نمایش همه
 • سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر، روز مقاومت و پیروزی گرامی و جاودانه باد امروز ۰۸:۵۰

  سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر، حماسه مهم تاریخ ایران

  سوم خرداد یک حماسه ملی است؛ خرمشهر از همان آغاز، خونین‌شهر شده بود، خرمشهر خونین ‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود و اگر حضور ملت در صحنه جبهه‌های دفاع نبود، نه حماسه آن پیروزی تحقق می‌یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی.

 • احمدپارسا دیروز ۱۲:۰۵

  بمناسبت ۲ خرداد- درگذشت پروفسور احمدپارسا

  پروفسور پارسا در فاصله سال های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۹ شمسی نخستین فلور مستقل ایران را به نام فلور «دولیران» به زبان فرانسه تألیف کرد که در۵ جلد و بیش از ۷۰۰۰ صفحه از سوی وزارت فرهنگ آن زمان منتشر شد.کار تألیف فلور ایران با امکانات آن زمان، کاری بسیار بزرگ و سخت بود، اما دکتر پارسا، آن را با صبر و حوصله و تحمل مشقت های بسیار به پایان رساند. تألیف این فلور در حالی انجام شد که فلور بسیاری از کشورهای ما را خارجی ها می نوشتند. حتی پیش از آن نیز، اتریشی ها و آلمانی ها، فلور ایران را جمع آوری می کردند.

 • ميلاد حضرت رقيه ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۹:۴۹

  به مناسبت میلاد حضرت رقیه (سلام اله علیها)

  حضرت رقیه فرزند امام حسین علیه السلام است . بر اساس نوشته‏ های بعضی کتاب‏های تاریخی، نام مادر حضرت رقیه(علیهاالسلام)، امّ اسحاق است که پیش‏تر همسر امام حسن مجتبی (علیه‏السلام) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (علیه‏السلام) به عقد امام حسین (علیه‏السلام) درآمده است. در مورد تاریخ تولد حضرت رقیه چیزی معلوم نیست.

 • روز خانواده ۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۳۴

  (۱۵ مه ) - مصادف با ۲۵ اردیبهشت روز جهانی خانواه

  خانواده، نهادی است که با وجود تحولات اساسی جامعه، در اهداف و کارکردهای خود ثابت مانده و هنوز در همه جوامع اهمیت اساسی دارد. خانواده، مناسب ترین نظام برای تأمین نیازهای روحی و معنوی بشر است و بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی اعضا و پرورش نسل جدید فراهم می آورد.

 • لغو امتیاز تنباکو ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۸:۳۹

  ۲۴ اردیبهشت ۱۲۸۹،لغو قرارداد تنباکو

  در زمان ناصرالدین شاه، شرکتی انگلیسی رژی، قراردادی با ایران امضا کرد. بر اساس این قرارداد، خرید و فروش و تولید محل توتون و تنباکوی ایران در داخل و خارج، به مدت پنجاه سال به صورت انحصاری به آقای ماژور تالبوت و شرکای او داده شد. در مقابل، صاحبان امتیاز متعهد شدند سالانه مبلغ پانزده هزار لیره انگلیسی و یک چهارم سود کمپانی را پس از کم کردن همه مخارج، به دولت ایران بپردازند.

 • نيمه شعبان ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۴

  علائم و نشانه های ظهور

  ظهور منجی بشر در دوران آخرزمان، باوری است قطعی و همگانی . ادیان و شرایع توحیدی و غیرتوحیدی و نیز بعضی از مکاتب بشری، نوید چنین روزی را به پیروان خویش داده اند . در این میان، اسلام با مبانی قوی نظری و عملی، موضوع ظهور را به صورت صحیح تبیین کرده و با راهکارهای مناسب و درخور، واژه انتظار و منتظر مصلح را در میان جوامع اسلامی تبیین کرده است .

 • حضرت علي اكبر عليه السلام ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۲:۰۱

  به مناسبت 11 شعبان میلاد یوسف آل عبا : حضرت علی‌اکبر(ع) انسانی کامل و جلوه و جمال صفات الهی بودند

  آیت‌الله صدیقی گفت: حضرت علی اکبر(ع) بسیار شیرین سخن، دلربا، منطقی، دارای کرامت وجاهت و جلالت بودند،‌ به لحاظ شباهت ظاهری و اخلاقی شبیه‌ترین افراد به پیامبر(ص) بودند.

 • روز جهانی مطبوعات ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۲:۵۲

  ۱۳ اردیبهشت روز جهانی مطبوعات گرامی باد

  پیام روز جهانی مطبوعات، تبریک به همه ‏ی کسانی است که به حرفه روزنامه نگاری عشق می‏ورزند، سری پر شور و دلی پر درد دارند. آنان که با دانش و آگاهی و توانایی در کار، اطلاع ‏رسانی درستِ این حرفه را ممکن می‌‏سازند.

