یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

رئیس اداره مشاوره دانشجویی عنوان کرد:

تاثیرروش صحیح مطالعه در یادگیری

مجتبی رنجبری

رییس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به شیوه های صحیح مطالعه در زمان امتحانات در گفتگو با مفدا گفت: یکی از نخستین پرسش‌های پیش روی جوان مشتاق مطالعه، روش صحیح مطالعه و چگونه کتاب خواندن است که پاسخ درست به آن می‌تواند در ایجاد انگیزه و میزان یادگیری آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس اداره مشاوره دانشجویی عنوان کرد:

تاثیرروش صحیح مطالعه در یادگیری

رییس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به شیوه های صحیح مطالعه در زمان امتحانات در گفتگو با مفدا گفت: یکی از نخستین پرسش‌های پیش روی جوان مشتاق مطالعه، روش صحیح مطالعه و چگونه کتاب خواندن است که پاسخ درست به آن می‌تواند در ایجاد انگیزه و میزان یادگیری آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد.

به گزارش مفدا هرمزگان؛ مجتبی رنجبری با توصیه به بکاربردن روش های صحیح مطالعه ،گفت: بسیاری از مردم به دلیل بکارنگرفتن روش صحیح مطالعه، معمولا خیلی زود از مطالعه خسته می‌شوند و کتاب را رها می‌کنند و شاید مطالعه کتابی را به نیمه نرسانده، آن را کنار می‌گذارند. رعایت نکردن شیوه درست مطالعه و همچنین یادداشت نکردن مطالب مهم کتاب، معمولا خواننده را پس از مدتی از مطالعه کتاب‌های قطور و علمی، دلسرد و خسته می‌کند و در نتیجه آن‌ها را از ادامه مطالعه بازمی‌دارد

رنجبری افزود: متاسفانه در مدرسه و دانشگاه چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند. یادگیری و مطالعه، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت.

 وی به چهار مزیت عمده شیوه صحیح مطالعه اشاره کرد و اضافه کرد:

۱- زمان مطالعه را کاهش می دهد.

۲- میزان یادگیری را افزایش می دهد .

۳-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.

۴- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد.

برای داشتن مطالعه ای فعال وپویامطالعه و کسب مهارت ها می تواند در بهتر مطالعه کردن می تواند کمک کند.

10 راهنمایی موثر برای تقویت حافظه

روان شناسان شناختی به روش های مختلفی دست یافته اند که می تواند به نحو چشمگیری حافظه شما را تقویت کند:

●راهبردهایی مانند بسط، مرور ذهنی و وسایل یادیار می توانند به شما در بهتر به خاطر سپردن آنچه مطالعه می کنید کمک کنند .به خدمت گرفتن چند مورد از این راهبردهای اثبات شده در هنگام مطالعه می تواند تفاوت بارزی در عملکرد درسی و نتایج امتحانی شما به وجود آورد.

●●در این زمینه دو مورد از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید،اجتناب از حفظ کردن و با عجله آماده شدن برای امتحان و دیگری یک خواب خوب شبانه است. پژوهش ها نشان می دهد که شب تا صبح درس خواندن ، روش ناموثری برای یادگیری معلومات جدید است و خواب می تواند به استحکام حافظه و عملکرد بهتر در امتحان کمک کند.

◊در حوزه روانشناسی شناختی چند راهبرد مختلف برای تقویت حافظه وجود دارد که اثربخشی آنها مورد آزمایش قرار گرفته و به اثبات رسیده است:

1- توجه خود را بر روی آنچه مطالعه می کنید متمرکز سازید:

 توجه یکی از مولفه های عمده حافظه است. به منظور آن که اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت منتقل گردد شما باید به طور فعال به آنها نوجه کنید. سعی کنید در محیط هایی بدون سرو صدا مثل تلویزیون و موسیقی مطالعه کنید.

2-از حفظ کردن مطالب و با عجله آماده شده برای امتحان بپرهیزید:

 جلسات منظمی برای مطالعه در نظر بگیرید. مطالعه مطالب در طول چند جلسه، زمان کافی برای پردازش اطلاعات را در احتیار شما قرار می دهد.پژوهش ها نشان می دهد که دانشجویانی که به طور مرتب مطالعه می کنند بسیار بهتر از کسانی که تمام مطالب را در یک جلسه طولانی مطالعه می کنند مطالب را به یاد می آورند.

3-اطلاعاتی را که مطالعه می کنید سازماندهی کنید:

 پژوهشگران دریافته اند که اطلاعات در حافظه به صورت خوشه ای سازماندهی شده اند. شما نیز می توانید به بهره گیری از این ویژگی به ساختاردهی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید بپردازید. سعی کنید مفاهیم و عبارت های مشابه یا مرتبط را گروه بندی کنید.

