نمایش همه
 • ۲۹ خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی امروز ۰۹:۵۸

  ۲۹ خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی

  دکتر علی شریعتی نقشی اساسی در بیدارگری اسلامی و طرح اسلام به عنوان یک ایدئولوژی پویا و کارساز داشته و به حق یکی از بزرگترین متفکران تجدید حیات اسلام در جهان معاصر می باشد.

 • ۱۵ شوال سالروز وفات حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام امروز ۰۹:۴۵

  ۱۵ شوال (۲۵۲ه.ق) سالروز وفات حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام

  سالروز وفات خورشید تابناک آسمان ری و ودیعه گرانقدراهل بیت (ع) در سرزمین ایران حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام بر تمام محبین اهل بیت تسلیت باد.

 • ۱۵ شوال / جنگ احد و سالروز شهادت حمزه سیدالشهدا (ع) امروز ۰۹:۱۴

  ۱۵ شوال / جنگ احد و سالروز شهادت حمزه سیدالشهدا (ع)

  لقب سیدالشهداء نخستین بار از سوی رسول‌ خدا (ص) به حضرت حمزه بن‌ عبدالمطلب پس از شهادتش در جنگ اُحد داده شد و بعد از آن بر اساس روایات متعدد، این لقب از سوی رسول‌ خدا (ص) به حسین‌ بن‌ علی داده شد.

 • ۲۷خردادروز جهانی بیابان زدایی ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۰۸:۴۷

  ۲۷خردادروز جهانی بیابان زدایی

  ۱۷ ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری شده است و این روز (روز جهانی بیابان زدایی) در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.

 • سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) و روز جهاد کشاورزی بر شما گرامی باد ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۰۸:۳۸

  سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) و روز جهاد کشاورزی بر شما گرامی باد

  جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل گردید و از همان آغاز کار توانست خیل عظیم نیروهای دلسوز، جوان و متخصصین متعهد و مسلمان در رشته ‏های گوناگون را برای احیا و نوسازی روستاها در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به خود جذب نماید. 

 • ۲۵ خرداد ؛ روز گل و گیاه ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۹:۳۱

  ۲۵ خرداد ؛ روز گل و گیاه

   از سال ۸۴ با درخواست اتحادیه گل و گیاه کشور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی، دفتر گل و گیاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲۵ خردادماه به‌عنوان روز ملی گل نامگذاری شد.

 • ۲۰ خرداد ماه سالروز شهادت آیت الله سعیدی به دست ماموران ستم شاهی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۱۲:۵۲

  ۲۰ خرداد ماه سالروز شهادت آیت الله سعیدی به دست ماموران ستم شاهی

   آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی دوم اردیبهشت ماه ۱۳۰۸ ش در منطقه «نوغان» مشهد در خاندان علم و فقاهت و سیادت دیده به جهان گشود. پدر بزرگوار او سیداحمد تولد «محمدرضا»ی خود را از رضای اهل بیت علیه السلام طلب کرده بود. صدای «محمدرضا»، این گل سرخ حسینی، نه تنها سکوت خانه سیداحمد را شکست، بلکه فریادی ماندگار و جاوید شد علیه سکوت در برابر ظلم و خفقان.

 • قیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۹۸-۰۳-۱۷ ۱۷:۱۵

  قیام خونین ۱۵ خرداد

  بی تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ریشه و علت پدید نمی آید و بسترها و عواملی در شکل گیری آن مؤثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود. این قیام، سر آغاز تحوّلات و دگرگونیهای شگفت آوری شد که به حق می توان از آن به عنوان «یوم اللّه» نام برد.

 • ۵ژوئن) ؛ مصادف با روز جهانی محیط زیست ۱۳۹۸-۰۳-۱۵ ۱۷:۰۴

  (۵ژوئن) ؛ مصادف با روز جهانی محیط زیست

  ۵ ژوئن روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری انتخاب شده‌است.

 • عید سعید فطر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۱۵ ۱۰:۵۴

  عید سعید فطر مبارک باد

  عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است.

