چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰

معرفی و بررسی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت در دهه دوم اردیبهشت ماه ۹۸؛

از رویکرد حقوقی به طب مدرن تا مدیریت زمان

نشریات دانشجویی

در این گزارش به بررسی نشریات دانشجویی در دهه دوم اردیبهشت ماه ۹۸ پرداخته‌ایم.

به گزارش مفدا، فضای دل‌انگیز بهاری، فراغت از ایام سال نو و شروع جدی‌تر روزهای سال جدید مختصاتی است که می‌توان برای روزهای میانی اردیبهشت ماه ذکر کرد. در این قسمت از ‌سلسله‌گزارش‌های با نشریات دانشجویی به بررسی نشریات منتشرشده در دهه دوم اردیبهشت ماه پرداخته‌ایم.

رویکرد حقوقی نسبت به طب مدرن

گاهنامه طب قانون نشریه‌ای دانشجویی است که نخستین شماره آن فروردین ماه امسال منتشر شده است. رویکرد این نشریه دانشجویی – همان‌گونه که از نامش برمی‌آید – رویکرد حقوقی نسبت به موضوعات پزشکی است. البته سرمقاله سردبیر که در صفحه نخست منتشر شده است نشان می‌دهد که پیش‌شماره این نشریه مدتی قبل منتشر شده اما تنها به معرفی نشریه و رویکرد آن بسنده کرده است. سردبیر طب قانون در این‌باره نوشته است: «در شماره قبلی با اهداف و زمینه‌های موردمطالعه در نشریه با هم حرف زدیم و ذکر کردیم که مطالب تخصصی از شماره دوم آغاز خواهند شد.»

فارغ از نکات مثبتی که انتشار یک نشریه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد حقوقی دارد اما در عین حال نیاز است که این نشریه به‌لحاظ فرم، نگارش و ادبیات مورداستفاده در بخش های گوناگون تجدیدنظر جدی کند.

برای مثال، استفاده از عبارت «با تقدیم احترام» در پایان سرمقاله - حتی اگر به منظور ایجاد حس همدلی با مخاطب نگاشته شده باشد - یک اقدام غیرمرسوم در روزنامه‌نگاری است. همچنین فهرست می‌توانست در جای مناسب‌تری قرار بگیرد و فونت بهتری برای آن در نظر گرفته شود.

یکی از نقدهایی که بر نشریه دانشجویی طب قانون وارد است استفاده از یک منبع مشخص برای همه مطالب است؛ به‌گونه‌ای‌که عنوان «کانال مدرسه حقوق پزشکی» در زیر همه مطالب به چشم می‌خورد و به اصطلاح خودمانی «توی ذوق مخاطب می‌زند». البته ذکر منبع مطالب غیرتولیدی یکی از نشانه‌های حرفه‌ای بودن در کار رسانه است اما استفاده از یک مطلب تولیدی در کنار استفاده از انبوه مطالب غیرتولیدی و اقتباسی می‌تواند به روند حرفه‌ای شدن این‌گونه نشریات کمک کند.

برای مشاهده این شماره «طب قانون» کلیک کنید

کنون کرد از آن تخمه دارد نژاد...

گاهنامه فرهنگی، ادبی و اجتماعی ژینو یک نشریه دانشجویی است که در دانشگاه علوم پزشکی همدان منتشر می شود. آنچه از نام نشریه و محتوای مطالب آن برمی آید این است که دانشجویان کرد دانشگاه علوم پزشکی همدان نسبت به انتشار آن مبادرت می ورزند.

زبان شاعرانه مدیرمسؤول و سردبیر و همچنین استفاده از تصاویر طبیعت کردستان و اشعار کردی در دیباچه این گاهنامه نشان از غلبه جنبه ادبی این نشریه بر جنبه های دیگر دارد. حتی در بررسی پیشینه تاریخی قوم کرد نیز به اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ پارسی استناد شده است: «کنون کرد از آن تخمه دارد نژاد...»

انتشار مطالبی با موضوع لهجه‌های مختلف کردی، رقص کردی، شهرهای کردنشین، معرفی بزرگان قوم کرد و داستان بلند از دیگر بخش‌های محتوایی گاهنامه ژینو است. همچنین یکی دیگر از بخش‌های نشریه ژینو، در نظر گرفتن بخشی برای عبارات پزشکی به زبان مادری تهیه‌کنندگان آن است.

البته نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که به لحاظ گرافیکی و فرمی می‌توان نقدهای بسیاری بر این نشریه وارد کرد. برای مثال طرح روی جلد، طراحی صفحات داخلی به‌ویژه صفحات سخن مدیرمسؤول و سخن سردبیر و همچنین برخی نمادها همچون نمادی که برای شعر عاشقانه منتشرشده در صفحات میانی مورداستفاده قرار گرفته است، نیازمند تجدیدنظر هستند و قالب‌های مناسب‌تری برای آن‌ها متصور است.

