نمایش همه
 • image.png ۱۳۹۷-۱۲-۰۶ ۰۹:۳۵

  مروری بر زندگی "خواجه‌نصیرالدین طوسی" به مناسبت " روز مهندس"

  امروز پنجم اسفند ماه، همزمان با سالروز تولد دانشمند ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی، روز "مهندسی" نامیده شده است. خواجه نصیرالدین طوسی همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم، ریاضی‌دان، منجم، فیلسوف و پزشک ایرانی و از سرشناس‌ترین چهره‌های تاریخ اسلامی است که در سده هفتم قمری می‌زیست.

 • ربیع الاول ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۰:۳۵

  بهار ماه‌ها، ربیع‌الاول

  بهار ماه‌ها، ربیع‌الاول

 • محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۱۰:۱۶

  محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر

  تسلیت به مناسبت ایام عزاداری سید شهدا در ماه محرم

 • عیدغدیر ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۷:۱۲

  عید غدیر مبارک

 • روز جهانی شیر مادر ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۰۹:۰۸

  هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

  قرآن کریم: وَالوالِداتُ یُرضِعنَ أولادَهُنَّ حَولَینِ کامِلَینِ لِمَن أرادَ أن یُتِمَّ الرَّضاعَةَ مادران ، فرزندان خود را دو سال تمام شیر دهند ، این برای کسی است که بخواهد دوران شیرخوارگی را کامل کند بقره ، آیه ۲۳۳ . پیامبرصلی الله علیه وآله : لَیسَ لِلصَّبِیِّ لَبَنٌ خَیرٌ مِن لَبَنِ اُمِّهِ برای کودک ، شیری بهتر از شیر مادرش نیست عیون أخبارالرّضاعلیه السلام ، ج ۱ ، ص ۸ . امام علی‏علیه السلام : ما مِن لَبَنٍ یَرضَعُ بهِ الصَّبِیُّ أعظَمُ بَرَکَةً عَلَیهِ مِن لَبَنِ اُمِّهِ هیچ شیری برای تغذیه کودک از شیر مادرش با برکت‏تر نیست الکافی ، ج ۶ ، ص ۴۰ . امام علی‏علیه السلام : اُنظُروا مَن یَرضَعُ أولادَکُم فَإنَّ الوَلَدَ یَشِبُّ عَلَیهِ بنگرید که چه کسی فرزندانتان را شیر می‏دهد ؛ زیرا فرزند بر صفات و سرشت او می‏تَنَد وسائل الشیعه ، ج ۲۱ ، ص ۴۶۷ . امام علی‏علیه السلام : لاتَستَرضِعُوا الحَمقاءَ فَإنَّ اللَّبَنَ یَغلِبُ الطِّباعَ زن نابخرد را به دایگی نگیرید ، که شیر بر سرشت‏ها چیره می‏شود الکافی ، ج ۶ ، ص ۴۳ . قرآن کریم: وَالْوَالِداتُ یُرْضِعْنَ أَوْلَدَهُنَ حَوْلَیْ أَن یُتِمَّ الرَّضَاعَةَ. ومادرانی که بخواهند شیر دادن به فرزندانشان را کامل سازند، دو سال تمام شیرشان بدهند.

 • امام رضا ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۲:۲۸

  میلاد آل محمد ،هشتمین حجت سرمد ،نگین درخشان وطن ،السلطان ابا لحسن ،امام رضا (ع) مبارک باد .

  میلاد آل محمد ،هشتمین حجت سرمد ،نگین درخشان وطن ،السلطان ابا لحسن ،امام رضا (ع) مبارک باد .

 • شب قدر ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۷:۰۷

  اهمیت شبهای قدر

  در منظر قرآن، شب قدر، شب باارزش و پرفضیلت و با امور مهم و باعظمتی همراه است؛ همانند نزولِ اجمالی قرآن، پیدایش افاضات باطنی و فضای خاصّ معنوی، تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها، تدبیر و برنامه‌ریزی‏های جدید و نزول جبرئیل و فرشته ‏ها.

