نمایش همه
 • عید سعید فطر ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۶

  به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر:

  جلوه‌ای از اسرار الهی و انسانی عید فطر/ از عقل اسیر تا عقل امیر

  آیت‌الله حاج شیخ حسین عرب؛ استاد حوزه و دانشگاه در نوشتاری با عنوان از عقل اسیر تا عقل امیر در روزنامه ایران به توضیح و تفسیر موضوع عید پرداخت.

 • وعده دیدارما :راهپیمایی روز جهانی قدس ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۲:۰۸

  روز جهانی قدس ، روز حمایت از آرمان فلسطین است

  شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، روز جهانی قدس را روز نمایش وحدت و اتحاد و انسجام امت بزرگ رسول الله « صلی الله علیه و آله و سلم » و روز بزرگ مرگ رژیم اشغالگر قدس دانست .

 • بسیج اساتید ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۳۵

  خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغای کشمکش‌های پوچ مدفون نشوم

  آخرین روز خرداد سال ۱۳۶۰ روزی است که یار مخلص اسلام و یاور امام خمینی ، دکتر مصطفی چمران به شهادت رسید. چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند کوههای جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانیهای بسیاری به یادگار گذاشته و همیشه در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته است. این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز بسیج اساتید نیز نامگذاری شده است.

 • روز جهانی پناهندگان ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۳۰

  ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) ؛ روز جهانی پناهندگان

  ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) روز جهانی پناهنده، روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می‌کند به جهانیان یادآوری کند میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتی روبرو هستند.

 • شهادت حضرت علي "ع" ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۹:۳۰

  سالروز شهادت حضرت علی علیه السلام تسلیت باد

  مولای متقیان حضرت علی (ع)، مولود کعبه، نخستین شهید محراب، حقیقتی بزرگ و جاودانه، مظهر عدالت و مردانگی است. حضرت علی (ع) نماد تمام پاکی ها و عدالت طلبی های بشریت است که با شمشیر جهالت و تحجر به شهادت رسید و درس حق طلبی و آزادگی را نه تنها به پیروانش بلکه به تمامی انسان ها آموخت.

 • شهادت حضرت علي "ع" ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۰:۰۱

  به مناسبت ایام شهادت حضرت علی (ع)/علی (ع) به کدامین گناه کشته شد؟

  در تعابیری که درباره شهادت امام علی(علیه السّلام) بیان شده،‌ یکی از جملات معروف این است که «قتل لشدّه عدالته». اما سؤال اینجاست که چرا امیر مؤمنان(علیه السّلام) قربانی عدالت‌ورزی خود شد؟

 • اهدای خون ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۳:۱۸

  24 خرداد(۱۴ژوئن)، روز جهانی اهدای خون

  روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

 • شب قدر و شب ضربت خوردن حضرت علی (ع) ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۲:۲۳

  ۱۹ رمضان: ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد کوفه و شب قدر

  خورشید فروزان حیات امام علی علیه السلام، در افق روز نوزدهم رمضان سال چهلم هجری در آسمان شهر کوفه به خون نشست و شمشیر مسموم نفاق و کین، فرق انسان عدالت گستری را شکافت که برترین خلق پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. شب نوزدهم ماه رمضان ،اولین شب از شب‌های قدر است و شب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمی‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال رقم می‌خورد.

 • آبادان ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۱:۲۵

  میلاد نور، در نیمه ماه نور

  امام حسن (ع) که قلبی پاک و رئوف و پرمهر نسبت به دردمندان و تیره‌بختان جامعه داشت، همانند پدرش علی بن ابی طالب (ع) با خرابه‌نشینان دردمند و اقشار مستضعف و کم‌درآمد همراه و همنشین می‌شد، دردِ دل آنان را با جان و دل می‌شنید و به آن، ترتیب اثر می‌داد.

 • روز جهانی اقیانوس ها ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۰۸:۴۹

  هشتم ژوئن، روز جهانی اقیانوس ها

  هشتم ژوئن مصادف با «روز جهانی اقیانوس‌ها» است که از سوی سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از این منابع گرانبها و نجات اقیانوس‌ها از خطر آلودگی و تخریب گونه‌ها نامگذاری شده است.

 • رحلت حضرت امام خمینی ۱۳۹۶-۰۳-۱۶ ۰۰:۴۸

  سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد تسلیت باد

  نیمه خرداد یاد آور خاطره تلخ رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۴۲به برکت هدایت و روشنگری امام مظلومان و پا برهنگان است.

 • دخانیات ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۹:۵۹

  روز جهانی بدون دخانیات؛ ۳۱ ماه می ۲۰۱۷

  روز جهانی بدون دخانیات هرسال در تاریخ ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد از سوی سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر مضرات ناشی از استعمال دخانیات برگزار می گردد و همچنین این سازمان به حمایت از سیاست های موثر بر کاهش استفاده از این محصولات می پردازد.