برای مشاهده این شماره «ژینو» کلیک کنید

هنر انتخاب تیتر مناسب

گنجنامه یک گاهنامه علمی است که در دانشگاه علوم پزشکی همدان و از کمیته تحقیقات دانشجویی این دانشگاه منتشر می‌شود. استفاده از نشانه‌های مرتبط با علوم پزشکی در صفحات مختلف این نشریه یکی از نکات ظریف در رابطه با فرم کلی آن است.

این نشریه با بخشی تحت‌عنوان «آموزش پژوهش» آغاز می‌شود و همان‌طور که نامش پیداست روش پژوهش در علوم پزشکی را موردتوجه قرار داده است. انواع مقالات مروری و سرقت علمی در ادامه این مطلب آمده است که باز هم به پژوهش در علوم پزشکی مربوط می‌شود.

بخش دیگری که عنوان «مطالب علمی» برای آن در نظر گرفته شده است مطالبی همچون «اختلالات شناختی ناشی از سکته مغزی»، «عوارض چشمی بیماری‌های تیروئید»، «آیا زنان می‌توانند به بیماری پروستات دچار شوند؟» و «وزوز گوش» اختصاص یافته است.

یکی از اشکالات کلی این نشریه - در کنار تلاش آن برای فعالیت حرفه‌ای در حوزه نشریات دانشجویی - ضعف در تیترزنی است. بسیاری از این مطالب حتما اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطب می‌گذارند اما بعید نیست که به‌دلیل تیترهای غیرجذاب مخاطب به‌راحتی از کنار آن‌ها عبور کند.

در نظر گرفتن بخش دیگری برای بررسی تخصصی مسائل مربوط به رشته دندانپزشکی بخش پایانی این نشریه دانشجویی را به خود اختصاص داده که چندین مطلب را در خود گنجانده است. عنوان بخش‌های مختلف این نشریه همچون «مطالب علمی» و «داندانپزشکی» نیازمند بازنگری جدی است و انتخاب عناوین مناسب‌تر برای این بخش‌ها ضروری به‌نظر می‌رسد.

برای مشاهده این شماره «گنجنامه» کلیک کنید

روزنه‌ای به‌سوی اینشتین!

روزنه علم نشریه‌ای با محتوای علمی فرهنگی است که در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل منتشر می‌شود.

این نشریه دانشجویی می‌تواند طرح روی جلد مناسب‌تری طراحی کند تا موجب سردرگمی مخاطب خود نشود؛ لوگو هم می‌تواند زیباتر و چشم‌نوازتر طراحی شود.

در خصوص طراحی صفحه فهرست باید این نکته را در نظر گرفت که وقتی صفحه‌بند نشریه از کادرهای مختلف در کنار یکدیگر استفاده می‌کند باید به تراز بودن آن‌ها دقت کند. فونت‌ها استفاده‌شده برای مطالب مختلف در صفحات گوناگون نیز تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. این یکی از مهارت‌های صفحه‌بند نشریه است که بتواند مهارت خود را در بازی گرفتن تیتر، عکس و متن به‌نمایش بگذارد و اجازه ندهد چنین تفاوت فاحشی در فونت صفحات مختلف وجود داشته باشد.

همچنین تفکیک میان صفحات علمی و صفحات فرهنگی در این نشریه صورت نگرفته است. طراحی صفحه ورودی در آستانه صفحات فرهنگی ضروری به‌نظر می‌رسد تا مخاطب بداند که صفحات علمی پایان یافته و اکنون با صفحاتی با موضوع متفاوت روبه‌روست.

برای مشاهده این شماره «روزنه علم» کلیک کنید

وقتی فرم مناسب در کنار محتوای قابل‌قبول قرار می‌گیرد

یکی از نشریات دانشجویی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران منتشر می‌شود نشریه‌ای به‌نام «سبا»ست که موضوعات علمی را تحت‌پوشش قرار می‌دهد. این نشریه دانشجویی به‌طور کلی فرم قابل‌قبولی از یک نشریه را به نمایش گذاشته اما باید گفت که بخش‌هایی از آن هم خالی از اشکال نیست. برای مثال تیتری که در سمت راست صفحه نخست قرار گرفته است توجیهی برای عمودی بودنش دیده نمی‌شود. اگر این تیتر اهمیت دارد سردبیر می‌تواند آن را در قسمت بالای تیترهای فرعی – که در قسمت پایین سمت چپ – قرار گرفته‌اند جاگذاری نماید؛ چراکه این نشریه با طراحی روی جلد این شماره خود عملا فاقد تیتر یک است.

