سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

نگاهی به تاریخچه برگزاری مسابقات یونیورسیاد دانشجویان

یونیورسیاد دانشجویان؛ بعد از المپیک، بزرگترین رخداد ورزشی جهان

یونیورسیاد

یونیورسیاد دانشجویان پس از بازی‌های المپیک بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان به شمار می‌آید که هر دو سال یک‌بار برگزار می‌گردد. این بازی‌ها گامی مؤثر در اعتلا و ارتقاء سطح ورزش دانشجویی کشورهای عضو فیزو و زمینه‌ای برای تقویت و گسترش مراودات بین کشورها به شمار می‌رود.

به گزارش مفدا، این بازی‌ها تحت نظارت فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی (FISU) در رشته‌های ثابت و رشته‌های انتخابی به درخواست کشور میزبان در یکی از کشورهای متقاضی عضو فیزو برگزار می‌شود. تحقق دوستی‌ها، ارتباط بین دانشگاه‌ها و اساتید تربیت‌بدنی از دیگر اهداف برگزاری این بازی‌هاست.

فیزو به‌عنوان یکی از قوی‌ترین فدراسیون‌های جهانی ساختار منظم و سازمان‌یافته‌ای دارد. یونیورسیاد دانشجویی در دو بخش تابستانی و زمستانی و در سال‌های فرد میلادی برگزار می‌شود. در پایان رقابت‌ها، به‌جای سرود کشورها، سرود فیزو نواخته می‌شود. تا چند سال پیش، پرچم کشورهای برتر نیز افراشته نمی‌شد، اما در حال حاضر پرچم کشورهای برتر به اهتزاز درمی‌آید. با توجه به سطح کیفی رویداد یونیورسیاد، اغلب اتفاق می‌افتد که در این مسابقات رکوردهای المپیک نیز شکسته می‌شود.

عموماً رکوردهای این مسابقات با اختلاف بسیار ناچیزی با رکوردهای المپیک به ثبت می‌رسد. حضور دانشجویان کشورمان در این رویداد، عاملی برای ایجاد انگیزه در بدنه ورزش دانشگاهی، توسعه ورزش همگانی و گامی در جهت رشد ورزش قهرمانی کشور به‌صورت اصولی و علمی به شمار می‌رود.

خوشبختانه طی سال‌های گذشته مقدمات ادامه تحصیل مدال‌آوران یونیورسیاد در دانشگاه‌ها فراهم شده است که این امر سبب ارتقاء سطح کیفی ورزش کشور خواهد شد.امید است ورزش دانشگاهی کشورمان در آینده نزدیک، جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و الگوی مناسبی برای سایر فدراسیون‌های ورزشی باشد.

تاریخچه فدراسیون بین‌المللی ورزش های دانشگاهی (فیزو)

فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی FISU به‌طور رسمی در سال ۱۹۴۹ تأسیس شد. اما تاریخچه پیدایش آن به دهه ۲۰ برمی‌گردد. اولین بازی‌های جهانی دانشگاهی در شهر پاریس به رهبری یک فرانسوی به نام ژان پیت ژان در سال ۱۹۲۳ برگزار شد. اولین کنگره رسمی فیزو نیز در سال ۱۹۲۴ در ورشو برگزار شد که کشورهای زیادی در آن حضور داشتند. در سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۹ چندین رویداد مهم ورزشی توسط کنفدراسیون بین‌المللی دانشجویان در شهرهای رم، پراگ، پاریس، دارمشتات، بوداپست، تورین و موناکو برگزار شد.

بعد از جنگ جهانی دوم و توقف چندساله رویدادهای ورزشی در جهان، در سال ۱۹۴۹ فدراسیون جهانی ورزش دانشگاهی به‌طور رسمی در لوکزامبورگ تولد یافت که پیامد آن برگزاری اولین همایش بین‌المللی ورزش دانشگاهی بود. این همایش‌ها در شهرهای مرانو، لوکزامبورگ، دورتموند وسن سباستین برگزار شد. در سال ۱۹۵۷ به دعوت فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی فرانسه، فیزو مسابقاتی را برگزار کرد که دانشجویان دو بلوک غرب و شرق در آن شرکت کردند. پس‌ازاین همایش اشتیاق فراوانی به وجود آمد تا رویدادی بین‌المللی برگزار شود که در آن دانشجویان سراسر جهان شرکت نمایند. در سال ۱۹۵۹ فیزو و اتحادیه جهانی دانشجویان توافق کردند تا به‌طور مشترک در مسابقاتی که سازمان ورزش ایتالیا در تورین برگزار می‌کند تحت عنوان یونیورسیاد شرکت کنند.

