یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰

روز جهانی پرستار

روز جهانی پرستار

جوهره پرستار، ارتباط شفابخشی است که در نتیجه وجود یک تعامل متقابل با بیمار شکل می‌گیرد و منجر به توجه به بیمار با مجموعه نیازهای او می‌شود؛ از این‌رو حضور پرستار جزء لاینفک مراقبت جامع است. در مراقبت جامع، هدف رفع همه‌جانبه نیازهای بیمار از طریق تسکین‌بخشی به جسم و روح است. این توانایی مراقبت به‌گونه‌ای‌که اشتراک‌های انسانی را ارج نهد پایه و اساس پرستاری به‌عنوان یک عمل مراقبتی است.

روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه به‌منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می‌شود. به این دلیل که زادروز فلورانس نایتینگل پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن در ۱۲ مه است، این روز به‌عنوان روز پرستار انتخاب شده است.

فلورانس نایتینگل (زاده ۱۸۲۰ - درگذشته ۱۹۱۰ میلادی)، مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست، پرستار، ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود. به او لقب بانوی چراغ به دست داده شده زیرا او با تحمل بی‌خوابی درتمام طول شب برسر بیماران می‌گشت و ضمن درمان به آن‌ها دلداری می‌داد.

نایتینگل فرزند یک اشراف‌زاده بزرگ بود که زندگی آسانی را پشت‌سر می‌گذاشت اما در عین حال بر خلاف خواست خانواده‌اش، علاقه زیادی به درمان بیماران و پرستاری داشت و تصمیم به پاگذاردن در این راه گرفت. آن‌گونه که خودش می‌گوید، از دوران کودکی همواره ندایی از جانب خداوند به گوش او می‌رسید و شب‌ها هرگز خواب نداشته تا زمانی‌که صبح فرامی‌رسید. خودش می‌گفت صدایی آرام مرتبا می‌گفت ای فلورانس کوچک! آینده تو تماما در خدمت بیماران سپری خواهد شد، تو سرنوشت مرگبار بیماران را دگرگون خواهی کرد، تو مکتبی را پایه‌گذاری خواهی کرد که سرنوشت مرگبار بیماران را دگرگون خواهد ساخت. ای فلورانس کوچک! بپا خیز و بیدار باش.

در سال ۱۸۵۳ که جنگ میان ترکیه و روسیه آغاز شد، فرانسه و انگلیس به یاری ترکیه شتافتند و سربازان خود را به جنگ اعزام کردند. در آن زمان تیتر روزنامه‌های تایمز لندن خبر از جنگ و توصیف اوضاع وخیم بیمارستان‌های نظامی انگلیس می‌داد. در این گزارش‌ها آمده بود که فقط ۲۰پرستار در جبهه‌ها فعالیت می‌کنند، بیمارستانی وجود ندارد و حتی باند هم برای پانسمان موجود نیست. با انتشار این گزارش‌ها، فلورانس از وزیر جنگ انگلیس درخواست وسایل و امکانات بهداشتی کرد و سپس با همراهی ۳۴پرستار زن با شجاعت تمام پا به اعماق خاک ترکیه گذاشت و به یاری مجروحان شتافت. فلورانس با چهره‌ای آرام‌بخش برای این‌که سربازان دست از می‌گساری بردارند، اتاقی برای مطالعه و بازی برای آنان راه انداخت. او بر اثر کار مداوم و همدمی با بیماران دچار تب وحشتناکی شبیه تیفوس یا مالاریا شد که در آن هنگام قربانیان زیادی را به کام مرگ کشانده بود. فلورانس نیز بر اثر این بیماری به‌شدت ضعیف شد.

پس از پایان جنگ به لندن بازگشت. هرچند می‌خواست گمنام بماند اما نامش به‌عنوان فرشته بر سر زبان‌ها بود. برای این‌که خود را از چشم دیگران دور نگه دارد، به گونه‌ای خود را پنهان کرد که گویی مرده است. فلورانس همراه ویلیام فار یک پزشک نظامی و فرد نیکوکاری به مدت ۲۰ سال برای بهبود وضعیت بیمارستان‌ها و نظام آموزشی پرستاران تلاش کردند.

نایتینگل، نخستین مدرسه عالی آموزش پرستاری را سال ۱۸۶۰ در بیمارستان سن‌توماس لندن راه‌اندازی و مدیریت کرد. هرچند سلامت جسمانی او تحلیل رفته بود اما شهرتش از لندن به آمریکا و هند نیز رسید؛ به‌گونه‌ای که یک معمار و تاجر لیورپولی به‌نام ویلیام راتبون در سال ۱۸۶۰مبلغ زیادی در اختیار فلورانس گذاشت تا یک بیمارستان بسازد. بیمارستان‌هایی که او ساخت مطابق استاندارد و الگوی بهداشتی بود و طبقات مختلف آن به بخش‌های ویژه‌ای مثل زنان و زایمان، روان، کودکان و جراحی اختصاص داشت. چند سال کار مداوم و سخت پس از جنگ، توان او را بسیار تضعیف کرد به‌گونه‌ای که در آخرین سال‌های عمر نابینا شد و نمی‌توانست مانند گذشته به وظایف خود عمل کند. فلورانس نایتینگل در ۱۳آگوست ۱۹۱۰در لندن درگذشت.

