پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸

همایش روز ایدز در دانشگاه برگزار شد

همايش ايدز

همایش روز جهانی ایدز با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان، رییس دانشگاه، معاون بهداشتی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه کاشان، جمعی از مسئولین وکارکنان ادارات شهرستان کاشان روز سه شنبه مورخ 28/10/95 در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه برگزار شد.

 نماینده ولی فقیه در کاشان در این همایش، از سلامت و امنیت به عنوان دو عنصر اساسی در حسن اداره جامعه در نظام توحیدی نام برد و گفت: این دو عنصر در جامعه عامل تکامل و پیشرفت و تمدن و توسعه است و با ضعیف شدن و یا کمرنگ شدن و یا احیانا نابود شدن این دو عنصر، آن جامعه و ملت محکوم به فنا است.

آیت الله عبدالنبی نمازی، با اظهار تأسف از اینکه تعداد زیادی از جوانان به دلیل بی احتیاطی به ایدز و یا مواد مخدر مبتلا می‌شوند، گفت: این بی احتیاطی سبب می شود تا جوانان بسیاری از چرخه تولید کشور خارج شوند.

وی همچنین از دست اندرکاران مقابله با ایدز به ویژه دانشگاه علوم پزشکی کاشان تقدیر و تشکر کرد و افزود: فعالیت های پیشگیری و درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان آغازی برای برخورد با آسیب های اجتماعی است.

به گفته وی، بیماری هایی مثل ایدز یکی از مسائل تهدید کننده سلامت و امنیت جامعه است و در اسلام  راهکارهایی را جهت پیشگیری از اینگونه آسیب های اجتماعی ارائه نموده است.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است دنیا به هر میزان که شیرینی داشته باشد در کنار آن تلخی هاییوجود دارد و در کنار هر تلخی شیرینی است و در کنار هر خنده ای یک گریه ای وجود دارد، بنابراین اگر کسی این انتظار را داشته باشد که صد درصد سلامت در جامعه وجود داشته باشد، این نگاه، نگاه کارشناسی نیست.

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت:متولیان فرهنگی جامعه باید زمینه هایی را فراهم کنند تا آن درصد قابل قبولی که برای سلامت جامعه تعریف شده است فراهم شود.

آیت الله نمازی در ادامه، با اشاره به اینکه برای تأمین سلامت در دنیا باید مبارزه کرد، افزود: سلامت به این راحتی به دست نخواهد آمد چرا که برای به دست آوردن سلامت نیاز به کار و تلاش، تدبیر، مطالعه، تحقیق و کار کارشناسی و جهاد عملیاتی است.

وی، با تأکید بر اینکه دنیا دار آفت های جسمی و روحی است، اظهار داشت: تنها راه تأمین سلامت جامعه، پیشگیری و درمان و بازگشت به تعالیم اسلام است، بنابراین کارهای اجرایی اگر در کنار تدبیر سلامت باشد جوابگو است،  در غیر این صورت هرچقدر درمان وجود داشته باشد اما پیشگیری نشود جوابگو نخواهد بود.

آیت الله نمازی گفت: تنها راه سعادت بشر برای دستیابی به تمدن، بازگشت به اسلام است، بنابراین راه حل همه مشکلات اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، باید در کتاب و سنت و آیات و روایاتی که از پیامبر اکرم(ص) آمده است و هیچ راه دیگری نیز وجود ندارد چرا که دنیای غرب با همه پیشرفتهایی که داشته اند، غرق در مشکلات فساد هستند.

نماینده ولی فقیه در کاشان، همچنین قاچاقچیان مواد مخدر، حمل کنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر را مسلمانان جاهل دانست و افزود: این افراد در جامعه اسلامی باید جمع آوری و آموزش داده شوند تا از کاری که انجام می دهند توبه کنند.

وی افزود: امروزه در شرایطی هستیم که امنیت و سلامت اسلام و مسلمانان مورد تهاجم و تهدید استکبار جهانی و صهیونیست ها قرار دارد و همه این بلاها و فسادها وارداتی است که برخی اوقات به دلیل جهالت و یا سودجویی برخی افراد در جامعه توسعه می یابد.

آیت الله نمازی افزود: محیط خانواده به جای درگیری بین پدران و مادران و فراری شدن فرزندان از خانه، باید جاذبه داشته باشد و این راه نیز با آموزش نیروی متخصص در امور خانواده امکان پذیر است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: تنها راه مقابله با آسیب های اجتماعی، بازگشت به اسلام، اصلاح امور خانواده، تربیت خانواده و توجه به وظایف پدران و مادران است.