 • روز مشاور ۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۳۸

  نهم اردیبهشت، مصادف با ۲۸ آپریل روز جهانی روانشناس

  تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری‌های باستان وجود دارد. دانش روانشناسی تا سال ۱۸۷۹ بخشی از فلسفه انگاشته می‌شد تا زمانی که به عنوان دانشی مستقل در آلمان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفت.

 • مبعث ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۶

  مبعث حضرت محمد (ص) مبارک باد

  مبعث حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب صلی الله علیه و آله مهمترین روز تاریخ بشریت است. در این روز برترین و آخرین پیامبر الهی برای هدایت بشر و راهنمایی دایمی انسان‌ها از سوی پروردگار سبحان برانگیخته شد. بعثت آن حضرت در 27 رجب سال چهلم عام الفیل (مطابق با سال 610 میلادی) در چهل سالگی واقع شد.

 • شهادت امام موسی ۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۹:۰۷

  به مناسبت شهادت حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)

  موسی بن جعفر علیه السلام به جرم حق گویی و به جرم ایمان و تقوا و علاقه مردم زندانی شد.از کلمات آن حضرت ست خطاب به بعضی از شیعیان:«ای فلان اتق الله و قل الحق و ان کان فیه هلاکک فان فیه نجاتک.و دع الباطل و ان کان فیه نجاتک فان فیه هلاکک » (5) خود را از غضب خدا حفظ کن و سخن حق را بی پروا بگو هر چند نابودی تو در آن باشد.اما بدان که حق موجب نابودی نیست،نجات دهنده است.باطل را همواره رها کن هر چند نجات تو در آن باشد،و هرگز باطل نجات بخش نیست،بالاخره سبب نابودی است.

 • روز جهانی زمین پاک ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۱:۲۶

  دوم اردیبهشت، روز جهانی زمین پاک

  روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

 • روز علوم آزمايشگاهي ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۴:۱۰

  30 فروردین سالروز تولد پزشک نامدار ایران حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی مبارک باد

  اسماعیل جرجانی در سال ۱۰۴۲ میلادی در جرجان در شمال شرقی ایران نزدیک دریای خزر (امروزه گرگان) متولد شد. در قرن ۴ جرجان شهر مهمی بود که با حمله مغلول ها بسیار خسارات دید و شهر به کلی ویران شد شهر جدید یعنی گرگان امروزه در کنار این شهر ویران شده بنا شده است . قبل از جرجانی و بعد اسلام همه کتاب ها در ایران به زبان عربی نگارش میشد اما جرجانی اولین کسی بود که به زبان فارسی کتاب بسیار مهمی را نوشت .

 • روز ارتش ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۰۷

  چرا ۲۹ فروردین روز ارتش نام گرفت؟

  نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، در طول هشت سال دفاع مقدس آنچه در توان داشتند برای دفع تجاوز و کسب پیروزی و افتخار انجام دادند.

 • هموفيلي ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۵۵

  17 آوریل مصادف با 28 فروردین روز جهانی هموفیلی /صدایشان را بشنوید!

  بیماری‌های خونریزی‌دهنده در اصل نوع خاصی از بیماری‌ها هستند که به علت کمبود فاکتورهای انعقادی به وجود می‌آیند و معمولا به صورت ارثی به فرد منتقل می‌شوند.

 • شاهچراغ(ع) ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۶

  ۱۷ رجب، سالروز شهادت حضرت احمدبن موسی (شاهچراغ)

  حضرت احمد بن موسی(س) برای امان از گزند حکومت، به همراه برادر خود مخفیانه به شیراز رهسپار شد. سید احمد در شهر شیراز در منزل یکی از شیعیان در منطقه «سردزک» که مرقد ایشان در این منطقه واقع است، سکنی گزید و در خانه این شخص مخفی گشت و شب و روز را به عبادت می گذرانید.

 • شهادن حضرت زينب ۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۸:۰۲

  به مناسبت سالروز رحلت حضرت زینب (س)

  حضرت زینب(س)؛ پیام رسان عاشورا و احیاگر نهضت حسینی

  15 رجب سالروز رحلت حضرت زینب(س) پیام آور کربلا است؛ بزرگ بانویی که موثرترین نقش را در صیانت از نهضت امام حسین(ع) ایفا کرد و به افشای ماهیت دشمن پرداخت و پیام رسان واقعه عاشورا شد.

 • ميلد اميرالمومنين ۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۴:۱۸

  به مناسبت میلاد پربرکت حضرت علی علیه السلام:

  علی علیه السلام نفس پیامبر است به شهادت قرآن

  در سال دهم هجرت گروهی از نصارای نجران به نمایندگی از سوی مسیحیان به مدینه آمده، و گفتند: دین شما چه فضیلتی بر دین ما دارد؟ و چرا ما به شما مسلمانان «جزیه» بدهیم؟

 • شهید آوینی ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۰۸:۲۶

  ۲۰ فروردین، سالروز شهادت سید مرتضی آوینی

  روز ۲۰ فروردین ۱۳۷۲ سیدمرتضی آوینی نویسنده، عکاس، معمار و مستندساز، در منطقه فکه استان خوزستان به شهادت رسید.

