پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵

با نشریات دانشجویی در نیمه نخست اسفندماه ۹۷؛

به‌خاطر یک مشت «اسکناس» و نوآوری‌های تحسین‌برانگیز «آرمان»

نشریات دانشجویی

نیمه نخست اسفندماه همزمان است با آغاز نیمسال تحصیلی دوم دانشگاه‌ها و حضور جدی‌تر دانشجویان و نهادهای دانشجویی در فعالیت‌های دانشگاهی. به‌طور معمول، فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در نیمه اول اسفندماه نسبت به نیمه دوم آن پررنگ‌تر است چراکه هنوز حال و هوای پایان سال و آغاز سال نو فراگیر نشده  و دانشجویان فراغ‌بال بیشتری برای فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دارند.

در این نوشتار به بررسی محتوا و فرم نشریات دانشجویی نیمه نخست اسفندماه ۹۷ پرداخته‌ایم.

نشریه "مدیکو" شماره اول/ گاهنامه دوزبانه علمی آموزشی دانشگاه علوم پزشکی جهرم

مدیکو نشریه دوزبانه‌ای است که به همت جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم به‌صورت گاهنامه منتشر می‌شود. شماره نخست این نشریه زمستان ۹۷ در حالی منتشر شد که گویا برخی از مطالب منتشرشده در آن از مدت‌ها قبل آماده شده بود اما به انتشار نرسیده بود. برای مثال سخن سردبیر حال و هوایی تابستانی دارد و از فعالیت‌های مختلف دانشجویان در فصل تابستان سخن می‌گوید که تناسب چندانی با زمان انتشار ندارد.

این گاهنامه همان‌طور که در صفحه نخست قید کرده، به‌صورت دوزبانه و به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود اما فقط یکی از اشکالات موجود در این شماره، قرار گرفتن پوستر همایش اخلاق پزشکی ایران به زبان فارسی در بخش انگلیسی است که می‌تواند برای مخاطب انگیسی‌زبان احتمالی، محل سؤال باشد.

صفحه نخست نشریه مدیکو نشان چندانی از یک نشریه دانشجویی پزشکی ندارد و اگر عکس استِتوسکوپ (گوشی پزشکی) و دفترچه یادداشتی که بر روی آن عبارت «دانشجوی طب» قید شده را حذف کنیم نشانه خاصی از یک نشریه دانشجویی در زمینه علوم پزشکی در آن به چشم نمی‌خورد. فهرست این نشریه نیز می‌تواند باعث سردرگمی مخاطب باشد.

برای مشاهده این شماره گاهنامه مدیکو کلیک کنید

نشریه "لیلی‌نامه" شماره سوم/ ماهنامه ویژه بانوان بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

لیلی‌نامه نشریه‌ای ویژه بانوان است که به‌صورت ماهنامه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان منتشر می‌شود و انتشار آن از نیمه دوم سال ۹۷ آغاز شده است. اولین مؤلفه‌ای که در هر نشریه‌ای توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند لوگوی نشریه و طراحی صفحه نخست است. لوگوی لیلی‌نامه و زمینه استفاده‌شده برای آن چندان جذابیت بصری ندارد و عکس‌های مربوط به دو خبر دیگر را پنهان کرده است؛ «والفجری برای فجر» و «من ترانه، هزار سال دارم».

درباره گفت‌وگویی که با تیتر «ناگفته‌های یک بانوی انقلابی» صفحات دوم و سوم این نشریه را به خود اختصاص داده است چند نکته به چشم می‌خورد. نکته اول این است که این گفت‌وگو در یک ستون از صفحه دوم و تمام صفحه سوم منتشر شده است که صفحه‌بندی مناسبی برای یک گفت‌وگوی بلند در یک نشریه چهار صفحه‌ای نیست. نکته دیگر این است که برای این گفت‌وگو تیتر با اندازه کوچکی کار شده که نمی‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. و در نهایت این‌که منتشرکنندگان این نشریه به دلایل نامشخص از قرار دادن روتیتر برای گفت‌وگو اجتناب ورزیده‌اند در حالی‌که مصاحبه‌شونده یا باید به‌قدری شناخته‌شده باشد که نیازی به ذکر نامش در تیتر یا روتیتر نباشد یا اینکه تصویر او در ابتدای گفت‌وگو پیش‌روی مخاطب قرار بگیرد تا بداند که گفت‌وگوی چه کسی را قرار است مطالعه کند. حتی در مقدمه گفت‌وگو نیز مصاحبه‌شونده معرفی نشده و او خود در پاسخ به نخستین پرسش به معرفی خود می‌پردازد.

برای مشاهده این شماره ماهنامه لیلی‌نامه کلیک کنید

نشریه "نونهال" سال اول شماره سوم/ دوماهنامه علمی تخصصی انجمن علمی مامایی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

نونهال آن‌گونه که بر روی جلد آن بیان شده از سال ۹۷ انتشار خود را آغاز کرده است. اولین مسأله‌ای که در چشم‌انداز نخست برای مخاطب موردسؤال است، نیاوردن حتی یک تیتر بر روی جلد نشریه است. فراتر از آن، این نشریه دارای لوگویی است که برای بسیاری از مخاطبان قابل‌خواندن نیست.