 • ماه مبارک رمضان ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۹:۰۷

  حلول ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن، روشنی قلوب و تزکیه نفوس بر مسلمین جهان مبارک باد

  ماه مبارک رمضان، فرصتی ارزشمند و مغتنم برای تهذیب و پالایش روح و روان انسانی است. ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل و برافروختن چراغ معرفت در شبستان وجود است، گاه تلاوت و تدبّر و هنگامه دعا خواندن و تحوّل است. عاشقان کوی دوست در این ماه، مهر صیام بر لب می زنند و آتش محبّت در قلب مشتعل می سازند و با گام نهادن بر نردبان کمال و فضیلت، پلّه پلّه به معبود و معشوق خویش نزدیک تر می شوند. انسان روزه دار در این ماه مهمان حضرت دوست است و سفره ای از رحمت و مغفرت در پیش روی وی گشوده شده است. در ماه مبارک رمضان، عشّاق از سفره پرفیض الهی، بهره مند می شوند و مشام جان را با عطر عبادت و معنویت می نوازند.

 • روز مقاومت و پایداری ۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۰۸:۰۵

  چهارم خرداد ؛ « روز دزفول، روز ملی مقاومت و پایداری» مبارک باد.

  چهارم خرداد سالروز مقاومت جانانه مردم قهرمان دزفول در برابر موشک باران عراق در جنگ تحمیلی، موجب شد این تاریخ به نام روز ملی مقاومت و پایداری ـ روز دزفول در تقویم رسمی کشور ثبت و این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران نامگذاری شود.

 • سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر، روز مقاومت و پیروزی گرامی و جاودانه باد ۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۸:۵۰

  سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر، حماسه مهم تاریخ ایران

  سوم خرداد یک حماسه ملی است؛ خرمشهر از همان آغاز، خونین‌شهر شده بود، خرمشهر خونین ‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود و اگر حضور ملت در صحنه جبهه‌های دفاع نبود، نه حماسه آن پیروزی تحقق می‌یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی.

 • احمدپارسا ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۲:۰۵

  بمناسبت ۲ خرداد- درگذشت پروفسور احمدپارسا

  پروفسور پارسا در فاصله سال های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۹ شمسی نخستین فلور مستقل ایران را به نام فلور «دولیران» به زبان فرانسه تألیف کرد که در۵ جلد و بیش از ۷۰۰۰ صفحه از سوی وزارت فرهنگ آن زمان منتشر شد.کار تألیف فلور ایران با امکانات آن زمان، کاری بسیار بزرگ و سخت بود، اما دکتر پارسا، آن را با صبر و حوصله و تحمل مشقت های بسیار به پایان رساند. تألیف این فلور در حالی انجام شد که فلور بسیاری از کشورهای ما را خارجی ها می نوشتند. حتی پیش از آن نیز، اتریشی ها و آلمانی ها، فلور ایران را جمع آوری می کردند.

 • ميلاد حضرت رقيه ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۹:۴۹

  به مناسبت میلاد حضرت رقیه (سلام اله علیها)

  حضرت رقیه فرزند امام حسین علیه السلام است . بر اساس نوشته‏ های بعضی کتاب‏های تاریخی، نام مادر حضرت رقیه(علیهاالسلام)، امّ اسحاق است که پیش‏تر همسر امام حسن مجتبی (علیه‏السلام) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (علیه‏السلام) به عقد امام حسین (علیه‏السلام) درآمده است. در مورد تاریخ تولد حضرت رقیه چیزی معلوم نیست.

 • روز خانواده ۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۴

  (۱۵ مه ) - مصادف با ۲۵ اردیبهشت روز جهانی خانواه

  خانواده، نهادی است که با وجود تحولات اساسی جامعه، در اهداف و کارکردهای خود ثابت مانده و هنوز در همه جوامع اهمیت اساسی دارد. خانواده، مناسب ترین نظام برای تأمین نیازهای روحی و معنوی بشر است و بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی اعضا و پرورش نسل جدید فراهم می آورد.

 • لغو امتیاز تنباکو ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۸:۳۹

  ۲۴ اردیبهشت ۱۲۸۹،لغو قرارداد تنباکو

  در زمان ناصرالدین شاه، شرکتی انگلیسی رژی، قراردادی با ایران امضا کرد. بر اساس این قرارداد، خرید و فروش و تولید محل توتون و تنباکوی ایران در داخل و خارج، به مدت پنجاه سال به صورت انحصاری به آقای ماژور تالبوت و شرکای او داده شد. در مقابل، صاحبان امتیاز متعهد شدند سالانه مبلغ پانزده هزار لیره انگلیسی و یک چهارم سود کمپانی را پس از کم کردن همه مخارج، به دولت ایران بپردازند.

 • نيمه شعبان ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۴

  علائم و نشانه های ظهور

  ظهور منجی بشر در دوران آخرزمان، باوری است قطعی و همگانی . ادیان و شرایع توحیدی و غیرتوحیدی و نیز بعضی از مکاتب بشری، نوید چنین روزی را به پیروان خویش داده اند . در این میان، اسلام با مبانی قوی نظری و عملی، موضوع ظهور را به صورت صحیح تبیین کرده و با راهکارهای مناسب و درخور، واژه انتظار و منتظر مصلح را در میان جوامع اسلامی تبیین کرده است .

