نمایش همه
 • بهداشت روان ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۸:۴۹

  شعار جهانی روز سلامت روان "سلامت روان در محیط کار"

  هفته سلامت روان از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود و شعار امسال روز جهانی سلامت روان "سلامت روان در محیط کار" اعلام شده است.

 • حافظ ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۹:۱۲

  به مناسبت بزرگداشت لسان الغیب حافظ شیرازی:

  زندگینامه حافظ

  شمس الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین است که تا نام ایران زنده و پا برجاست نام وی نیز جاودان خواهد بود.

 • سپهري ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۱۰:۵۹

  به بهانه‌ی 15 مهر، سال‌روز تولد «سهراب سپهری»

  شاعری نقاش یا نقاشی شاعر

  «سهراب سپهری» در ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان، به دنیا آمد. دوره‌ی ابتدایی و متوسطه را در کاشان گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در دوره‌ی دوساله‌ی دانش‌سرای مقدماتی پسران، به استخدام اداره‌ی فرهنگ کاشان درآمد.

 • امام سجاد ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۲:۰۳

  به مناسبت شهادت علی ابن الحسین(ع)؛

  مواجهه زین العابدین با شجره خبیثه اموی/ دو یادگار امام سجاد(ع)

  صحیفه سجادیه و رساله حقوق امام سجاد(ع) دو یادگاری است که از امام زین العابدین بر جای مانده است که بزرگان شیعه به تدریس این دو در جامعه سفارش کرده اند.

 • روز تجليل از اسرا ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۱۲:۲۹

  یازدهم محرم روز تجلیل از اسرا و مفقودین

  شهادت، چراغ راه بشریت است. شهید هم راهنمای بشر و خدمت‌گزار انسانیت است. پس از این مرتبه از ایمان مرحله‌ای وجود دارد که آن را «اسارت» می‌نامند. با توجه به جهاد قافله سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و همراهی خواهرش با او در این جهاد، باید حضرت زینب (س) را اسطوره اسارت نامید.

 • عاشورا ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۲۰:۵۸

  به مناسبت عاشورای حسینی؛

   عزاداری سیدالشهداء بزرگ ترین وسیله تقرب به خداست

  آیت‌الله جاودان معتقد است عزاداری برای حضرت حسین بهترین اعمال بوده و جزء بزرگ ترین وسایل تقرب به خداست.

 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۱

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

  مقاومت جوانان خرمشهری با دستان خالی/ شهر سقوط کرد اما «ایمان» نه

  هشت سال دفاع مقدس صحنه رشادت‌های بی‌نظیری از سوی مردم بود ولی بی‌شک قیام جوانان خرمشهری برای متوقف کردن ماشین جنگی صدام آن‌هم با دست‌خالی از اتفاقات فراموش‌نشدنی است.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۶-۳۰ ۲۰:۳۴

  با فرارسیدن دهه اول عزای اهل بیت؛

  محرم آمد و عیدم عزا شد…

  این شعر نوحه مانند، مردم را برای ورود به ماهی که یکی از مهیج‌‏ترین ماه‌های یک سال مردم بود آماده می‏‌کرد و آن ماه محرم بود...

 • سیدمحمد شهریار ۱۳۹۶-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۸

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شاعرانگی به سبک شهریار/ شاعر راستین و انعکاس آرمان‌ها

  مناسبت‌هایی مانند روز شعر و ادب فارسی، بهانه و فرصت خوبی است تا شاعران هم روزگار ما، نگاهی دوباره به مسئولیت‌ها و وظایف خطیر خود بیندازند.

 • روز خانواده ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۹

  به مناسبت ۲۵ ذی الحجه:

  خانواده بزرگترین پشتوانه‌های توسعه و تعالی هر کشور

  خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی و تاثیر گذارترین مولفه ساخت اجتماعی در اجتماعات بشری و جوامع انسانی به شمار میرود .چرا که نقش خانواده به عنوان اثرگذارترین نهاد تربیتی در پرورش و تربیت سرمایه‌های انسانی از بزرگترین پشتوانه‌های توسعه و تعالی هر کشوری به شمار می‌آید و از چنان اهمیتی برخوردار می‌باشد که سلامت و صلابت هر جامعه‌ای مرهون وجود خانواده‌های سالم، با انگیزه و کوشا است.

 • مباهله ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۰۷:۵۸

  به مناسبت روز مباهله:

  مباهله سندی بر حقانیت اهل بیت/ امیرالمومنین نفس پیامبر است

  مراد از «ابناءنا» در آیه مباهله، حسن و حسین(ع) و منظور از «نساءنا» فاطمه(س) و منظور از «انفسنا» امیرالمؤمنین(ع) است، این، خصوصیت و امتیازی است که احدی از امت بر آن ها مقدم نیست.

