پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹

با نشریات دانشجویی

تجربه فال حافظ با چاشنی «جیغ»/ از واکاوی رنج تا «زندگی زیبا»

نشریات دانشجویی

در این گزارش به معرفی و بررسی نشریات دانشجویی در دهه سوم اردیبهشت ماه ۹۸ پرداخته‌ایم.

به گزارش مفدا، «با نشریات دانشجویی» عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و به معرفی و بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور می‌پردازد.

عقل معاد یا عقل معاش؛ مسأله این است

گاهنامه فرهنگی اجتماعی «ایران» یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که از سوی جامعه اسلامی دانشجویان منتشر می‌شود.

صفحه روی جلد این نشریه شباهت بسیاری به ویژه‌نامه‌های منتشرشده روزنامه ایران ارگان رسمی دولت دارد و حتی لوگوی آن نیز تا حدود زیادی لوگوی این روزنامه را برای مخاطب تداعی می‌کند.

گزارش نخست این نشریه دانشجویی به جامعه‌شناسی شهری مشهد اختصاص دارد. در این گزارش به لایه‌های پنهان و دیدگاه‌های متفاوت نسبت به بافت سنتی و مذهبی شهر مشهد اشاره شده و با اصطلاحاتی همچون «عقل معاد» و «عقل معاش» به آن پرداخته شده است.

«قهر بهداشتی» عنوان گزارش دیگری است که به استعفای دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌پردازد. زیرتیتر «خداحافظ میلیاردر»، اگرچه با دیدگاه‌های تشکل دانشجویی تهیه‌کننده نشریه ایران سنخیت دارد اما قاعدتا می‌تواند در ذهن مخاطب گارد ایجاد کند و از ابتدا جهت‌گیری گزارش‌نویس را مشخص نماید. اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری اقتضا می‌کند که نویسنده و تأمین‌کننده محتوا مشت خود را برای مخاطب باز نکند و تا جایی که برایش مقدور است در لفافه سخن بگوید.

علاوه بر این، سؤالی که برای مخاطب پیش می‌آید این است که چه دلیلی دارد که پس از گذشت بیش از چهار ماه از استعفای وزیر، یک گزارش طنز درباره این اتفاق در یک نشریه دانشجویی منتشر شود؟!

نشریه دانشجویی ایران پرونده خود را به موضوع زنان اختصاص داده و تیتر «زن در آینه قوانین» را برای آن برگزیده است. البته عنوان پرونده برای این بخش چندان صحیح به‌نظر نمی‌رسد چراکه یک گزارش بلند همه آن چیزی که در این به اصطلاح پرونده با آن مواجه هستیم. مناسب‌تر آن بود که عنوانی همچون «گزارش ویژه» برای این بخش از نشریه انتخاب شود.

همچنین مطلبی با مضمون معرفی رمان فاخر و ارزشمند آتش بدون دود اثر هنرمند فقید مرحوم نادر ابراهیمی در بخش پایانی «ایران» منتشر شده است.

برای مشاهده این شماره «ایران» اینجا کلیک کنید

تیتر یک را فراموش نکنید

«طنین سلامت» را دانشجویان انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد منتشر می‌کنند؛ نشریه‌ای که دوره انتشار آن گاهنامه است.

طرح روی جلد این شماره از نشریه تصویری دل‌انگیز از طبیعت است که البته مشخص نیست به کدام‌یک از مطالب محتوایی این نشریه دانشجویی مربوط می‌شود. فقدان تیتر یک بر روی جلد یکی از ضعف‌های این شماره از نشریه طنین سلامت است و همه تیترها با تیتری هم‌اندازه زیر یکدیگر چیده شده‌اند.

تفکیک این نشریه به دو بخش «پژوهشی و آموزشی» و «فرهنگی» از جمله اقدامات قابل‌تقدیر دست‌اندرکان آن است.