 • ۱۴ خرداد سالگرد رحلت امام خمینی ۱۳۹۸-۰۳-۱۴ ۰۷:۳۶

  ۱۴ خرداد سالگرد رحلت امام خمینی

  سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ رحلت نمودند.

 • روزجهانی قدس؛حمایت از مردم فلسطین ۱۳۹۸-۰۳-۱۰ ۰۹:۳۶

  روزجهانی قدس؛حمایت از مردم فلسطین

  ۱۶ مرداد سال ۵۸ در حالی که کمتر از یک سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته بود بنیانگذار جمهوری اسلامی در اقدامی هوشمندانه از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.

 • ۱۹ رمضان؛ ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد كوفه ۱۳۹۸-۰۳-۰۳ ۱۹:۵۲

  ۱۹ رمضان؛ ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد کوفه

  خورشید فروزان حیات امام علی علیه السلام ، در افق روز نوزدهم رمضان سال چهلم هجری در آسمان شهر کوفه به خون نشست و شمشیر مسموم نفاق و کین، فرق انسان عدالت گستری را شکافت که برترین خلق پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. آنان که می خواستند نور خدا را خاموش کنند، نمی دانستند که اراده الهی، بر مانایی علی علیه السلام استوار است و می بینیم که همچنان، کردار و گفتار امام مؤمنان، چراغ راه مردان خدا و حق جویان و یکتاپرستان جهان است.  

 • سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر مبارک باد ۱۳۹۸-۰۳-۰۳ ۰۹:۱۴

  سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر مبارک باد

  سالروز حماسه آزاد سازی خرمشهر نقطه اوج پیروزی جبهه حق و حقیقت و تحقق وعده الهی است.رزمندگان اسلام و پاسداران مدافع میهن اسلامی با مقاومت جانانه و ایثار  و از خود گذشتگی مثال زدنی خرمشهر عزیزمان را به دامان میهن اسلامی بازگردانده و حماسه ای به یاد ماندنی خلق کردند.

 • ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۰۸:۳۴

  سالگرد ابلاغ سیاست های جمعیتی؛

  ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت

   به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

 • ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی گرامی باد ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۳:۳۳

  ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی گرامی باد

  گسترش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد .

 • ۲۸ اردیبهشت ؛روز بزرگداشت حکیم عمر خیام ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۰۹:۲۴

  ۲۸ اردیبهشت ؛روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

  ابوالفتح عمر ابن ابراهیم خیام، مشهور به حکیم عمر خیام، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری/ قرن دوازدهم میلادی است.

 • ۲۷ اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی درایران گرامی باد ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۰:۳۹

  روابط عمومی معاونت دانشجویی وفرهنگی

  ۲۷ اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی درایران گرامی باد

  سالها تلاش و پیگیری دست‌اندرکاران روابط عمومی و جامعه ، روابط عمومی ایران به ثمر نشست و جامعه روابط عمومی ایران را صاحب روز ملی کرد. ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روزارتباطات وجامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط عمومی و ارتباطات تعیین گردید.

 • رمضان؛ماه میهمانی خدا ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۵

  رمضان؛ماه میهمانی خدا

  «رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشدوچون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.

 • ۱۵اردیبهشت روز بزرگداشت شيخ صدوق ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۰۸:۳۱

  ۱۵اردیبهشت  روز بزرگداشت شیخ صدوق

  یکی از بزرگترین مرزبانان حماسه جاوید و خدمتگزاران مکتب اهل بیت (ع) و از شاخص ترین دانشمندان جهان اسلام که عمر خود را در راه خدمت به فقه و حدیث شیعه و پاسداری از فرهنگ مهدویت صرف کرد ابوجعفر محمدبن علی بن بابویه قمی ملقب به ( شیخ صدوق ) است که صف اول محدثین و علمای اثناعشر جای دارد و به عنوان یکی از ارکان فقه شیعه به شمار می رود.پس از گذشت ۱۰ قرن از وفات این محدث بزرگ شیخ صدوق، برکات آثار و خدماتش باعث شده تا ۱۵ اردیبهشت را به عنوان روز بزرگداشت شیخ صدوق نامگذاری کنند.