رییس دانشگاه نیز در این همایش، ضمن خوش آمد گویی به  امام جمعه معزز کاشان گفت: رسیدن به هدف حذف بیماری ایدز تا سال  2030  دو فاز عملیاتی پیش بینی شده است که در فاز اول تا سال 2020 باید تعداد مبتلایان جدید به 500 هزار نفر در سال و مرگ ناشی از ایدز به کمتر از 500 هزار در سال برسد.

دکتر محمد حسین اعرابی، با اشاره به اینکه برنامه ایدز یکی از برنامه طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت است، تصریح کرد: وظیفه مسئولین در این راستا بسیار سنگین است و کارهای بزرگی با همت مسئولین انجام شده است.

وی، به وجود چهار برنامه ملی استراتژیک ایدز تا کنون اشاره کرد و افزود: برنامه چهارم ملی استراتژیک اسفند ماه گذشته با حضور 9وزیر و 15 سازمان با امضا ریاست جمهوری قابلیت اجرایی پیدا نمود.

وی، با بیان اینکه تعداد مبتلایان از راه تماس جنسی در ایران از سال 65 تاکنون  18 و نیم درصد بوده است که این رقم در سه ماهه اول سال 95 به 42 درصد رسیده، ادامه داد: انتقال از راه مادر به کودک طی این مدت یک و نیم درصد بوده و در سه ماهه اول امسال 3 درصد شده است.

دکتر اعرابی، در ادامه تعداد بیماران مبتلا به اچ ای وی در کشور را تا پایان خرداد ماه امسال را 32 هزار و 670 نفر و در کاشان 127 نفر اعلام کرد و گفت: تعداد موارد پیشرفته این بیماری در کشور11694 و در کاشان 23 نفر می باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه نیز در این همایش، با اشاره به اینکه برنامه ایدز یکی از 15 برنامه حوزه بهداشت در طرح تحول سلامت است، گفت: موضوع ایدز باید مورد توجه همه قرار بگیرد و نیازمند تعامل و مشارکت جمعی است.

دکتر سید علیرضا مروجی، با اشاره به اینکه ایدز قابل پیشگیری است، افزود: باید فرهنگ سازی لازم در این راستا انجام شود.

وی، با بیان اینکه پیش بینی می شود 400 نفر به این بیماری مبتلا در کاشان باشد، افزود: تعداد موارد شناسایی شده 127 نفر می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: انتقال ایدز از راه تزریق مواد بالاترین درصد را به خود اختصاص داده است ولی در سال های اخیر انتقال جنسی بیشتر موارد را شامل می گردد.

وی، به انتشار اطلاعات نادرست از طریق بعضی از شبکه های مجازی اشاره کرد و ادامه داد:  مردم بایستی برای دریافت اطلاعات صحیح به منابعی که دانشگاه های علوم پزشکی در اختیار آنان میگذارد، رجوع کنند.

دکتر مروجی، به اهداف جهانی کنترل HIVبا عنوان 90-90-90 تا سال 2020 اشاره کرد و اظهار داشت: این اهداف شامل شناسایی بیش از 90 درصد مبتلایان به عفونت، تحت درمان قرار گرفتن 90 درصد افراد شناسایی شده در درمان با ثبات و پایین بودن بار ویروسی کمتر از دویست در 90 درصد افراد تحت درمان می باشد.

محمود نعمتیان مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه نیز در این مراسم، به فعالیت های انجام گرفته در حوزه دانشگاه علوم پزشکی از جمله تاسیس مرکز و پایگاه مشاوره ایدز اشاره کرد و به معرفی مرکز مشاوره ایدز پرداخت.

قپانی پور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه کاشان نیز در این همایش، طی سخنانی به چالش های موجود در مقابل مبارزه با ایدز اشاره نمود و خواستار مشارکت فعال تمام ادارات و سازمان ها در جلوگیری از گسترش بیماری شد.

مهدی جهادی رئیس اداره بهزیستی کاشان نیز، به اقدامات انجام شده در رابطه با کاهش آسیب در زمینه ایدز در بهزیستی  اشاره کرد.

نیکنام رئیس اداره زندان کاشان همچنین، به اقدامات انجام شده در زندان کاشان در رابطه با کاهش آسیب در زندان از جمله به دیده وری سالیانه 400 نفر از مددجویان اشاره کرد.

در این همایش بیمار خانم اچ آی وی مثبت نیز در رابطه با مشکلات بیماران سخنرانی کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.