سخن مدیرمسؤول که دیباچه‌ای بر این شماره از طنین سلامت است، تلاش مناسبی در راستای برقراری ارتباط صمیمانه با مخاطب است اما درعین‌حال باید در نظر داشت که استفاده از سرکلیشه «باسمه‌تعالی» در ابتدای سخن مدیرمسؤول چندان مرسوم نیست و بیشتر مناسب نامه‌های اداری است. همچنین بهتر است نام مدیرمسؤول پیش از آغاز سرمقاله ذکر شود.

استفاده از تصاویر مرتبط با مطالب منتشرشده - که البته غیرتکراری هم به‌نظر می‌رسند - از جمله نکات قوت این نشریه دانشجویی است. همچنین دو بخش کلی نشریه طنین سلامت (پژوهشی آموزشی و فرهنگی) دارای فهرست‌های مجزا هستند که مخاطب را در مشاهده مطالب در یک نگاه یاری می‌رساند.

سواد سلامت نخستین مطلبی است که در ابتدای بخش پژوهشی آموزشی منتشر شده و مؤلفه‌هایی همچون اهمیت سواد سلامت، مشکلات سواد سلامت پایین، پیامد سواد سلامت و راهکارهای ارتقای سواد سلامت را بررسی کرده است.

گردشگری دندانپزشکی یکی دیگر از مطالب این بخش است که به مزیت‌های این موضوع پرداخته است. هرچند در یک بند از این متن یک نظر انتقادی درخصوص گردشگری دندانپزشکی بیان شده است: «البته توریسم درمانی منتقدان خودش را هم دارد. به عنوان مثال ADA (انجمن دندانپزشکان آمریکا) معتقد است که توریسم درمانی دندانپزشکی ممکن است امکان ملاقات‌ها و چکاپ‌های دوره‌ای دندانپزشکی را از بیماران سلب کند.»

معرفی رژیم‌های غذایی مناسب برای «پیشگیری از کم‌خونی»، «اصلاح کاهش بینایی و پیشگیری از بیماری‌های چشمی»، «رقیق شدن خون» و «رفع دردهای مزمن» نیز چند مطلب جداگانه در بخش پژوهشی و آموزشی را به خود اختصاص داده است.

بخش فرهنگی نشریه طنین سلامت با یک گفت‌وگو آغاز می‌شود؛ گپی دانشجویی با سید سعید مظلومی مدیر گروه خدمات بهداشتی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت. در مقدمه مصاحبه بیان شده است که او فردی خوش برخورد است و کار با دانشجو را کار با صبر و کار با عشق می‌داند. این بخش از نشریه دانشجویی طنین سلامت با چند شعر و دلنوشته ادبی دانشجویی ادامه می‌یابد و با گزارش عملکرد انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت به پایان می‌رسد.

برای مشاهده این شماره «طنین سلامت» اینجا کلیک کنید

فال حافظ با چاشنی جیغ

کانون فرهنگ و هنر دانشگاه علوم پزشکی اراک از اردیبهشت ماه امسال نشریه‌ای با نام سیمرغ منتشر کرده است. سرمقاله این نشریه دانشجویی به آسیب‌شناسی بی‌توجهی به فرهنگ ملی می‌پردازد و عدم‌آگاهی در رابطه با میراث فرهنگی و تاریخی را نابودگر می‌خواند.

مینیمالیسم یا ساده‌گرایی به‌عنوان یک مکتب مهم‌ هنری دستمایه یکی از گزارش‌های نشریه سیمرغ قرار گرفته است؛ گزارشی که به بیان تاریخچه و چهره‌های مهم این مکتب هنری می‌پردازد.

فرش ایرانی سوژه دیگری است که در این نشریه موردتوجه قرار گرفته است. یک گزارش بلند در خصوص ۱۳ گروه عمده فرش ایرانی از سوی یکی از اعضای تحریریه سیمرغ نوشته شده است که البته مقدمه آن تاریخچه دوران گذشته را بیان می‌کند اما دوره‌های عمده‌ای را نادیده می‌گیرد و به شرایط امروز می‌رسد.