 • میثم تمار ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۰۹:۵۲

  به متاسبت ۲۲ ذی الحجه:

  سالروز شهادت مظلومانه سردار شهید اسلام، میثم تمار

  امروز22 ذیحجه، سالروز شهادت مظلومانه سردار شهید اسلام، مدافع حریم ولایت و امامت، یار باوفای امیرمؤمنان، سردار سربدار، جناب میثم تمّار است؛ همو که در مقابل بیدادگری ظالمان زمانه خود، پرچم بیدارگری برداشت و با زبان گویای خود، ظلم و فتنه و فساد را افشا کرد و در دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت، جان بر کف نهاد و تا پای چوبه دار رفت و با لب های خون آلود خود، بوسه بر چوبه دار زد و جان عاریت خود را، تقدیم مولا و مقتدای خود نمود.

 • ولادت امام موسی کاظم ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۱۳:۰۰

  به مناسبت ۲۰ ذی الحجه؛

  نقش امام موسی کاظم علیه السلام در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی

  حضرت موسی کاظم علیه السلام ، از ۲۱ سالگی، رهبری مسلمانان را برعهده گرفتند و تا زمان شهادت، ۳۵ سال رهبر مردم بودند. به ایشان، به دلیل خوبی هایی که داشتند، لقب هایی چون کاظم (کسی که خشم خود را کنترل می کند)، صابر (صبر کننده)، صالح (درستکار) و امین داده اند.

 • عید غدیر ۱۳۹۶-۰۶-۱۸ ۱۹:۳۷

  غدیر، اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها

  عید غدیر، عید پیوند و برادری میان مومنان و ولایتمداران است، غدیر اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها پیامی دارد که در یک جمله کوتاه خلاصه شده است: من کنت مولاه، فهذا علی مولا.

 • امام هادي عليه السلام ۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۹:۲۰

  به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛

  ابواب معرفت با زیارت جامعه کبیره گشوده شد/ شأن ائمه از زبان امام هادی(ع)

  آیت الله سیدمحمدمهدی میرباقری معتقد است: ابواب معرفت با زیارت جامعه کبیره به روی ما باز شد و سیر در وادی ولایت با این زیارت ممکن شده است.

 • عید قربان ۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۲۲:۱۷

  فضیلت و اعمال عیدقربان؛ جشن رهایی از اسارت نفس

  روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان یادآور تجلی اوج ایمان و عشق در وجود پیامبری است که در پرتو انوار اندیشه‌های بلند و الهی خویش، از سوی معشوق در بوته آزمایشی بس عظیم و دشوار قرار گرفت.

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۰:۱۵

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

  امامی که دانش را رفیع کرد/ امام باقر(ع) و چالش های عقیدتی و فقهی

  هفتم ذی الحجه سالروز شهادت امام باقر(ع) است که در این مجال نگاهی کوتاه به زندگی این امام بزرگوار خواهیم داشت. لفظ «باقر» به معنای «شکافنده» است و لقبی است که پیغمبراکرم(ص) به آن حضرت داده بود. آن حضرت فرزند امام چهارم و در سال ۵۷ هجری متولد شده بود, در واقعه کربلا چهارساله و حاضر بود و پس از پدر بزرگوارش به امرخدا و معرفی گذشتگان خود, به امامت رسید و درسال ۱۱۴و یا ۱۱۷ هجری ( به حسب بعضی از روایات شیعه توسط ابراهیم بن ولید بن عبدالملک برادرزاده هشام خلیفه اموی مسموم شده و) به شهادت رسید.

 • به مناسبت روز کارمند؛ ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۱۳:۳۵

  به مناسبت روز کارمند؛

  کارآمدی و اصلاح نظام اداری با استفاده از کارمندانی توانمند و متعهد

  کارمندان کارگزاران اصلی دولت هستند که با برخورداری از جایگاه ویژه در امور اجرایی کشور می بایست در ارتقای سطح رضایتمندی شهروندان گام بردارند که این مهم تنها با وجود کارمندانی توانمند و متعهد میسر می شود و اینگونه می توان مسیر کارآمدی و اصلاح نظام اداری را هموار ساخت.

 • هفته دولت ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۸:۴۹

  به مناسبت هفته دولت:

  دولت و شورا، بنیان‌های مردم‌سالاری

  گرامیداشت هفته دولت، زنده نگاه داشتن یاد و خاطره عزیزانی است که در نخستین روزهای انقلاب اسلامی، مظلومانه قربانی بدخواهان و دشمنان شکل‌گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی شدند. سرمایه‌هایی که تداوم حضورشان در ادامه مسیر انقلاب می‌توانست منشأ خدمات فراوانی قرار بگیرد، اما تفکرات انحرافی و تمامیت‌خواه با ترور ناجوانمردانه این ظرفیت‌ها در پی ضربه زدن به نظام نوپا و ناامید کردن مردم بودند.

