نمایش همه
 • حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۰:۲۸

  غم نامه حضرت زهرا(س)

  بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

  حوادث تلخ و دردناک پس از رحلت پیامبر(ص)، غصب کردن حق مسلم علی (ع)از ولایت وامامت، گرفتن اجباری فدک و شهادت دخترش فاطمه (س) بود.

 • گیلان ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۱:۰۷

  ۲۲بهمن پیروزی انقلاب اسلامی ایران

  در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید. در روز ۲۲ بهمن سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی ۲۵۰۰ ساله و ظلم و استبداد بیش از ۵۰ ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.

 • دهه فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۱:۰۷

  به مناسبت سالروز ۱۲ بهمن؛

  بازگشت امام روح الله به ایران/ دیو چو بیرون رود فرشته درآید

  در آستانه میانه بهمن و در بحبوحه زمستان، نسیم بهار در باغ خزان زده ایران وزیدن گرفت و گل پیروزی شکفت. در ۱۲ بهمن، فلات بلادیده ایران که سال‌ها گرفتار طاغوت بود، منجی خود را در آغوش گرفت و به استقبال روزهای امنیت و سلامت ایستاد.

 • شهادت حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۱۳:۱۰

  ۱۳ جمادی الاول، شهادت حضرت فاطمه(س)به روایتی و آغاز ایام سوگ فاطمیه

  تاریخ شروع ایام فاطمیه و تاریخ پایان ایام فاطمیه بدین ترتیب می باشد : از ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ تا ۱ اسفند ۱۳۹۶ مجموعاً ۲۰ روز (به کل این زمان ایام فاطمیه می گویند).

 • ی ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۱۵:۱۳

  ۸ بهمن ماه روز جراح عمومی

  امروز ۸ بهمن ماه روز جراح عمومی نامیده شده است این روز را به همه جراحان تبریک عرض می نماییم.

 • میلاد حضرت زینب ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۱:۲۸

  میلاد حضرت زینب (س)و روز پرستار بر فعالان این عرصه مبارک باد

  سالهاست که در کشور ما ، روز میلاد دختری از خاندان امامت و رسالت ، یادگار فاطمه (س) و یادآور علی (ع) ، زینب کبری (س) به نام روز پرستار نامیده و گرامی داشته می شود.

 • فردوسی ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۸:۵۲

  اول بهمن، زادروز ابوالقاسم فردوسی، صاحب شاهنامه

  اول بهمن ماه سال ۳۱۹ هجری شمسی، روزی است که در آن «حکیم ابوالقاسم فردوسی» حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن پا به عرصه وجود گذاشت.

 • هوای پاک ۱۳۹۶-۱۰-۲۹ ۱۲:۰۴

  ۲۹ دی، روز ملی هوای پاک

  قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

 • تسلیت ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۳:۱۲

  قلب مردم سرزمینت سوخت

 • امیرکبیر ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۲:۴۳

  ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی،مصادف با قتل میرزا تقی خان امیرکبیر

  کودکی میرزا تقی فراهانی در سال ۱۱۸۶ در روستای هزاوه (از توابع اراک) متولد شد. پدر وی کربلایی قربان نام داشت و آشپز قائم مقام فراهانی بود. مادر امیر نیز فاطمه نام داشت و عمری طولانی داشت و مرگ هر دو فرزندش محمد تقی و محمد حسن را دید. وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست‌آورد.

 • گیلان ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۹:۰۶

  به مناسبت روز شهدای دانشجو؛

  دانشجوی شهید، هویت آشکار یک ملت/ هویزه سرشار از رشادت شهدای دانشجو

  دی ماه هر سال، یادآور رشادت دلیرمردان دانشجو در کارزار هویزه است؛ همانان که با دست خالی، به جنگ دیو تا دندان مسلّح بعثی رفتند و عاشقانه پرکشیدند. ۱۶ دی ماه، روز شهدای دانشجو را، به همه دانشجویان پیرو راه آن عزیزان، تبریک می گوییم.