فال حافظ که تیتر روی جلد این نشریه را به خود اختصاص داده یک مطلب کوتاه در صفحات داخلی سیمرغ است. شاید مناسب‌تر بود که به این سوژه بیشتر پرداخته شود یا مطلب مهمتری به‌عنوان تیتر یک صفحه اول در نظر گرفته می‌شد.

عدم‌استفاده از تیتر یا تیترهای با فونت بسیار کوچک یکی از اشکالات این نشریه دانشجویی است که البته این امید وجود دارد که در شماره‌های آتی این نوع اشکالات برطرف شوند چراکه همان‌گونه که در بالا گفته شد، این نخستین شماره از نشریه دانشجویی سیمرغ است و این نوع اشکالات فرمی به‌تدریج مشخص و برطرف می‌شوند.

تحلیل تابلوی جیغ اثر ادوارد مونک، معرفی محلات به‌عنوان شهر گل در ایران و نقش فرشتگان در تاریخ هنر از دیگر مطالب این شماره سیمرغ است.


برای مشاهده این شماره «سیمرغ» اینجا کلیک کنید

زمان مطالعه خود را تخمین بزنید

کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشریه‌ای با نام «زمر» منتشر می‌کند که به‌لحاظ فرمی و محتوایی نشریه‌ای نسبتا توانمند به حساب می‌آید. انتشار عکس یک در صفحه نخست و استفاده از چندین کادر در قسمت پایینی آن که به تیترهای صفحات داخلی اختصاص یافته است در عین سادگی یک اقدام مفید است.

سرمقاله این نشریه انقلاب اسلامی را به مثابه یک پدیده بررسی کرده و از رویش‌های متوالی در تاریخ انقلاب سخن به میان آورده است.

تخمین زمان مطالعه مطالب و قرار دادن آن در ابتدای هر مطلب یکی از اقدامات مناسب نشریه دانشجویی زمر است؛ هر چند که به‌دلیل کوتاه بودن مطالب منتشرشده زمان مطالعه آن‌ها برای دانشجویان حتی در فاصله تشکیل کلاس‌ها یا در مسیر رفت‌وآمد نیز فراهم است.

اعجاز در قرآن عنوان بخشی است که به معرفی خوراکی‌های مفید با تکیه بر دیدگاه‌های قرآنی می‌پردازد. در این شماره از نشریه زمر، گیاه کدو به‌عنوان سوژه این بخش انتخاب شده است.

نظر اندیشمندان و بزرگان راجع به قرآن یکی دیگر از بخش‌های نشریه دانشجویی زمر است که البته صرفا دیدگاه اندیشمندان مسلمان را بازتاب نمی‌دهد. در این شماره نظرات ویل دورانت فیلسوف و مستشرق نامدار آمریکایی و نویسنده کتاب ارزشمند تاریخ تمدن پیش‌روی مخاطبان قرار گرفته است.

آیه‌گرافی یک بخش بسیار کوتاه اما درعین‌حال تأثیرگذار است که دو کادر کوچک در صفحه انتهای این نشریه را به خود اختصاص داده است. این بخش پیام آیات شریفه قرآن کریم را در قالب یک طرح به مخاطب عرضه می‌نماید.

برای مشاهده این شماره «زمر» اینجا کلیک کنید

یک لوگوی بهتر طراحی کنید

«حکیم» یک از نشریات دانشجویی نوپا در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است که به تازگی دومین شماره خود را منتشر کرده است.

در یک نگاه کلی به صفحه نخست این نشریه باید تأکید کرد که لوگوی نشریه نیاز به بازنگری دارد و خواندن آن برای مخاطب دشوار به نظر می‌رسد.