 • سالروز ازدواج حضرت علي ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۹:۴۴

  به مناسبت سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

  ساده زیستی و همسان گزینی؛دو آموزه مهم در ازدواج آسان

  یکم ذی الحجه سالروز پیوند آسمانی امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است. میثاقی ساده و بی آلایش که بهترین الگو را برای ازدواج جوانان ترسیم کرد تا آنان با تاسی از این بزرگواران با همسان گزینی در انتخاب همسر، بنیان خانواده ای مستحکم را به دور از تجمل و اسراف پایه ریزی کنند.

 • شهادت امام جواد ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۹:۲۰

  به مناسبت شهادت امام جواد(ع)؛

  امام جواد(ع) پربرکت ترین مولود برای شیعه

  امام رضا(ع) به مناسبت های مختلف از فرزند ارجمند خویش با عنوان «با برکت ترین مولود شیعه» یاد نموده، بقدری که این موضوع در میان شیعیان معروف گردیده است.

 • شهادت امام جواد ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۹:۱۸

  به مناسبت شهادت امام محمدتقی(ع)؛

  امام جواد(ع) باب رحمت خداوند است/ نقش نخبگان شیعه در تثبیت امامت

  حجت الاسلام کاشانی گفت: اگر امام جواد (ع) توسّط یاران ویژه‌ اهل بیت تأیید نمی‌شد، مردم این امام حق را به عنوان امام نمی‌پذیرفتند و امروز قطعاً امامت به دست ما نمی‌رسید.

 • روز جهانی مسجد ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۰۸

  به مناسبت روز جهانی مساجد؛

  مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟

  اگر مسجد رسانه اسلام است آیا واقعاً ما از این رسانه به خوبی بهره برده‌ایم؟ چه ابزارهای رسانه‌ای در مسجد وجود دارد؟ تفاوت رسانه مسجد با سایر رسانه‌ها در چیست؟

 • کودتای 28 مرداد ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۱:۴۸

  ایرانی‌ها نقش آمریکا را در کودتای ۲۸ مرداد فراموش نمی‌کنند

  کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین وقایع تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود. دولت مصدق که با پافشاری برای در دست گرفتن کنترل کامل منابع نفتی و ملی کردن صنعت نفت کشور دشمنی دولت‌های غربی را به جان خریده بود، سرانجام در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط سرلشکر فضل‌الله زاهدی که از حمایت ایالات متحده برخوردار بود، سرنگون شد.

 • سالروز ورود آزادگان ۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۹:۰۵

  آزادگان مصداق و نماد بارز ایستادگی و مقاومت هستند

  ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ میهن اسلامی شاهد حضور عزیزانی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعثی صدام، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می‌گذاشتند. این روز یکی از خاطره‌انگیزترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزیدند و آنها توانستند در سال‌های زجر و شکنجه، با وجود درد و بیماری جسمی، روح و روان خود را حفظ کنند و تقوا و مردانگی خود را مضاعف نمایند تا در بازگشت به ایران اسلامی در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سرمشق و نمونه‌ای برای صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی باشند.

 • امام خامنه ای ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۲:۴۵

  ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ شمسی، انتخاب مجدد امام خامنه ای به ریاست جمهوری ایران

  انتخاب دوباره حضرت آیت‌ اللَّه "سیدعلی خامنه ‌ای" به ریاست جمهوری ایران (۱۳۶۴ ش)

 • مرحوم حضرت آیت الله نجفی کاشانی ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۸:۵۵

  ۲۳ مرداد ۱۳۶۵، درگذشت مرحوم حضرت آیت الله شیخ علی نجفی کاشانی

  آیت‌ اللَّه نجفی کاشانی در شهر نجف به تفسیر قرآن روی آورد و در طی بیش از سی سال، دو مرتبه قرآن را از ابتدا تا انتها تفسیر نمود که دور دوم هجده سال به طول انجامید.

 • خبرنامه مفدا ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۸:۱۸

  پنجاه و دومین شماره خبرنامه مفدا منتشر شد

  پنجاه و دومین شماره خبرنامه مفدا منتشر شد، در این شماره مهم ترین اخبار فعالیت ها و رویداد های مهم فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بازه زمانی هفته دوم مرداد ماه منتشر شده است.

 • خبرنگار ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۳۹

  به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛

  خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد

 • عباس بابایی ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۳:۴۵

  به مناسبت سالروز شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی؛

  بابایی بیش از ۶۰ ماموریت جنگی با موفقیت کامل داشت

  عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه،(روز عید قربان) سال ۶۶ به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف–۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد.