پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱

گفت‌وگوی صریح قرآنی با دکتر فراهانی؛

دوست داشتم حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان نظام جمهوری اسلامی باشد/هنوز به قله‌ای که فکر می‌کنم باید برسیم، نرسیده‌ایم

بازدید دکتر فراهانی از نمایشگاه قرآن کریم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از دو بخش «دانشگاهی» و «قرآن و سلامت» بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به خبرنگار مفدا گفت: من همیشه دوست داشتم حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان در عرصه‌های فرهنگی در کل نظام جمهوری اسلامی باشد، اما وقتی می‌بینم با این جایگاه فاصله دارد رنج می‌برم.

دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از دو بخش «دانشگاهی» و «قرآن و سلامت» بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با مفدا در خصوص حضور وزارت بهداشت در این دوره از نمایشگاه، گفت: من سال گذشته نیز این موضوع را بیان کردم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسالت خود را در این نمایشگاه آن زمان که بخواهد حضور خود را با انجام خدمات سلامت؛ مانند تست فشار خون و قند خون نشان دهد، به خوبی انجام نداده است؛ این نوع خدمات را می‌توانیم در کنار رسالت اصلی خود انجام دهیم.

 وی در تکمیل سخنان خود ابراز داشت: مهم این است که ما به عنوان رسالت اصلی خود در نمایشگاه قرآن، فعالیت‌های قرآنی که در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حال انجام  است را به نوعی معرفی کنیم تا زمینه‌ای شود برای آشنایی مخاطبانمان با این فعالیت‌ها و این نمایشگاه در واقع پلی بین صاحب نظران و فعالیت‌های قرآنی وزارت بهداشت باشد.

فراهانی انجام برخی برنامه‌ها در این دوره از نمایشگاه را در بخش قرآن و سلامت قابل قبول دانست و اظهار داشت: البته امسال شاهد برخی از اقدامات خوب و مؤثر نسبت به نمایشگاه سال قبل بودیم. امسال مراسم رونمایی از سامانه‌ و سند کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را برگزار کردیم که این نشان می‌دهد یک پله به سمتی که باید حرکت کرده‌ایم. رونمایی از پژوهش‌هایی که در حوزه قرآن و سلامت اتفاق افتاده است؛ قطعا کمک کننده است و من فکر می‌کنم ما به این لحاظ در سال جاری نسبت به سال گذشته یک پله ترقی داشته‌ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه گفت: امیدوارم آنقدر تولید دانش خود در این حوزه را رشد دهیم و سامانه‌هایی که در این زمینه در حال ایجاد است را بتوانیم به صاحب نظران معرفی کنیم که زمانی حضور در بخش قرآن و سلامت نمایشگاه قران کریم، نوع متفاوت فعالیت‌ها در وزارت بهداشت را مشاهده کنند.

وی با تاکید بر این که باید مخاطب و بازدید کننده هنگام ورود به غرفه‌های وزارت بهداشت در جریان فعالیت‌های قرآنی این وزارتخانه قرار بگیرد، ابراز داشت: من احساس می‌کنم در حال حاضر که وارد غرفه‌های وزارت بهداشت می‌شویم، مخاطبین نمی‌توانند این موضوع را درک کنند که این وزارت در حوزه قرآنی در حال انجام چه فعالیت‌هایی است، برای رفع این مشکل باید از تکنولوژی برای معرفی فعالیت‌های خوبی مانند جشنواره‌ها و ...که در این عرصه در حال انجام است، استفاده کنیم و آمارهایی که رشد و موفقیت ما در این حوزه را نشان می‌دهند به شکل فیلم، پوستر و ...به نمایش بگذاریم که بر این اساس هنوز به قله‌ای که فکر می‌کنم باید برسیم، نرسیده‌ایم. البته بیان من به صراحت در این خصوص به این علت است که این موضوع به خود بنده نیز بر می‌گردد.

فراهانی در ادامه در بیانی صمیمی در خصوص نوع نگاه خود به حوزه فعالیت‌های قرآنی و میزان رضایتی که از این حوزه در کشور دارد، گفت: من حوزه فعالیت‌های قرآنی را دوست دارم و بسیار امید دارم این حوزه را بسیار شکوفا ببینم. این نهایت امید من است و به همین جهت از این که می‌بینم برخی افرادی که در این حوزه کار می‌کنند مانند سایر حوزه‌ها توسعه یافته نیستند، سعه صدر بالا، کار تیمی و اخلاق صنعتی ندارند و دارای اخلاق کشاورزی هستند، غصه می‌خورم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت تصریح کرد: اخلاق صنعتی اعتقاد دارد وقتی انسان‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند موجب افزایش ظرفیت‌ها می‌شوند، اما اخلاق کشاورزی معتقد است زمانی که افراد زیاد می‌شوند، برای داشته‌های آن‌ها محدودیت ایجاد می‌کنند. زمانی که حوزه قرآنی را با سایر حوزه‌هایی که در آن فعال هستیم مقایسه می‌کنم می‌بینم سطح کار در حالی که باید پیشرو باشد این گونه نیست و این من را رنج می‌دهد.

وی افزود: من همیشه دوست داشتم حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان در عرصه‌های فرهنگی در کل نظام جمهوری اسلامی باشد، اما وقتی می‌بینم با این جایگاه فاصله دارد رنج می‌برم. من به صورت تشکیلاتی ۳۰ سال است در حوزه قرآنی فعال هستم و به همین علت دوست دارم این حوزه را فعال ببینم. متاسفانه گاهی افرادی در این حوزه اظهار نظرهای سطح پایینی دارند که این نیز موجب غصه است.

فراهانی در پاسخ به این سؤال که در حوزه قرآنی چه نمره‌ای به وزارت بهداشت می‌دهید؟ خاطر نشان کرد: شک نکنید وزارت بهداشت در همه حوزه‌های پژوهشی، تبلیغ و ترویج و آموزش قرآن به شهادت و نظر دیگران، چندین قدم از دیگر نهادها و مراکز جلوتر است، زیرساخت‌هایی که در حوزه قرآنی در وزارت بهداشت ایجاد کرده‌ایم؛ دو الی سه سال دیگر خود را نشان خواهد داد و شکوفایی در حوزه‌های پژوهشی و تبلیغ و ترویج پدیدار خواهد شد، اما من نسبت به ایده آل حوزه قرآنی وزارت بهداشت نمره خوبی را نمی‌دهم زیرا با توجه به ایده آل‌ها هنوز از این سطح از فعالیت‌ها راضی نمی‌شوم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در تردد حضور خبرنگاران برای گرفتن مصاحبه اختصاصی، به آخرین سؤال من در خصوص چگونگی کم کردن فاصله میان جوانان و قرآن پاسخ داد و گفت: این حوزه هنوز نتوانسته از تکنولوژی در حوزه آموزش‌ استفاده کند، نتوانسته آموزش‌های جامع و علمی بر اساس زبان دوم و همچنین آموزش زبان دوم را به شکل علمی به اجرا برساند. ما در این حوزه در کشور مانند دیگر حوزه‌های فرهنگی توسعه یافته نیستیم و با همین بضاعت موجود باید افراد، خود را عرضه کنند. من ایمان دارم هر فردی که با قرآن انس بگیرد می‌بیند که زندگی وی تغییر پیدا کرده و حظ قرآن را خواهد برد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.