نمایش همه
 • پوکی استخوان دیروز ۲۱:۱۳

  به مناسبت ۲۸ مهر روز جهانی پوکی استخوان

  روز ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸ مهر روز آگاهی و بیداری برای سلامتی استخوان‌ها نامگذاری شده است؛ دست اندرکاران نامگذاری این روز اصرار دارند به مناسب این روز هر فرد با خود ارزیابی فاکتورهای خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان ‌هایش را بشناسد و برای برطرف کردن آنها قدم‌های مناسب بردارد.

 • اربعین حسینی ۱۳۹۸-۰۷-۲۷ ۰۰:۰۴

  به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی؛

  چرا نام امروز را اربعین حسینی نامیدند؟

  اربعین به معنای چهلم است و بیستم صفر را که چهل روز بعد از شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا است، اربعین حسینی یا روز اربعین می‌نامند. اهمیت این روز به این دلیل است که طبق نقل‌های تاریخی جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است. در برخی منابع، علاوه بر جابر، گفته شده است بازماندگان حادثه کربلا نیز در این روز به کربلا بازگشته و قبر امام حسین(ع) و سایر شهدای کربلا را زیارت کرده‌اند.

 • اخبار ۱۳۹۸-۰۷-۲۶ ۱۳:۳۴

  ۲۶ مهرماه آغاز هفته تربیت بدنی و ورزش

  نقش ورزش در داشتن جامعه ای پویا

  تربیت بدنی بخش مهمی از تعلیم و تربیت است که از طریق حرکت جریان رشد و تکامل را در همه ابعاد وجودی انسان (جسمانی و روانی) تسهیل و هماهنگ نموده و به رشد و شکوفایی استعدادهای فرد کمک می کند.

 • غذا ۱۳۹۸-۰۷-۲۴ ۲۳:۴۰

  انسان، غذا و آینده، به مناسبت روز جهانی غذا

  از سال ۱۹۴۵ به بعد بود که سازمان فائو که در واقع نام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد است، به افتخار سالروز تاسیسش روز ۱۶ اکتبر را که برابر است با ۲۴ مهر ماه، روز جهانی غذا نام گذاری کرده است.

 • عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۰۹:۵۱

  ۱۵ اکتبر؛ روز جهانی عصای سفید

  بیست و سوم مهر، روز عصای سفید است؛ در این روز روشن ضمیران فریاد می‌دارند: ما هم تپیدن قلب زندگی و زدن نبض طبیعت را احساس می‌کنیم. ما حتی می‌توانیم با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی مان، جلال و جمال حضرت حق را بنگریم. می توانیم با چشم لامسه خود با همه کس و همه چیز سخن بگوییم و حتی با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه‌های خلقت برویم. عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت درمی‌آید و آینه‌ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می‌گذارد.

 • استاندارد ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۱۴:۵۶

  ۲۲ مهرماه روز جهانی استاندارد گرامی باد

  اگر استاندارد ها را نداشتیم ارتباط میان مردم، ماشینها، قطعات و محصولات فوق العاده دشوار می‌شد.

 • هفته بهداشت روان ۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۱۱:۴۵

  هفته بهداشت روان گرامی باد

  دهم اکتبر از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان(WFMH) به عنوان "روز جهــــــانی بهـــــــداشت روان " نامگذاری شده است.این فدراسیون برای این روز در هر سال، یک شعار خاص را انتخاب می کند. در ایران (۱۸لغایت۲۴ مهر) به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده است وعمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان می باشد.

 • مقبره حافظ ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۱۴:۲۲

  به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  دیوانی همچون درسنامه آزادگی

  حافظ شاعری آگاه است و شرایط سیاسی اجتماعی زمانه خویش را خوب دریافته است چندان‌که شعر وی آیینه‌ای از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر اوست. در اینجا بخشی نگاه محسن ایزدیار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موضوع «حافظ و آزادگی» را مرور می‌کنیم.

