پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹

متن و حاشیه یک بازدید دو ساعته؛

از خوش و بش با فعالان دانشجویی دانشگاه‌های مستقر در نمایشگاه تا حال و احوال با حجت الاسلام راستگو

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

ساعت ۹:۳۰ شب را نشانه رفته، نماز را خواندیم و افطار را میل کردیم. حال و هوای ما در بیست و هفتمین دوره از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خاص خاص است. بخش «قرآن و سلامت»از در شمالی نمایشگاه بسیار دور است و تقریبا در انتهای سالن قرار داریم؛ مکانی که اگر بازدیدکننده حالش را داشت سری به آن می‌زند و گر نه فکر نمی‌کنم تا این انتها بیاید و به بخش «قرآن و سلامت» و بخش «دانشگاهی» معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت سرکی بکشد.

به گزارش مفدا، ساعت ۹:۳۰ شب را نشانه رفته، نماز را خواندیم و افطار را میل کردیم. حال و هوای  ما در بیست و هفتمین دوره از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خاص خاص است. بخش «قرآن و سلامت»از در شمالی نمایشگاه بسیار دور است و تقریبا در انتهای سالن قرار داریم؛ مکانی که اگر بازدیدکننده حالش را داشت سری به آن می‌زند و گر نه فکر نمی‌کنم تا این انتها بیاید و به بخش «قرآن و سلامت» و بخش «دانشگاهی» معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت سرکی بکشد.

اما از طرفی این بخش دقیقا در چند متری در ضلع جنوبی نمایشگاه قرار دارد در نزدیکی همان دری که به روی آبشاری از گل یاس باز می‌شود و بوی عطر یاس؛ تلخی دور ماندن از فضای ابتدایی و میانه نمایشگاه را کم و کم و کمتر می‌کند.

سکانس یک/طب نمایشگاه

نمایشگاه حال و هوای نمایشگاهی دارد، همان شور و اشتیاق، همان داد و فریاد، همان استقبال و شکوه، همان قشر صبور و دوست داشتنی قرآنی اگر چه کمی شرایط سخت تر شده، غرفه های تنگ تر شده، قیمت‌ها بیشتر شده؛ اما این بازدیدکننده وفادار به فرهنگ قرآن و نمایشگاهی تماما قرآنی است، که باز می‌آید آن هم نه تنها نه فقط با دوستان و هم دوره‌ای‌هایش بلکه با خانواده می‌آید با فامیل و دوستان می‌آید با تعداد بالا و حتی وقت افطار برای افطار می‌آید.

می بینی با سبدی در دست فکر افطار و سحر در نمایشگاه هم هست، دست فرزندان کوچک و زیبا همچون فرشته‌اش را گرفته و وارد غرفه‌ها می‌شود یکی بادکنک به دست یکی به دنبال قرآئت قرآن یکی می‌خواهد از مارپله سلامت غرفه کودک بالا برود و مراقب است نیش غذاهای فست فودی و نمک و نوشابه را نخورد.

غرفه طب ایرانی و تغذیه هم مراجعه کننده دارد بیشتر سؤالات در خصوص تغذیه در ماه رمضان است و البته در غرفه طب ایرانی نیز تلاش می شود تغذیه سالم تر و مراقبت‌های پیشگیرانه برای حفظ سلامت مورد سؤال قرار گیرد.

غرفه روانشناسی و مشاوره البته کمتر مراجعه کننده دارد شاید به این خاطر که هنوز مردم مراجعه به این غرفه را نادرست می دانند و اعتقاد دارند مشاوره و روانشناسی اعتراف به داشتن مشکل است اما بازهم می‌آیند افرادی که مشاوره نیاز داشته و می‌دانند مشاوره و روانشناسی نوعی کمک به رشد و شناخت خود است. جالب است مراجعه کنندگان این غرفه اگر چه کم هستند اما زمان بیشتری در غرفه حضور دارند.

غرفه سلامت دهان و دندان نیز مشاوره‌های خوبی در حوزه سلامت دهان و دندان می‌دهد و وضعیت دندان‌های مراجعه کنندگان را با ویزیت رایگان مشخص می‌کند.

تست قند و فشار خون نیز توسط تیم دانشگاهی حاضر در نمایشگاه گرفته می‌شود و استقبال در مجموع از بخش قرآن و سلامت و دانشگاهی وزارت بهداشت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خوب است.

سکانس دو/مهمان ویژه

امشب مهمان ویژه‌ای بنا است تا در نمایشگاه حضور و مهمان دل‌های رمضانی شود.  ساعت ۹:۳۰ شب را نشانه رفته نماز را خواندیم و افطار را میل کردیم و در انتظار هستیم دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را میزبانی شویم. دکتر را که می‌بینیم به استقبال وی می‌رویم.

دکتر بحرالعلوم میزبان ویژه مهمان ویژه است و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را مهمان غرفه مفدا به عنوان ستاد خبری بخش قرآن و سلامت و دانشگاهی وزارت بهداشت در نمایشگاه می‌کند.