 • 9 دی ۱۳۹۶-۱۰-۰۶ ۱۳:۴۸

  سالروز حماسه ۹ دی ، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت ، گرامی باد

  امروز ۹ دی (جدی) مصادف است با سالروز حضور عاشورایی مردم حماسه ساز و ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی ۹ دی ماه ۱۳۸۸ که نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری در افتخارات مردم ایران محسوب می شود.

 • گیلان ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ ۰۸:۴۷

  ولادت حضرت عیسی مسیح(ع)

  بیست و پنجم دسامبر سالروز تولد پیامبر صلح و دوستی، مهربانی و مودّت عیسی مسیح(ع) است. پیامبری که به تصریح قرآن، بی پدر و از مادری باکره چون مریم که تمام عمر خویش را به عبادت و بندگی خداوند صرف کرد و سرانجام با زادن فرزندی پاک و مبشّر روح القدس اجر و مزد عبادات خویش را در دنیا و آخرت گرفت.

 • شب یلدا ۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۰۰:۰۱

  ۳۰ آذر؛ شب یلدا

  شب یلدا بلندترین شب سال است، اما می‌توان جور دیگری به یلدا نگاه کرد: اینکه یلدا سرآغازی است برای شکستن شب و از این شب، به بعد روز و روشنایی بیشتر و بیشتر می‌شود، پس یلدا مقدمه و طلیعه روزهای بلند است و گویا بر همین اساس، گذشتگان ما شب یلدا را به بیداری و کنار هم بودن می‌گذرانند.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۰۹:۴۲

  ۲۶ آذر؛ روز ملی حمل و نقل

  در جهان امروز، بخش حمل و نقل از جمله بخش‏های زیربنایی اقتصاد هر جامعه است که علاوه بر تحت تأثیر قراردادن فرایند توسعه اقتصادی، خود نیز در جریان توسعه دچار تغییر و تحول می‏شود.

 • امام حسن ۱۳۹۶-۰۹-۲۴ ۱۵:۳۰

  صلح امام حسن(ع) ضامن بقای اسلام

  قرارداد صلح امام حسن(ع) در تاریخ اسلام و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دوراندیشی امام در این قرارداد از نکات مهم و ضامن بقای اسلام است.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۹-۲۰ ۰۶:۵۴

  ۲۰ آذر ۱۳۶۰ شمسی، سالروز ترور و شهادت حضرت آیت الله دستغیب شیرازی

  بیستم آذرماه ۱۳۶۰ یک عضو سازمان مجاهدین خلق(منافقین) بعد از اقامه نماز جمعه شیراز توسط آیت الله دستغیب در حالی که به خود بمب بسته بود، خود را در کنار آیت الله دستغیب منفجر کرد که منجر به شهادت امام جمعه شیراز شد.

 • گيلان ۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۰:۰۹

  روزی برای تو که دانشجو هستی

  ماجرا از کجا آغاز شد؟ بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، رژیم وابسته پهلوی که توانسته بود با کمک اربابان امریکایی بر اریکه قدرت باز گردد، درصدد برآمد تا پایه های حکومت خود را تثبیت کند، اما غافل از اینکه مقاومت مردم بطور کامل از بین نرفته و ایران در اولین فرصت خشم و انزجار خویش را نشان خواهد داد.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۲۳:۱۶

  ۱۵ آذر ؛ میلاد رسول اکرم و امام جعفر صادق علیه السلام

 • روز جهانی معلولان ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۱۲:۰۳

  ۳ دسامبر؛ روز جهانی معلولین

  معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت های فرهنگی تضمین شود.

