نمایش همه
 • روز مقاومت اسلامی ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۴:۰۵

  یادداشت روز؛

  مقاومت از نوع اسلامی رنگ و بویی فرازمینی می‌گیرد

  مقاومت کلمه‌ای که بار معنایی سنگینی را به دنبال خود دارد و هر گاه انسانی بتواند راه و رسم انجام آن را بیاموزد دیگر هیچ سدی در برابر توان و اراده خداخواه او وجود ندارد.

 • امام جواد ع ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۰۸:۰۹

  به مناسبت شهادت نهمین اختر تابناک امامت

  درود و سلام و صلوات خدا بر جواد الائمه(ع) آن هنگام که بامیلادش جلوه زیبای مبارک‏ترین مولود را رقم زد و آن هنگام که با قامت زیبای امامت‏ خویش قیامتی از شکوه و جلال و عظمت الهی رامتجلی ساخت و آن زمان که در آخر ذی القعده سال ۲۲۰ هجری دیده ازجهان فرو بست و با غروب غمگینانه و افتخار آفرین خویش تجلی بخش‏ آیات جهاد و شهادت گشت

 • خبرنگار ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۱۵

  به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛

  خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 • میلاد با سعادت حضرت امام رضا علیه السلام مبارک باد ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۰۷:۴۴

  آمده‌ام شاه پناهم بده

  مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)؛دل‌هایی که به ضریح گره می‌خورد

  جواهری در مشهد هرروز پرفروغ‌تر از گذشته می‌درخشد و همچون نگینی پرجاذبه میلیون‌ها عاشق را از سراسر دنیا به‌سوی خود جذب می‌کند، امروز نقاره‌های حرم قدس رضوی مژده آمدن شاه خراسان را می‌دهند.

 • ولادت حضرت معصومه س ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۰۸:۰۸

  ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر مبارک باد

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذی القعده سال ۱۷۳ هـ ق، ۲۵ سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

 • حجاب ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۰۷:۳۹

  فلسفه نامگذاری ۲۱ تیر ماه به عنوان روز حجاب و عفاف

  بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده‌است. روزی که دژخیمان رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

 • شهادت ۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۱۱:۳۱

  شهادت امام جعفر صادق (ع) بر عموم شیعیان تسلیت باد

  امام صادق علیه السلام که ششمین امام معصوم است و مذهب شیعه را با نام او به عنوان مذهب جعفری می شناسند، در سال ۸۳ هجری قمری در مدینه به دنیا آمد و پس از رحلت پدر، رهبری فکری و سیاسی شیعیان اصیل پیرو مذهب امامیه را بر عهده گرفت. آن حضرت تا سال ۱۴۸ قمری در قید حیات بود. در این مدت هزاران شاگرد در محفل درسش حاضر می شدند و مورد ستایش تمامی عالمان عصر خویش بود. در متون دینی شیعه، چندین هزار روایت از آن حضرت در تفسیر، اخلاق و به ویژه فقه، رسیده که باعث عظمت حدیث شیعه و موجب تقویت بنیه علمی آن است.

 • دکتر بهشتی1 ۱۳۹۷-۰۴-۰۷ ۰۷:۴۹

  سالروز شهادت دکترشهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش گرامی باد

  هفتم تیر بود. اشک ها عنان از چشم گرفته بودند. در کف هیچ کس توانی نمانده بود. کسی را یارای تسلی بخشیدن نبود. بهشتی و یارانش به سمت آسمان پرواز کرده بودند و شاهدان عشق را نظاره می نمودند.

 • شهید خوش سیرت ۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۱۰:۰۰

  ۶تیرماه سالروز شهادت فرمانده‌ای با ۱۳ مرتبه مجروحیت

  خوش سیرت در روزهای پایانی عمر شریفش از خجالت خانواده‌های شهیدان و بخصوص پس از شهادت دو برادرش حسین و رضا خوش سیرت، بعد از عملیات نیز به مرخصی نمی‌آمد.

 • دكترچمران ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۱۲:۰۲

  سالروز شهادت "دکترمصطفی چمران " گرامی باد

  ۳۱ خرداد ماه سالگرد شهادت سردار رشید دهلاویه شهید دکترمصطفی چمران وروز ملی بسیج اساتید گرامی باد .

 • كاشف ويتامين ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ ۱۰:۰۶

  زادروز "فردریک هاپکینز" کاشف ویتامین

  " فردریک گولاند هاپکینز"، در ۲۰ ژوئن سال ۱۸۶۱ چشم به جهان گشود

  کاشف ویتامین " فردریک گولاند هاپکینز" (Sir Frederick Gowland Hopkins)، در ۲۰ ژوئن سال ۱۸۶۱ در انگلستان زاده شد.

