یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹

زمان شناسی درعمل به تکلیف، مولفه ی جریان موثر در جامعه است

۱

در چهارمین جلسه طرح تبیین منظومه فکری رهبری مطرح شد:جریان های فکری ارزشی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاضر تا زمانی که در وقت مناسب به تکلیف خود عمل نکنند، انتظار اصلاح جامعه را نداشته باشند.

به گزارش مفدا تبریز مدرس کارگاه با اشاره به اینکه جریان های موجود، به دلیل اینکه خودمحوری را جایگزین خودباوری کرده اند، با تاکید بر اینکه باید پس از 40 سال، گفتمان درستی از انقلاب اسلامی ایران ارائه شود، ادامه داد: این جریان ها، برای پیاده سازی گفتمان درستی از انقلاب، باید طبق منظومه فکری رهبری عمل کنند و بیانیه گام دوم را در دستور کار خود قرار دهند.
وی اسلام را، دینی اجتماعی و نه فردی دانست و درخصوص اقدام به موقع در اجتماع، افزود: سراسر تاریخ، "کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا" است. همانطور که در آن زمان، عده ای در میدان، تکلیف را متوجه شدند و دوشادوش امام حسین (ع) جنگیدند، عده ای دیگر، در کوفه ماندند و به کار خود مشغول شدند و به گمان خودشان، دوستدار اهل بیت بودند.
مدرس جلسه، با بیان اینکه این آسیب، در جامعه ی ارزشی حاضر ماهم موجود است، یادآور شد: امروز جریان هایی منزوی بودن و انفعال را برگزیده اند و معتقدند تا انسان ساخته نشود،‌ قادر به ساخت اجتماع نیست، درصورتی که برای ادای تکلیف امروز،‌ نمی شود فردا عمل کرد.
وی شجاعت عملی را تابع "بصیرت نظری" دانست و با تاکید بر تقویت جلسات مطالعاتی و هم اندیشی درجهت تقویت گفتمان انقلاب، ادامه داد: باید بنیه علمی و فرهنگی خود را تقویت کرده و تخصص مند عمل کنیم. کسی که مدعی جریان یا مکتبی است، ابتدا باید خود،‌آن جریان را بشناسد و برطبق آن عمل کند که باید بیشتر شاهد مطالعه مبانی اسلام در بین جریان های ارزشی باشیم.
وی افزود: باید از گفتمان ها و اهداف کوچک شروع کنیم و جریان فکری را مدیریت کنیم. انقلاب اسلامی مرهون همین گفتمان ها و مطالعات کوچکی بود که بعدها، به هم پیوست و انقلاب را تشکیل داد. باید تریبون آزادهایی ایجاد کنیم که جریان انقلاب هم، حرف خود را راحت بزند و از اصول و ارزش های اسلامی خود دفاع کند.
یکی از دانشجویان با اشاره به رواج ناامیدی در میان جوانان و فشار مشکلات اقتصادی،‌ از کمبود انگیزه دانشجویان برای فعالیت های اصلاحی در جامعه گفت.
مدرس در پاسخ به وی، از سخنان امیدبخش رهبری به جوانان یاد کرده و افزود: وجود مشکلات بدیهی است. اما رهبر معظم انقلاب، در بیانیه ها و سخنان خود، فاکتورهایی را برای جوانان تشریح می کنند که اگر جوان پیرو آنها باشند، به مدینه ی فاضله ی تمدن و جامعه ی اسلامی خواهیم رسید. جوان امروز،‌خودش باید بخواهد که جامعه اصلاح شود.
جلسات طرح تبیین منظومه فکری رهبری،‌هرهفته از ساعت 16 الی 17:30 در مسجد دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.