معاون فرهنگی و دانشگاهی وزارت بهداشت دمی استرحت می‌کند و در این زمان است که مریم دهقانی؛ دبیر مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت که در بخش «دانشگاهی» نمایشگاه مستقر است وارد می‌شود و فراهانی با مهربانی از وی استقبال می‌کند.

دهقانی در خصوص مکان مستقر شدن غرفه دانشگاهی در بخش دانشگاهی نمایشگاه انتقاد دارد و معتقد است فضای جانمایی شده بازدید مخاطبان را کم کرده است. ایرادی که در همان ابتدای گزارش به محاسن و معایبش اشاره کردم.

وی در ادامه خطاب به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: تقاضا داریم تا در سال جاری در صورت امکان همایش فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را در کربلا برگزار کنیم به این صورت که وزارت بهداشت سهم مالی خود را بپردازد و مابقی هزینه را از دانشجویان دریافت کنیم که فراهانی با این موضوع در صورت دریافت بودجه در این حوزه موافقت کرد.

فراهانی برای حضور در نشست مطبوعاتی بخش «قران و سلامت» را ترک و مستقیم به نشست مطبوعاتی «گزارش فعالیت کمیته تخصیص اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی» رفته و به سؤالات خبرنگاران پاسخ می دهد.

وی در بخشی از این نشست  در خصوص ادغام دو اتحادیه قرآنی کشور با بیان این‌که آب پاکی را روی دست برخی افراد که در این مورد دست و پا می‌زنند بریزیم، گفت: دو اتحادیه در کشور در سال‌های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۸ ایجاد شده است. در سال ۸۲ اتحادیه تشکل‌های قرآنی گفت یک اتحادیه دیگر را درست نکنید که گوش ندادند و ما باید از افرادی که اتحادیه دوم را ایجاد کردند اکنون سؤال کنیم چرا اتحادیه دوم را ایجاد کردید در حالی که در ابتدا یکی بود و اکنون دو آتیشه به دنبال ادغام هستید؟. نکته دوم این که ما درخواست دادیم یکی شویم یک اتحادیه باشیم دو سه سال توجهی نکردند، هیات مدیره‌ها به توافق رسیدند و شبانه این افراد عوض شدند که در نهایت بنا شد یکی بشویم و اساس نامه مشترک نوشته شود. ما خواستیم کار در ارشاد که ناظر ما است دنبال و اساس نامه را ارشاد تایید کند، اما آن‌ها گفتند نه برویم سازمان تا سازمان تایید کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: ما به سازمان نرفتیم و در نهایت بنا شد تا تایید اساس نامه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برده شود. شورای توسعه اساس نامه را تایید کرد در ادامه فرآیندهایی را برای صورت گرفتن ادغام ایجاد کردیم. در این جای کار دوستان به این نتیجه رسیدند که فرهنگ سازمانی، تشکیلاتی و نوع نگرش ما به مسائل، استقلال اتحادیه‌ها و شیوه عملکردها با هم همخوانی ندارد. ما خواستیم اتحادیه به عنوان اتحادیه صنفی رسمی شناخته شود و مجوز موسسات را این اتحادیه بدهد بعد که در خواست را مطرح کردیم کلیات تصویب شد و در شورای توسعه یک بار تصویب کردند. در ادامه گفتند شما حاکمیتی نیستید و شما را قبول نداریم. ما گفتیم چراحاکمیت به نانواها و قصابان اعتماد کرده و مجوز پروانه کار می‌دهد  ما هم دوست داریم مجوز موسسات را ما صادر کنیم.

فراهانی بیان داشت: اکنون زمین به آسمان برود و برعکس این ادغام صورت نخواهد گرفت. چرا چون قانون اساسی هم این اجازه را نمی‌دهد. این دو اتحادیه مالکیت مادی، معنوی و حقوق خصوصی دارند و مالکیت در جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده من نمیتوانم شما دو نفر را مجبور کنم اموالتان را بریزید روی یکدیگر و حساب بانکی خود را یکی کنید.

سکانس سه/بازدیدی همه جانبه

در ادامه دکتر فراهانی به غرفه اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور رفته و از این غرفه بازیدد کرد در حال بازگشت بود که دو خانم دکتر را شناخته و از وی تقاضا دارند حتما به غرفه‌های آن‌ها نیز سری بزنند هر دو از غرفه فرهنگی اسوه هستند و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در برابر ین اصرار از فشردگی برنامه خود می‌گوید و اشاره می‌کند که شاید دوباره به نمایشگاه آمدم و شاید از این سمت از نمایشگاه خارج شوم که در این صورت به رفه شما سری خواهم زد.