جنگ اراده‌ها که آغازگر مطالب این شماره از نشریه از حکیم است، به تفاوت‌های ملت‌های شرق و غرب جهان پرداخته و سؤالاتی را پیرامون علل عقب‌ماندگی علمی ملت‌های شرقی مطرح کرده است. نویسنده سرمقاله تأکید می‌کند که «نقطه شروع فروپاشی یک اجتماع، نابودی امید افراد آن جامعه از امکان پیشرفت است».

«سفید تیره، سبز پررنگ»، عنوان دلنوشته‌ای است که به دگرگونی طبیعت می‌پردازد و گردش ایام از زمستان سخت تا بهار دلنشین را برای مخاطب تصویرسازی می‌کند.

همچنین یکی از پست‌های کانال مفدا دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دستاویزی برای انتقادات تند از این مجموعه شده است. این نشریه دانشجویی در مطلب خود مفدا را تشکیلاتی فرهنگی برای اهداف سیاسی معرفی کرده و مدعی شده است که مفدای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از سوی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت برای انتشار پست‌های سیاسی در مضیقه قرار دارد.

بررسی مشکلات اینترن‌ها و همچنین چالش‌های موجود در خوابگاه‌های دانشجویی از دیگر مطالب این شماره از نشریه دانشجویی حکیم است.

برای مشاهده این شماره «حکیم» اینجا کلیک کنید

از واکاوی رنج تا زندگی زیبا

«جرعه» یک فصلنامه علمی، روانشناختی، ادبی و اجتماعی است که به تازگی انتشار خود را در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز کرده است.

مدیرمسؤول در سرمقاله نخستین شماره از این نشریه دانشجویی با اشاره به انتظار خانواده‌ها برای پیشرفت تحصیلی و یافتن شغلی شایسته برای فرزندان‌شان، چنین انتظاری را در عین به‌حق و منطقی بودن، «ناکافی» دانسته است و می‌نویسد: «دانشگاه تنها یکی از منابع دریافت دانش و مهارت برای زندگی است و یکی از بی‌شمار محیط‌های ممکن برای تجربه و کسب آمادگی. با این حال تلاش مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه آن است که تا حد ممکن و از طریق ابزارهای در اختیار خود، تا حدی به این هدف ارزشمند دست یابد.»

«از رنجی که می‌بریم» عنوان یادداشتی در ماهیت روانکاوانه رنج است که البته عنوان آن اقتباسی است از کتاب جلال آل‌احمد. این یادداشت با تکیه بر نظریات زیگموند فروید روانشناس نامدار اتریشی و کالین دیویس به ماهیت رنج و درد انسانی می‌پردازد و تلاش می‌کند راهکارهایی برای برون‌رفت از آن ارائه کند.

در بخش معرفی کتاب، «اوج، روانشناسی تجربه بهینه» به مخاطبان معرفی شده است؛ کتابی مهم در زمینه روانشناسی مثبت که به قلم میهای چیکسنت میهای روانشناس مجار و رهبر فکری روانشناسی مثبت به رشته تحریر درآمده است. در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: «موضوع این کتاب به‌ویژه در شرایط امروز ایران زمین اهمیتی چشمگیر دارد. شرایطی‌که بحران‌های جامعه‌شناختی به فروپاشی و گسست نهادها منتهی شده، و در غیاب ساختارهای اجتماعی پشتیبان، ناامیدی و افسردگی و تاریک‌اندیشی جلوه‌ای روشنفکرانه پیدا کرده است. خواندن «تجربه اوج» برای کسانی‌که در میدان‌های گوناگون توانمندی و هوشمندی خود را اثبات کرده‌اند، می‌تواند سودمند باشد. برای آنها که می‌خواهند ارجمندی اوج‌های خویش را تجربه کنند و به کرسی بنشانند.»

بخش ادب و هنر نشریه جرعه با معرفی و نقد فیلم زندگی زیباست (Life Is Beautiful) اثر تحسین‌برانگیز سینمای ایتالیا در دهه ۹۰ میلادی آغاز می‌شود؛ فیلمی که با زبانی طنزگونه به وضعیت اردوگاه‌های کار اجباری در جنگ جهانی دوم پرداخته است.