تاریخچه سلول‌های بنیادی نخستین مطلب این نشریه است که در پایان آن یک شبه‌اینفوگرافی بدون توضیحات قرار گرفته است.

مطالب بعدی نشان از آن دارد که استفاده از سلول‌های بنیادی در چشم‌پزشکی مورد توجه تهیه‌کنندگان این نشریه قرار گرفته است و این همان نکته‌ای است که پیش‌تر به آن اشاره شد و می‌توانست در صفحه نخست تیتر یک را به خود اختصاص دهد.

یکی از نکات مثبتی که در رابطه با این نشریه وجود دارد استفاده از مطالب تولیدی فراوان و بهره‌مندی از نظرات دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه‌های دیگر است. برای مثال نام دانشجویانی از دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم شاهد در دو مطلب منتشرشده به چشم می‌خورد.

بررسی طرح تحول سلامت به بهانه استعفای وزیر پیشین بهداشت یکی از مطالبی است که محتوای تحلیلی دارد و به دلیل گذشت زمان قابل‌توجه از استعفای دکتر قاضی‌زاده هاشمی و فروکش کردن نگاه سیاسی به تغییر وزیر بهداشت، موضوع مناسبی است که در این نشریه دانشجویی مورد بررسی قرار گرفته است.

در بخش «سبانما» که به موضوعات سینمایی می‌پردازد تیتر اشتباه نگارشی فاحشی دارد که با اندکی دقت می‌توان از تکرار چنین اشتباهاتی جلوگیری کرد.


برای مشاهده این شماره «سبا» کلیک کنید

اهمیت چینش مناسب و رسالت سردبیر

گاهنامه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ضربان یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است که از سوی بسیج دانشجویی این دانشگاه منتشر می‌شود.

سرمقاله این نشریه تحت‌عنوان «تولید، نبض تپنده اقتصاد» منتشر شده است که به موضوع رونق تولید و شعار مطرح‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب برای سال ۹۸ اختصاص دارد. وابستگی اقتصاد به منابع فسیلی (به‌ویژه نفت و گاز)، ترجیح کالاهای خارجی به کالای ایرانی و قاچاق کالا از جمله موضوعاتی هستند که در سرمقاله این نشریه در بوته نقد گذاشته شده‌اند.

در مطلب دیگری که تیتر «مطالبه‌گری؛ آقایان مسؤول کجایید؟!» برای آن انتخاب شده است نویسنده از عدم‌حضور مسؤولان در حادثه تلخ سیل گلستان انتقاد کرده است.

یکی از نکاتی که در رابطه با این نشریه وجود دارد عدم‌چینش مطالب منتشر شده است. برای مثال در نظر گرفتن دو صفحه طنز پس از دو مطلب مهم سیاسی، از وزن نشریه می‌کاهد. اولویت‌بندی و چینش منطقی مطالب در صفحات نشریه یکی از وظایف سردبیر است که باید به آن توجه کند.

یکی از کارهای قابل‌تحسین دست‌اندرکاران این نشریه، طرح سؤالاتی در صفحه پایانی و در نظر گرفتن جایزه نقدی برای افرادی است که پاسخ صحیح سؤالات را ارسال کنند؛ اقدامی که می‌تواند از سوی نشریات دانشجویی دیگر نیز در پیش گرفته شود و به ایجاد فضای رقابتی بیانجامد.


برای مشاهده این شماره «ضربان» کلیک کنید

«شنبه‌ات را دریاب» با اسانس توت‌ فرنگی

تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گاهنامه‌ای تحت‌عنوان «توت فرنگی» منتشر می‌کنند که مؤلفه‌های فرهنگی و اجتماعی را موردبررسی قرار می‌دهد. طراحی گرافیکی و رنگ‌های استفاده‌شده در این نشریه دانشجویی با نام انتخاب‌شده برای آن همخوانی دارد.

این شماره از نشریه دانشجویی توت فرنگی به موضوع مدیریت زمان و تلاش برای استفاده از موقعیت‌هاست. در دو یادداشت کوتاهی که در صفحه نخست منتشر شده‌اند نویسندگان به مخاطب توصیه می‌کنند که از انداختن کار امروز به فردا خودداری کند و منتظر شنبه‌های خیالی نماند.

گزارشی از گفت‌وگو با چند دانشجو حاکی از توصیه‌های آن‌ها در رابطه با وقت‌شناسی و از دست ندادن فرصت‌هاست. در ادامه این گفت‌وگوها نیز نظر یک کارشناس روانشناسی بالینی و توصیه او برای آغاز کارهای عقب‌افتاده پیش‌روی مخاطب قرار گرفته است.

برای مشاهده این شماره «توت فرنگی» کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.