روز پرستار در ایران

در ایران روز پنجم جمادی‌الاولی مصادف با میلاد حضرت زینب کبری(س) به‌عنوان روز پرستار و تقدیر از زحمات آنان شناخته می‌شود.

علت نام‌گذاری این روز به‌نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب(س) پرستاری امام زمانش حضرت زین‌العابدین علیه‌السلام و دیگر بیماران و مصیبت‌زدگان اهل‌بیت(ع) را برعهده داشت؛ ضمن این‌که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به‌خوبی انجام داد. از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی‌ها و ناملایمات، لحظه‌ای فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

سلامت بهداشتی و روانی پرستاران

پرستاری، شغل پراسترسی است که پرستاران را دائما در معرض تماس با بیماران قرار می‌دهد. به همین دلیل، حفظ سلامتی خود این افراد به اولویت اصلی در زندگی‌شان تبدیل می‌شود. اصول احتیاطی خاصی مانند استفاده از دستکش و ماسک همواره وجود داشته‌اند، اما حفظ سلامتی پرستاران یعنی تأمین سلامت جسمانی، تغذیه‌ای و روانی آنان. برقراری تعادل بین کار و زندگی برای پرستاران کار دشواری است ‌اما ارزش تلاش کردن را دارد. در ادامه با مهم‌ترین نکات برای حفظ سلامتی پرستاران آشنا می‌شویم.

* ورزش و تعریق

پرستاران باید حداقل چند بار در هفته، پیاده‌روی‌های ۲۰ دقیقه‌ای انجام بدهند. تعریق بدن، یکی از راه‌های تسکین استرس است و سموم بدن را هم دفع می‌کند. همچنین پرستارانی‌که در پایان دوره میانسالی هستند، می‌توانند از پیاده‌روی و ورزش برای حفظ تناسب اندام خودشان کمک بگیرند

* خواب کافی و باکیفیت

شیفت‌های کار طولانی و ساعات کاری پراسترس می‌توانند عوارض زیادی برای پرستاران داشته باشند، اما خواب کافی و باکیفیت می‌تواند این عوارض را کاهش بدهد. کمبود خواب، عامل مهمی است که خستگی پرستاران و خطاهای پزشکی را بیشتر می‌کند. رانندگی کردن بعد از پایان شیفت کاری هم مشکل دیگری است که سلامتی پرستاران خسته را به خطر می‌اندازد. برای داشتن خواب کافی و باکیفیت، پرستاران باید این نکات را رعایت کنند:

- خاموش کردن موبایل

- ورزش بعد از بیدار شدن

- پرخوری نکردن قبل از خواب

- عدم زیاده‌روی در مصرف کافئین

* سرگرمی و تفریح

کار در جایگاه پرستار می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد، چراکه بسیاری از نگرانی‌های کاری و افکار ناخوشایند همراه با پرستاران به خانه می‌آیند و آنان را با حجم زیادی از استرس مواجه می‌کنند. به همین دلیل، متخصصان به پرستاران توصیه می‌کنند که در اوقات فراغت، این کارها را انجام بدهند:

- ملاقات با دوستان

- گُل‌کاری و باغبانی

- خواندن کتاب‌های جذاب و آرام‌بخش

- حمام گرم

- برنامه‌ریزی برای تعطیلات

* فرآیند سوگواری

پرستاری یعنی مواجهه با بسیاری از امور و مسائل غم‌انگیز و ناراحت‌کننده مانند مرگ بیمارانی که چندین روز، هفته یا حتی ماه با آنان در ارتباط بوده‌اید. این اتفاقات می‌توانند واقعا آزاردهنده واندوه‌زا باشند.

بعضی از متخصصان به پرستارانی که با این قضیه مشکل دارند، توصیه می‌کنند فرایند سوگواری را همراه با سایر کارکنان یا اعضای خانواده بیمار بگذرانند. این کار واقعا می‌توانند اندوه و ناراحتی پرستاران را کاهش بدهد. شرکت در مراسم تشییع جنازه یا ارسال کارت‌پستال به خانواده عزاداران نیز می‌توانند راه مناسبی برای ابراز احساسات پرستاران باشد.

* اقدامات احتیاطی ضروری

پرستاران باید بدانند که همواره در معرض تماس با میکروب‌ها قرار دارند. البته محافظت از محیط‌های درمانی، یکی از اصول اولیه در بهداشت مدرن است، اما پرستاران هم باید شست‌وشوی مداوم دست‌ها و انجام واکسیناسیون‌های ضروری را جدی بگیرند.

* حفظ تعادل بین زندگی و کار

وقت‌گذرانی با دوستان و اعضای خانواده در روزهای تعطیل، یکی از کارهای مهمی است که پرستاران می‌توانند برای برقراری تعادل بین زندگی و کار انجام بدهند. البته اطرافیان پرستاران هم باید دیدگاه مناسبی نسبت به شغل پرستاری داشته باشند. پرستاری، شغل ارزشمندی است که با انسانیت افراد سر و کار دارد، با تجربه‌های ویژه همراه است و البته بدون تردید از اضطراب و استرس خالی نیست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.