در صفحه دوم شناسنامه این نشریه قرار گرفته است که حضور یک نفر در مقام مدیرمسؤول، سردبیر، صفحه‌آرا و عضو هیئت‌تحریریه برای مخاطب می‌تواند تعجب‌برانگیز باشد. فهرست این نشریه نیز به شکلی طراحی شده است که تصاویر به‌طور مجزا از عناوین منتشرشده در صفحات قرار گرفته‌اند؛ اتفاقی‌که می‌تواند مخاطب را سردرگم کند.

علاوه بر این تصاویری که به‌عنوان زمینه خبر یا متن استفاده می‌شوند باید به‌گونه‌ای باشند که مانع خواندن متن نشوند.

برای مشاهده این شماره دوماهنامه نونهال کلیک کنید

نشریه "رادیکال" شماره سوم/ گاهنامه اجتماعی و سیاسی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

«رادیکال» یک گاهنامه سیاسی و اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که با وجود سابقه نه‌چندان طولانی، توانسته است در قامت یک نشریه نسبتا حرفه‌ای ظاهر شود. استفاده از رنگ‌های محدود در تصاویر استفاده‌شده و به‌کار گرفتن رنگ قرمز در کنار رنگ مشکی برای تیتر و متن یکی از اقدامات مثبتی است که در این نشریه صورت گرفته است.

البته قرار گرفتن لوگوی صفحه نخست به‌صورت آیینه‌وار اقدامی است که نمی‌توان برای آن توجیه مناسبی پیدا کرد. شاید اگر قصد خاصی برای این اقدام وجود داشته باشد میرور کردن یک یا دو حرف می‌تواند کفایت کند.

همچنین طراحی افقی صفحه نخست و طراحی عمودی سایر صفحات نیز از بار حرفه‌ای بودن این‌گونه نشریات می‌کاهد. شاید یکی از مطالب خواندنی این شماره «رادیکال»، تبریز بدون روتوش باشدکه نگاهی دارد به فقر شهری در تبریز. اگر اهل مطالعه مطالبی با موضوعاتی اجتماعی هستید خواندن این گزارش را از دست ندهید.

برای مشاهده این شماره گاهنامه رادیکال کلیک کنید

نشریه "منجی" شماره دوم / ماهنامه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

«منجی» نشریه‌ای است که با رویکرد مبتنی بر آینده‌پژوهی از منظر علوم انسانی و انتظار از منظر فقهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران منتشر می‌شود. یکی از نکات مثبتی که در صفحات داخلی این نشریه دانشجویی به چشم می‌خورد استفاده از اینفوگرافی به‌جای متن‌های بلند و خسته‌کننده است. اگرچه تفکیک میان دو مطلب جداگانه در صفحه دوم به‌خوبی انجام نشده است اما باز هم این نقطه ضعف از اهمیت دادن به اینفوگرافی کم نمی‌کند.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که وقتی از یک عکس با رنگ‌های بسیار در صفحه نخست استفاده می‌شود، استفاده از شناسنامه نشریه در این صفحه از زیبایی آن می‌کاهد؛ همچنین بستن صفحه نخست با یک تیتر می‌توانست باعث کاستن از سردرگمی مخاطب بشود.

 یافتن حکایت‌های تاریخی و ادبی و روایت‌های دینی مرتبط با موضوعات روز یکی دیگر از اقدامات مثبتی است که از سوی همکاران نشریه منجی در پیش گرفته شده است.

برای مشاهده این شماره ماهنامه منجی کلیک کنید

نشریه "آرمان" شماره پنجم و ششم/ فصلنامه علمی تخصصی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

آرمان فصل‌نامه‌ای علمی تخصصی است که از سوی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه منتشر می‌شود.

تعداد قابل‌توجه اعضای تحریریه این فصلنامه باعث شده است که به‌لحاظ محتوایی و فرمی، مجموعه قابل‌قبولی پیش‌روی مخاطبان قرار گیرد. البته اشکالاتی در زمینه طراحی وجود دارد که یکی از آن‌ها فونت نامناسب برخی سوتیترها یا لید مطالب است. در عین‌حال در همه صفحات از سرکلیشه‌های مشخص استفاده شده که می‌تواند نماد هویت مجله باشد و از نقاط قوت آن به‌شمار می‌رود.

ذکر منابع برای مطالب تخصصی و عمومی و همچنین استفاده از مقالات ترجمه‌شده یکی از نقاط قوت نشریه آرمان است که می‌تواند برای مخاطب جذابیت داشته باشد و او را متقاعد به خرید این فصل‌نامه کند. بازنشر سخنرانی‌های موفقیت موسوم به «TED» نشان از به‌روز بودن همکاران این فصل‌نامه دارد. در کنار این نکات می‌توان به تفکیک مجله به دو بخش تخصصی و غیرتخصصی و همچنین استفاده از طرح‌های استفاده‌شده در ژورنال‌های خارجی اشاره کرد که بازهم می‌تواند از نقاط قوت فصل‌نامه آرمان باشد.

