نمایش همه
 • روز جهانی معلولین ۱۳۹۸-۰۹-۱۴ ۱۲:۵۸

  به مناسبت روز جهانی معلولین؛

  در جست‌وجوی غنی‌سازی جامعه

  ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.

 • روز مبارزه با خشونت علیه زنان ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۱:۲۵

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛

  قانونی به نام خشونت خانگی وجود ندارد

  آثار خشونت فیزیکی معمولا قابل مشاهده است اما در مقابل، خشونت‌هایی وجود دارد که آثار مخرب آن‌ها به چشم نمی‌آید اما تحملشان بسیار دشوار است. مانند دروغ گفتن، نفقه ندادن، به خواسته‌های زن بی‌توجه بودن، چشم‌چرانی، تعدد زوجات، انتقاد کردن به طور مداوم، جدا کردن زن از کودکانش، تهمت زدن و ...

 • میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ۱۳۹۸-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۳

  میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گرامی باد.

 • هفته وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۲۰ ۱۱:۵۲

  به مناسبت هفته وحدت؛

  اتحاد رمز پیروزی اسلام

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • ماه ربیع الاول ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۱:۳۷

  حلول ماه ربیع الاول مبارک باد

 • رحلت پیامبر اکرم (ص) ۱۳۹۸-۰۸-۰۴ ۱۳:۰۳

  رحلت پیامبر اکرم (ص) ، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)تسلیت باد

  رحلت جان گداز پیامبراکرم(ص)، یکی از اندوه بارترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود. به قول مشهور علمای شیعه، پیامبر اکرم(ص) در روز دوشنبه، ۲۸صفر سال ۱۱ هجری قمری، رحلت کرد.

 • روز عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۲:۴۷

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

  حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • روز قلب ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۱۱:۵۱

  به مناسبت روز جهانی قلب؛

  چند تغییر ساده برای بهبود سلامت قلب

  هفتم مهرماه؛ روز جهانی قلب امسال با شعار «قهرمان سلامت قلب شوید!» گرامی داشته می‌شود.

 • شهادت امام سجاد ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۱:۴۳

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین (ع)؛

  تاثیر خطبه‌های امام چهارم در مجلس شام/ صحیفه سجادیه؛ خواهر قرآن

  امام زین‌العابدین(ع) از خود احادیث بسیاری بر جای گذاشته‌اند که اثر جاودانه ایشان همان صحیفه سجادیه است که شامل دعاهایی است که امام(ع) در زمان خود انجام داده‌اند. این کتاب که بعد از قرآن و نهج‌البلاغه بهترین کتاب است و آن را خواهر قرآن می‌نامند. صحیفه سجادیه تنها دعا نیست، بلکه شامل حقایق توحیدی از تمامی آفرینش و ولایت، همچنین دربرگیرنده بسیاری از دستورات و برنامه‌هایی است که بشر باید انجام دهد. اموری که مربوط به جامعه است در این صحیفه تحت عنوان دعا به‌ گونه‌ای عالی بیان شده‌ است.

 • روز جهانی الزایمر ۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۱۴:۰۹

  به مناسبت روز جهانی آلزایمر؛

  مرا به خاطر بیاور

  بیست و یکم ماه سپتامبر (سی‌ام شهریور ماه) روز جهانی آلزایمر نام گرفته است. آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که حافظه، افکار، مهارت‌های کلامی و قضاوت، درک مطلب و به طور کلی عملکرد شناختی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • امام سجاد ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۱۳:۳۲

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین(ع)

  تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

  امام سجاد(ع) در مواجهه با فضای عمومی جامعه اسلامی که تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، بر آن شدند تا با بیان ادعیه صحیفه سجادیه وجدان مردم را دوباره یه سمت معارف توحیدی بازگردانند.

 • سینما ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۱۳:۲۰

  به مناسب روز ملی سینما؛

  عمق نگاهمان نسبت به سینما فرق کرده است

  در بهمن سال ۷۸ بود که روز ملی سینما ۲۱ شهریورماه اعلام شد و در همان دوران اظهار نظراتی پیرامون روز ملی سینما بیان شد. اما حضور این روز در تقویم علیرغم اهمیت سینما با اما و اگرهایی همراه بوده است.

