شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹

درک معنوی ماه رمضان مبتنی بر نوع جهان‌بینی است

77

مدرس حوزه علمیه خواهران فاطمیه شهرستان بندر انزلی با اشاره به اینکه درک و بهره معنوی ماه مبارک رمضان مبتنی بر نوع جهان‌بینی در افراد است، گفت: ماه پر فیض رمضان فرصت توشه‌اندوزی برای حیات اخروی در معاد باوران است.

 به گزارش مفدا گیلان، بتول جمشیدیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه گیلان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: رمضان ماه پر فیض و برکت الهی است و عنوان ویژه آن، ماه خداست و همین امر رمضان را در بین یازده ماه دیگر خاص کرده است.
جمشیدیان با اشاره به اینکه یکی دیگر از ارزشمندی‌های ماه مبارک رمضان نزول قرآن در آن است، افزود: همه ایام متعلق به خدای تبارک و تعالی است ولی ویژگی‌های خاص ماه مبارک رمضان می‌تواند زمینه رشد معنوی انسان را رقم بزند.
وی با تاکید بر اینکه همه ما به لحاظ زمانی در ماه مبارک رمضان قرار می‌گیریم، تصریح کرد: آنچه مهم است حرکت در مسیر رشد و کمال با استفاده از فرصت معنوی این ماه است تا به قربت الی الله که غایت خلقت انسان است برسیم زیرا هدف از زندگی دنیوی رسیدن به کمال الهی است.
جمشیدیان با اشاره به اینکه با توجه به شرایط ماه مبارک رمضان فرصت حرکت در مسیر تعالی فراهم‌تر است، تصریح کرد: لحظات این ماه مبارک از بهترین اوقات است و رحمت الهی به طور وسیعتری شامل حال بندگان می‌شود.
این مدرس حوزه علمیه با تاکید بر اینکه درک بهره معنوی ماه مبارک رمضان مبتنی بر نوع جهان‌بینی هر فرد است زیرا جهان‌بینی شیوه زندگی افراد را تعیین می‌کند، تصریح کرد: یکی از باورهای ما مسلمانان اعتقاد به معاد است و باور به این مساله که زندگی دنیوی محدود است و با قیامت زندگی ما وارد مرحله جدیدی و باعث می‌شود تا برای زندگی کوتاه مدت دنیوی و زندگی ابدی اخروی برنامه‌ریزی خاصی داشته باشیم.
جمشیدیان تاکید کرد: نوع نگاه به زندگی دنیوی در قالب منزلی اجاره‌ای که مسیری برای رسیدن به سرمنزل مقصود است باعث می‌شود تا تلاش ما برای توشه‌اندوزی زندگی اخروی باشد و با این نوع نگاه است که می‌توان عظمت ماه رمضان در ذخیره معنوی برای حیات اخروی را درک کرد.
وی با اشاره به اینکه در کنار اعمال واجب ماه مبارک رمضان، اعمال مستحبی زیادی برای این ماه بیان شده است، افزود: پسندیده است هر فرد به اندازه وقت و توان خود در انجام اعمال و خواندن ادعیه این ماه اهتمام داشته باشد، هرچند در انجام فرایض دینی کیفیت بسیار مهمتر از کمیت است.
جمشیدیان با بیان اینکه یکی از دعاهای ویژه و توصیه شده در ماه مبارک رمضان، دعای افتتاح است، تصریح کرد: قرایت این دعا از اعمال شب‌های ماه مبارک رمضان است که طبق نقل سید بن طاووس یکی از نواب اربعه امام عصر (عج) خود را ملزم به خواندن آن کرده بود و با توجه به مضامین والای آن می‌توان گفت این دعا از امام زمان (عج) و یا از سوی یکی از ایمه (ع) نقل شده است.
مدرس حوزه علمیه خواهران فاطمیه شهرستان بندر انزلی با اشاره به اینکه دعای افتتاح شامل سه بخش است، گفت: در بخش اول حمد و ثنای الهی بیان شده، بخش دوم شامل صلوات بر پیامبر اکرم (ص) و ایمه اطهار (ع) است و در بخش سوم نیز دعا برای حضرت ولی عصر (عج) و درخواست ظهور آن حضرت از خدای متعال و شکایت از اینکه پیامبر نداریم و امام در پیش ما نیست این در حالی است که دشمنان ما زیاد و دوستان ما کم هستند.
جمشیدیان با تاکید بر اینکه با خواندن دعای افتتاح اشاره بر اهمیت فرج دارد، تصریح کرد: طبق بیان علمای بزرگوار و حتی فرمایش حضرت ولی عصر (عج) فرج و ظهور راه حل همه مشکلات بشر است.
وی با اشاره به اینکه انتظار فرج از افضل اعمال است، افزود: انتظار فرج یکی از اعمالی است که باید مورد توجه شخص روزه‌دار باشد زیرا در بهترین ساعات هستیم که دعا در آن مستجاب است.
جمشیدیان گفت: رمضان بهار قرآن است و همانطور که پیامبر اکرم (ص) فرمودند قرآن و اهل بیت (ع) هیچگاه از هم جدا نیستند بر همین اساس همانقدر که در بهار قرآن نسبت به خواندن آیات نورانی وحی اهتمام داریم، دعا برای فرج هم مد نظرمان باشد.
وی با بیان اینکه درک عظمت ماه مبارک رمضان با ظرفیت‌سازی از ایام قبل این ماه باید آغاز شود، تاکید کرد: یکی از اقداماتی که برای پالایش روح و آمادگی حضور در ماه مبارک رمضان باید مورد توجه باشد، استغفار به درگاه الهی است و باید استغفار زبانی همراه با خواسته قلبی باشد تا به نتیجه واقعی برسیم.
مدرس حوزه علمیه خواهران فاطمیه شهرستان بندر انزلی با تاکید بر اینکه برای حفظ معنویت کسب شده در ماه مبارک رمضان لازم است استمرار بر عبودیت داشته باشیم، تصریح کرد: شیطان هیچگاه از فریب انسان غافل نمی‌شود و برای حفظ معنویت کسب شده در این ماه در طول سال کمترین کار این است که بر انجام واجبات اهتمام داشته باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.