 • ولادت امام محمد تقی ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ ۰۹:۰۴

  به مناسبت ولادت امام جواد(ع)؛

  تَبَدُّل؛ ثمره مهرورزی به امام محمد تقی (ع)/ برکت وجود جوادالائمه

  هر کسی دوست دارد که خدا را ملاقات کند در حالی که ترفیع درجه داشته باشد و سیئاتش تبدیل به حسنات شده باشد، نسبت به جواد الائمه مهرورزی کند.

 • خیابانی ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۱:۲۵

  ۱۶ فروردین، سالروز قیام شیخ محمد خیابانی در آذربایجان

  در شهریور ۱۲۸۷ ه‍جری شمسی، هنگامی که عین الدوله حاکم آذربایجان شد اقدام به لشکر کشی گسترده‌ای علیه مردم مظلوم تبریز کرد. شیخ محمد خیابانی برای دفاع از حق و آزادی به کمک هموطنانش شتافت و در کنار آنها دلیرانه به دفاع پرداخت.

 • امام هادی ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۱۴:۴۲

  به مناسبت شهادت امام هادی علیه السلام:

  بهترین تجارت و پرسودترین معامله

  گاهی وضعیت بازار به گونه ای می شود که بعضی از بازاریان و تولید کنندگان از وضعیت موجود سود برده ولی درمواقع دیگر بعضی از صاحبان مشاغل به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده با بدهی‌های سنگین روبه‌رو می شوند و زیان می کنند

 • امام محمد باقر ۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۲:۲۳

  به مناسبت میلاد امام محمدباقر علیه السلام:

  امام باقر(ع)؛ بنیان‌گذار انقلاب فرهنگی در جهان اسلام

  پس از شهادت سیدالشهدا(ع) به تدریج بستری فراهم شد تا امام باقر(ع) و امام صادق(ع) انقلاب عظیمی در حوزه اندیشه جهان اسلام راه بیاندازند و زمینه تاسیس جغرافیای جدیدی را برای شیعه فراهم آورند.

 • ميلاد حضرت زهرا ۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۱:۴۰

  سالروز ولادت ام ابیها مادر امامت، همسر ولایت و دخت نبوت بر تمامی دوستداران حضرتش مبارک باد

  در آسمان مکه و در منزل نزول وحی، شوری برپا بود. فرشتگان و حوریان بهشتی هلهله کنان و تبریک گویان به زمین می‌آمدند و گرداگرد خدیجه حلقه می زدند و آیه « فتبارک الله احسن الخالقین» را زمزمه می‌کردند. آن شب درهای عرش گشوده شده بود و لیله القدر خدا و تنزل الملائکه تفسیر شده و از دامان پاک خدیجه، ناز دانه نبوی و گل سپید احمدی درخشید.

 • وفات حضرت ام البنين ۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۴:۰۳

  13جمادی الثانی، سالروز وفات حضرت ام البنین علیهاالسلام تسلیت باد.

  حضرت ام البنین(سلام الله علیها) (محدث، متوفی سال 70 ه) (فاطمه کلابیه)، دختر حزام، از زنان مؤمن، شجاع و فداکار بود.

 • ابراهیم همت ۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۱۲:۴۲

  ۱۷ اسفند، سالروز شهادت «محمدابراهیم همت»

  هفدهم اسفندماه سالروز شهادت سردار «محمد ابراهیم همت» فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) است.

 • دانشگاه علوم بهزیستی ۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۶:۰۸

  درخت کاری، پشتوانه ای از سنت تاریخی

  درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

 • روز احسان و نیکوکاری ۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۰۰:۳۹

  برای رضای خدا طعام دهیم وهیچ پاداش و سپاسی نخواهیم

  کمک به همنوع از اصول اساسی دین مبین اسلام است که همچنان که خداوند در سوره مبارکه انسان آیه ۸و۹ می فرماید:«و به دوستی خدا به فقیر و اسیر و طفل یتیم طعام می دهند و گویند ما فقط برای رضای خدا به شما طعام می دهیم و از شما هیچ پاداش و سپاسی نمی طلبیم.»

 • روز مهندس ۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۰۷:۴۹

  پنجم اسفندماه، خجسته زاد روز دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی، روز ملی مهندس گرامی باد.

  خواجه نصیرالدین طوسی شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضی دان و منجم ایرانی سده هفتم است. به افتخار روز تولد این دانشمند بزرگ، پنجم اسفند به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۸:۵۹

  به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س)؛ فاطمیه هویت تشیع است/ اهمیت و ضرورت بزرگداشت فاطمیه

  حجت الاسلام کاشانی گفت: فاطمیه هم از نظر اعتقادی مولفه اصلی هویت تشیع بوده است و هم از لحاظ مناسکی. این مسئله اگر از بین برود شیعه دچار استحاله خواهد شد.