چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵

دانشجوی هنرمند رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

پزشکی و هنر در هم آمیخته شده است

بوشهر

"حسین احمد زاده" دانشجوی هنرمند رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگو با خبرنگار مفدا با اشاره به اینکه پزشکی با هنر، در هم آمیخته شده اند افزود: هنر آفرینش زیبایی‌هاست و فطرت انسان همواره گرایش به زیبایی دارد.

به گزارش مفدا بوشهر، "حسین احمدزاده" دانشجوی رشته پزشکی ورودی ۹۳ دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، متولد ۱۳۷۴ برازجان می باشد.

احمدزاده  فعالیت هنری خود را  از ۱۱ سالگی آغاز کرده و آثار متعددی در رشته انیمیشن و تدوین فیلم و... داشته است. وی از منتخبین انیمیشن در دومین دوره جشنواره نظاره است.

این دانشجو که رشته اصلی‌اش پزشکی است، می‌گوید: از طریق خواندن کتاب‌های آموزشی و به صورت کاملا تجربی با این هنر آشنا شده و آن را فرا گرفته است.

خبرنگار مفدا بوشهر با این دانشجوی خلاق و نخبه گفت و گویی انجام داده است که با هم می‌خوانیم:

مفدا بوشهر: برای شروع؛ چرا انیمیشین؟ از بین شاخه‌های مختلف هنر چرا این رشته را انتخاب کردید؟

انیمیشن ترکیبی از کاریکاتور و تصویرگری،صداپیشگی و نویسندگی و تدوین است . از دوران دبستان به کاریکاتور علاقه مند بودم و تا کنون نیز ادامه داشته است. از خاطرات آن دوران این بود که بالای هر صفحه از کتاب هایم یک کاریکاتور می کشیدم، چیزی شبیه کمیک استریپ خلق می کردم.

قبل از اینکه به انیمیشن بپردازم، کار تدوین انجام می دادم. یکی از کارهایم هم آن سال ها در زمینه تدوین جشن فارغ التحصیلی برای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام دادم.

در دوران راهنمایی کار در زمینه تدوین شروع کردم، چندین دوره کلاس های میکس و مونتاژ شرکت کردم ولی این دوره های آموزشی بیشتر جنبه علاقه مندی شخصی داشت تا اینکه گواهینامه معتبری مانند این روزها به شرکت کنندگان اعطا شود.

کار در زمینه تدوین همچنان ادامه داشت تا اینکه به انیمیشن گرایش پیدا کردم. در زمینه انیمیشن بیشتر بصورت خودآموخته و تجربی پیش رفتم البته دوره هایی را نیز گذراندم. این را باید اضافه کنم که دوره ای ویژه انیمیشن در آن زمان وجود نداشت، اغلب افرادی که دراستان های محروم و حتی برخوردار مشغول فعالیت هستند بیشتر بصورت تجربی (و نه آکادمیک) فعالیت می کنند. البته جای خوش حالیست که در سال های اخیر به جز تهران ، رشته انیمیشن در شهر های تبریز و کرج و... نیز جاب خود را پیدا کرده است.

مفدا بوشهر: انیمیشن و هنر در مقابل  رشته پزشکی، این دو را چطور به هم پیوند دادید؟ (با توجه به اینکه رشته پزشکی بسیار سخت و زمان بر است چگونه هنر را نیز ادامه داده اید؟)

پزشکی با هنر در هم آمیخته شده اند. هنر آفرینش زیبایی هاست.  فطرت انسان گرایش به زیبایی دارد و پزشک ها نیز این زیبایی را به بیماران هدیه می دهند. به بیان دیگر در بسیاری از موارد پزشکان هنرآفرین هستند.

هنر می تواند  نگاه یک پزشک را گسترش دهد، همیشه با خودم فکر می کنم چرا تعداد زیادی واحد درسی نا کارآمد جایگزین کسب مهارت های لازم شده است. مهارت هایی هم چون فن بیان، ارتباط موثر و...

