نمایش همه
 • 11 ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ ۱۰:۴۱

  به مناسبت روز جهانی معلولین؛

  در جست‌وجوی غنی‌سازی جامعه

  ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.

 • تقویم ۱۳۹۸-۰۹-۱۱ ۱۸:۳۸

  سالروز شهادت میرزا کوچک خان

  میرزا یونس شهرت یافته به میرزا کوچک خان جنگلی، زیسته در سالهای ۱۲۵۷ -۱۳۰۰، از مبارزان مشروطه خواه در رشت بوده است.

 • بسیج ۱۳۹۸-۰۹-۰۶ ۱۶:۰۰

  به مناسبت روز بسیج مستضعفان؛

  پایه‌ریزی ارتش مردمی

  به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر ۱۳۵۸، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: مملکتی که ۲۰ میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد.

 • آغاز هفته وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۱۵:۱۷

  هفته وحدت گرامی باد

  آغاز هفته وحدت و تبریک سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص)

  هفته وحدت مصادف با فاصله بین ١٢ ربیع الاول و ١٧ ربیع الاول می باشد. هفته وحدت به دلیل وجود اختلاف نظر در تاریخ میلاد پیامبر به وجود آمده است.

 • download (2).jpg ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۲:۱۰

  به مناسبت روز ۱۳ آبان‌ماه؛

  اشغال انقلابی

  تسخیر سفارت امریکا، یکی از مهم ترین رویدادها در تاریخ مبارزات ملت ایران بر ضد استعمار است. رهبر انقلاب بی درنگ از اشغال لانه جاسوسی حمایت کرد و آن را انقلابی بزرگ‌تر پس از سرنگونی استبداد پهلوی نامید و امریکا را شیطان بزرگ لقب داد. در واقع، با پیروزی انقلاب اسلامی، استبداد و با تسخیر سفارت امریکا، استعمار از ایران ریشه کن شد.

 •   ۱۳۹۸-۰۸-۰۷ ۱۴:۵۶

  به مناسبت شهادت امام رضا(ع)؛

  اسوه علم و اخلاق

  امام رضا(ع)، هشتمین امام شیعیان است که دارای القاب متعددی است و این القاب بیانگر شخصیت والای انسانی اوست که در آن علم و اخلاق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

 • روز عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۳:۰۹

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

  حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • مقبره حافظ ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۰۹:۴۰

  به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  دیوانی همچون درسنامه آزادگی

  حافظ شاعری آگاه است و شرایط سیاسی اجتماعی زمانه خویش را خوب دریافته است چندان‌که شعر وی آیینه‌ای از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر اوست. در اینجا بخشی نگاه محسن ایزدیار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موضوع «حافظ و آزادگی» را مرور می‌کنیم.

 • سالمندان ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۱:۳۹

  به مناسبت روز جهانی سالمندان؛

  فرصت‌های برابر برای تمام سنین

  امام صادق (ع) می‌فرمایند: وجود فرد سالخورده در خانه همانند و جود پیامبر الهی در بین امت است. سالمندی فرایندی است که متوقف نمی‌شود و تنها با داشتن زندگی سالم و مراقبت‌های بهداشتی می‌توان این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد.

 • روز جهانی قلب ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۰۸:۵۱

  به مناسبت روز جهانی قلب؛

  چند تغییر ساده برای بهبود سلامت قلب

  هفتم مهرماه؛ روز جهانی قلب امسال با شعار «قهرمان سلامت قلب شوید!» گرامی داشته می‌شود.

 • استاد شهریار- لارستان ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۶

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شهریار ملک سخن

  از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی، در تقویم رسمی‌کشور و در برابر روز ۲۷ شهریور، این عنوان به چشم می‌خورد: «روز شعر و ادب فارسی – روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار».

 • لایه اوزون ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۱۱:۱۰

  به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه اوزون؛

  گام‌های مثبتی که کافی نیست

  روز جهانی حفاظت از لایه اوزون شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین‌المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد. ماجرا به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد، در آن سال کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اوزون نام‌گذاری کنند، بدین ترتیب روز ۱۶ سپتامبر (برابر با ۲۵ شهریور) را به عنوان روز جهانی حفاظت از لایه اوزون تعیین کردند.

 • ابوریحان بیرونی ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۱۱:۲۵

  به مناسبت روز گرامیداشت ابوریحان بیرونی؛

  پایه‌های نظریه تکاملی داروین در آرای ابوریحان بیرونی

  روز ۱۳ شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و طبیعی‌دان برجسته ایرانی، در سده چهارم و پنجم هجری است که حدود ۸۰۰ سال پیش از داروین در آرای خود به بیان مفهوم انتخاب مصنوعی پرداخته و پایه‌های نظریه تکاملی داروین یا انتخاب طبیعی را شکل داده است.

 • محرم ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۱۳:۴۳

  /باز این چه شورش است که در خلق عالم است/

  رخدادها و اعمال ماه محرم

  پیش از اسلام، عرب جنگ در این ماه را حرام می‌دانست و ترک مخاصمه می‌کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند. در توضیح اینکه چرا ماه‌های دیگر که جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی‌شود می‌توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می‌شد به آن محرم گفتند.