 • حضرت علي اكبر عليه السلام ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۲:۰۱

  به مناسبت 11 شعبان میلاد یوسف آل عبا : حضرت علی‌اکبر(ع) انسانی کامل و جلوه و جمال صفات الهی بودند

  آیت‌الله صدیقی گفت: حضرت علی اکبر(ع) بسیار شیرین سخن، دلربا، منطقی، دارای کرامت وجاهت و جلالت بودند،‌ به لحاظ شباهت ظاهری و اخلاقی شبیه‌ترین افراد به پیامبر(ص) بودند.

 • روز جهانی مطبوعات ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۵۲

  ۱۳ اردیبهشت روز جهانی مطبوعات گرامی باد

  پیام روز جهانی مطبوعات، تبریک به همه ‏ی کسانی است که به حرفه روزنامه نگاری عشق می‏ورزند، سری پر شور و دلی پر درد دارند. آنان که با دانش و آگاهی و توانایی در کار، اطلاع ‏رسانی درستِ این حرفه را ممکن می‌‏سازند.

 • روز مشاور ۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۳۸

  نهم اردیبهشت، مصادف با ۲۸ آپریل روز جهانی روانشناس

  تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری‌های باستان وجود دارد. دانش روانشناسی تا سال ۱۸۷۹ بخشی از فلسفه انگاشته می‌شد تا زمانی که به عنوان دانشی مستقل در آلمان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفت.

 • مبعث ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۶

  مبعث حضرت محمد (ص) مبارک باد

  مبعث حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب صلی الله علیه و آله مهمترین روز تاریخ بشریت است. در این روز برترین و آخرین پیامبر الهی برای هدایت بشر و راهنمایی دایمی انسان‌ها از سوی پروردگار سبحان برانگیخته شد. بعثت آن حضرت در 27 رجب سال چهلم عام الفیل (مطابق با سال 610 میلادی) در چهل سالگی واقع شد.

 • شهادت امام موسی ۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۹:۰۷

  به مناسبت شهادت حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)

  موسی بن جعفر علیه السلام به جرم حق گویی و به جرم ایمان و تقوا و علاقه مردم زندانی شد.از کلمات آن حضرت ست خطاب به بعضی از شیعیان:«ای فلان اتق الله و قل الحق و ان کان فیه هلاکک فان فیه نجاتک.و دع الباطل و ان کان فیه نجاتک فان فیه هلاکک » (5) خود را از غضب خدا حفظ کن و سخن حق را بی پروا بگو هر چند نابودی تو در آن باشد.اما بدان که حق موجب نابودی نیست،نجات دهنده است.باطل را همواره رها کن هر چند نجات تو در آن باشد،و هرگز باطل نجات بخش نیست،بالاخره سبب نابودی است.

 • روز جهانی زمین پاک ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۱:۲۶

  دوم اردیبهشت، روز جهانی زمین پاک

  روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

 • روز علوم آزمايشگاهي ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۴:۱۰

  30 فروردین سالروز تولد پزشک نامدار ایران حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی مبارک باد

  اسماعیل جرجانی در سال ۱۰۴۲ میلادی در جرجان در شمال شرقی ایران نزدیک دریای خزر (امروزه گرگان) متولد شد. در قرن ۴ جرجان شهر مهمی بود که با حمله مغلول ها بسیار خسارات دید و شهر به کلی ویران شد شهر جدید یعنی گرگان امروزه در کنار این شهر ویران شده بنا شده است . قبل از جرجانی و بعد اسلام همه کتاب ها در ایران به زبان عربی نگارش میشد اما جرجانی اولین کسی بود که به زبان فارسی کتاب بسیار مهمی را نوشت .

 • روز ارتش ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۰۷

  چرا ۲۹ فروردین روز ارتش نام گرفت؟

  نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، در طول هشت سال دفاع مقدس آنچه در توان داشتند برای دفع تجاوز و کسب پیروزی و افتخار انجام دادند.

 • هموفيلي ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۵۵

  17 آوریل مصادف با 28 فروردین روز جهانی هموفیلی /صدایشان را بشنوید!

  بیماری‌های خونریزی‌دهنده در اصل نوع خاصی از بیماری‌ها هستند که به علت کمبود فاکتورهای انعقادی به وجود می‌آیند و معمولا به صورت ارثی به فرد منتقل می‌شوند.

 • شاهچراغ(ع) ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۶

  ۱۷ رجب، سالروز شهادت حضرت احمدبن موسی (شاهچراغ)

  حضرت احمد بن موسی(س) برای امان از گزند حکومت، به همراه برادر خود مخفیانه به شیراز رهسپار شد. سید احمد در شهر شیراز در منزل یکی از شیعیان در منطقه «سردزک» که مرقد ایشان در این منطقه واقع است، سکنی گزید و در خانه این شخص مخفی گشت و شب و روز را به عبادت می گذرانید.