دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

دبیر کانون نقاشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

نباید آموزش‌های هنری دانشجویان دچار وقفه و لطمه شود/ سیاه‌قلم در دسترس‌تر و یادگیری آن کوتاه‌تر است

امیر علوی

دبیر کانون نقاشی دانشگاه علوم ‍پزشکی کرمانشاه گفت:‌ نقاشی هنری هزینه‌بردار و وقتگیر است. برای اینکه در وقت و هزینه دانشجویان صرفه‌جویی کرده باشیم از تکنیک سیاه قلم در کانون هنرهای تجسمی دانشگاه استفاده می‌کنیم.

امیر علوی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی مفدا درباره فعالیت‌های اخیر کانون نقاشی دانشگاه علوم ‍پ‍زشکی کرمانشاه بیان کرد: تقویم دانشگاهی با امتحانات و اتفاقات درسی دانشجویان همراه است برای همین باید فعالیت کانون فرهنگی به گونه‌ای باشد که آموزش‌های هنری دانشجویان دچار وقفه و لطمه نشود. البته درحال حاضر اوضاع اقتصادی و اعتبار مالی دانشگاه افت کرده که طبیعتا روی فعالیت‌های کانون تاثیر نامناسبی گذاشته است.

او در این رابطه اشاره داشت: تا ‍پیش از مشکلات و کمبود اعتبار، اساتید نقاشی از بیرون به دانشگاه دعوت می‌شدند و به دانشجویان آموزش می‌دادند. این فعالیت‌های آموزشی البته مورد استقبال بود و در برخی از مواقع همزمان چندین کلاس از دانشجویان هنرآموز ‍پ‍ر می‌شد و سطح دانشجویان بسیار بالا می‌رفت.

دبیر کانون نقاشی دانشگاه علوم ‍پ‍زشکی کرمانشاه درباره حضور دانشجویان در این کانون عنوان کرد: ما در کانون را روی همه دانشجویان و هنرآموزان باز گذاشتیم اما شیوه کارمان این طور است که ابتدا سطح فعالیت هنری دوستان را می‌سنجیم و ‍پس از آن متناسب با فعالیت و سطح آن‌ها امکان فعالیت بیشتری برای‌شان فراهم می‌کنیم. در واقع فعالیت ما به صورت گروهی و با موضوعات آزاد برگزار می‌شود.

او در پاسخ به این که در سال تحصیلی آینده امکان حضور استادان به داخل دانشگاه امکان‌‍پذیر است یا نه؟ گفت: امیدوارم که این اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد امکانات برای حضور دوباره استادان نقاشی به دانشگاه در سال جدید وجود دارد. تاکنون میزان مشارکت دانشجویان در این کانون بسیار بالا بوده است. افراد زیادی به نقاشی علاقه دارند و اکثر آن‌ها جذب این کانون شدند و فعالیت‌های ما برایشان جذاب بود. چون در کانون زمینه برای ‍پیشرفت در نقاشی آن‌ها آماده بود.

علوی اضافه کرد: اساتید فرصت محدودی برای حضور و آموزش در دانشگاه دارند. از طرفی دانشجویان نیز نمی‌توانند خودشان را به کلاسی که یک جلسه در سال برگزار می‌شود برسانند. با این وجود در دوره‌هایی ۶۰ هنرجوی نقاشی داشتیم. درحال حاضر تعداد هنرجویان ما ۲۰ نفر است.

او درباره مشکلات کانون نقاشی دانشگاه کرمانشاه بیان کرد: عمده مشکلات ما محدودیت مالی است. اگر دانشگاه درگیر برگزاری جشنواره یا یک برنامه فرهنگی باشد به طور همزمان بودجه‌ای در اختیار ما نمی‌گذارد و ما نمی‌توانیم کلاس برگزار کنیم. دانشجویان زیادی که عمده آن‌ها در خوابگاه زندگی می‌کنند کانون نقاشی را می‌شناسند و با فعالیت‌های من در اینستاگرام و گالری‌های من آشنا بوده و جذب کانون می‌شوند.

او درباره فعالیت‌های خلاقانه این کانون برای کنارزدن موانع مالی عنوان کرد: در دوره‌هایی که امکان حضور اساتید بیرون از دانشگاه وجود ندارد خود من کلاس برگزار می‌کردم تا کار معطل نماند. اما من خودم را در جایگاه استاد نمی‌دیدم و در واقع برای بعضی‌ها که سطح بالایی داشتند چیزی برای آموزش دادن نداشتم. چرا که ما در یک سطح قرار داشتیم.

امیر علوی  درباره دلیل تاکید روی سیاه قلم توضیح داد: بیشتر کلاس‌هایی که ما برگزار می‌کنیم در زمینه سیاه‌قلم است چرا که دسترسی به آن آسانتر است. نقاشی رنگ روغن نیاز به یک سالن بزرگ کار و تجهیزات زیادی دارد اما سیاه‌قلم در دسترس‌تر و یادگیری آن کوتاه‌تر است. در سیاه‌قلم نیاز به یادگیری تکنیک رنگ وجود ندارد و آشنایی با اصول طراحی در آن کلیدی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.