در خصوص یکی از اشکالات این بخش باید به این نکته اشاره کرد که موضوعات روانشناختی به بخش فرهنگ این نشریه وارد شده‌اند درحالی‌که نیاز است میان مطالب براساس موضوعات عنوان‌شده، تفکیک مناسب صورت گیرد. مطالبی با موضوعاتی همچون اختلالات هیستریک و افسردگی هرچند مطالب مفیدی به‌نظر می‌رسند اما جای آن‌ها در بخش ادب و هنر نیست.

برای مشاهده این شماره «جرعه» اینجا کلیک کنید

دوباره می‌سازمت وطن...

جامعه اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان گاهنامه‌ای صنفی، فرهنگی و سیاسی با نام «برمودا» منتشر می‌کند که به تازگی دومین سال انتشار خود را آغاز کرده است.

روی جلد این شماره از نشریه تصویری بسیار تأثیرگذار از برافراشتن پرچم ایران در مناطق سیل‌زده منتشر شده است که استعاره‌ای است از ساختن ایران با همت و اراده ملی. البته در شناسنامه زیرلوگو، تیراژ نشریه ذکر شده است که چندان ضروری به‌نظر نمی‌رسد.

مطلب آغازین این نشریه دانشجویی به بهانه دفاع از سپاه پاسداران در قبال تروریستی نامیدن آن از سوی دولت ایالات متحده نگاشته شده که اقدامی قابل‌تحسین است اما در عین حال به برخی دیگر از نهادها و شخصیت‌های حکومتی از جمله دولت و شخص رئیس‌جمهور انتقادات تندی وارد کرده است. از یک نشریه دانشجویی که با همکاری یک جمع نخبگانی منتشر می‌شود انتظار می‌رود که سخنان خود را بر پایه استدلالات منطقی بیان کند و از استهزا و تمسخر پرهیز نماید.

ضرورت اهمیت دادن به زبان فارسی، تجلی یافتن وحدت ملی در حادثه سیل‌ و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان مطالب دیگری هستند که در این نشریه پیش‌روی مخاطب قرار گرفته‌اند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که استفاده از عکس زیر متن اقدامی است که در بسیاری از مواد توجیه چندانی ندارد و جز در موارد خاص چندان ضروری به نظر نمی‌رسد؛ درحالی‌که این نشریه تقریبا در همه صفحات خود این مسأله را رعایت نکرده است.

برای مشاهده این شماره «برمودا» اینجا کلیک کنید

نیست بر لوح دلم جز «الف» قامت یار

«الف» عنوان نشریه رسمی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران است. چشم‌انداز صفحه نخست یک اشکال کلی دارد و آن مشخص نبودن لوگوی نشریه برای مخاطب در نگاه نخست است. همچنین نام تشکل دانشجویی منتشرکننده این نشریه نیز بالاتر از لوگو و با فونت بزرگ‌تر کار شده است که نیاز به بازنگری دارد.

این شماره از نشریه دانشجویی الف به موضوع رونق تولید و لزوم توجه به تولید ملی اختصاص یافته است. نویسنده مطلب آغازین در بخشی از یادداشت خود چنین می‌نویسد: «تولید داخلی اساس و پایه اقتصاد مقاومتی است، لذا اگر تولید ملی در کشور رونق بگیرد و وابستگی به کالاهای مصرفی و کالاهای راهبردی کاهش پیدا کند، میزان اثرگذاری سلاح پولی نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.»

صفحه پایانی این نشریه کاریکاتوری را به نمایش گذاشته که در آن مراسم خاکسپاری تولیدکننده داخلی با سنگ قبر چینی به تصویر کشیده شده است!

برای مشاهده این شماره «الف» اینجا کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.