 • عيدسعيدفطر ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۰۹:۳۴

  صدای پای عید می آید

  عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت / صد شکر که این آمد و صدحیف که آن رفت .

 • قدس ۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۰۷:۵۵

  به مناسبت روز جهانی قدس؛

  روز قدس؛ نماد استکبارستیزی و همگرایی امت اسلامی

  راهپیمایی روز قدس به عنوان نماد استکبار ستیزی می‌تواند یک فرصت برای وحدت مسلمانان باشد، اتحادی که هدف آن مبارزه با اشغالگران در ابعاد مختلف به شمار می‌رود. تحلیلگران سیاسی بر این باورند که برگزاری این گونه راهپیمایی ها موجب اتحاد جامعه فلسطین حول محور مقاومت و مبارزه می‌شود و امنیت منطقه در سطح خاورمیانه را رقم می‌زند.

 • شهادت حضرت علی علیه السلام ۱۳۹۷-۰۳-۱۶ ۰۸:۰۸

  روزی که شمشیر جهل فرق عدالت را شکافت

  امام علی (ع) در سحرگاه نوزدهم رمضان در اثر ضربت شمشیر یکی از خوارج مجروح و پس از دو روز به شهادت رسیدند.

 • امام خمینی ره ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۳:۴۴

  امام خمینی(ره)؛ نظریه پرداز و سیاستمداری نواندیش

  نام امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی ایران پیوندی جدایی ناپذیر و ناگسستنی دارد؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی که در قله فقاهت با تبیین گفتمان مترقی و آزادی خواهانه خویش، تفکری جدید و مبتنی بر آموزه های الهی را بنا نهاد و بنیانگذار نظام مردم سالار دینی در ایران شد.

 • شب قدر ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۱:۱۱

  آغاز قدرهای سرنوشت‌ساز/ قدرشناسی با کلام ائمه معصومین(ع)

  برای درک عظمت شب قدر بهتر است نگاهی به کلام و سیره ائمه معصومین (ع) داشته باشیم تا ضمن الگو گیری بتوانیم به نحو بهتری از فیوضات این شب بهره‌مند شویم.

 • ولادت امام حسن مجتبی (ع) ۱۳۹۷-۰۳-۱۰ ۰۸:۴۸

  پانزدهم ماه مبارک رمضان ولادت کریم اهل‌ بیت(ع)

  «امام حسن مجتبی(ع) ثابت می‌کند که توانسته کار خود را همچون صلح حدیبیه رسول گرامی اسلام (ص) پیش ببرد و به اعتبار ضعیف شده مومنان واقعی، قوتی دوباره بخشد و چه نیک است که در مجالس منقبت آن امام، به اینگونه اقدامات مبارک، همچون الگوهای جاوید بشری نگریسته شود تامجلس یاد این بزرگان بجای آنکه محل عقده گشایی و ضجه و ترحم شود، باید به عنوان درس‌نامه زندگی و سیاست درجهان پیچیده کنونی بازتعریف شود. »

 • وفات حضرت خدیجه ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۱:۵۲

  نقش کلیدی حضرت خدیجه (س) در انقلاب نبوی (ص)

  انقلاب نبوی نیز همچون هر انقلاب دیگری، از نقطه‏ای آغاز و با طی فرآیندی مشخص و مدوّن در مسیر اهداف خود و وصول بدان‏ها گام برداشته است.

 • آزادسازی خرمشهر ۱۳۹۷-۰۳-۰۳ ۰۸:۲۳

  بازخوانی یک حماسه؛ ۷۲ ساعتِ سرنوشت‌ساز در خرمشهر

  نیروهای دشمن یا دسته دسته تسلیم رزمندگان اسلام می‌شدند یا با استفاده از پل‌های شناوری که در عقبه خود روی رودخانه اروند و جزیره «ام الرصاص» نصب کرده بود، که البته دائماً توسط هواپیمای‌های نیروی هوایی ارتش بمباران می‌شد.

 • ماه رمضان ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۱:۱۳

  رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی

  رمضان به دلیل روزه داری و عبادت های خالصانه بندگان به درگاه معبود بی همتا، بسترساز تغییرات بنیادین در انسان است. تزکیه نفس و ترک گناهان از جمله فضیلت هایی به شمار می روند که در پرتو نیایش ها و شب زنده داری ها در فرد پدید می آید.

 • روابط عمومی ۱۳۹۷-۰۲-۲۷ ۰۸:۵۱

  به بهانه فرارسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی؛

  نقش تعیین‌کننده‌ روابط‌عمومی در افزایش آگاهی‌ جامعه، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی

  ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روز ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط‌عمومی و ارتباطات تعیین شد.