یونیورسیادهای زمستانی هم روند مشابهی را تجربه کردند، گسترش دامنه ورزش‌های دانشگاهی باعث شد تا از سال ۱۹۶۰ فیزو برای توسعه برنامه‌ها و اهداف یونیورسیاد بر مسابقات جهانی دانشجویان نیز نظارت کند. برگزاری این رویداد، فرصتی بود که دانشجویان از سراسر دنیا و با روحیه تفاهم و صلح برای کسب نتایج بالای تکنیکی گرد هم آیند. فیزو به‌عنوان پیشرو در برگزاری رویدادهای ورزش دانشجویان و دارای تجربه در برگزاری مسابقات چند رشته‌ای در سطح جهان، ساختاری منعطف و قابل توسعه دارد. یونیورسیاد تابستانی، در ۱۰ رشته ورزشی ثابت (دوومیدانی، شمشیربازی، شیرجه، تنیس، بسکتبال، فوتبال، شنا، ژیمناستیک، واترپلو و والیبال) و در دو قسمت مردان و زنان برگزار می‌شود. از یونیورسیاد ۲۰۰۷ بانکوک، مقرر شد رشته‌های جودو و تنیس روی میز به رشته‌های مذکور اضافه گردد و ۳ تا ۴ رشته نیز به‌عنوان رشته‌های اختیاری به میزبان مسابقات هر دوره اختصاص داده می‌شود.

در یونیورسیاد زمستانی نیز مسابقات در ۶ رشته اسکی آلپالین و صحرانوردی، پرش اسکی، هاکی روی یخ، اسکیت نمایشی، اسکیت سرعت مسافت کم برگزار می‌شود و ۱ رشته نیز به انتخاب کشور میزبان به رشته‌های فوق اضافه می‌شود. شرکت تمام دانشجویان دنیا اعم از آماتور یا حرفه‌ای در مقطع سنی ۱۷ تا ۲۵ سال در مسابقات آزاد است. البته در کنار برگزاری یونیورسیاد ها و جهت توسعه رشته‌های دیگر نیز مسابقات قهرمانی در سطح جهانی در نظر گرفته‌شده است، از جمله این رویدادها می‌توان به دو صحرانوردی، جهت یابی، اسکواش، دوچرخه‌سواری، هندبال، تیراندازی با کمان، پاروزنی، گلف، تکواندو، اسب‌سواری، فوتسال، بیس بال، موج‌سواری، بدمینتون، شطرنج، سه‌گانه، کشتی آزاد و فرنگی، قایقرانی (کایاک)، کاراته، راگبی، وودبال، مسابقات اسکی آلپاین اروپا، صحرانوردی و صخره‌نوردی اشاره کرد.

اهداف و وظایف فیزو:

فیزو جهت ارتقا ارزش‌های ورزشی و تشویق دانشجویان به انجام فعالیت‌های ورزشی با حفظ روحیه دانشگاهی، تصمیم دارد اهداف زیر را تحقق بخشد:

  1. گسترش ورزش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، جهت افزایش اعتبار خود و اهمیت جنبش ورزش
  2. توسعه فدراسیون‌های ملی موجود در کشورهای مختلف و حمایت از روابط آن‌ها با دولت
  3. تعامل با کمیسییون‌های مطالعاتی جهت تقویت روابط موجود بین دانشگاه‌ها، جنبش ورزش و دانشجویان
  4. تعامل با مسئولین سیاسی و اقتصادی و مطبوعات جهت دستیابی به راه‌های جدید به‌منظور گسترش ورزش دانشگاهی در تمام کشورها
  5. شناسایی برنامه توسعه از طریق آموزش و ترویج اصول اخلاقی، همگام با تکامل وسائل آموزشی در سراسر جهان