سپس به غرفه دانشگاهی وزارت بهداشت رفته و از این غرفه و تلاش‌های در دست انجام دیدن می‌کند. در این غرفه کتابت قران کریم توسط دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله دانشگاه ایران به نمایش درآمده بود و بر اساس نظریه گام دوم انقلاب به دانشجویان ابلاغ شده تا  تمامی ایده نظرهای خود را جهت تقویت و بهبود وضعیت علمی دانشگاه و بهبود کیفیت بیمارستان‌ها به صورت کتبی اعلام کنند و از میان این موارد تعدادی مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

کتاب‌هایی نیز توسط کانون‌های مذهبی و قرآن و عترت نوشته شده است و تلاش شده کارهای قرآنی و مذهبی در این غرفه به نمایش گذاشته شود و تلاش‌های هنرمندان دانشجویی در جشنواره قرآن و عترت و سیمرغ نمایش داده شود. نمایش نامه خوانی و تئاتر از دیگر تلاش‌های فعالان دانشگاهی غرفه دانشگاهی وزارت بهداشت در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که دو کار «سلام بر حسین(ع) و هل من ناصر ینصرنی» به این شکل در سالن‌های نمایشگاه اجرا شده است.

معرفی پویش ملی بهار همدلی و تبلیغ پیوستن به این پویش نیز در دیگر قسمت این غرفه در حال انجام است. در قسمتی دیگر از این غرفه که توسط کانون‌های مذهبی و قران و عترت وزارت بهداشت در حال مدیریت است؛ دستگاه آموزش حریم خصوصی توسط یکی از استادید دانشگاه‌های علوم پزشکی  به نمایش گذاشته شده است که به مخاطب حریم وی را گوشزد می‌شود. در انتها عکس یادگاری پایان دهنده به حضور فراهانی در این بخش است.

فراهانی پس از این بازدید به قسمت ویژه بخش دانشگاهی مشایعت شده و ضمن دیدار با رؤسای دانشگاهی که برای بازدید از غرفه دانشگاه خود به بخش دانشگاهی نمایشگاه آمدند با مفدا به گفت‌وگومی‌نشیند.

وی در بخشی از این گفت‌وگو بیان داشت: من همیشه دوست داشتم حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان در عرصه‌های فرهنگی در کل نظام جمهوری اسلامی باشد، اما وقتی می‌بینم با این جایگاه فاصله دارد رنج می‌برم. من به صورت تشکیلاتی ۳۰ سال است در حوزه قرآنی فعال هستم و به همین علت دوست دارم این حوزه را فعال ببینم. متاسفانه گاهی افرادی در این حوزه اظهار نظرهای سطح پایینی دارند که این نیز موجب غصه است.

فراهانی در پاسخ به این سؤال که در حوزه قرآنی چه نمره‌ای به وزارت بهداشت می‌دهید؟ خاطر نشان کرد: شک نکنید وزارت بهداشت در همه حوزه‌های پژوهشی، تبلیغ و ترویج و آموزش قرآن به شهادت و نظر دیگران، چندین قدم از دیگر نهادها و مراکز جلوتر است، زیرساخت‌هایی که در حوزه قرآنی در وزارت بهداشت ایجاد کرده‌ایم؛ دو الی سه سال دیگر خود را نشان خواهد داد و شکوفایی در حوزه‌های پژوهشی و تبلیغ و ترویج پدیدار خواهد شد، اما من نسبت به ایده آل حوزه قرآنی وزارت بهداشت نمره خوبی را نمی‌دهم زیرا با توجه به ایده آل‌ها هنوز از این سطح از فعالیت‌ها راضی نمی‌شوم.

در ادامه وی از غرفه دانشگاه‌های علامه طباطبایی و اتاق فرار این غرفه، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه علوم و معارف دیدن کرد و با تلاش‌های قرآنی این غرفه‌های آشنا شد. در دانشگاه فرهنگیان دانشجویان توانسته بودند با ایجاد یک اپلیکیشن به دانش آموز نحوه صحیح خواندن نماز و وضو گرفتن را آموزش بدهند و تلاش‌هایی که در حوزه تکنولوژی می‌تواند به آموزش فرهنگ قرآن کمک کند را معرفی کنند.

فراهانی در هر غرفه مکث قابل توجهی دارد و با تحمل و تعمق نسبت به موضوعات مورد بحث از سوی دانشجویان توجه می‌کند.

سکانس چهار/فراهانی، راستگو، باران، عطر یاس و خداحافظ

در حال بازگشت در مسیر حجت السلام راستگو؛ مجری برنامه‌های قرآنی کودک در مقابل دکتر فراهانی قرار می‌گیرد و هر دو با هم به احوالپرسی مشغول می‌شوند. معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گویا استاد خود را دیده باشد بسیار از این رویارویی اتفاقی خرسند شده و خطاب به حجت الاسلام راستگو می‌گوید: اگر بازدید من از این نمایشگاه برایم هیچ چیزی نداشته باشد دیدن شما برای من کافی است و با لبخند از یکدیگر جدا می‌شوند.

ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه است و بازدید دو ساعته دکتر در ایستگاه پایانی است معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از همان در یاس گونه خارج می‌شود و من در حالی که نم نم باران به فضا لطافتی خاص و عطری بهشتی داده است قدم زنان پس از مشایعت دکتر بابت این فضای بارانی و معطر قرآنی، خداوند را شکر می‌کنم و در پایان این گزارش تشکر می‌کنم از تمامی دلسوزانی که برای برگزاری بخش«قرآن و سلامت» و بخش «دانشگاهی» وزارت بهداشت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تلاش کردند.

اجرکم عندالله

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.