نمایش همه
 • ایام فاطمیه ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۰۰

  ۳۰دیماه مصادف با سیزدهم جمادی الاول شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد

  بنا به روایتی، حضرت «فاطمه زهرا» (س)، دختر گرامی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و همسر علی بن ابیطالب (ع) در سیزدهم جمادی الاول سال ۱۱ هجری قمری پس از یک زندگی کوتاه، اما سرشار از درس های بزرگ اخلاقی و معنوی به شهادت رسید.

 • نواب صفوی ۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۱۵:۳۰

  بیست هفتم دی ماه شهادت سید مجتبی نواب صفوی و یارانش

  وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوُا فی سَبیلِ اللهِ اَمْواتاً بَلْ اَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ(۱) سید مجتبی تهرانی معروف به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانواده ای روحانی و اصیل در خانه  محقری در خانی آباد تهران قدم به عرصه ی وجود گذاشت. وی با علاقه و عشقی وصف ناشدنی به روحانیت و به قصد ادامه  راه آبا و اجداد خود، در اواخر سال ۱۳۲۰، پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه، رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف شد. شهید از طرف مادر به سادات دُرچه اصفهان منتسب و از طرف پدر میرلوحی است.

 • فرار شاه ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۰۸:۳۱

  ۲۶ دیماه، سالروز فرار شاه معدوم

  ساعت دو بعد از ظهر بود که خبر فرار شاه از رادیو پخش شد، فریاد شادمانی جمعیت به هوا رفت، چراغ اتومبیل ها روشن شد، برف پاکن ها به رقص درآمدند، بوق ها به راه افتاد، غلغله شهر را برداشت. جمعیت به شور آمده، و هر کدام به طریقی نفرت خود را از شاه نشان دادند؛ برخی اشک شوق می ریختند، برخی عکس شاه را در اسکناس درشت پانصد تومانی و هزار تومانی سوراخ کرده بودند و بر دست گرفته بودند. گروهی هم نقل و نبات پخش می کردند. جمعی نیز عکس های حضرت امام خمینی (ره) را بین سرنشینان اتومبیل ها پخش می کردند. ساعت حدود چهار بعد از ظهر روزنامه های اطلاعات و کیهان با تیتر “شاه رفت» منتشر شدند. تیتر روزنامه ها از همیشه درشت تر بود. مردم روزنامه ها را بر سر، دست گرفته بودند و به یکدیگر نشان می دادند. برخی بین کلمه “شاه» و “رفت» ابرو باز کرده، با دست کلمه “در» را اضافه کرده بودند. در نتیجه تیتر روزنامه ها به صورت “شاه در رفت» خوانده می شد.

 • روز پرستار ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۷:۵۳

  ۲۲ دی ماه ۹۷ همزمان با ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار مبارک باد

  روز پرستار روز جاری عاطفه ها، روز درخشیدن ایمان در قلب های مهربان روز افتخار انسان به انسانیّت گرامی باد

 • قیام قم ۱۳۹۷-۱۰-۱۸ ۱۳:۴۵

  19 دی ماه سالروز قیام خونین مردم قم

 • لبب ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۰۸:۴۲

  سال نو میلادی 2019 آغاز جشن کریسمس  11 دی (1 ژانویه ) مصادف با  آغاز سال نو میلادی 2019

 • م ۱۳۹۷-۱۰-۰۸ ۰۹:۲۶

  سالروز حماسه 9 دیماه ، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت ، گرامی باد.

  در روز نهم دی ماه 1388 مشروعیت سیاسی نظام اسلامی ایران بار دیگر با حضور خودجوش ده‌ها میلیونی مردم، در تهران و دیگر شهرهای کشور به جهانیان اعلام شد چرا که این روز یادآور حماسه‌ای عظیم بود که فریاد بلند ملت را بر سر فتنه گران کوبید.

 • cgc ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۰۸:۱۳

  5 دی ماه؛ روز ملی ایمنی دربرابر زلزله

  روز ملی ایمنی دربرابر زلزله زمین لرزه ها توسط فرآیندهای بنیادین و قدرتمند زمین شناختی که خارج از حیطه کنترل ما هستند، به وجود می‌ آیند. این فرآیندها نسبتا غیر قابل پیش بینی هستند.

 • مسیح ۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۱:۴۲

  ولادت حضرت مسیح(ع)

  سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) گرامی باد

  چهارم دیماه (بیست و پنجم دسامبر )سالروز تولد پیامبر صلح و دوستی، مهربانی و مودّت عیسی مسیح(ع) است. پیامبری که به تصریح قرآن، بی پدر و از مادری باکره چون مریم که تمام عمر خویش را به عبادت و بندگی خداوند صرف کرد و سرانجام با زادن فرزندی پاک و مبشّر روح القدس اجر و مزد عبادات خویش را در دنیا و آخرت گرفت.