 • روز جهانی کودک ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۱۳:۰۸

  به مناسبت روز جهانی کودک؛

  جهان رنگارنگ کودکی

  روز جهانی کودک ۲۰ نوامبر است اما هر کشوری یک روز خاص را به عنوان روز کودک نامگذاری کرده و جشن می‌گیرد. این روز در ایران هر ساله ۸ نوامبر و ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود و برای این مناسبت یک هفته را به عنوان هفته ملی به کودکان اختصاص داده‌اند.

 • روز عشایر ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۰:۲۸

  پانزدهم مهرماه، روز ملی روستا و عشایر

  ۱۵ مهر ماه به عنوان روز ملی روستا و عشایر نام‌گذاری شده است و در واقع مرکز توسعه روستایی این تقاضا را از شورای فرهنگ عمومی نموده که به منظور تجلیل و تقدیر از زحمتکشان روستایی و عشایری و یاد کردی از خدمات ارزنده آنان به کشور عزیز روزی را به نام روز روستائیان و عشایر غیور و سلحشور ایران معرفی و نام‌گذاری نمایند.

 • شهادت ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۱۹:۲۶

  به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع)؛

  صلح حسنی، راه قیام حسینی را هموار کرد

  مفاد صلح امام حسن(ع) خصوصاً برای آینده جهان اسلام بسیار تعیین کننده بوده است. همین سند بود که راه امام حسین(ع) را برای قیام هموار کرد.

 • روز نیروی انتظامی ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۱:۴۹

  ۱۳ مهر، روز نیروی انتظامی

  تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است. در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، بر عهده نیروی انتظامی است.

 • مسن ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۰:۳۷

  به مناسبت روز جهانی سالمندان؛

  فرصت‌های برابر برای تمام سنین

  امام صادق (ع) می‌فرمایند: وجود فرد سالخورده در خانه همانند و جود پیامبر الهی در بین امت است. سالمندی فرآیندی است که متوقف نمی‌شود و تنها با داشتن زندگی سالم و مراقبت‌های بهداشتی می‌توان این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد.

 • مولوی ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۱۳:۵۴

  به مناسبت روز بزرگداشت مولوی؛

  مثنوی؛ بزرگترین حماسه روحانیِ بشریّت

  هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین بلخی است که توانسته است شرق و غرب عالم را با اشعار خود تسخیر کند و نگاه اسلامی را از دریچه هنر شاعری و سخنوری در جهان طنین‌انداز کنند. به همین مناسبت بخش‌هایی از مقدمه کتاب گزیده غزلیات شمس به قلم دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی را مرور می‌کنیم.

 • آتش نشانی ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۱۳:۴۹

  ۷ مهرماه؛ روز آتش‌نشانی و ایمنی گرامی باد

  آتش‌نشانی یا اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است.

 • یزدان پناه ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۱۳:۰۱

  مدیری که بعد از ۱۴ سال برای اولین بار برادر و مادرش را دید؛

  آیین تجلیل از استعداد های درخشان استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد/خاطرات دکتر پرویز یزدان پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

  در آئینی با حضور مسئولان، معلمان و خانواده‌ها از پذیرفته شدگان مدارس استعدادهای درخشان استان کهگیلویه و بویراحمد در کنکور سراسری در رشته‌های مختلف پزشکی، دبیری و سایر رشته ها تقدیر شد.

 • ۱ ۱۳۹۸-۰۷-۰۵ ۱۵:۰۰

  ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری/ بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

  سازمان جهانی گردشگری، هند را به عنوان کشور میزبان برای جشن روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹ انتخاب کرد.

 • روز بهداشت محیط ۱۳۹۸-۰۷-۰۴ ۱۳:۱۸

  پیام تبریک مسئول روابط عمومی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛

  ۴ مهر، روز جهانی بهداشت محیط گرامی باد

  "مهندس احمد جاودانه" مدیر مفدا شعبه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و مسئول روابط عمومی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی این دانشگاه در پیامی ۲۶ سپتامبر مصادف با ۴ مهر ماه، روز جهانی بهداشت محیط را تبریک گفت.

