نمایش همه
 • منتظر دیروز ۱۷:۲۶

  جمعه های انتظار؛

  شرایط اجتماعی زمانه میلاد امام زمان/ شبهه‌ای در اصل تولد امام عصر

  ما روایات معتبری از عصر امام عسکری (ع) در دست داریم که در آنها افرادی جلیل‌القدر به تولد امام دوازدهم گواهی داده و اظهار داشته‌اند که جانشین امام دوازدهم بر ما معلوم شده است.

 • ابوسعید ابی الخیر ۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۱۲:۰۰

  به مناسبت درگذشت ابوسعید ابی‌الخیر؛

  بوسعید در فرهنگ مشرق زمین شبیه سقراط است

  ابوسعید ابوالخیر در میان عارفان مقامی بسیار ممتاز و استثنایی دارد و نام او با عرفان و شعر آمیختگی عمیقی یافته‌است. چندان که در بخش مهمی از شعر پارسی چهره او در کنار مولوی و خیام قرار می‌گیرد، بی آنکه خود شعر چندانی سروده باشد.

 • پرستار ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۱:۲۶

  میلاد حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار گرامی باد

  جوهره پرستار، ارتباط شفابخشی است که در نتیجه وجود یک تعامل متقابل با بیمار شکل می‌گیرد و منجر به توجه به بیمار با مجموعه نیازهای او می‌شود؛ از این‌رو حضور پرستار جزء لاینفک مراقبت جامع است. در مراقبت جامع، هدف رفع همه‌جانبه نیازهای بیمار از طریق تسکین‌بخشی به جسم و روح است. این توانایی مراقبت به‌گونه‌ای‌که اشتراک‌های انسانی را ارج نهد پایه و اساس پرستاری به‌عنوان یک عمل مراقبتی است.

 • 9 دی ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۰۸:۴۸

  به مناسبت «روز بصیرت»،

  دنیاطلبی خواصی که وظیفه هدایت و امنیت جامعه را بر عهده دارند

  روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» ثبت شد.

 • نهضت سوادآموزی ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۱۰:۴۳

  به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی

  مدرسه‌ای به وسعت ایران

  در هفتم دی‌ماه ۱۳۵۸ سازمان نهضت سواد آموزی با فرمان امام خمینی به منظور آموزش خواندن و نوشتن به بزرگسالان و نیز کودکانی که به مدرسه دسترسی ندارند (مناطق محروم) تشکیل شد .

 • شب یلدا ۱۳۹۸-۰۹-۳۰ ۱۱:۲۲

  به مناسبت فرارسیدن شب یلدا؛

  شبی به بلندای تاریخ و ادبیات

  جشن‌های باستانی ایران مانند یلدا معمولا با پدیده‌های آسمانی در ارتباط هستند. یلدا در لغت به معنی زایش و درواقع جشن تولد خورشید است زیرا بعد از این شب، طول روزها طولانی‌تر می‌شود و خورشید مدت زمان بیشتری در آسمان است اما این شب با ادبیات وفرهنگ ایران پیوندی عمیق دارد.

 • 16 آذر ۱۳۹۸-۰۹-۱۸ ۱۱:۳۶

  به مناسبت روز ۱۶ آذر؛

  «سه قطره خون» بر چهره دانشگاه ما

  هدف از نام‌گذاری روز دانشجو گرامی‌داشت یاد وخاطره‌ دانشجویان شهید احمد قندچی، مصطفی بزرگ‌نیا و آذر شریعت‌رضوی است. این سه ستاره درخشان روز ۱۶ آذر سال ۳۲ که حدود چهارماه پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد در دفاع از دولت ملی دکتر مصدق و اعتراض به سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا، در کریدور دانشکده فنی دانشگاه تهران به ضرب گلوله نظامیان شاه جان باختند و جاودانه شدند. از آن تاریخ ۶۶ سال گذشته است اما این واقعه از حافظه تاریخی ما پا نمی‌شود

 • معلولین ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ ۰۹:۵۳

  به مناسبت روز جهانی معلولین؛

  در جست‌وجوی غنی‌سازی جامعه

  ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.

 • بسیج ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۲:۲۷

  بسیج در شعر شاعران؛

  بسیجی مکتبش نور و شهادت

  مرور برخی از اشعار شاعران کشور درباره فرهنگ متعالی بسیج و در هفته متبرّک به نام بسیج، یادآور حماسه سازی‌های این دلاورمردان در عرصه‌های مختلف است.

