چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹

نگاهی گذرا به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی؛

از افزایش ۷۷ درصدی نشریات دانشجویی تا تلاش برای افتتاح ۲۲ پروژه خوابگاهی

نگاهی گذرا بر فعالیت های فرهنگی

پرورش و تربیت نیروی انسانی آگاه، مسئولیت‌پذیر وتوانمند تنها در آزمایشگاه و با آموزش صرف ممکن نمی‌شود، بلکه شخصیت دانشجوی در محیط فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شکل می‌گیرد و تحقق این مهم نیازمند توجه جدی به این حوزه و داشتن سیاست، برنامه و اراده لازم برای این کار است.

به گزارش مفدا رفسنجان به نقل از ایسنا، امروزه دانشگاه‌ها به همان اندازه که برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص تلاش می‌کنند، به همان اندازه نیز باید برای فهم و شناخت دانشجویان از هنجارها، ارزش‌ها و باورهایی که با محیط اجتماعی در ارتباط است، تلاش کنند.

از دهه ۶۰ قرن بیستم، دانشگاه‌ها عهده‌دار تولید دانش و پژوهش در زمینه‌های علمی و اجتماعی شدند و وظیفه کارکردهای فرهنگی به وظایف آنها افزوده شد. در ایران نیز از سال ۱۳۶۷ با تشکیل معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها و شکل‌گیری ادارات کل امور فرهنگی، کار متمرکز سازمان‌یافته‌ای بر روی مشارکت دانشجویان در برنامه‌های فرهنگی آغاز و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی به این مهم اختصاص داده شد.

با این وجود، ضعف دانشگاه‌ها در نگاه راهبردی و بلندمدت به حوزه فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی و به ّتبع آن ضعف در بهره‌برداری صحیح از نیروهای بالقوه دانشجویان به‌منظور تحقق اهداف فرهنگی در دانشگاه‌ها به خوبی محسوس است و هنوز جایگاه برنامه‌های فرهنگی آن‌گونه که باید در سیاست‌های مسؤولان جدی تلقی نمی‌شود که نمونه بی‌اهمیتی به این بخش در بحث بودجه‌ریزی و حتی تخصیص اعتبارات مصوب قابل‌مشاهده است.

اگر چه اقدامات قابل‌توجهی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های حوزه علوم پزشکی صورت گرفت که در مقایسه به فعالیت‌های انجام‌شده در دوره‌های قبل قابل‌تأمل است؛ به‌گونه‌ای‌که طی پنج سال گذشته درحالی‌که تعداد کل دانشجویان علوم پزشکی کشور از ۱۷۰ هزار نفر به حدود ۲۰۵ هزار نفر افزایش یافته است، تعداد کل کانون‌های فرهنگی، مذهبی فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که شامل کانون‌های قرآن و عترت و کانون‌های مذهبی نیز می‌شود، از تعداد ۲۸۷ کانون به ۷۳۵ کانون رسیده است که حکایت از رشد ۱۵۶ درصدی دارد.

رشد ۲۹۳ درصدی جذب دانشجو در کانون‌های فرهنگی

تعداد دانشجویان فعال در کانون‌های فرهنگی و مذهبی کشور نسبت به سال ۱۳۹۲ تعداد ۲۵ هزار ۸۰۰ دانشجو افزایش یافته به‌گونه‌ای‌که با رشد ۲۹۳ درصدی در جذب دانشجویان در حوزه کانون‌های فرهنگی و مذهبی مواجه هستیم. به بیان دیگر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونت‌های تابعه آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توانسته نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های دینی، مذهبی و فرهنگی را از طریق فعال‌سازی کانون‌های فرهنگی و دانشجویی و تشکیل مجامع تخصصی این کانون‌های از حدود ۳.۹ درصد کل دانشجویان در سال ۱۳۹۲ به حدود ۱۲.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ افزایش دهند.

کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت از جمله کمیسیون‌های چندگانه است که در منشور توسعه فرهنگ قرآنی به آن اشاره شده و ذیل معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت فعالیت می‌کند. این کمیسیون پس از حدود سه سال فعالیت کم‌فروغ در دو سال اخیر بسیار فعال ظاهر شده است.

همچنین در حوزه نشریات دانشجویی نیز در سال‌های گذشته تلاش شد که آزادی بیان و آزادی اندیشه در حوزه نشر و قلم محترم شمرده شود تا دانشجویان فرهیخته دانشگاه‌ها با آسودگی‌خاطر بیشتری بتوانند قلم بزنند، اگرچه به قطعیت نمی‌توان بیان کرد که اتمسفر فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی از حیث احترام به همه سلایق و اندیشه مطلوب شده است، اما بهبود شرایط دانشجویان اهل قلم و سانسورها و نظارت‌های پیش از چاپ به نحو چشمگیری در سال‌های گذشته کمتر شده است.

رشد ۷۷ درصدی نشریات دانشجویی

تعداد نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۸ حدود ۷۷ درصد رشد داشته است و تعداد دانشجویان فعال در حوزه نشریات نیز شاهد رشد ۶۲ درصدی بوده است. البته یکی از شاخص‌های قابل اتکا در اثبات رشد کمی و کیفی نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، توجه به آمار ارائه شده از دبیرخانه جشنواره تیتر ۱۰( جشنواره ملی نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور) است.

بر مبنای اعلام دبیرخانه جشنواره تیتر ۱۰، دانشجویان علوم پزشکی توانستند ۴۸ درصد برگزیدگان نهایی این جشنواره را به خود اختصاص دهند و این در حالی است که تعداد کل دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور به نسبت تعداد کل دانشجویان سراسر کشور تنها پنج درصد هستند.