 • میرزاکوچیک خان جنگلی ۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۲۱:۳۵

  ۱۱ آذر ؛ سالروز شهادت میرزاکوچک خان جنگلی

  نهضت جنگل، قیامی مردمی بود که در یکی از حساس ترین دوره های تاریخی ایران شکل گرفت. این نهضت، از جنگل های گیلان آغاز شد و سپس روستاها و شهرهای این استان را دربرگرفت و هفت سال ادامه یافت. رهبر نهضت جنگل، میرزا کوچک خان، طلبه آزادمنش و انقلابی و فردی فروتن، خوش برخورد و پای بند به اجرای دستورهای دینی بود. نهضت جنگل با حمله نیروهای دولتی سرکوب شد، ولی نام میرزا و مقاومت های مردانه اش در برابر ستم و تجاوز، در خاطر مردم ایران زنده و جاوید ماند و الگویی برای مبارزان بعدی گردید. در این مقاله کوتاه به بررسی زندگی این مبارز خستگی ناپذیر می پردازیم.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۱۹:۱۰

  به مناسبت امامت حضرت مهدی (عج)؛

  زمین هرگز از حجت خداوند خالی نخواهد بود/ انتظار فرج از دیدگاه رهبری

  به مناسبت روز آغاز امامت حضرت مهدی موعود (عج) نگاهی کوتاه به زندگی منجی عالم و بشریت از آغاز تا زمان غیبت ایشان کرده‌ایم.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۰۷:۲۰

  ۶ آذر؛ شهادت امام حسن عسکری(ع) تسلیت باد

  شهادت امام حسن عسکری (ع) در هشتم ربیع الاول، اتفاقی ناگهانی بود که همه دوستداران و شیعیان ایشان را در شهر سامرا شوکه کرد. حتی کسانی که در دروه خفقان شهر سامرا حب اهل بیت (ع) را در خود سرکوب کرده بودند، پس از شهادت حضرت حسن عسکری (ع) خود را به منزل ایشان رساندند.

 • بسیج ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۱:۰۷

  ۵ آذر، سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره)

  بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

 • شریعتی ۱۳۹۶-۰۹-۰۲ ۰۹:۵۴

  دوم آذر ؛ سالروز تولد دکتر علی شریعتی

  دکتر علی شریعتی در سال ۱۳۱۲ در روستای مزینان از حوالی شهرستان سبزوار متولد شد. اجداد دکتر علی شریعتی همه از عالمان دین بوده اند.

 • گیلان ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۰۸:۵۰

  هفته بسیج گرامی باد

  نام بسیج یادآور خاطره عزیزترین نهاد و بزرگترین مردان تاریخ ما است. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود.» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد.

 • ربیع ۱۳۹۶-۰۸-۲۸ ۱۹:۰۳

  حلول مـاه ربیع‌الاول مبارک باد

 • شهادت امام رضا(ع) ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۳

  شهادت هشتمین اختر آسمان امامت حضرت امام رضا (ع) تسلیت باد

 • آخرصفر ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۱۷:۱۵

  رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) تسلیت باد

  ایام سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) تسلیت باد

 • کتاب ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۰:۰۰

  کتاب، دروازه ای به سوی جهان گسترده‏ دانش و معرفت است

  سال‌ هاست که روزی با عنوان «‏روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» ‏در تقویم‌ ها به چشم می‌خورد، این سوال اساسی به ذهن می‌رسد که دلیل و مبنای این نامگذاری چیست؟ آیا جامعه ایران هنوز به اهمیت و جایگاه کتاب پی نبرده است که فعالیتی خاص و فشرده برای متوجه کردن آحاد جامعه به این مقوله لازم می‌آید؟ آیا کتاب، به مثابه مخزن علوم و هنر و ‏ادبیات، جایگاه ویژه اجتماعی خود را نیافته است؟ و آیا فرهنگ کتابخوانی به عنوان یکی از ویژگی‌ های جامعه‌ ای فرهیخته هنوز هم نیازمند تبیین و توجیه است؟ اینها پرسش‌ هایی است که پاسخ آنها متضمن بازنگری مهمی در سطح فرهنگ جامعه است.