 • پیام تبریک ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۵:۲۷

  پیام تبریک سرپرست معاونت فرهنگی و امور دانشجویی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

  سرپرست معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج آغاز سال تحصیلی جدید را به تمامی دانشجویان به ویژه جدید الورودها، اعضای محترم هیئت علمی و اساتید تبریک گفت.

 • هفته مقدس ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۱۲:۴۴

  31 شهریور، آغاز هفته دفاع مقدس

  ۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و از ۳۱ شهریور تا 6 مهر ادامه دارد.

 • روز بزرگداشت استاد شهریار ۱۳۹۸-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۷

  27 شهریور،روز شعر و ادب پارسی وروز بزرگداشت استاد شهریار

  روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است.

 • اورژانس ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۰:۰۰

  ۲۶ شهریور، روز فوریت های پزشکی و اورژانس ۱۱۵

  مفدا یاسوج، فرارسیدن 26 شهریور ماه ، روز فوریتهای پزشکی و اورژانس 115 را به تمامی پرسنل شاغل در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان تبریک عرض می نماید.

 • اتاق عمل ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۰:۲۸

  هفته جهانی تکنولوژیست های جراحی مبارک باد

  ۱۶ الی ۲۲ سپتامبر مصادف با ۲۵ الی ۳۱ شهریور ماه، هفته جهانی تکنولوژیست های جراحی بر دانشجویان، اساتید و پرسنل محترم اتاق عمل مبارک باد.

 • روز سینما ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۰۱:۳۳

  21 شهریور، روز ملی سینما

  بانی ورود نخستین دوربین فیلم‌برداری و نمایش فیلم به ایران، در سال 1279 شمسی برابر با 1900 میلادی مظفرالدین‌شاه بوده است و نخستین فیلم‌بردار ایرانی نیز ابراهیم ‌خان عکاس‌باشی محسوب می‌شود.

 • تقویم ۱۳۹۸-۰۶-۲۱ ۰۰:۰۱

  21 شهریور، شهادت امام زین العابدین (ع)

  پس از واقعه‌ی کربلا، یزید تصمیم گرفت امام سجاد علیه السلام را نیز از میان بردارد. به همین دلیل در ملاقات‌هایی که در کاخ خود با او و سایر اسرا داشت، منتظر بود از او حرفی بشنود که بهانه‌ای برای قتلش باشد.

 • شام غریبان ۱۳۹۸-۰۶-۲۰ ۱۴:۰۳

  فلسفه شام غریبان امام حسین (ع) چیست؟

  شام غریبان، در ادبیات و مرثیه‌های پارسی‌زبان‌ به غروب آفتاب روز عاشورا و سوگواری این شب گفته می‌شود.

 • عاشورا ۱۳۹۸-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۷

  فرا رسیدن عاشورای حسینی تسلیت باد

  عاشورا، روز دهم از ماه محرّم. اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال ۶۱ قمری است. امام حسین(ع) در روز عاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید.

 • تاسوعا ۱۳۹۸-۰۶-۱۸ ۱۲:۲۰

  فرا رسیدن تاسوعا حسینی تسلیت باد

  فرا رسیدن تاسوعا حسینی برعموم شیعیان جهان تسلیت باد.

 • 17 شهریور ۱۳۹۸-۰۶-۱۷ ۰۰:۰۰

  17 شهریور، قیام و حماسه خونین سال 57

  حادثه تظاهرات 17 شهریور که به جمعه سیاه معروف شد، به واقعه کشتار تظاهرکنندگان در محلات فقیر نشین جنوب تهران و همچنین میدان ژاله، توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی گفته می‌شود که در هفدهم شهریور 1357 و در جریان ناآرامی هایی که به پیروزی انقلاب ایران در این سال انجامید، رخ داد

 • هفتم محرم ۱۳۹۸-۰۶-۱۶ ۱۹:۳۰

  وقایع روز هفتم محرم الحرام سال ۶۱ هجری قمری

  بستن شریعه فرات بر امام حسین (ع) و یارانش و خبر ورود مسلم بن عوسجه به کربلا از وقایع روز هفتم محرم الحرام سال 61 هجری قمری است.