 • 17 شهریور ۱۳۹۸-۰۶-۱۷ ۱۳:۵۱

  به مناسبت قیلم خونین ۱۷ شهریور؛

  شهریور خونین پیروزی انقلاب اسلامی را کلید زد

  واقعه قیام خونین ۱۷ شهریور نقش موثری در شکل گیری انقلاب اسلامی داشت که در این گزارش به مرور آن می‌پردازیم.

 • چاپ ۱۳۹۸-۰۶-۱۱ ۱۲:۰۵

  به مناسبت روز ملی صنعت چاپ؛

  ماشین تولید علم در ایران

  نخستین‌بار، یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی چاپ را اختراع کرد اما با گذشت زمان اهمیت صنعت چاپ بر همه روشن شد، نامگذاری روز ۱۱ شهریورماه به‌عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان در سال ۱۳۸۲ و با تلاش‌ اسدالله جامی (مدیر کل وقت دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) انجام شد.

 • رهبر شیعیان لبنان ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۲:۳۱

  به مناسبت سالگرد ناپدید شدن سیدموسی صدر رهبر شیعیان لبنان؛

  پیوند بیوت خمینی و صدر مقاومت نوین اسلامی را شکل داد

  مهدیه پالیزبان می‌گوید که پیوند امام موسی صدر با امام خمینی و انقلابیون ایران بسیار زیاد بود و اصولا ارتباط بین بیت امام خمینی و بیت آیت‌الله صدر بود که مقاومت نوین اسلامی را موجب شد.

 • امام علی النقی الهادی (ع) ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۳:۴۴

  نگاهی به زندگی امام علی النقی الهادی (ع)/ تبیین مقام شامخ امامت از طریق زیارت غدیریه و زیارت جامعه

  امام هادی علیه السلام از آغاز امامت در مدینه حضور داشتند و در مدت اقامت در این شهر نقش بسیار مهمی در رهبری شیعیان ایفا کردند؛ به طوری که حکومت عباسی از موقعیت ممتاز امام احساس خطر کرده و حضور ایشان در مدینه را به صلاح ندانست.

 • سالرزو ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۲:۲۴

  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

  مهرعلی؛ مهریه زهرا

  ازدواج علی (ع) و فاطمه (س)، یکی از مناسبت‌های شیعیان است. حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در اول ذی‌الحجه سال دوم هجری ازدواج کردند و خطبه عقد آنها را پیامبر اکرم خواند. بر اساس منابع روایی، پیش از امام علی(ع)، کسان دیگری از مهاجران و انصار، تمایل خود برای ازدواج با حضرت فاطمه(س) به پیامبر (ص) اعلام کردند اما با مخالفت وی روبرو شدند.

 • هفته عفاف و حجاب ۱۳۹۸-۰۴-۱۹ ۱۳:۰۵

  به مناسبت فرارسیدن هفته عفاف وحجاب؛

  خواهران حجاب، حجاب، حجاب

  هفته عفاف و حجاب به منظور پاسداشت شهدای فاجعه مسجد گوهرشاد و سایر شهدای عفاف و پاکدامنی در ۲۱ تیر، سالروز حمله رژیم پهلوی به معترضان کشف حجاب در سال ۱۳۱۵ است که در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود.

 • روز تبلیغات اسلامی ۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۱۰:۴۴

  مهمترین رسالت سازمان تبلیغات گسترش فرهنگ دینی در جامعه است

  مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: مهمترین رسالت سازمان بسط و گسترش فرهنگ دینی و اهل بیت در جامعه و هدایت فعالیت های این حوزه است.

 • بازخوانی شورش مسلحانه منافقین در ۳۰ خرداد ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۱۱:۴۴

  بازخوانی شورش مسلحانه منافقین در ۳۰ خرداد ۶۰

  درپی شکست‌های مکرر سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در آزمون‌های مقبولیت مردمی، علیرغم همه تبلیغات و دعاوی که در خصوص مقبولیت بی نظیر خود داشت،از پروژه قبضه نظام حکومتی جمهوری اسلامی از طریق فرایندهای دمکراتیک تقریبا ناامید شد.

 • صنایع دستی ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۱۱:۲۵

  روز جهانی صنایع دستی

  ۱۰ ژوئن مصادف با ۲۰ خرداد ماه، روز جهانی صنایع دستی است. روزی برای گرامیداشت هنر و آثاری که مردان و زنان سخت کوش کشورها، آن ها را با دل و جانشان تولید می کنند.