برای مشاهده این شماره فصلنامه آرمان کلیک کنید

نشریه صنفی پزشکی "مردمک" شماره دوم/ نشریه صنفی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

مردمک یکی دیگر از نشریات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه است که البته در حوزه صنفی منتشر می‌شود. استفاده از تصویر زمینه‌ای در صفحه فهرست از چشم‌نوازی این صفحه کم می‌کند؛ هرچند که از سوی طراح مجله، زمینه سفیدرنگی میان عکس و متن در نظر گرفته شده است که برای خواننده زحمت چندانی ایجاد نکند اما مناسب‌تر این بود که عکس زمینه کمرنک‌تر باشد و از یک کادر برای متن استفاده شود؛ مشابه کاری که برای نخستین مطلب مجله با عنوان «تبعیض» انجام شده است.

آموزش آشپزی یکی از مطالب قابل‌تحسینی است که در عین ساده بودن می‌تواند یکی از هنرهای زندگی را به دانشجویان آموزش دهد و البته جنبه سرگرم شدن و فراغت از درگیری‌های روزمره را نیز به همراه داشته باشد.

گفت‌وگو با مدرس رشته بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که در قالب یک گپ دوستانه صورت گرفته است، می‌تواند برای دانشجویان جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد؛ چراکه معمولا اساتید برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در قامت افرادی شناخته می‌شوند که دارای دیسیپلین رسمی هستند و برقراری ارتباط با آن‌ها دشوار است.

در کنار ادبیات به‌کار رفته در این گفت‌وگو، استفاده از نمادها و نشانه‌های شناخته‌شده در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی برای این گفت وگو سبب شده است که مخاطب آن را بیشتر یک گفت‌وگوی دوستانه و صمیمانه تلقی کند تا یک گفت‌وگوی رسمی و بدون انعطاف.

استفاده از اینفوگرافی و استفاده از ادبیات طنز یکی دیگر از اقدامات مثبت «مردمک» است که از یکسو مطالبات را ساده‌تر به مسؤولان منتقل می‌کند و از سوی دیگر باعث رنجش کمتر آنان می‌شود.

یکی از ضعف‌های مردمک، قرار گرفتن مطلب مربوط به تیتر نخست در صفحات انتهایی آن است. معمولا مطالبی که اهمیت بیشتری دارند در ابتدای مجله قرار می‌گیرند و طبعا تیتر صفحه نخست نیز از میان آن‌ها انتخاب می‌شود.

برای مشاهده این شماره مردمک کلیک کنید

نشریه "اسکناس" شماره چهاردهم/ هفته‌نامه اقتصادی دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی کشور

«اسکناس» خود را تنها نشریه اقتصادی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معرفی می‌کند و زمینه فعالیت خود را نیز همین موضوع قرار داده است.

شاید یکی از ضعف‌های آشکار این نشریه، لوگوی نامناسب آن باشد. هرچند عنوان نشریه ذهن مخاطب را به سوی مسائل مرتبط با اقتصاد هدایت می‌کند اما در عین حال لازم است که این عنوان به شکل مناسبی طراحی شود. مشت گره‌کرده‌ای که تعدادی اسکناس را در خود جای داده است بیشتر نماد اعتراض اجتماعی و سیاسی است و پیام اقتصادی به مخاطب ارسال نمی‌کند.

تصویر یک اسکناس به شکل موشک جنگی‌ای که در حال سقوط بر برج میلاد نماد پایتخت است، هرچند به‌دنبال القای این موضوع است که کشور در جنگ اقتصادی به‌سر می‌برد اما همزمان می‌تواند دلهره‌آور هم باشد؛ به‌ویژه با پرسشی که مطرح شده و از مخاطب می‌پرسد که آیا سال بعد شرایط بدتر می‌شود؟!

برای مطالب منتشرشده در صفحات داخلی از فونت نامناسبی استفاده شده و به صورت تخت و یکنواخت در صفحات قرار گرفته‌اند. مقدمه مطالب یا سوتیترها نیز بسیار طولانی هستند و اندازه کادر آن‌ها به‌ اندازه عرض ستون متن اصلی است.

علاوه بر این یکی از اشکالات موجود در بسیاری از نشریات دانشجویی که به‌طور مشخص در جای‌جای این نشریه به چشم می‌خورد استفاده از تصاویر نه چندان باکیفیت است. مخاطب از نشریه انتظار دارد که تصاویر مناسبی برای مطالب استفاده شود و به چشم‌نواز بودن صفحات کمک کند.

شناسنامه نشریات نیز در قالب مناسبی منتشر نشده و علاوه بر کادربندی نامناسب، فونتی بسیار غیرمعمول نیز دارد. 

برای مشاهده این شماره هفته‌نامه اسکناس کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.