دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷

دکتر علامه در مراسم رونمایی از طرح‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت:

دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت به دستاوردهای خوبی رسیده است

عکس نمایشگته قرآن

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: این دبیرخانه پس از گذشت یک دهه از فعالیت‌های خود و طی مسیری پرفراز ونشیب با در نظرگرفتن الزامات و ملاحظات لازم در راستای ترسیم نقشه راه مطالعات اسلام و سلامت با رویکردمیان رشته‌ای به دستاوردهای خوبی رسیده است.

دکتر حسام الدین علامه روز دوشنبه در نهمین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در سالن نشست‌های بخش دانشگاهی واقع در مصلای امام خمینی(ره) در مراسم رونمایی از سه طرح دبیرخانه کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با بیان این مطلب افزود: دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با هدف ایجاد ساز و کار لازم برای پژوهش و مطالعات کاربردی در عرصه‌های اسلام و سلامت به منظور بهره‌برداری صحیح و روشمند از آموزه‌های دینی در راستای حفظ و ارتقای سلامت همه‌جانبه انسان، تدوین نقشه جامع این مطالعات را در جلسات هسته‌ فکری خود که طی سالهای اخیر با حضور اساتید و صاحب‌نظران این عرصه تشکیل می‌شود، در دستور کار قرار داده است و ما افتخار می‌کنیم که در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از این نقشه رونمایی می‌کنیم تا در اختیار علاقه‌مندان، متولیان و پژوهشگران قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه‌ یکساله اخیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: طی سالهای گذشته که این کمیسیون تاسیس شده است اقدامات خوبی در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های قرآنی در حوزه‌های مختلف انجام شده است اما چون فرایند این فعالیت‌ها در چارچوب یک نقشه جامع و تعریف شده‏ نبود، شاید نمی‌توانست به اهداف مورد نظر برسد اما خوشبخانه با تهیه نقشه جامع می‌توان به بسیاری از شبهات و پرسشها در حوزه مطالعات اسلام و سلامت پاسخ داد.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در امور قرآنی تاکید کرد: لازم بود درمجموعه وزارت بهداشت برای ورود روشمند به مقوله سلامت، یکسری اقدامات اساسی صورت گیرد تا به شبهات و پاسخ‌ها در زمینه‌های مختلف پاسخ داده شود از این رو ما در کمیسیون، از طریق مطالعه، مصاحبه باصاحبنظران، بررسی مقالات در حوزه اسلام و سلامت، مصاحبه عمیق و حضوری با اساتید برجسته حوزه و دانشگاه وهمچنین برگزای کارگاه‌های تخصصی، توانستیم یک نقشه جامع برای مطالعات اسلام و سلامت فراهم کنیم که این کار یک کار تاسیسی و حساس است.

علامه با اشاره به اینکه اهمیت تهیه نقشه جامع در زمینه مطالعات اسلام و سلامت بر هیچ کس پوشیده نیست‏، افزود: ما در حوزه دین با بحث حجیت سرکار داریم و بسیاری از مسائل معنوی و دینی در حقیقت، هدایت بشر به سوی کمال است که بعضا عینیت غربی ندارد اما در حوزه سلامت، مسائل تجربی است که باید عینیت یک فرضیه، نظریه و ادعا ثابت شود.

وی با اشاره به اینکه مساله انتساب به دین، بحث خطرناکی است، گفت: اگر خدایی ناکرده اعتقادات مردم با پاسخگو نبودن و درست نبودن ادعا و فرضیه‌های دینی در حوزه سلامت، همراه شود، باعث ایجاد شبهه در اعتقادات مردم می‌شود و از یک نظر هم باید توجه دقیقی کنیم که یک مساله نادرست را به دین انتساب ندهیم.

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با بیان اینکه برخی اوقات نگاه افراطی و تفریطی نسبت به حوزه  سلامت وجود دارد، گفت: اگر حتی نسبت به این قضیه نگاهی اعتدالی و میانه داشته باشیم، آیا ما فقط باید سراغ فقه پزشکی، اخلاق حرفه‌ای و سلامت معنوی برویم؟ یا اینکه فقط به سمت طب و اخلاق پزشکی برویم؟ و اگر با نگاه قرآن بنیان به انسان و مقوله سلامت نگاه شود، انسان دارای ابعاد روانی، روحی ومعنوی در کنار بعد جسمانی است و آن وقت می‌توان به مقوله سلامت بسیار فربه‌تر نگاه کرد و اینجا هم اسلام حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

علامه با بیان اینکه، کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت زیرمجموعه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اظهار کرد: این کمیسیون تلاش دارد در حوزه مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان رشته‌ای اقدامات موثری انجام دهد.