 • فاطمه زهرا ۱۳۹۶-۱۲-۰۱ ۱۷:۰۲

  حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر (ص) چگونه به شهادت رسید

  آن بانو در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت در شهر مکه بدنیا آمدند، نامش را فاطمه نهادند تا خداوند او و دوستدارانش را از آتش دور بگرداند.

 • فرار شاه ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۱۲:۳۶

  دی ماه سال 1357 سالروز فرار شاه از ایران

  دی ماه سال 1357 سالروز فرار شاه از ایران است؛ فراری که دفتر سلطنت پهلویها و زندگی مردم ایران زیر سلطه قدرتهای استکباری جهان را برای همیشه فرو بست. این نخستین باری نبود که شاه فرار را بر قرار ترجیح می‌ داد اما اگر در سال 1332 با کودتایی سیاه، امریکا مهره دست نشانده خود را به کرسی حکومت بازگرداند در سال 57 دیگر نه جامعه پذیرای سلطنت بود و نه شاه توان رویارویی با موج خروشان انقلابیونی را داشت که به رهبری حضرت امام خمینی (ره) خواستار برپایی نظام سیاسی نوینی بر مبنای احکام و قوانین اسلامی بودند.

 • عید غدیر ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۵:۱۵

  عید غدیر جلوه گاه خیر و برکت برای مسلمانان

  غدیردرلغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ، کاروانیان حج گذار در آنجا از هم جدا می شدند و به طرف دیار خود می رفتند. در این محل، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه های رنگ کرده خود را در این آبگیر می شسته اند.

 • عملیات مرصاد ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۷:۲۰

  عملیات مرصاد از شروع تا پایان

  پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل از سوی ایران و اعلام آتش بس با عراق، گروهک منافقین که در طول جنگ نقش ستون پنجم و اهرم فشار بر جمهوری اسلامی را ایفا کرده بودند در نقش ارتش خصوصی صدام و با خیال اینکه نیروهای مردمی از جنگ خسته اند شعار از مهران تا تهران در ۳ روز را سر دادند که این عملیات بعدها به عملیات مرصاد معروف شد.

 • مسجد گوهرشاد ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۰۳

  تیر ماه سالگرد کشتار مردم در مسجد گوهر شاد است و این روز ، روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است

  فاجعه خونین حمله به مسجد گوهرشاد یکی از اوراق ننگین تاریخ در دوره رضاخان می باشد. رضاخان که با زور سر نیزه و با حمایت بیگانگان به قدرت رسید ، طرح اسلام زدایی را به اجرا گذاشت . از جمله در سال 1314 همزمان با اجباری شدن کلاه شاپو برای مردان ، زمزمه‌های حجاب‌زدایی زنان نیز بلند شد.

 • عید فطر ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۹:۵۴

  عید سعید فطر

  عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است

 • سالگرد رهبر ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۹:۰۳

  سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

  سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در 14 خرداد سال 1368 رحلت نمودند. امام خمینی در روز بیستم جمادی الثانی 1320 هجری قمری مطابق با 30 شهریـور 1281 هجری شمسی ( 24 سپتامپر 1902 میلادی) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی ایران در خانواده ای اهل علـم و هجرت و جهاد پـای بـر خـاکدان طبیعت نهاد و در 14 خرداد سال 1368 هجری شمسی به ملکوت اعی پیوست.

 • نیمه شهبان ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۶:۳۸

  نیمه شعبان، شبی هم‌پای شب قدر

  شب نیمه شعبان از چنان اهمیتی برخوردار است که هم‌ردیف و هم‌پای شب‌های قدر قرار دارد و از این موقعیت می‌توان چون شب‌های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای کسب فیض داشت.

 • ماه رجب ۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۸:۳۲

  فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب

  ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهی در حرمت و فضیلت به آن نمی‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسی که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته گردد.

 • ولادت حضرت فاطمه (س) ۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۲

  ولادت حضرت فاطمه (س)

  بنابر روایتی وقتی حضرت زهرا سلام الله علیه متولد شد، پنج سال از بعثت نبی مکرم اسلام(ص) و سه سال از شب معراج می گذشت. ایشان هشت سال با پدر بزرگوارش در مکه بود و سپس با او به مدینه هجرت کرد. یک سال از ورود ایشان به مدینه می گذشت که با حضرت علی(ع) ازدواج کرد. وقتی پدرش از دنیا رفت، ایشان هیجده ساله بود و بعد از پیامبر اعظم (ص) هفتاد و دو روز بیشتر زندگی نکرد.