طی سال‌های اخیر بزرگترین جشنواره قرآنی دستگاهی کشور با عنوان "جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور" شاهد رشد خیره‌کننده بود؛ به‌نحوی‌که میزان مشارکت دانشجویان، کارکنان و اساتید این وزارتخانه در جشنواره مذکور از ۱۲ هزار و ۵۴۲ نفر در سال ۱۳۹۲ به ۶۳ هزار و ۹۲۰ نفر در سال ۱۳۹۷ (آخرین دوره برگزاری این جشنواره) افزایش یافته است که حاکی از رشد پنج‌ساله ۴۰۹ درصدی است. به بیان دیگر بیش از ۱۰ درصد کل دانشجویان، اساتید و کارکنان وزارت بهداشت جذب فعالیت‌های قرآنی و مذهبی شدند.

یکی از روش‌هایی‌که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جهت جذب حداکثری دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی، دانشجویی، هنری و ورزشی در پیش گرفته است، تقویت نهادهای دانشجویی مختلف جهت جذب همه دانشجویان با سلایق و دیدگاه‌های مختلف است. آمار و ارقام رسمی ارائه‌شده نشان می‌دهد که در پنج سال گذشته تعداد این انجمن‌ها از ۳۸ انجمن و ۶۱۶ دانشجوی فعال در آنها در سال ۱۳۹۲ به تعداد ۷۰۰ انجمن و تعداد ۱۲ هزار و ۶۰۰ در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است که حاکی از نرخ رشد مشارکت دانشجویان در انجمن‌های علمی معادل ۱۹۴۵ درصد دارد. به بیان دیگر نرخ مشارکت دانشجویان علوم پزشکی را در فعالیت‌های علمی در قالب انجمن‌های علمی را از کمتر از نیم درصد کل دانشجویان علوم پزشکی در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۶ درصد این دانشجویان در سال ۱۳۹۸ افزایش دهد.

ضمن اینکه تعداد کل شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال ۱۳۹۲، تنها هشت واحد شورای صنفی بود که این تعداد در سال ۱۳۹۸ به ۵۴۹ شورای صنفی افزایش یافته است که در کنار نشان دادن نرخ رشد پنج‌ساله ۶ هزار و ۷۶۲ درصدی، بر مبنای آمار رسمی ارائه شده هیچ دانشگاه علوم پزشکی فاقد شورای صنفی در کشور در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد.

برپایی موفق سالانه جشنواره بین‌المللی سیمرغ یکی دیگر از اقدامات مؤثر این وزارتخانه جهت ایجاد انگیزه و رقابت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. این جشنواره که در بخش‌های فیلم، تئاتر، موسیقی، ادبی و هنرهای تجسمی به‌صورت سالانه برگزار می‌شود، در سال‌های گذشته در کنار ایجاد زمینه رقابت کل دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور، زمینه مشارکت و رقابت دانشجویان دانشگاه‌های کشورهای مختلف سراسر جهان را فراهم کرده است. به‌طور مثال بنابر اعلام دبیرخانه این جشنواره در آخرین دوره برگزاری آن شاهد شرکت ۱۱۹ اثر از کشور هندوستان، ۸۰ اثر از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا، اسپانیا ۷۶ اثر، برزیل ۶۷ و فرانسه ۵۶ اثر دانشجویی بوده است.

در حوزه موضوعات صنفی معیشت دانشجویان در سال‌های گذشته وضعیت دانشجویان علوم پزشکی بسیار بهتر از قبل شده است. افزایش کیفیت غذای طبخ‌شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با سیاست صنعتی‌سازی در پیش گرفته شده بسیار بهبود یافته و تنوع غذایی ارائه شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با ارائه طرح چندمنوی شدن غذای دانشگاه بهبود یافته است. به‌طوری‌که متراژ سالن‌های غذاخوری دانشجویی در سال ۱۳۹۲، ۵۸ هزار و ۵۸۶ متر مربع بود که این آمار در سال ۱۳۹۸ به ۷۸ هزار ۱۱۱ متر مربع افزایش یافته که نشانگر رشد ۳۳ درصدی است.

تبدیل آشپزخانه‌های سنتی به صنعتی

در حوزه صنعتی‌سازی پخت غذا در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در سال ۱۳۹۲ همه آشپزخانه‌های دانشجویی پخت غذای سنتی داشتند این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۲ درصد آشپزخانه‌های دانشجویی به‌طور کامل پخت صنعتی دارند و بیش از ۳۳ درصد آشپزخانه‌ها پخت تلفیقی صنعتی، سنتی را اجرا می‌کنند و البته ۴۴ درصد آشپزخانه‌های دانشجویی هنوز پخت سنتی دارند که به‌نظر می‌رسد در این زمینه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید تلاش بیشتری جهت صنعتی‌سازی طبخ غذا به دلیل مزایای زیاد آن دنبال کنند.

۲۲ پروژه خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی

به گزارش ایسنا، ساخت خوابگاه‌های دانشجویی و افزایش کیفیت ساخت این خوابگاه‌ها از جمله اقدامات مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پنج سال گذشته بوده است. تدوین سند خوابگاه استاندارد از جمله اقدامات این معاونت جهت ساخت خوابگاه‌های استاندارد است. تعداد خوابگاه‌های استانداردی که بر مبنای این سند کلنگ‌زنی شده است بالغ بر ۲۲ پروژه خوابگاهی است که دو پروژه آن افتتاح شده و معادل چهار پروژه آن در شرف بهره‌برداری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.