 • حضرت معصومه ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۵:۰۲

  ۲۷ آذر ماه مصادف با دهم ربیع الثانی وفات حضرت معصومه سلام الله علیها تسلیت باد

  مدارک متعددی وجود دارد که حضرت معصومه(ع) در سال ۲۰۱ هـ .ق در قم، وفات نموده است(۱۶۵)، چنان که از کاشی کاری های اطراف حرم که از قرن ها پیش به جای مانده مرقوم شده است، ولی در مورد روز و ماه وفات آن حضرت، اختلاف است، که تا سه قول گفته شده است: ۱ـ طبق پاره ای از مدارک، دهم ربیع الثانی بوده است. ۲ـ مطابق بعضی از مدارک، دوازدهم ربیع الثانی بوده است. ۳ـ و بر اساس مدرک دیگر، هشتم شعبان بوده است.

 • حوزه ودانشگاه ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۴:۴۵

  بیست وهفتم آذر ماه شهادت آیت الله دکتر مفتح وروز وحدت حوزه ودانشگاه

  وحدت حوزه و دانشگاه، یکی از هدف های برجسته حضرت امام خمینی رحمه الله قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. به مناسبت شهادت آیت اللّه دکتر محمد مفتح در سال 1358 که خود از پیونددهندگان حوزه و دانشگاه بود، 27 آذرماه، به طور رسمی روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شد

 • امام حسن عسگری ۱۳۹۷-۰۹-۲۴ ۱۴:۳۶

  سالروز ولادت امام حسن عسکری علیه السلام (ع) وروز پژوهش

  ۲۵ آذر ماه مصادف با روز هشتم ماه ربیع الثانی سالروز ولادت امام حسن عسگری (ع) مبارک باد

  سالروز ولادت با سعادت امام یازدهم حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) را به تمامی شیعیان جهان تبریک عرض نموده، امیدواریم خداوند متعال توفیق پیروی آن امام همام را به همه ما عنایت فرموده ودر فرج فرزند بزرگوارش حضرت مهدی (علیه السلام) تعجیل فرماید

 • دستعیب ۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۰۹:۱۴

  ۲۰ آذر ، شهادت آیت الله دستغیب سومین شهید محراب به دست منافقان ، تسلیت باد

  آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۸۸ شمسی در شیراز در یک خانواده روحانی اهل علم و فضیلت متولد شد. پدرش سید محمدتقی هنگام تولد فرزندش در کربلا به سر می‌برد و چون ولادت او مقارن با عاشورا بود، نام او را عبدالحسین نهاد.

 • شورا عالی انقلاب فرهنگی ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۶

  ۱۹ آذر تشکیل "شورای عالی انقلاب فرهنگی"به فرمان امام خمینی (ره)

  تاریخچه شورای عالی انقلاب فرهنگی

 • روز دانشجو ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۰۸:۳۰

  16 آذر ماه روز دانشجو گرامی باد

 • قانون اساسی ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۰۷:۵۶

  ۱۲ آذر؛ سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ توسط مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۷۵ اصل تصویب شده و همان سال به همه‌پرسی گذاشته شد و نتیجه آن با رأی مثبت اعلام شد. در سال ۱۳۶۸ اصلاحاتی در این قانون صورت پذیرفت و سمت نخست‌وزیری در سمت ریاست جمهور ادغام شد و سمت جدید پدیدآمده را ریاست جمهور نامیدند.

 • میرزا ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۰۸:۵۰

  یازدهم آذر ماه سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

  شهادت «میرزا کوچک خان جنگلی» رهبر قیام مردمی جنگل (1300ش) میرزا یونس معروف به میرزاکوچک خان در سال 1259 ش برابر با 1298 ق در شهر رشت چشم به جهان گشود و بیشتر تحصیلات خود را در شهرهای رشت و تهران گذراند.