ساختار فیزو:

در حال حاضر فیزو از بخش‌های مختلفی از جمله مجمع عمومی فیزو با حضور بیش از ۱۵۰ کشور، کمیته اجرایی با ۲۳ عضو و کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیته فنی بین‌المللی (بازی‌های تابستانی و زمستانی)، مسابقات ورزشی (CTI)، کمیسیون پزشکی (CT)، کمیسیون بین‌المللی کنترل (CIC)، کمیسیون مطالعات ورزش دانشگاهی (CESU)، کمیسیون بین‌المللی مطبوعات (CDI)، کمیسیون بازاریابی، کمیسیون تاریخ و ... است.

مقر دبیرخانه عمومی و حسابرسان نیز به‌عنوان دو بخش دیگر این فدراسیون که در بروکسل است.

کنفرانس مطالعات ورزش دانشگاهی فیزو (FISU/CESU) نیز هر دو سال یک‌بار و هم‌زمان با یونیورسیادها برگزار می‌شود تا ضمن احیای روحیه ورزش دانشگاهی نیازهای ورزشی ورزشکاران دانشجو شناخته و تأمین شود. در این کنفرانس، مسئولین ورزش دانشگاهی کشورها در خصوص مسائل مربوط با آموزش فرهنگ ورزش به بحث و گفتگو می‌پردازند.

رویدادهای قهرمانی جهان فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی در سال‌های زوج میلادی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. با برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده و پتانسیل‌های ورزش دانشگاهی در کشورمان، فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی ایران همه‌ساله و در رشته‌های مختلف ورزشی، مبادرت به اعزام تیم‌ها به رویدادهای یونیورسیاد و قهرمانی‌ می‌نماید.

تاریخچه برگزاری یونیورسیاد:

دوره

سال اجرا

کشور

شهر

اولین

۱۹۵۹

ایتالیا

تورین

دومین

۱۹۶۱

بلغارستان

صوفیه

سومین

۱۹۶۳

برزیل

پورتوآلگرد

چهارمین

۱۹۶۵

مجارستان

بوداپست

پنجمین

۱۹۶۷

ژاپن

توکیو

ششمین

۱۹۷۰

ایتالیا

تورینو

هفتمین

۱۹۷۳

شوروی

مسکو

هشتمین

۱۹۷۵

ایتالیا

رم

نهمین

۱۹۷۷

بلغارستان

صوفیه

دهمین

۱۹۷۹

مکزیک

مکزیکو

یازدهمین

۱۹۸۱

رومانی

بخارست

دوازدهمین

۱۹۸۳

کانادا

ادمونتون

سیزدهمین

۱۹۸۵

ژاپن

کوبه

چهاردهمین

۱۹۸۷

یوگسلاوی

زاگرب

پانزدهمین

۱۹۸۹

آلمان

دویسبورگ

شانزدهمین

۱۹۹۱

انگلستان

شفیلد

هفدهمین

۱۹۹۳

آمریکا

بوفالو

هجدهمین

۱۹۹۵

ژاپن

فوکواوکا

نوزدهمین

۱۹۹۷

ایتالیا

سیسیل

بیستمین

۱۹۹۹

اسپانیا

پالما

بیست و یکمین

۲۰۰۱

چین

پکن

بیست و دومین

۲۰۰۳

کره جنوبی

دایگو

بیست و سومین

۲۰۰۵

ترکیه

ازمیر

بیست و چهارمین

۲۰۰۷

تایلند

بانکوک

بیست و پنجمین

۲۰۰۹

صربستان

بلگلراد

بیست و ششمین

۲۰۱۱

چین

شنژن

بیست و هفتمین

۲۰۱۳

روسیه

کازان

بیست و هشتمین

۲۰۱۵

کره جنوبی

گوانگجو

بیست و نهمین

۲۰۱۷

چین تایپه (تایوان)

تایپه

میزبان یونیورسیاد آینده

سی‌امین

۲۰۱۹

ایتالیا

ناپولی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.