مفدا بوشهر: این مهارت ها چه کمکی می تواند به یک فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی کند؟

مهم ترین مساله بین پزشک و بیمار ارتباط است. از مهم ترین راه های ارتباطی نیز گفت و گو است. علی رغم برخی از واحد های نه چندان کارآمد، واحدی مثل روان شناسی می تواند بیشتر به دانشجویان پزشکی کمک کند.

مفدا بوشهر: در سیستم آموزشی کنونی، تا چه میزان تاکید بر روی اخلاق و یادگیری مهارت های جانبی می شود؟

در حال حاضر بر روی رعایت اخلاق تاکید وجود دارد، اما صرفا تاکید نمی تواند موثر باشد. پایبند بودن به آن نیاز به آموزش مداوم دارد. دانشجویان نیز از محیط  بازخورد می گیرند و هر چه ارتباط بین مسوولان، اساتید و دانشجویان بهبود پیدا کند احترام و به تبعه آن اخلاق بهتر شکل می گیرد.

مفدا بوشهر: چقدر فضای خانواده و محل زندگی تان در مسیری که انتخاب کرده اید تاثیرگذار بوده است؟

محیط در منطقه ما به زعم من به علت محرومیت هایی که وجود دارد تاثیر چندانی در استعدادیابی هنری نمی گذارد و البته در شهرهای بزرگتر تاثیرگذارتر است.

و اما خانواده ام نقش مثبتی در انتخاب هایم داشته اند، همواره حامی بوده اند و بستر را برای ورودم به عرصه های مختلف آماده کرده اند.

مفدا بوشهر: می‌خواهم در مورد موفقیتتان صحبت کنیم، اثر شما دردومین نمایشگاه هنرهای تجسمی نظاره، در بخش انیمیشن، توانست جزء آثار برگزیده باشد؛ خط داستانی انیمیشن تان توسط چه کسی نوشته شده و در چه موردی است؟

نویسندگی ، پویانمایی و کارگردانی کارهایم را خودم انجام می دهم. انیمیشن ترکیبی از داستان،تصویر،صدا و تدوین است. در این اثر به مشکلات و پل هایی که در سر راه مسیر آموزش قرار دارد پراخته ام.

مفدا بوشهر: کارهای دیگر هم در دست دارید؟

بله؛ در حال ساخت کار دیگری برای جشنواره بین المللی قبرس و جشنواره بین المللی بوگاتا کلمبیا هستم.

مفدا بوشهر: دانشگاه تا چه اندازه مشوق کارهای هنری شما بوده است؟

طبیعتا توجه به هر فعالیتی را بازخورد آن کار مشخص می کند و می تواند زمینه ساز پیشرفت  هر چه سریع تر فعالیت شود. انتظار داریم توجه بیشتری به هنر و به خصوص انیمیشن شود. دانشجویان توانمند هنری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر فراوانند که باید بخاطر کسب موفقیت هایشان از آنها تقدیر شود و مورد توجه قرار گیرند تا دانشجویان دیگر نیز برای ادامه مسیر یا خلق آثار بهتر راغب تر شوند.

مفدا بوشهر: رشته پزشکی را با علاقه خودتان انتخاب کردید یا به توصیه خانواده بوده است؟

من با علاقه این رشته را انتخاب کردم. همواره پزشکی برای من قداست ویژه ای داشته است.

مفدا بوشهر: شما به جزء انیمیشن در رشته های دیگر هنر هم فعالیت دارید؟

‌کار تدوین انجام می دهم و در کنار ساخت انیمیشن به نویسندگی، صداپیشگی و ساخت پادکست با موضوعات مختلف اجتماعی نیز مشغول بوده ام.

مفدا بوشهر: حرف آخر...

قدردانی ویژه از خانواده ام دارم و همین طورازمفدا علوم پزشکی بوشهرتشکر می کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.