 • ایام فاطمیه ۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۴

  ایام فاطمیه

  با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخة سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می خوانند.

 • امام ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۰:۲۶

  ورود تاریخی امام خمینی به ایران سرآغازی بر وحدت و انسجام ملی

 • وفات حضرت معصومه ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۵:۵۷

  سالروز وفات حضرت معصومه(س)

  زندگی نامه حضرت معصومه (علیها السلام) از آغاز تا شهادت‏

 • تبریک امام زمان ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۶:۵۶

  به مناسبت سالروز امامت حضرت مهدی (عج)

  نهم ربیع بهانه‌ای برای طرح اندیشه مهدویت است

  روز هشتم ربیع الاول، امام حسن عسکری(ع) توسط معتمد خلیفه عباسی به شهادت رسید و پسر ایشان حضرت مهدی(ع) به امامت رسید. روز نهم ربیع‌الاول برای شیعیان به عنوان روز آغاز امامت یا تاج‌گذاری امام مهدی(عج) عید دانسته شده و مراسم و جشن‌هایی در این روز برگزارمی­شود.

 • شهادت امام حسن مجتبی ۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۳۰

  مرثیه شهادت امام حسن مجتبی (ع)

 • شهادت امام سجاد ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۰۷:۴۶

  ویژه نامه به مناسبت شهادت جانسوز حضرت علی بن حسین امام سجاد (ع)

  ترنم روز و شب اشک تو پرده از چهره تزویر ایل دشنه برداشت و سیل اشک تو، خانمان ظلم و ستم شان را ویران ساخت. ای تو معلم ایستادگی و صبوری! پیام آور ایثار و جانفشانی! و این اشک غربتی است که بر مظلومیتت از دیده عاشقان بر مزار بی شمع و چراغت جاری است. السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

 • ماه محرم ۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۲:۱۵

  فلسفه عزاداری در ماه محرم چیست ؟

  گریه و عزاداری برای امام حسین(علیه السلام)، در واقع، انقلاب و مکتب او را زنده نگاه داشته و پیام امام حسین(علیه السلام)را به همه انسان‌ها انتقال داده است. بر این اساس، گریه در فرهنگ عاشورا، سلاح همیشه برّانی است که فریاد اعتراض بر ستمگران است و پاسدار خون شهیدان.

 • هفته دولت ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۷:۴۱

  آغاز هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر گرامی باد.

  هفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولت مرد بزرگ انقلاب اسلامی، شهید محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و شهید حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر (نخست وزیر) هفته دولت نام گرفته است. در طی این هفته، مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آشنا می شوند. هیئت دولت با توجه به وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی رحمه الله و رهنمودهای مقام معظم رهبری، می کوشد در زمینه های گوناگون به موفقیت های بیشتر و مهم تری دست یابد و آینده بهتری برای ملت بزرگ و پرافتخار ایران به وجود آورد.

 • بازگشت آزادگان ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۰:۵۰

  بیست و ششم مردادماه سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن اسلامی گرامی باد.

  «اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود»، امام خمینی(ره).

 • تولد امام رضا ۱۳۹۵-۰۵-۲۰ ۱۲:۴۹

  زندگینامه امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام)

  امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند.

 • میلاد حضرت معصومه ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۱۴:۴۰

  ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر

  حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

 • شیخ فضل الله نوری ۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۷:۳۷

  شهادت آيت ‏اللَّه "شيخ فضل‏ اللَّه نوري" به دست ايادي وابسته به استعمار در تهران (1288 ش

  حاج شيخ فضل اللَّه كجوري معروف به نوري فرزند ملاعباس در سوم دي ماه 1223 شمسي برابر با دوم ذيحجه 1259 قمري متولد گرديد. پس از تحصيلات مقدماتي، به عراق رفت و از محضر درس ميرزاي بزرگ شيرازي و ميرزا حبيب اللَّه رشتي استفاده كرد