شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۱

فعالیت گروه جهادی کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت در نمایشگاه بین‌المللی قرآن

تقی زاده

گروه جهادی کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به بازدیدکنندگان خدمات سلامت محور ارائه کردند.

محمد رضا تقی زاده دبیر مجمع تخصصی کانونهای مذهبی وزارت بهداشت در توضیح طرح "اردوهای جهادی" کانونهای مذهبی به خبرنگار مفدا گفت: این طرح چهار ماه است که آغاز شده و در آن دانشجویان علاقمند با مراجعه به مناطق محروم شهر تهران و شناسایی افرادی که بضاعت مالی کافی برای مراجعه به مراکز درمانی ندارند به آنها خدمات درمانی رایگان ارائه می‌دهند.
تقی‌زاده با اشاره به طرح پایش سلامت در نمایشگاه قرآن افزود: پزشکانی که در غرفه دانشجویی وزارت بهداشت به مراجعه‌کنندگان خدمات سلامت ارائه می‌کنند همه عضو این گروه جهادی هستند.
اعضای این گروه جهادی بیشتر ساکن تهران و کرج هستند و این طرح هنوز در سطح کشور گسترش نیافته است. در این گروه پزشک عمومی، ماما، دندانپزشک، پرستار، متخصص پاتولوژی، اپتومتریست، چشم پزشک حضور دارد. انجام تست فشار خون، تست قند خون، تست بالینی از دیگر فعالیتهای این افراد است.
وی افزود: علاوه بر پزشکان در این گروه رزیدنت، دانشجو و انترن جراح نیز حضور دارند. این افراد با کمک به ما سطح مهارتی خود را افزایش می‌دهند و غربالگری هم انجام می‌شود. 
تقی‌زاده با اشاره به اردوهای جهادی که تا کنون انجام شده است گفت: در دومین اردوی جهادی توانستیم داروهای اولیه که پزشکان تجویز می‌کنند و هزینه چندانی ندارد را برای بیماران بی‌بضاعت  تامین کنیم. 
دبیر مجمع تخصصی کانونهای مذهبی افزود: در این طرح مشاوره بهداشت زنان و کودکان نیز انجام می‌شود. این خدمات را در چادرهایی که احداث می‌کنیم ارائه می‌دهیم. اکنون در حال عضوگیری هستیم تا به یاری خداوند بتوانیم این خدمات را در سطح کشور اجرا کنیم. 
تقی‌زاده در توضیح نحوه شناسایی افرادی که در این طرح خدمات دریافت می‌کنند گفت: کانون خیریه "تاک" یا "تحقق آرزوهای کوچک" تیم خیریه ای است که به مناطق محروم شهر تهران می‌روند، خانواده‌ها و افراد را به مدت یکی دو هفته زیر نظر می‌گیرند و نیازسنجی می‌کنند. به افراد کم بضاعت خدمات تغذیه و پوشاک ارائه می‌دهند. تیم درمانی از طریق کانون "تاک" افراد نیازمند به خدمات درمانی را شناسایی می‌کند.
دبیر مجمع تخصصی کانونهای مذهبی وزارت بهداشت اضافه کرد: به صورت یک تیم کاملا مجهز به مناطق محروم می‌رویم. اسباب بازی، نیازهای اولیه مثل چای، قند، برنج، وسایل و تجهیزات درمانی را همراه خود می‌بریم.
وی با اشاره به اینکه برخی از اعضای این تیم جهادی هم‌اکنون در نمایشگاه قرآن خدمات سلامت ارائه می‌دهند گفت: از ابتدای فعالیت نمایشگاه تا کنون به ششصد نفر تک به تک خدمات سلامت ارائه شده است. به آنها توضیح می‌دهیم که هدف از این کار چیست. نام، نام خانوادگی، شماره تماس و آدرس آنها را می‌گیریم. اگر موردی نیاز به کمک داشت اعضای تیم به ما اطلاع می‌دهند.
تقی‌زاده افزود: در نمایشگاه قرآن در بین مراجعین دختر دوازده ساله‌ای را شناسایی کردیم که نیاز به جراحی بینی دارد و هزینه عمل او چهار میلیون تومان است. این دختر و خانواده او تمکن مالی برای درمان او ندارند.
دبیر مجمع تخصصی کانونهای مذهبی در پایان خطاب به کسانی که علاقمند به پیوستن به این طرح هستند گفت: افراد علاقمند به شرکت در این طرح می‌توانند با مراجعه به دبیران کانون‌های مذهبی یا ارتباط با بنده در این طرح مشارکت کنند تا بتوانیم این طرح را در سطح کشور گسترش دهیم. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.