یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی همدان، صاحب خوابگاه ۴۰۰ نفره استاندارد می‌شوند

خوابگاه همدان

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به در دست ساخت بودن فاز دوم خوابگاه استاندارد دانشجویی با ظرفیت ۴۰۰ نفر برای دانشجویان دختر گفت: این خوابگاه به صورت سوئیتی در دست ساخت است و تاکنون ۲۵ درصد رشد فیزیکی داشته است.

دکتر امیررحمانی رسا درگفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: خوابگاه استاندارد دانشجویی در محل پردیس دانشگاه در حال احداث است وهم اکنون درمرحله اسکلت سازی قرار دارد. کلنگ ساخت این خوابگاه دانشجویی از تابستان سال گذشته بر زمین زده شد و در صورت تامین منابع و بودجه  پیش بینی می‌شود سال آینده این خوابگاه به بهره‌برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: این خوابگاه استاندارد دانشجویی جزو ۲۱ خوابگاه استانداردی است که از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است و نقشه، معماری و طرح‌های این خوابگاه بر اساس مدل و نقشه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

رحمانی خاطرنشان کرد: تاکنون برای ساخت این خوابگاه دانشجویی حدود ۳ میلیارد و دویست میلیون تومان هزینه شده است و برای تکمیل پروژه، نیازمند اعتبارات دیگر هستیم.  البته وزارت بهداشت برای ساخت این خوابگاه کمک یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومانی به دانشگاه کرد و قرار است مبلغ دیگری نیز برای ساخت خوابگاه تعلق گیرد.  البته برای ساخت این خوابگاه دو میلیارد تومان نیز از اعتبارات دانشگاه کمک گرفته شده است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: با بهره‌برداری از این خوابگاه دانشجویی، همه ساکنان ۴ خوابگاه دخترانه دولتی واقع در داخل شهر، به محل خوابگاه استاندارد دانشجویی منتقل خواهند شد و به نوعی مشکل پراکندگی خوابگاه‌ها مرتفع خواهد شد.رحمانی با اشاره به وجود هفت خوابگاه دولتی برای اسکان دانشجویان دانشگاه گفت: ۵ خوابگاه ملکی کار اسکان دانشجویان دختر و دو خوابگاه ملکی اسکان دانشجویان پسر را برعهده دارد. ضمن اینکه برخی از دانشجویان دانشگاه در خوابگاه‌های خودگردان و مشارکتی اسکان داده شده‌اند. خوشبختانه ۱۰۰ درصد دانشجویان دختر در خوابگاه‌های دولتی اسکان داده شده‌اند و از ترم گذشته ۹۰ درصد دانشجویان پسر در خوابگاه‌های ملکی مستقر هستند و ده درصد باقی‌مانده دانشجویانی که در خوابگاه‌های خودگردان اسکان داده شده‌اند در نوبت اسکان دولتی قرار می‌گیرند.

وی تعداد کل دانشجویان دانشگاه را حدود ۶ هزار و ۵۰۰ دانشجو ذکر کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی همدان دارای ۲۳۰۰ دانشجوی خوابگاهی است که از این تعداد ۱۴۰۰ نفر را دختران تشکیل می‌دهند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان یکی از مشکلات در بحث اسکان دانشجویان، را پراکندگی و فرسودگی خوابگاه‌های دانشجویی ذکر کرد و گفت: اکثر خوابگاه‌ها ما عمری فرسوده دارند و این بافت فرسوده مشکلات زیادی برای دانشگاه فراهم می‌کند. ما همه ساله باید هزینه‌های زیادی بابت تعمیر و نگهداری خوابگاه، بازسازی و ترمیم فضاهای خوابگاهی و همچنین رنگ‌امیزی خوابگاه‌ها کنیم. بیشتر خوابگاه‌ها متعلق به دهه شصت هستند و همین فرسودگی خوابگاه‌ها، دانشگاه را متحمل هزینه‌های زیاد می‌کند.

موضوع تغذیه، پاشنه آشیل ما در دانشگاه است

رحمانی با اشاره به مشکلات در بحث تغذیه دانشگاه گفت: موضوع تغذیه در دانشگاه ما به یک مشکلی بزرگ تبدیل شده است و به عبارتی تغذیه، به پاشنه آشیل ما در دانشگاه تبدیل شده است. البته در دیگر دانشگاه‌ها نیز این مشکلات وجود دارد. به دلیل گرانی  مواد اولیه مشکلاتی در مسیر طبخ غذا وجود دارد که با این حال درصدد تامین غذای با کیفیت برای دانشجویان هستیم. تا سال گذشته از برنج صد درصد ایرانی برای طبخ غذا استفاده می‌کردیم اما امسال به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت برنج ایرانی، مجبوریم ۵۰ درصد از برنج ایرانی و ۵۰ درصد از برنج هندی استفاده کنیم اما با این حال تلاش کرده‌ایم که کیفیت غذا را در حد مطلوب بالا ببریم تاجایی که سطح رضایتمندی دانشجویان از کیفیت غذا در سال گذشته بیش از ۷۵ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه از اعضای شورای صنفی دانشگاه در کار نظارت و طبخ غذا استفاده می‌کنیم و در انتخاب نوع غذا و برنامه غذایی از اعضای شورای صنفی کمک می‌گیریم، اظهار کرد: طبخ غذا در دانشگاه همدان به صورت نیمه صنعتی انجام می‌گیرد. با خریداری دستگاه‌هایی مثل کباب زن صنعتی، دیگ‌های برنج پز وخورش‌پز، تابه‌های صنعتی و... تلاش کردیم به سمت صنعتی‌سازی طبخ غذا حرکت کنیم تا غذای خوب و با کیفیت تحویل دانشجویان دهیم. خوشبختانه ظرفیت سلف سرویس ما در دانشگاه بالاست و روزانه سه هزار  غذا در آشپزخانه دانشگاه برای استفاده دانشجویان، کارکنان، اساتید و... طبخ می‌گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.