 • دعای روز 27 ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۱۱:۲۲

  شرح دعای روز بیست‌وهفتم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان آمده است: «ای خدا، برتری فضیلت شب قدر را روزی‌ام کن، در روایات، راجع به شب قدر اختلافاتی وجود دارد. برخی اولیاء، تمام سال را احیاء می‌گرفتند تا آن شب قدر که معلوم نیست چه وقت است را درک کنند.»

 • دعای روز 26 ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۲:۱۷

  شرح دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان آمده است: «این روایت کنایه از این است که انسان عیب‌های بزرگ خود را نمی‌بیند؛ اما عیب کوچک مردم را می‌بیند. این حدیث از معصوم (ع) است که خوش به حال کسی که عیب خودش را می‌بیند و به عیب کس دیگری کاری ندارد.»

 • دعای روز بیست و دوم ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۰۲

  شرح دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

  در شرح دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان آمده است: «در قرآن آیه‌ای است که هر پیش‌آمدی که برای شما اتفاق می‌افتد، محصول اعمال زشت خودتان است. با این حال خداوند خیلی از اعمال بندگان را ندید می‌گیرد. ندید گرفتن خیلی از کارهای ما توسط خدا، فضل است و اگر بخواهد همه کارهای ما را حساب کند، عدل است. یادتان باشد اگر خدا بخواهد به عدل با ما معامله کند، کار ما زار می‌شود. »

 • دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۲:۴۷

  شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان

  در شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان آمده است: منظور از اینکه می‌گوییم خدایا درهای بهشت را بر روی من بگشای این است که خداوند ما را از گناهانی که در طول عمر خویش انجام داده‌ایم پاک سازد و حسنات و کارهای نیک ما را افزون سازد.

 • شرح دعای روز هفداهم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۱۱:۱۸

  شرح دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

  در شرح دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا من را راهنمایی کن تا اعمال صالح انجام دهم. خدایا احتیاجات و آرزوهای من را برآورده کن. هر چه احتیاجات و آرزوهای شرعی دارم را برآورده کن. مانند اینکه آرزو می‌کنم عروس یا داماد خوب پیدا کنم. خانه‌ام کنار مسجد باشد و رفیق و هم مباحثه خوبی داشته باشم. اینها آرزوهای شرعی است. »

 • دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۳-۰۱ ۱۲:۱۳

  شرح دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا کاری کن که من با افراد خوب موافقت کنم. هر کسی انسان را یاد خدا نمی‌اندازد و حتی هر عالمی هم یاد خدا را زنده نمی‌کند. از امام صادق (ع) سوال کردند که آیا اینکه نگاه کردن به عالم عبادت است، صحت دارد؟ و امام در پاسخ فرمودند که کلیت ندارد. نگاه کردن به صورت عالمی عبادت است که تو را به یاد خدا بیندازد. »

 • دعای روز دوازدهم ماه رمضان ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۱:۵۷

  شرح دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «اولین دعایی که در این روز از خداوند می‌خواهیم این باشد که خدایا روزی کن من را در ماه رمضان به دو چیز و زینت بده، ستر و عفاف، "ستر" یعنی اینکه گناهان مردم را مخفی کنم و "عفاف" یعنی اینکه گناه نکنیم و عفت نفس داشته باشیم که گناه نکردن است.

 • دعای روز نهم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۲:۵۹

  شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز نهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا، من را از رحمت واسعه خودت نصیب گردان، من را به سمت موجبات خوشنودی و رضایت خودت ببر. از من راضی باش، هر چند که بد کردم و عمرم را به بطالت مصرف کردم. باید تمام عیب‌ها را از خود دور کنم، و با غیبت نکردن، حلال کردن مال و... این دعا درباره‌ام مستجاب شود. تا مردم از ما راضی نشوند، خدا از ما راضی نمی‌شود.»

 • دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۱:۴۱

  شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

  در دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا در ماه رمضان مهرورزی نسبت به یتیمان را روزی‌ام گردان چرا که رحم کردن به یتیم با خلوص نیت قلب را جلا می‌دهد. خدایا روزی کن که من اطعام طعام کنم و افطاری دهم، اطعام طعام مخصوصاً به فقرا و مستحقان از کارهای بسیار نیکو است.»