 • فردوسی ۱۳۹۷-۰۲-۲۵ ۱۲:۱۳

  به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛

  فردوسی، نماد باشکوه هویت ایرانی

  ۲۵ اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر بلندآوازه ایرانی است. او که با اثر شکوهمند خود، نقش جوان‏مردی، اخلاق و ایمان را در بلندای زمان بر تاریخ نشاند و با حکمت و بینش گسترده، فرهنگ غنی ایران را تا فراسوی مرزهای خاکی به دل عاشقان فرهنگ و هنر نمایان ساخت. حکیم ابوالقاسم فردوسی در ماندگاری تاریخ کهن ایرانی و اعتلای زبان و ادبیات فارسی نقشی بی بدیل دارد و بر همین اساس بحق از وی و اثر گران سنگ اش شاهنامه به عنوان نماد باشکوه هویت ایرانی یاد می‌شود.

 • روز ملی خلیج فارس ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۳:۲۳

  روز ملی خلیج فارس گرامی باد

  نام تاریخی خلیج فارس در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت خلیج‌فارس یا دریای پارس بوده است. خلیج‌فارس پس از خلیج‌ مکزیک و خلیج هودسن، سومین خلیج‌ بزرگ جهان به‌شمار می‌آید. به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج‌فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی به‌شمار می‌آید.

 • ولادت حضرت علی اکبر ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۱۱:۲۳

  اشبه الناس ترین انسان ها به پیامبر

  با این ۴ ویژگی شبیه رسول خدا می شوید

  حضرت علی اکبر علیه السلام شبیه ترین فرد به پیامبر از لحاظ خَلقاً(چهره)، خُلقاً(اخلاقی) و منطقاً(نوع صحبت کردن) معرفی شده است و به واقع چه تعبیر زیبا و قابل تأملی است.

 • امام سجاد ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۰۹:۵۴

  به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛

  امام سجاد(ع) تشکل شیعه را انسجام بخشید

  امام سجاد(ع)، همان گونه که در برابر خداوند زین العابدین بود، در برابر مردم سیدالکرام بوده است. امام علی ابن الحسین(ع) در حوزه رفتارهای فردی و اجتماعی بیشترین تأکید را بر اصول اخلاقی داشت.

 • میلاد حضرت ابوالفضل (ع) گرامی باد ۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۲

  به مناسبت سالروز ولادت حضرت عباس(ع) و روز جانباز؛

  بیرق ایثار حضرت عباس(ع)، برافراشته بر تاریخ کربلا

  حضرت ابوالفضل العباس(ع) جانباز دشت کربلا و پرچمدار فضیلت های انسانی است و جلوه‌های ایثار او همواره الگویی شایسته برای رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس بود و ایثارگران و جانبازان کشور با تاسی از آن حضرت به نگارش مشق غیرت و مردانگی پرداختند.

 • روز ارتش ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۱۰:۳۶

  چرایی نام‌گذاری ۲۹ فروردین به نام روز ارتش

  نامگذاری ۲۹ فروردین هرسال به نام روز ارتش از ابتکارات امام خمینی(ره) بود. آن هم در شرایطی که ارتش جمهوری اسلامی با کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی روبه رو بود.

 • مبعث ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ ۱۲:۱۵

  رابطه ظهور امام زمان(عج) با مبعث چیست؟

  آنچه از احادیث برداشت می شود این است که در حکومت امام زمان(عج) همه آرمان‌های دین اسلام تحقق پیدا می کند؛ اکثریت مردم دنیا یکتاپرست می شوند و تحت لوای واحد قرار می گیرند و حکومت یکپارچه جهانی فعلیت می یابد.

 • شهادت امام موسي كاظم ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۰۹:۰۹

  به مناسبت شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛

  فرهنگ سازی امام کاظم(ع) برای تشکیل حکومت/ مبارزه منفی درمنطق امام

  امام کاظم (ع) از راه های مختلف سعی می کردند فرهنگ تشکیل حکومت اسلامی در جامعه نهادینه شود. این خطی بود که ائمه دیگر نیز بر آن تاکید داشتند.

 • صیاد شیرازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۲:۲۵

  به مناسبت سالروز شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی؛

  سپهبد علی صیاد شیرازی؛ سیدالشهدای ارتش

  نظم، مدیریت و قدرت جهادی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در عرصه نبرد و سیستم اداری برای اداره کارها موجب شد که او یکی از شخصیت‌های مهم ارتش باشد؛ به گونه‌ای که عنوان «سیدالشهدای ارتش» در قاموس او بگنجد.