شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

وزیر بهداشت:

متاسفانه برخی در پی تخریب جامعه پزشکی به عنوان یکی از سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران گفت: متاسفانه برخی افراد در پی تخریب جامعه پزشکی به عنوان یکی از سرمایه های اجتماعی کشور هستند؛ هجمه به جامعه پزشکی با وجود پزشکان زیادی که از مردم ویزیت نمی‌گیرند و یا حتی برخی از آن‌ها پول کرایه رفت و آمد و داروی بیماران را پرداخت می‌کنند، غیرمنصفانه است.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران که در مرکز همایش‌های بین المللی رازی تهران برگزار شد، اظهار داشت: جامعه پزشکی ایران، در شرایط دشوار جنگ تحمیلی و شرایط سخت مانند سیل و زلزله در کنار مردم خدمت می کنند و اقدامی که پزشکان در جبهه ها انجام دادند در دنیا بی سابقه است. 

وی تصریح کرد: در سیل اخیر کشور، همبستگی بین جامعه پزشکی، پرستاری، بهورزی، بهداشتی و خدماتی نظام سلامت، افتخار تازه ای برای ایران خلق کرد، به طوری که دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت می گفت که ما حیرت کردیم که در کشوری که ۲۵ استان آن درگیر سیل است، حتی یک مورد اپیدمی بهداشتی وجود نداشت. 

وزیر بهداشت با اشاره به ۹ بار سفر خود به استان‌های سیل زده در طول تعطیلات عید نوروز، خاطرنشان کرد: در سیل های اخیر، پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، اورژانس و کادر بهداشتی و درمانی، شبانه روز فعالیت می‌کردند و یک حماسه را بدون کمک خارجی خلق کردند. در همین زمینه به دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفتم که ایران با همه جای دنیا تفاوت دارد و بنده سرباز کوچکی از نظام سلامت ایران هستم که هزاران ژنرال برجسته دارد. 

 نمکی تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد در پی تخریب جامعه پزشکی به عنوان یکی از سرمایه های اجتماعی کشور هستند. برای مثال، از فرار مالیاتی پزشکان سخن می گویند اما مگر در کشور فقط پزشکان، فرار مالیاتی دارند؟ البته در پزشکی مانند سایر حرفه ها، ممکن است فرار مالیاتی وجود داشته باشد اما برجسته کردن فرار مالیاتی جامعه پزشکی و از پزشکان ایرانی در ذهن مردم، یک قانون گریزساختن، کار غیرمنصفانه ای است. 

وی اضافه کرد: هجمه به جامعه پزشکی با وجود پزشکان زیادی که از مردم ویزیت نمی گیرند و یا حتی برخی از آنها پول کرایه رفت و آمد و داروی بیماران را پرداخت می کنند، غیرمنصفانه است و نباید این سرمایه اجتماعی را تخریب کرده و آنها را برای روزهایی که نیاز بیشتری به حضورشان داریم، دلسرد کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه به عنوان وزیر بهداشت قطعا از جامعه پزشکی حمایت می کنم، گفت: اجازه نخواهم داد که به جامعه پزشکی جسارت و بی ادبی شود. البته اگر می بینید که مصاحبه های متعددی انجام نمی دهم، دلیل نمی شود که از جامعه پزشکی حمایت نمی کنم. درخصوص ماجراهای اخیر با رییس سازمان صدا و سیما به صورت مستقیم صحبت کردم و وی هم درباره این موضوع برآشفت و بلافاصله از دو نفر از مدیران شبکه های صدا و سیما خواست که با رییس سازمان نظام پزشکی جلسه برگزار کرده و از وی عذرخواهی کنند. 

نمکی با اشاره به سخنان دکتر فاضل مبنی بر اهمیت اخلاق در حوزه پزشکی، یادآور شد: دکتر فاضل چندین سال پیش گفت که اگر در این گلزار معطر (جامعه پزشکی)، علف های هرزی وجود دارد باید خودمان آنها را بیرون بیاوریم و نگذاریم یک طبیب متخلف، حرمت جامعه شریف و پاکیزه پزشکی را خدشه دار کند. البته بنده به عنوان وزیر بهداشت، مدعی العموم نظام سلامت و مردم هستم و نباید بنشینم و هر تعدّی و ظلمی که به مردم می شود، را مشاهده کنم.

وی افزود: اگر بخواهیم از بیرون حرفه پزشکی به این حرفه ورود نکنند، باید از درون حرفه ورود کنیم. باید همکار متخلف خودمان را در سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، انجمن های علمی و تشکل های پزشکی نصیحت کنیم و نباید از کنار تخلفات به سادگی بگذریم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.