 • ۱۵ اردیبهشت روز جهانی ماما مبارک باد ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۰۸:۲۱

  ۱۵ اردیبهشت روز جهانی ماما مبارک باد

  پنجم ماه می ، ازسوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است . برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال ۱۹۹۲ به صورت رسمی ، به افکار عمومی جهان اعلام شد. 

 • پیام تبریک معاون دانشجویی وفرهنگی دانشگاه به مناسبت روز جهانی ماما ۱۳۹۸-۰۲-۱۴ ۱۹:۴۴

  پیام تبریک معاون دانشجویی وفرهنگی دانشگاه به مناسبت روز جهانی ماما

  دکتر معصومه جودکی با صدور پیامی فرارسیدن پانزدهم اردیبهشت «روز جهانی ماما» را تبریک گفت.

 • ۱۲ اردیبهشت روز معلم مبارک باد ۱۳۹۸-۰۲-۱۲ ۰۸:۴۳

  ۱۲ اردیبهشت روز معلم مبارک باد

  روز ۱۲ اردیبهشت روز معلم نامگذاری شده است. پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد.

 • ۱۲ اردیبهشت شهادت استاد مرتضي مطهری-روزمعلم ۱۳۹۸-۰۲-۱۲ ۰۸:۲۸

  ۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری-روزمعلم

  شهید مرتضی مطهری که مغز متفکر و یکی از معماران نظام جمهوری اسلامی ایران بود در ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ هجری شمسی در فریمان واقع در ۷۵ کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان گشود. مرتضی مطهری پس از تحصیل مقدمات, راهی حوزه علمیه قم شد و از محضر بزرگانی چون آیت الله بروجردی, علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی بهره برد .

 • ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر ۱۳۹۸-۰۲-۱۱ ۰۸:۰۲

  ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر

  اولین روز از ماه "می" هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می شود ، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.

 • ۱۰ اردیبهشت آغاز عملیات «بیت المقدس» برای آزادسازی خرمشهر ۱۳۹۸-۰۲-۱۰ ۰۹:۱۰

  ۱۰ اردیبهشت آغاز عملیات «بیت المقدس» برای آزادسازی خرمشهر

  در طراحی عملیات، تهاجم از طریق عبور از رودخانه کارون و پیشروی به سوی مرز بین المللی و سپس آزادسازی شهر خرمشهر مد نظر قرار گرفته و چنین استدلال می‌شود که حمله به جناح دشمن، که عمدتا به سمت شمال آرایش گرفته بود، عامل موفقیت عملیات است.

 • ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس ۱۳۹۸-۰۲-۱۰ ۰۸:۲۷

  ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس

  در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.

 • ۹اردیبهشت روز جهانی روانشناس و مشاور ۱۳۹۸-۰۲-۰۹ ۱۲:۰۳

  ۹اردیبهشت روز جهانی روانشناس و مشاور

  ۹ اردیبهشت مصادف با ۲۸ آوریل، هرساله به عنوان روز روان‌شناس و مشاور در سرتاسر جهان، مراسم‌هایی در رستای معرفی هرچه بهتر این شاخه از علم برگزار می‌شود.

 • سوم اردیبشهت ماه، مصادف است با روز بزرگداشت شیخ بهایی ۱۳۹۸-۰۲-۰۳ ۰۸:۵۷

  سوم اردیبشهت ماه، مصادف است با روز بزرگداشت شیخ بهایی

  بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی، معروف به شیخ بهائی دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت و سرآمد دوران خود بود.از شیخ بهایی در حدود ۹۵ کتاب و رساله در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک بر جای مانده است.

 • میلاد حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار مبارک باد ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۲۲:۲۳

  میلاد حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار مبارک باد

  امام حسین (ع) نواده پاک رسول خدا (ص)،در سوم شعبان سال چهارم هجری قمری چشم به جهان گشود.