 • هفته وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۱:۳۵

  به مناسبت هفته وحدت؛

  اتحاد رمز پیروزی اسلام

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • حسین فهمیده ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۰:۱۰

  به مناسبت «روز نوجوان» و «روز بسیج دانش‌آموزی»؛

  سرمشقی مناسب برای هم‌سالانش

  آبان ۱۳۵۹ محمدحسین فهمیده، نوجوان بسیجی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. به‌همین مناسبت، هشتم آبان‌ماه تحت عنوان «روز نوجوان» و «روز بسیج دانش‌آموزی» نام‌گذاری شده است.

 • سالروز شهادت حضرت رضا (ع) امام هشتم شیعیان جهان تسلیت باد ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ ۱۲:۰۶

  امام رئوفی که دوست و دشمن را شیفته خود ساخت

  در سال ۱۸۳ ق با شهادت امام موسی کاظم علیه السلام ، امامت امام رضا علیه السلام شروع شد. آن حضرت ۳۵ سال بیشتر سن نداشت که زمام امور امامت را به دست گرفت و هدایت و راهنمایی فکری و اعتقادی جامعه اسلامی را عهده دار شدند.

 • ورزش و تربیت بدنی ۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۰۹:۱۰

  هفته ملی تربیت بدنی و ورزش گرامی باد

  ورزش مایه پرهیز از بیکاری،مبارزه با کسالت و تنبلی،افزایش توانایی های جسمی و روحی ، شجاعت ، سلامتی جسمانی و فکری و نیز وسیله ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.

 • ثبت‌نام در سامانه سماح تا روز اربعین ادامه دارد ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۹

  اربعین حسینی و عشقی که پایان ندارد

  عاشقان زیارت اربعین هر روز بیشتر از روز قبل و هر سال بیشتر سالیان قبل می شود . افزایش چشمگیر زائران حضرت سیدالشهدا(ع) دنیا را به حیرت وا داشته است.

 •  ۲۰مهرماه، روز بزرگداشت حافظ ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۱۰:۵۳

  به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  دیوانی همچون درسنامه آزادگی

  حافظ شاعری آگاه است و شرایط سیاسی اجتماعی زمانه خویش را خوب دریافته است چندان‌که شعر وی آیینه‌ای از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر اوست. در اینجا بخشی نگاه محسن ایزدیار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موضوع «حافظ و آزادگی» را مرور می‌کنیم.

 • کودک ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۱۱:۳۳

  به مناسبت روز جهانی کودک؛

  جهان رنگارنگ کودکی

  روز جهانی کودک ۲۰ نوامبر است اما هر کشوری یک روز خاص را به عنوان روز کودک نامگذاری کرده و جشن می‌گیرد. این روز در ایران هر ساله ۸ نوامبر و ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود و برای این مناسبت یک هفته را به عنوان هفته ملی به کودکان اختصاص داده‌اند.

 • امام حسن ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۱۰:۴۴

  به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع)؛

  صلح حسنی، راه قیام حسینی را هموار کرد

  مفاد صلح امام حسن(ع) خصوصاً برای آینده جهان اسلام بسیار تعیین کننده بوده است. همین سند بود که راه امام حسین(ع) را برای قیام هموار کرد.

 • قونیه ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۱۰:۳۴

  به مناسبت روز بزرگداشت مولوی؛

  مثنوی؛ بزرگترین حماسه روحانیِ بشریّت

  هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین بلخی است که توانسته است شرق و غرب عالم را با اشعار خود تسخیر کند و نگاه اسلامی را از دریچه هنر شاعری و سخنوری در جهان طنین‌انداز کنند. به همین مناسبت بخش‌هایی از مقدمه کتاب گزیده غزلیات شمس به قلم دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی را مرور می‌کنیم.

 • هاری ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۱۰:۴۶

  به مناسبت روز جهانی هاری؛

  یک بیماری کشنده اما قابل پیشگیری

  ۲۸ سپتامبر(۶ مهر) به‌عنوان روز جهانی هاری نام گذاری شده و هرساله سازمان‌های ذیربط سعی درافزایش آگاهی افراد جامعه درمورد بیماری هاری دارند. درکشور ما نیز نهادهایی در رابطه با بیماری هاری مسئولیت دارند ازجمله سازمان دامپزشکی، اداره مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که همواره در راستای مهار این بیماری در تلاش هستند. طبق آمار سالانه ۵۶۰۰۰ نفر در دنیا در اثر هاری می‌میرند.