 • شهدا ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۰۸:۵۲

  دهم آذر ماه ، شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس شورای اسلامی

  شهید آیت الله سیدحسن مدرس، از بزرگ مردان تاریخ ایران زمین است. او که حدود هفده سال، از 1289 تا 1307 نماینده مجلس بود، هیچ گاه از راه انقلابی خویش پشیمان نشد و در طول این مدت، با جسارت و شجاعت شگفت انگیز به مبارزه با استبداد و استعمار پرداخت و سرانجام جان خود را نیز در این راه فدا کرد. انتخاب سال روز شهادت وی به عنوان روز مجلس از سوی مجلس شورای اسلامی، به ماندگاری نام و یاد او در خاطرها و شناخت هر چه بیشتر این عالم انقلابی کمک خواهد کرد

 • روز نیروی دریایی ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۰۹:۵۶

  ۷ آذر؛ روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد

  روز نیروی دریایی، روزی است که دلاورمردان شجاع نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با کمترین امکانات و با ایثار جان، بزرگ ترین ضربه را بر پیکر نیروی دریایی ارتش بعث عراق وارد ساختند و شجاعانه از حقانیت و یک پارچگی سرزمینی ایران اسلامی دفاع کردند. آنها با اهدای خون خود در آب های خروشان خلیج فارس، به ندای حق لبیک گفتندو با افتخار شربت شهادت نوشیدند.

 • بسیج ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۳:۵۹

  پنجم آذر، سالروز تشکیل بسیج مستضعفان گرامی باد

  به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر ۱۳۵۸، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند.

 • ععع ۱۳۹۷-۰۹-۰۳ ۱۵:۱۴

  میلاد با سعادت پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع)بر دوستداران صداقت و راستگویی ، وحدت و یکرنگی مبارک باد.

  ولادت پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در شهر مکه، واقع در منطقه حجاز، در شبه جزیره عربستان متولد شدند. زمان ولادت ایشان مقارن با دوران جاهلیت بود.

 • وحدت ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۴

  آغاز هفته وحدت و سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) گرامی باد

  هفته وحدت مصادف با فاصله بین ١٢ ربیع الاول و ١٧ ربیع الاول می باشد. هفته وحدت به دلیل وجود اختلاف نظر در تاریخ میلاد پیامبر به وجود آمده است.

 • ازدواج ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۰۸:۰۳

  دهم ربیع الاول سالروز ازدواج حضرت محمد(ص) و حضرت خدیجه (س) تهنیت باد

  دهم ربیع الاول مصادف با سالروز ازدواج رسول خدا حضرت محمدبن عبدالله(ص) و حضرت خدیجه(س) است. درست 25 بهار از عمر گرانبها و پربرکت پیامبر می گذشت که با بانوی چهل ساله ای به نام «خدیجه» که برترین بانوی روزگار خویش بود، پیمان زندگی مشترک را امضاء کرد و فصل جدیدی در زندگی اش آغاز شد.

 • امان ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۱۴:۵۵

  آغاز امامت گل سر سبد عالم هستی حضرت حجه ابن الحسن (امام زمان عج)بر گسترده گیتی فرخنده ومبارک باد

    نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید. در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است.

 • ffff ۱۳۹۷-۰۸-۲۱ ۱۰:۴۲

  بیست و یک آبان، روز جهانی پنومونی (عفونت ریه)

  بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماریهای پنومونی اولین بیماریهای عفونی کشنده در سراسر دنیاست.   سازمان بهداشت جهانی و یونیسف 12نوامبر یا 21 آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده اند.

 • صلح وتوسعه ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۰۸:۴۹

  علم در خدمت صلح و توسعه

  نوزدهم آبان ماه روز جهانی علم در خدمت صلح وتوسعه گرامی باد

  از سال 2001 دهم نوامبر (20 آبان) به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری شده است. از مهمترین اهداف یونسکو از نام گذاری روز علم، بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های نو بوده که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود.

 • رحلت ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ ۰۸:۰۹

  رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و ایام شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت امام رضا (ع) بر همه دلدادگان آل الله تسلیت باد

  ایام سالگرد وفات حضرت محمد مصطفی(ص) و شهادت مظلومانه سبط اکبر پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و شهادت غریبانه هشتمین پیشوای معصوم، حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع)، بر تمامی مسلمان تسلیت باد.

 • روز فرهنگ ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۰۹:۱۱

  ۴ آبانماه؛ روز فرهنگ عمومی

  فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزشها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند و فراتر از گروهها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.

 • 13 آبانماه ۱۳۹۷-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۶

  13 آبان یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است

  13 آبان؛ روز ملّی مبارزه با استکبار

  در روز 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد.

 • اربعین در فرهنگ شیعه ۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۹:۳۹

  فرارسیدن اربعین حسینی، تسلیت باد

   اربعین در فرهنگ شیعه در فرهنگ اسلامی و در معارف عرفانی، عدد چهل (اربعین) جایگاه خاصی دارد. چله نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است. حفظ کردن چهل حدیث، اخلاصِ چهل صباح، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤ من، چهل شب چهارشنبه و. .. بسیاری از این نمونه ها و موارد.