دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵

همزمان با نهمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن کریم صورت گرفت؛

رونمایی از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت

عکسسسسسسسسسسسسسسسس

همزمان با نهمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با حضور جمعی از صاحب نظران و اساتید حوزه دین و سلامت، از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت رونمایی شد.

به گزارش مفدا، دقایقی قبل با حضور حجت السلام والمسلمین حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر میر عظیمی؛ دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حوزه آموزش عالی و وزارت علوم و دکتر حسام الدین علامه؛ مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، آئین رونمایی از سه طرح کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت برگزار شد.

 دکتر علامه در گفت‌وگو با مفدا در خصوص طرح‌های رونمایی شده، گفت: یکی از این طرح‌ها سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت است، که طبق الگوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شامل چشم انداز، اصول، اهداف، راهبردها و اقدامات ملی است و به عبارتی شیوه حرکت و برنامه‌های اجرایی ما را نشان می دهد که ما در کمیسیون بر اساس آن مورد ارزیابی شورای عالی انقلاب قرار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: دومین برنامه، رونمایی از سامانه جامع مطالعات است که شامل نقشه جامع مطالعات، سامانه آموزشی، سامانه پژوهشی و گنجینه اطلاعات که در حقیقت همان بانک داده اطلاعات مربوط به مطالعات اسلام و سلامت است. این سامانه، دانش نامه مشارکتی است که بستر مشارکت پژوهشگران برای تکمیل ملاحظات، سؤال‌ها و پرسش‌هایی که در موضوع اسلام و سلامت وجود دارد را ایجاد می‌کند.

علامه به باشگاه اعضاء به عنوان قسمتی دیگر از سامانه جامع مطالعات اشاره کرد و گفت: باشگاه اعضاء محل مباحثه، نقد و گفت‌و گو اعضاء است که در حقیقت باید گفت: سامانه جامع مطالعات کمیسیون، برای ماندگار کردن و ایجاد بستر مشارکت برای همه تدوین شده است و این سامانه کمک بسیار خوبی در بحث همانند سازی و آموزش پژوهشگران و اعلام نیازها و اولویت‌های پژوهشی برای حضور موثر علاقمندان و پژوهشگران در حوزه مطالعات اسلام و سلامت را فراهم خواهد کرد.

مشاور معاون فرهنگی وزارت بهداشت ابراز داشت: در نهایت و در سومین بخش از مراسم، رونمایی از نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت صورت گرفت که در هشت محور به بعد مطالعات نظری و بعد اقدامات عملی و هر آن چه که باید از قسمت اولیه و تعریف‌ها تا قسمت آخر که شامل نظریه پردازی، آزمون، نظریه ترویج یک نظریه و آموزش عالی که متناسب با این نظریات شکل گرفته، در این نقشه جامع گنجانده شده است.

وی افزود: نقشه جامع مطالعات در حقیقت همه سرفصل‌ها، موضوعات، مسائل، پرسش‌ها و ملاحظات اسلام و سلامت را در داخل خود جمع آوری کرده است.

علامه گفت: در این مراسم از طرح‌های عنوان شده رونمایی شد و در حقیقت اکنون ساختار طرح‌ها آماده شده است و بنا است کار، وارد فاز اجرا و پیاده سازی شود، که با تامین بودجه، فعالیت‌هایی که در حال انجام است با قوت بیشتر پیش خواهد رفت. بر این اساس بخشی از کار در سال ۹۸ و بخشی در سال ۹۹ به صورت عملی و قابل استفاده برای پژوهشگران این حوزه انجام می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.