 • دفاع مقدس ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۱۲:۳۸

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس؛

  شواهد یک تجاوز تاریخی

  در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ حمله‌ سراسری‌ و رسمی‌ عراق، با به‌ کارگیری‌ حداکثر توان‌ نظامی‌ و با عبور از مرزهای‌ بین‌المللی‌ و تجاوز به‌ خاک‌ ایران، شروع‌ شد. در ساعات‌ پایانی‌ همان‌ روز، کورت‌ والدهایم، دبیرکل‌ سازمان‌ ملل‌ متحد، از دو دولت‌ خواست‌ که‌ در حل‌ مسالمت‌آمیز اختلافات‌ میان‌ دو کشور مساعی‌ جمیله‌ خویش‌ را به‌ کار بندند.

 • امام سجاد ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۰۹:۱۴

  تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

  امام سجاد(ع) در مواجهه با فضای عمومی جامعه اسلامی که تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، بر آن شدند تا با بیان ادعیه صحیفه سجادیه وجدان مردم را دوباره یه سمت معارف توحیدی بازگردانند.

 • محرم ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۰:۴۲

    محرم ماه شور و شعور و عشق و فریاد

   محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی، ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی و ماه ظلم ستیزی و مبارزه با ذلت است.

 • روز کارمند ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ ۱۱:۰۶

  به مناسبت روز کارمند،

  هر آن کس خدمت جانان به جان کرد/به گیتی‌ نام خود را جاودان کرد

  همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور به روز کارمند اختصاص می یابد و در این روز به منظور تجلیل از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و ارج نهادن به خدمت، با تبیین ملاک های انتخاب، کارمندان نمونه به عنوان نمایندگان خیل عظیم کارکنان نظام در اقصی نقاط کشور، انتخاب و مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

 • ابن سینا ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۸:۰۸

  به مناسبت سالروز تولد "ابن سینا" نخبه مشرق زمین؛

  شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

  "ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا"، مشهور به "ابوعلی سینا"، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس، تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که روز میلاد او "روز پزشک" نام گرفته است.

 • ولادت امام موسی کاظم ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۸:۰۶

  به مناسبت ولادت موسی ابن جعفر(ع)؛

  ادب خواجه نصیر نسبت به امام کاظم(ع)/ تأملی در روز ولادت امام هفتم

  خواجه نصیر در آستانه مرگ، وصیت می‌کند که مرا در حرم شریف باب‌الحوائج موسی بن جعفر دفن نمایید و برای احترام به مقام آن امام بزرگوار هیچ یک از القاب مرسوم را روی قبرم ننویسید.

 • امام هادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۰:۵۷

  ولادت امام هادی(ع) بر مسلمین تهنیت باد

  امام علی بن محمد الهادی علیه السلام در نیمة ذی الحجه سال ۲۱۲ ق نزدیک شهر مدینه در روستای صریا، چشم به دنیا گشود و در ماه رجب سال ۲۵۴ ق در سرّ من رأی (سامرا) توسط معتز عباسی به شهادت رسید. ایشان پس از پدر بزرگوارش ۳۳ سال امامت شیعیان را بر عهده داشتند.

 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۰۸:۵۹

  مقررات فنی مسابقات چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمان دانشجویان دختر وزارت بهداشت اعلام شد

  دستورالعمل و مقررات فنی مسابقات چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد.

 • عید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۰۸:۵۴

  به مناسبت عید سعید قربان؛

  قربان، عید اخلاص آدمی در ایمان خویش/ ذبح تعلق به مادیات با قربانی

  حضرت ابراهیم (ع) این را از خدا می خواهد که تسلیم محض شود. این همان حقیقتی است که برای آن روز عید قربان به عنوان عید قرار داده شده است.

 • امام محمدباقر ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۰۷:۴۲

  به مناسبت شهادت حضرت باقرالعلوم(ع)؛

  بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل نشده‌اند

  آیت الله مبلغی گفت: بسیاری از آموزه‌های امام باقر (ع) تحلیل ناشده باقی مانده‌اند. یعنی ما جامعه شناسی روایات امام باقر (ع) را که مربوط به زمان آن حضرت است در اختیار نداریم.

 • امام علی و حضرت زهرا ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۱:۰۰

  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

  مهرعلی؛ مهریه زهرا

  ازدواج علی (ع) و فاطمه (س)، یکی از مناسبت‌های شیعیان است. حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در اول ذی‌الحجه سال دوم هجری ازدواج کردند و خطبه عقد آنها را پیامبر اکرم خواند. بر اساس منابع روایی، پیش از امام علی(ع)، کسان دیگری از مهاجران و انصار، تمایل خود برای ازدواج با حضرت فاطمه(س) به پیامبر (ص) اعلام کردند اما با مخالفت وی روبرو شدند.