پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷

زمانی برای سکوت و عبادت

اعتکاف دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد

اعتکاف دانشجویی

مراسم معنوی اعتکاف به همت ستاد اعتکاف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و با همراهی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا بوشهر؛ اعتکاف از جمله عبادت هایی است که فرد برای مدتی معلوم در مسجد معتکف می شود.

اعتکاف از ماده «عکف» در لغت به معنای اقبال و روی آوردن به چیزی و بزرگداشت آن است، که در قرآن مجید نیز در مواردی در این مفهوم به کار رفته است. همچنین از همین ماده در قرآن، «عاکف» به معنای ساکن و مقیم (حج،۲۵) و نیز «معکوف» در مفهوم ممنوع و بازداشته شده (فتح،۲۵) کاربرد یافته است.

 اعتکاف در شرع، التزام به توقف و درنگ در مسجد به قصد قربت است و تعریف جامع آن اقامت کردن برای حداقل ۳ روز در مسجد به قصد عبادت با مراعات شرایط لازم است.

اعتکاف از نظر زمان محدود به وقت ‏خاص نیست، تنها از آن رو که لازمه اعتکاف، روزه گرفتن است، باید در زمانی اعتکاف شود که شرعا بتوان روزه گرفت. بهترین زمان برای اعتکاف دهه آخر ماه مبارک رمضان، و ایام البیض ماه رجب است. اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان، با آماده سازی انسان برای درک لیلة القدر و بهره برداری از فیض این شب گران قدر، بی‏‌ارتباط نیست.

به همین منظور ستاد اعتکاف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همر و معاونت فرهنگی و دانشجویی با اعلام فراخوانی از دانشجویان علاقمند جهت معکتف شدن در این ماه مبارک ثبت نام کرده و از ۱۶ تا ۱۸ رمضان پذیرای دانشجویان (دختر) در مسجد نبی اکرم (ص) خواهند بود.

در یکی از روزهای اعتکاف دانشجویان معتکف  از حال و هوایشان به خبرنگار مفدا بوشهر گفتند.

سحر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: علتی که به اینجا آمدم این بود که بتوانم کمی در آرامش با خودم خلوت کنم. اینجا بستری برای ما فراهم شده تا بتوانیم در این روزها و در این ماه، بیشتر به خودمان و اطرافمان فکر کنیم. زمانی برای نزدیک شدن به خداوند و دوری از شلوغی دنیا.

فاطمه دیگر دانشجوی این دانشگاه از حال خوبش گفت: من هر سال می آیم، هر سال می خواهم این حال خوب را تکر ار کنم. شاید بتوانم به اندازه سه روز از سروصدای بیرون به اینجا بیایم و به کمی فرصت بیشتری برای عبادت داشته باشم.

زهرا دانشجوی معتکف دیگر نیز علت اینجا بودنش از نیاز به خلوت کردن با خدا و کسب آرامش عنوان کرد.

بیشتر دانشجویان حاضر در این عبادت گروهی  علت آمدنشان را خلوت کردن با خودشان، سکوت و تمرکز در عبادت عنوان کردند.

تا ساعاتی دیگر به لحظات افطار نزدیک می شویم. هر کس گوشه ای مشغول به کاری است. یا با نجوا در حال گفت و گو هستند. این سکوت برای ذهن های امروزی چقدر می تواند تسکین دهنده باشد.

اعتکاف به مانند مکث کردن است در میانه اضطراب و ازدحام دنیای امروز. لحظاتی برای ایستادن و دیدن. بدون عجله و با آرامش. در دنیای امروز که سرعت حرف اول را می زند، آدمی گاهی به این مکث کردن ها نیاز دارد تا به خودش برگردد صدای درونش را بشنود. لحظاتی با خدای خودش باشد تا بتواند بهتر ببیند و برای ادامه مسیر کسب انرژی کند و با کیفیت تر مسیرش را ادامه دهد.

اعتکاف زمان خوبی ست برای سکوت و عبادت...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.