 • اینفوگرافیک ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۱:۱۱

  تامین ویتامین های مورد نیاز بدن با خوراکی ها

 • امام هادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۰۹:۴۴

  به مناسبت ولادت امام علی‌النقی الهادی(ع)؛

  راهبر تمیز و تشخیص

  امام هادی علیه السلام پس از شهادت پدر گرامیش، در سن هشت سالگی بر مسند امامت قرار گرفت و این خود از روشن‌ترین کرامات و معجزات است ؛ چرا که قرار گرفتن در چنین مقام و مسئولیت خطیری که صرفا الهی است نه تنها از کودک که حتی از مردان عاقل و بالغ نیز ساخته نیست. آنهم با توجه به این که علما و محدثان شیعه پس از شهادت و درگذشت هر یک از ائمه در مسائل گوناگون به امام بعدی مراجعه می‌نمودند و حتی گاهی او را آزمایش می‌کردند.

 • عید سعید قربان ۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۱۱:۰۲

  به مناسبت عید سعید قربان؛

  قربان، عید اخلاص آدمی در ایمان خویش/ ذبح تعلق به مادیات با قربانی

  حضرت ابراهیم (ع) این را از خدا می خواهد که تسلیم محض شود. این همان حقیقتی است که برای آن روز عید قربان به عنوان عید قرار داده شده است.

 • جهاد دانشگاهی ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۱۲:۲۰

  ۱۶ مرداد سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی به فرمان "امام خمینی (ره)"

  جهاد دانشگاهی پُلی میان دانشگاه و جامعه است. عمده ترین هدف جهاد دانشگاهی در حال حاضر، عینیتْ بخشیدن به آرمان های انقلاب اسلامی در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، تحقق اهداف انقلاب فرهنگی، گسترش گرایش دینی و مذهبی در بین دانشجویان، توسعه فنّاوری با بهره گیری از نیروهای متخصص داخلی برای حذف وابستگی های علمی ـ فرهنگی، و استقرار نظام آموزش عالی مبتنی بر ارزش های اسلامی در سطح دانشگاه هاست.

 • n00696612-b.jpg ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۱۱:۳۵

  سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

  اولین روز از ماه ذی الحجه که دارای دو عید مبارک قربان و غدیر نیز است سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام می باشد که نمونه تکرار نشدنی در تاریخ می باشد.در این روز فرخنده، حضرت علی (ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا، عمری به گستردگی آفتاب دارد، هم‏چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد.

 • هفته ملی حمایت از بیماران مبتلا به هموفیلی ۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۱۴:۰۲

  درباره هموفیلی چه می‌دانید؟!

  اول تا هفتم مرداد ماه در تقویم ملی، هفته حمایت از بیماران هموفیلی نام گرفته است؛ در این گزارش درباره هموفیلی، علائم آن و درمان آن می خوانیم.

 • امام رضا ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۳:۴۵

  به مناسبت سالروز ولادت امام رضا(ع)

  امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

  ‌یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: رئوف و مهربان بودن دو صفت بارز امام رضا (ع) بوده است و اکنون نیز برای استغاثه به ایشان، از مهربان و رئوف و راضی بودن‌شان استفاده می‌شود.

 • به مناسبت فرارسیدن هفته عفاف وحجاب؛ ۱۳۹۸-۰۴-۱۹ ۱۴:۲۵

  به مناسبت فرارسیدن هفته عفاف وحجاب؛

  خواهران حجاب، حجاب، حجاب

  هفته عفاف و حجاب به منظور پاسداشت شهدای فاجعه مسجد گوهرشاد و سایر شهدای عفاف و پاکدامنی در ۲۱ تیر، سالروز حمله رژیم پهلوی به معترضان کشف حجاب در سال ۱۳۱۵ است که در سراسر کشور گرامی داشته می‌شود.

 • علامه امینی ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۹:۱۹

  به مناسبت رحلت علامه امینی

  پاداش مولای علی(ع) به صاحب «الغدیر»

  علامه امینی رحمه‌الله بیشتر عمر خود را صرف تدوین و نگارش کتاب «الغدیر» کرد. وی حدود چهل سال و هر روز شانزده ساعت در تهیه مطالب این دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی زحمت کشید. این اثر مشتمل بر بیست جلد است.

 • اعتیاد ۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۱۳:۰۶

  (۲۶ ژوئن) ؛ روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

  معضل اعتیاد به مواد مخدر، بلای خانمان سوزی است که جوامع بشری را در چنگال مرگ آور خویش گرفتار ساخته است.

 • تبلیغ دینی ۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۱۱:۰۸

  اول تیر ماه روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی

  اول تیر ماه را "روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی" نام نهاده اند.

 • روز جهانی اهداء خون ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۱۴:۲۶

  روز جهانی اهدای خون

  روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است.

 • سوم خرداد ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۲:۲۱

  ۳ خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

  مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

 • 112 ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۴

  ولادت امام حسن,امام حسن مجتبی(ع)

  امام حسن (ع) در سال سوم هجرت و در شب نیمه ماه رمضان متولد شد.

 • روز روابط عمومی ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۳:۰۳

  ۲۷ اردیبهشت، روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات

  بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه روز جهانی روابط‌عمومی و ارتباطات است. این روز صرفا یک عنوان در صفحات تقویم نیست، بلکه سرفصلی است از تعهد، تخصص، علم و هنر.

 • روز جهانی ماما ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۳۴

  روز ماما چه روزی است

  روز ماما چه روزی است از دهه نود قرن بیستم, هر ساله پنجم مه مصادف با ۱۵ اردیبهشت را جشن می گیرند و آنرا روز ماما نام نهاده اند در این مقاله به معرفی این روز و تاریخچه آن در ایران پرداخته شده است