سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

گزارش اختصاصی عملکرد کانون خیریه الزهرا(س) دانشگاه علوم پزشکی زابل؛

از توزیع غذا میان نیازمندان تا برگزاری چندین اردوی درمانی در مناطق محروم زابل

زابل

دبیر کانون خیریه الزهرا(س) دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفتگو با خبرنگار مفدا به فعالیت‌های این کانون اشاره کرد که برپایی بازارچه خیریه، توزیع غذا میان نیازمندان، بازدید از خانه سالمندان، برگزاری چندین اردوی درمانی و ... برخی از فعالیت‌های این کانون خیریه است.

به گزارش مفدا زابل "خانم میرعرب" دبیر کانون خیریه الزهرا(س) دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفتگو با خبرنگار مفدا طی گزارشی جامع به تشریح اقدامات و فعالیت‌های این کانون پرداخت.

میرعرب با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های کانون های خیریه دانشگاه ها جذب دانشجویان، اساتید و افراد خیّری است که دغدغه رفع مشکلات و نیاز های مردم را دارند، افزود: کانون خیریه الزهرا(س) دانشگاه در ایجاد این پل ارتباطی با خیران بسیار موفق عمل کرده است.

وی افزود: یک روش نو متداول که میان برخی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل مرسوم شده و از آن به عنوان "نقد" و یا "مطالبه گری" یاد می شود، انتقاد بی اساس نسبت به یک مجموعه موفق بوده که منجر به جلب توجه کاذب به فرد یا جریان خاص شده و نتیجه آن چیزی جز بی اعتمادی دانشجویان و سایرین نسبت به آن مجموعه موفق نخواهد بود! مسئله ای که به تازگی در جریانات شورای صنفی سابق نیز مشاهده شد.

دبیر کانون خیریه الزهرا(س) دانشگاه علوم پزشکی زابل در ادامه گفتگویش گزارشی از بخشی از فعالیت‌های علنی و غیر علنی این کانون در سال جاری ارائه داد:

- برگزاری بازارچه خیریه : در این بازارچه حدود ٨٠٪؜ منابع مالی کانون تامین شده و همچنین منجر به جذب خیّرین گشته است ؛بنابر این ، بازارچه یکی از پایه های اساسی فعالیت های این کانون به شمار می رود.

- توزیع غذا میان نیاز مندان : کانون خیریه به کمک دانشجویان این دانشگاه توانسته با برگزاری پویش وعده مهربانی ، آمار قابل توجهی غذا میان نیازمندان و ... در سطح شهر و روستاهای نزدیک شهرستان زابل بپردازد ( تعداد بیش از ١٠٠٠ غذا در طول کمتر از یک ماه که این اقدام بزرگ از جانب جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه محترم شهرستان زابل مورد تحسین قرار گرفت)

- برگزاری چندین اردوی درمانی :اردوهای برگزار شده این کانون با پایش سلامت سایر کانون ها و گروه های جهادی تفاوت داشته ؛ زیرا مراجعان پس از انجام معاینات مقدماتی پایش سلامت (انجام تست قند و فشار خون و قد و وزن ) به پزشک حاضر در اردو مراجعه کرده و پس از معاینه ی تخصصی به صورت کاملا رایگان دارو دریافت کرده و درصورت نیاز به تزریقات ، این عمل در محل اردو انجام گرفته و همچنین بانوان توسط ماما های حاضر در اردو معاینه می شدند . در پایان این فرآیند هر مراجعه کننده پک پذیرایی دریافت نموده است .لازم به ذکر است افرادی که نیاز به بستری و یا اقدامات تخصصی تر داشته اند ، با نامه پزشک کانون به بیمارستان ها ارجاع داده میشدند تا فرآیند درمان به صورت رایگان انجام پذیرد.

- بازدید از خانه سالمندان: در این بازدید ها،علاوه بر معاشرت با سالمندان محترم و روحیه دهی و دلجویی، مشکلاتشان مورد ارزیابی قرار گرفته که گزارش های لازم ارائه شده و همچنین با توجه به اعلام سرپرست خانه سالمندان ، نیاز های ضروریشان تهیه شده و میان آن ها همراه با پذیرایی توزیع شده است.

- بازدیدهای مدارس محروم: این بازدیدها که به صورت مکرر در محروم ترین روستاها و دهستان های سیستان انجام شده، کانون به توزیع کیف ، کفش ، نوشت افزار ، کالاهای ورزشی ، پک صبحانه ، پک پذیرایی و چندین مرتبه گوشت مرغ میان دانش آموزان پرداخته است.

- ارجاع بیماران: برخی بیماران از جمله افرادی که مشکل بینایی داشته اند از طریق ارجاع به چشم پزشک معالجه شده و افرادی که نیاز به عینک داشته اند با همکاری معاونت اجتماعی دانشگاه این عینک ها به رایگان تهیه شده و تحویل داده شده است .

- توزیع غذای گرم: کانون خیریه طی چند مرحله با کمک خیّرین به تهیه و توزیع غذای گرم در چند روستای محروم اقدام نموده که آخرین مرحله در روستای محروم و سیل زده ی داشک صورت گرفته است.

- توزیع لباس: کانون اقدام به جمع آوری لباس از طریق دیوار مهربانی در بازارچه نموده که این لباس ها هم زمان با فعالیت های فوق در روستاهای محروم توزیع شده است.

- دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل: مهمترین وظیفه ی کانون خیریه الزهرا(س) بررسی و رفع مشکلات اساسی دانشجویان این دانشگاه است و همیشه اولویت اول صرف منابع مالی و امکانات این کانون را داشته است ؛ اما بر اساس اصل صیانت و حفظ آبرو ، گزارش دهی علنی به دانشجویان صورت نگرفته است.

- بیش از ٥٠ دانشجو از طریق ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویان، رفاه دانشجویان، امور خوابگاه ها و امور تغذیه با کانون خیریه ارتباط گرفته اند و این کانون خیریه بیش از ٧٠ میلیون ریال بابت بدهی دانشجویان معرفی شده از طرف اداره ی خوابگاه ها در سال جاری پرداخته است.

همچنین با صلاحدید دانشگاه و همکاری شورای تغذیه دانشگاه و همچنین کانون خیریه، تعدادی از دانشجویان از رزرو رایگان غذا بهره مند شدند و برای دانشجویانی که از طرف اداره مشاوره معرفی شده و دچار بیماری هایی هستند که تحت پوشش بیمه دانشجویی نیستند هزینه هایی پرداخت شده و همچنان در حال پرداخت می باشد و سایر اقداماتی از این قبیل که نمیتوان به صورت جزئی‌تر به آن پرداخت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.