4-از وسایل یادیار برای به خاطر سپردن اطلاعات استفاده کنید:

 منظور از وسایل یادیار روشی است که دانشجویان معمولا از آنها برای یادآوری مطالب کمک می گیرند برای مثال، شما می توانید عبارتی را که باید به یاد آورید به چیزی که خیلی برایتان آشنا هست مرتبط بسازید، بهترین یادیارها آنهایی هستند که تصورات مثبت، شوخی ها یا چیزهای تازه و ابتکاری را به خدمت می گیرند مثلا قافیه یک شعر، یک آواز و یک جوک ممکن است به شما در به یادآوردن بخش خاصی از اطلاعات کمک کنند.

5- اطلاعات را در ذهنتان بسط دهید و مرور کنید :

 برای به خاطر آوردن اطلاعات شما باید آنچه مطالعه کرده اید را در حافظه بلندمدت خود قرار دهید. یکی از موثرترین روش ها بسط و مرور نام دارد. یک مثال از این روش این است که ابتدا تعریف عبارت های کلیدی را بخوانید سپس با دقت بیشتر تعریف آنها مطالعه کنید  و سرانجام به مطالعه تشریح جزییات معنی آن عبارت ها بپردازید. پس از چند باز تکرار این فرایند، یاداوری این اطلاعات بسیار بهتر و آسانتر خواهد شد.

6-اطلاعات تازه را با چیزهایی که قبلا می دانستید ارتباط دهید:

هنگامی که مطالب ناآشنا و تازه ای را مطالعه می کنید، مدتی را به فکر کردن در مورد اینکه این اطلاعات چه ارتباطی با دانسته های قبلی شما دارد اختصاص دهید. با ارتباط برقرار کردن بین ایده های جدید و دانسته های موجود قبلی احتمال به خاطر آوردن اطلاعات تازه به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

7-مفاهیم را در ذهن تان مجسم کنید:

بسیاری از افراد با مجسم کردن اطلاعاتی که مطالعه کرده اند قدرت حافظه و به یادآوری خود را بهبود چشمگیری می بخشند. به عکس ها، نمودارها و سایر متصاویر کتاب های درسی تان توجه کنید حتی اگر چنین تصاویری وجود ندارد می توانید خودتان ایجاد کنید. در حاشیه یادداشت هایتان شکل یا نمودار بکشید یا از ماژیک های رنگی برای برجسته سازی و گروه بندی مطالب مرتبط استفاده کنید.

8- مفاهیم جدید را به فرد دیگری آموزش دهید :

پژوهش ها نشان می دهد که خواندن مطالب با صدای بلند، در به خاطر سپردن آنها بسیار موثر است. روانشناسان همچنین دریافته اند در صورتی که دانشجویان به تدریس مفاهیم جدید به دیگران بپردازند درک و یاداوری آنها بهبود پیدا خواهد کرد.شما می توانید با آموزش دادن مفاهیم و اطلاعات جدید به دوست یا همکلاس خود این رویکرد را امتحان کنید.

9- به اطلاعات پییده توجه بیشتری کنید:

آیا تاکنون متوجه شده اید که به یادآوردن اطلاعات ابتدایی یا انتهایی یک فصل گاهی چقدرآسانتر است؟ پژوهشگران دریافته اند که موقعیت قرار گرفتن اطلاعات می تواند در به یادآوردن آنها نقش داشته باشد در حالی که به یادآوردن اطلاعات میانی می تواند دشوار باشد. شما می توانید با صرف وقت بیشتر و مرور اطلاعات از اول و یا تجدید ساختار اطلاعات براین مشکل فائق آیید. هنگامی که به یک مفهوم پیچیده و سخت برخوردید زمان بیشتری را صرف به خاطر سپاری آن کنید.

10-روش مطالعه خود را تغییر دهید:

یک راه عالی برای افزایش قدرت یادآوری مطالی تغییر گاه به گاه روش مطالعه است اگر به مطالعه در یک مکان معین عادت کرده اید سعی کنید جایتان را عوض کنید.اگر بعداز ظهرها مطالعه می کنید، هر روز صبح چند دقیقه ای را به مرور اطلاعاتی که روز قبل مطالعه کرده اید اختصاص دهید با افزودن یک عنر جدید به جلسات مطالعه خود می توانید اثربخشی تلاش هایتان را افزایش دهید و قدرت یادآوری خود را بهبود ببخشید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.