چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۲

یاد داری روزگاری جنگ بود!

شلمچه را بیاد بیاوریم که ما مدیون خون پاک شهدا هستیم

سید قربان موسوی

یاد داری روزگاری جنگ بود

جنگ تحمیلی مردان بسیاری را به کشور معرفی کرد، مردانی که به پاسداری از مملکتشان به پا خواستند ، راست قامتانی که تمام هم و غم خود را برای صیانت از مرزهای این کشور بکار بستند از کاروان این مردان عده ای به آرزوی خود یعنـی شهادت رسیده و عده ای دیگر ادامه دهنده راه آنها باقی ماندند ....

سلام و درود خدا بر مردانی که مردانه ایستادند ومردانه جنگیدند.

مفدا شوشتر: عملیات کربلای چهار درتاریخ 3/10/1365 ناموفق بود، ضمن اینکه ما وضع امروز را نداشتیــم، اما تلاش ما این بـود که ذخیره ای برای عملیات کربلای پنج داشته باشیم.

 ناموفق بودن عملیات کربلای چهار، منشاء تبلیغات وسیعی برای دشمن شد این وضع برای صدام خفت آور بود رزمندگان در این مدت آمادگی لازم را پیدا کردند. در حالی که دشمن باور نمی کرد بتوانیم به فاصله 15 روز بعد از عملیات قبل، از بزرگترین عملیات (( تاریخ جنگی )) را انجام دهیم .

عملیات پیروزمندکربلای پنج درتاریخ 19/10/1365 در ساعت یک و30 دقیقه با رمز مبارک یا زهرا،  یا زهرا ، یا زهرا (س) آغاز شد، همان عملیاتی که دنیا را شگفت زده کرد و شلمچه را آزاد کرد .

در شب عملیات چهره هایی که درسنگر نشسته بودند یا مشغول تلاوت قرآن بودند یا در حال نماز و یا نوشتن وصیت نامه، کسانی که قطعاً به استقبال مرگ می رفتند و در دژ مخفی شده بودند.

مهمترین مشکل ما، انتخاب گردان خط شکن بود که تلاش می شد عملیات با دقت انجام شود، تمام مسیر را بچه ها باید می رفتند تا دژ دشمن را علامت گذاری کنند. ما پشت میدان مین دشمن بی سیمی داشتیم در غرب کانال ماهی مقاومت عجیبی انجام شد، روز 20/10/1365 ما توانستیم بخش وسیعی را آزاد و با استفاده از امکانات دشمن خطوط دفاعی ایجاد کنیم ، دشمن با توان نظامی وسیعی وارد میدان شد و شروع به پاتک زدن نمود ، هرچه تلاش می کرد نتوانست از کانال ماهی عبور کند.

جنگ جنگ تن به تن و نارنجک و تانک بود، نصف خط ما را دشمن گرفته بود ، گردانی به کمک آمد عراقی ها یکسره آتش می ریختند،  ما در آنجا خیلی شهید ومجروح دادیم.

روز 21/10/1365 روی خاکریز و داخل سیم های خاردار یک صحنه ی تماشائی نظرم را جلب کرد ، عیناً مثل کربلا بود آنجایی که امروز شاید از دید زائران شلمچه ناپیدا باشد . بالای سیم های خاردار دست های قطع شده و بدن های مطهر شهداء روی آب قرار داشت ، شهدا در کنار دژ در زیر تیربار دشمن روی زمین افتاده بودند، یکی پس از دیگری همه رفتند، وقتی از کانال ماهی برگشتیم هیچ کس نمانده بود. انگار همه با تمام وجود تلاش برای رفتن داشتند.

روز 22/10/65 عملیات کربلای پنج خیلی روز سختی بود ، بعثی ها فشار شدیدی وارد کردند آتش سنگینی بر روی نیروها ریختند هرچه آمبولانس بود آنها را زدند ، بالگرد های عراقی خط را زیر آتش شدید قرار دادند و  بمب های شیمیایی از نوع گاز خردل بر روی نیروها می ریختند فیلتر ماسک ها خراب بود عوارض و مسمومیت گازهای شیمیایی خیلی را شهید کرد.

خلاصه نتایج عملیات کربلای پنج این بود که همه دشمنان از حجم مقاومت و فداکاری انجام شده متحیر مانده بودند. عملیات کربلای پنج دراوج این گرفتاریها و نابسامانی ها وکمبود امکانات انجام شد و پیروزی بسیار عظیم، مهم و درخشان آن، تاثیر اساسی در سرنوشت کل جنگ داشت.

سالهای آتش وخون یادته                                                      کربلای پنج ومجنون یادته

                                               نخل های غرق درخون یادته

   ماهمان مردان تیروترکش خورده ایم                                           جنگ را دیدیم ، اما هنوز هم زنده ایم

      بار دیگر یاد آمدم روز جنگی                                                      روزهای آشنائی با تفنگ

      روزهای عشق ، با سجاده ها                                                   دوستی با ترکش و خمپاره ها

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.