فطر نشان می دهد که این عید بزرگ از سوی معصومین به قیامت تشبیه شده است که این عنوان در عبارت حضرت علی (ع) در مورد نماز عید فطر مشهود است.

 • سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۰۳ ۰۵:۱۷

  ۳ خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

  فتح خرمشهر، آیینه گویای تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس

  مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

 • ایران گردی ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۰۹:۴۱

  روز ایرانگردی و ایران شناسی

  صنعت گردشگری از قرن‌های متمادی با اشکال متنوع و خاص خود در جوامع انسانی وجود داشته و در طی سال‌ها با اُفت و خیزهای فراوانی همراه بوده و در هزاره سوم میلادی با سرعتی بیش از گذشته توسعه و گسترش خواهد یافت .

 • خیام ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۹:۳۸

  نابغه‌ای به‌نام خیام نیشابوری

  خیام نیشابوری اگرچه بیشتر به‌عنوان شاعری رباعی‌سرا مشهور است اما به‌واقع فیلسوف و ریاضی‌دانی بزرگ بود که در طول عمر دراز خویش کشفیات مهمی در ریاضیات و نجوم انجام داد. او حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی را فراگرفت. خیام فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دوره سلجوقی است.

 • روز ملی ارتباطات و روابط عمومی ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۰۹:۴۰

  روز ارتباطات و روابط عمومی

  بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه روز جهانی روابط‌عمومی و ارتباطات است. این روز صرفا یک عنوان در صفحات تقویم نیست، بلکه سرفصلی است از تعهد، تخصص، علم و هنر.

 • روز جهانی پرستار ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۳۰

  روز جهانی پرستار

  جوهره پرستار، ارتباط شفابخشی است که در نتیجه وجود یک تعامل متقابل با بیمار شکل می‌گیرد و منجر به توجه به بیمار با مجموعه نیازهای او می‌شود؛ از این‌رو حضور پرستار جزء لاینفک مراقبت جامع است. در مراقبت جامع، هدف رفع همه‌جانبه نیازهای بیمار از طریق تسکین‌بخشی به جسم و روح است. این توانایی مراقبت به‌گونه‌ای‌که اشتراک‌های انسانی را ارج نهد پایه و اساس پرستاری به‌عنوان یک عمل مراقبتی است.

 • شیراز ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۱۱:۰۶

  به مناسبت ۱۵ اردیبهشت روز شیراز

  خوشا شیراز و وصف بی‌مثالش...

  شیراز یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است، شهری تماشایی با باغ‌ها و آثار تاریخی فراوان که نه فقط گردشگران داخلی بلکه گردشگران زیادی هم از خارج کشور دارد.

 • حضرت عباس ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۳

  به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)؛

  غبطه همه شهدا به مقام حضرت ابالفضل(ع)/ خصائص قمر بنی هاشم

  برای حضرت عباس(ع) در روز قیامت مقاماتی است که همه شهیدان عالم وجود در روز قیامت آرزو می کنند که ای کاش مقام حضرت عباس(ع) را داشتند.

 • امام حسین ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۲۰

  به مناسبت سوم شعبان؛

  دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

  ابن ابی الحدید می گوید سید آزادگان و معلم آزادگی در تاریخ امام حسین(ع) است. او کسی است که به همه مردم درس غیرت و عزت داد و مرگ در زیر سایه شمشیر را به زندگی با ذلت ترجیح داد.

 • سال نو ۱۳۹۷-۱۲-۲۹ ۱۹:۴۰

  بهار، جلوه گاه پروردگار

  تحول هر سال جدید شمسی که مصادف با نوای تحول در عالم طبیعت می باشد، فرصتی است برای اینکه انسان به تحول درونی خود و به اصلاح امور روحی و معنوی، فکری و مادی خود بپردازد و این دعای شریفی که در آغاز سال می خوانیم، درس همین تحول است.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۰:۰۸

  تجلی قرآن در رفتار حضرت فاطمه (س)/ فاطمه الگوی مادری مهربان و همسری فداکار

  سالار زنان، اسوهٔ نیکان، صدیقهٔ طاهره، حضرت فاطمه زهرا(س) شخصیت وارسته و ممتازی است که همهٔ انسان های خردمند مسلمان و حتی همهٔ دانایان همهٔ ادیان، به عظمت و مقام والای او اذعان کرده اند.

 • دهه فجر ۱۳۹۷-۱۱-۱۳ ۰۸:۵۶

  چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مبارک باد

  «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم»؛ این جمله معروف از سخنرانی امام خمینی در ۱۲ بهمن ۵۷ است که آغازی برای سقوط حکومت شاهنشاهی پهلوی بود.

 • فاطمیه ۱۳۹۷-۱۰-۳۰ ۰۸:۲۸

  فاطمه(س) حقیقتی است که ۱۲ خورشید تابان فریادش می‌زنند/۱۳ جمادالاول شهادت حضرت زهرا(س) تسلیت باد

  بر اساس روایات نقل شده، ۱۳ جمادی الاول یکی از تاریخ‌های نام برده شده برای شهادت حضرت زهرا(س) است تاریخ تلخ شهادت دردانه نبی اکرم(ص) و دخت رسول الله؛ دردانه‌ای که حضرت محمد(ص) به احترام ایشان هر بار از جلوی در منزل حضرت زهرا(س) و مولا علی(ع) عبور می‌کردند ایستاده و سلامی بیان می‌داشتند.

 • ولادت حضرت زینب(س) ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۷

  بمناسبت پنجم جمادی الاولی؛

  روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت، حضرت زینب کبری سلام الله علیها

  این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

 • ۱۶ دی ۱۳۵۹ خورشیدی، سالروز حماسه شهدای هویزه ۱۳۹۷-۱۰-۱۷ ۰۸:۰۴

  به مناسبت سالگرد شهادت شهدای هویزه

  دانشجویانی که مظلومانه در محاصره به شهادت رسیدند

  حسین یک گلوله آر.پی. جی به طرف تانک عراقی شلیک کرد که حدود یک متر از بالای تانک رد شد. تانک‌ها همچنان جلو می‌آمدند که بچه‌ها یکی از آنها را زد و بقیه سر جایشان متوقف شدند. ما حدود ٣٠٠متر عقب آمده بودیم که یک مرتبه دیدیم تانک‌های عراقی از طرف راست جاده (سمت هویزه ) به سوی مواضع ما می آیند. ما محاصره شده بودیم رگبارها قطع نمی‌شد. بچه‌ها یکی یکی داشتند تیر می‌خوردند. خون از بدن آنها سرازیر بود. بچه‌ها سینه خیز جلو می‌آمدند.