پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبرداد؛

برنامه بسیج ملی فشار خون در سبزواراجرا می شود

فشار خون فسا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت‌ماه همزمان با سراسر کشور این شهرستان اجرا می شود.

به گزارش مفدا سبزوار/ دکتر علیرضا مسلم با بیان اینکه شایع‌ترین علل مرگ‌ و میر در جهان، کشور ابتلا به بیماری‌ها قبلی و عروقی است، اظهار کرد: سالانه ۱۰.۴ میلیون نفر در جهان به علت بیماری قلبی و عروقی ناشی از فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند و ۲۱۸ میلیون نفر نیز دچار عوارض و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری می‌شوند.

وی  با بیان اینکه ۲۰ درصد مردم دنیا دارای فشار خون هستند که نسبت به آن آگاهی و اطلاع ندارند، افزود: در ایران نیز ۲۲ درصد زنان و ۲۱ درصد مردان مبتلا به فشار خون هستند و به دلیل اینکه بخش اعظمی از این مبتلایان از بیماری خود مطلع نیستند، اجرای این بسیج ملی مد نظر قرار گرفته است .

رئیس دانشگاه مصرف نمک، استرس و چاقی را از عوامل ابتلا به فشار خون دانست و اضافه کرد: اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در واقع گام اول است و در این راستا دانشگاه‌ های علوم ‌پزشکی به تنهایی نمی‌تواند در این مسیر حرکت کند و با توجه به جامعه هدف این طرح (افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی) لازم است تمام دستگاه‌های مرتبط در این بسیج ملی همراه دانشگاه های علوم‌ پزشکی باشند.

دکترمسلم ادامه داد: متاسفانه میزان آگاهی مردم از این بیماری در سطح پایین قرار دارد و این ارقام بین ۲۱  درصد تا ۵۶ درصد برحسب استان های مختلف متفاوت است و کمتز از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار میشوند.

رئیس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته انتظار می رود در سبزوار جمعیتی بالغ بر ۲۲۵ هزار نفر (بالای ۳۰ سال) در پنج شهرستان سبزوار،جوین،جغتای،خوشاب و داورزن در مجموع در ۲۶۲ خانه بهداشت ، پایگاه و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و تعدادی پایگاه ثابت و سیار در طول اجرای طرح از نظر فشار خون بررسی شوند.

رئیس دانشگاه افزود: در راستای تسهیل دسترسی مردم ، ۲۹ پایگاه موقت و ثابت در داورخانه ها ، بیمارستانها در مکان های شلوغ در طول اجرای طرح به ارائه خدمات و کنترل فشار خون جمعیت مورد نظر می پردازند.

وی شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، ثبت آنها در درگاه این طرح، معرفی به مراکز درمانی و دریافت دارو، پیگیری روند درمان، آموزش جهت کنترل فشار خون و تغییر رفتار را از اهداف این طرح عنوان کرد و تصریح کرد: با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، آمار نسبتا دقیقی از مبتلایان به این بیماری به دست خواهد آمد که می توان با برنامه ریزی مناسب در مسیر کنترل و کاهش میزان عوارض  بیماری پیش رفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.