وی، مبادی مطالعات، مبانی مطالعات، روش شناسی مطالعات، منابع مطالعات و گردآوری و پردازش، نظریه‌پردازی در مطالعات با رویکرد میان رشته‌ای را از ابعاد مطالعات نظری نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت عنوان کرد و گفت: آزمون نظریه، مداخلات تجربی، گفتمان سازی، ترویج و آموزش عالی میان رشته‌ای از ابعاد اقدامات عملی این نقشه جامع است.

علامه به دورنمای مختصری از برنامه‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: این کمیسیون با عنایت به اسناد بالادستی و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر حرکت در مرزهای دانش، نیل به مرجعیت علمی و بهره‌برداری از آموزه‌های اسلامی در اصلاح سبک زندگی، چشم انداز خود را زمینه سازی جهت ایجاد نگرشی کل نگر، فراگیر، اسلامی و قرآن بنیان به ابعاد سلامت انسان با رویکرد میان رشته‌ای، مساله محور و مبتنی بر روشمندی قرار داده است.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در امور قرآنی افزود: کمیسیون توسعه  پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت درصدد است ملزومات ایجاد نظام حکمرانی علمی در این موضوع میان رشته‌ای را با مدیریت و راهبری پژوهش‌های اسلام و سلامت، بر مبنای نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان رشته‌ای از طریق تدوین و تبیین مبادی، مبانی، رویکردها و ابزارهای روشی مطالعات و همچنین احصاء، تنقیح و طبقه‌بندی منابع مطالعات، فراهم کرده و با ایجاد الگو و بستر مناسب برای گفت وگوی مشارکتی میان صاحب‌نظران علوم اسلامی، علوم سلامت  علوم روشی، زمینه لازم برای فرضیه‌سازی وو ارائه نظرات خرد وکلان را به منظور حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت که بر مبنای این منابع اسلامی، ممکن است، مهیا سازد.

علامه ادامه داد: هدف کمیسیون آن است که با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های مناسب، از سویی در بهره‌برداری حداکثری از آموزه‌های ناب اسلامی در عرصه سلامت کوتاهی نگردد و از سوی دیگر گزاره‌ای بدون بررسی دقیق و روشمند به نگرش دینی در حوزه سلامت منتسب نشود و نیز نظریه‌ای بدون قابلیت سنجش، آزمون پذیری وامکان مداخله و ارزیابی، در نظام سلامت جامعه ورود نیابد و بر این اساس، تلاش و دقت لازم به عمل آید تا از تمامی منابع دینی‏ و علوم مربوط به آن ودستاوردهای روزآمد علمی و دانشی بشر در این راستا به صورت تدریجی، مستمر، پویا و روشمند استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح پیش نویس سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: چشم انداز این کمیسیون، فراهم سازی بنیان‌های علمی و ملزومات اجرایی جهت بهره‌گیری روشمند از آموزه‌های قرآنی و تبیینی در مسیر ایجاد و نهادینه سازی نگرش همه‌جانبه، فراگیر وکل نگر به مساله سلامت انسان در افق ۱۴۰۴ است.

علامه به اهداف و اصول پیش نویس سند راهبردی این کمیسیون اشاره کرد و گفت: دستیابی به نقشه جامع مطالعات، استفاده روشمند از آموزه‌های قرآن و عترت برای دستیابی به نگرشی کل نگر و فراگیر به موضوع سلامت انسان، بهره‌مندی از نگرش کل نگرژ. فراگیر و قرآن بنیان به سلامت برای ترسیم الگوی سبک زندگی وو شکل گیری تدریجی تمدن نوین ایرانی- اسلامی در این عرصه و نیز استقرار سامانه جامع مطالعات به منظور ایجاد بستر مشارکت صاحب‌نظران و همچنین امکان سنجی تدوین بسته آموزش عالی تخصصی ومیان رشته‌ای در برخی از موضوعات سلامت با نگرش اسلامی و رویکردی فراگیر و کل نگر از جمله اهداف این پیش نویس است.

درمراسم رونمایی از طرح‌های کمیسیون‏، حجت السلام والمسلمین حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، دکتر میر عظیمی؛ دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حوزه آموزش عالی و وزارت علوم و دکتر حسام الدین علامه؛ مشاور معاون فرهنگی وزارت بهداشت و قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.