سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

یکی از راه‌های استحکام شورای صنفی، داشتن استقلال عمل بیشتر است

ودود نوروزی دبیر شوای صنفی تبریز

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: شورای صنفی برای آنکه مستحکم‌تر باشد باید استقلال عمل بیشتری داشته باشد. دانشجوی عضو شورای صنفی باید احساس کند که وجودش نقش تأثیرگذاری در تحقق مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان دارد.

ودود نوروزی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با اشاره به اهمیت نقش و  جایگاه شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: تعامل مسؤولان و اعضای شورای صنفی باید بیش از پیش تقویت شود و شورای صنفی در دانشگاه‌ها به عنوان یک نهاد دانشجویی که برخاسته از رأی دانشجویان است، باید همواره در جهت پیگیری مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان و رفع مطالبات آموزشی، پژوهشی، اسکان و تغذیه دانشجویان تلاش کند.

وی همچنین خواستار امنیت بیشتر نهادهای دانشجویی در فضاهای دانشگاهی شد و گفت: باید شرایط به نحوی فراهم شود که همه نهادهای دانشجویی بتوانند در چارچوب مسؤولیت‌های خود و بر اساس آیین‌نامه، به فعالیت‌ بپردازند. نه فقط اعضای شورای صنفی، بلکه همه فعالان دانشجویی نباید به خاطر حرف‌ها وانتقادات‌ منطقی‌شان، دچار مشکل شوند. اگر فردی از فعالان دانشجویی تهمتی زد بازخواست شود، اما اگر کسی حرف و مطالبه‌ای به حق داشت، مسؤولان تلاش نکنند که وی را بکوبند؛ همه ما باید آستانه تحمل‌مان را بالا ببریم.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: دانشجوی عضو شورای صنفی باید در محیط دانشگاهی احساس کند که مسؤولان توجه کافی به این نهاد دانشجویی دارند و همین اهمیت قائل شدن به شورای صنفی  به عنوان یکی از نهادهای دانشجویی، می‌تواند زمینه را برای تقویت آن فراهم کند. وقتی در فضاهای دانشجویی، زمینه برای فعالیت بیشتر شورای صنفی فراهم شود و از سوی مسؤولان این فعالیت‌ها دیده شود و بگذارند دانشجو، حرف‌های خود را بزند و مطالبات صنفی و رفاهی خود را بیان کند، قطعأ این اتفاق به شورای صنفی داخل دانشگاه قدرت می‌بخشد و دانشجو احساس می کند که در جایی، حرف شورای صنفی شنیده می‌شود.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز یکی از مشکلات و مطالبات دانشجویان این دانشگاه را در حوزه آموزش دانست و گفت: لازم است به منظور حل مشکلات دانشجویان در بخش آموزشی، معاونت آموزش وزارت بهداشت ارتباط و تعاملش را با اعضای شورای صنفی بیشتر کند و در جلسات شورای صنفی حضور بیشتری داشته باشد. قطعا معاون آموزشی دانشگاه، مدیر آموزشی و مسؤولان مرتبط با حوزه آموزش باید ارتباط خود را با شورای صنفی بیشتر کنند. معاونت آموزشی روند رو به رشدی در تعامل با شورای صنفی شروع کرده اما نیاز به تلاش بیشتر برای رسیدن به نقاط مشترک دارد.

وی اظهار کرد: لازم است مسؤولان دانشگاه در جلساتی که در خصوص مسائل مرتبط با دانشجویان تشکیل می‌دهند، از اعضای شورای صنفی دعوت به عمل آورده و از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده کنند واین مسأله می‌تواند اتفاق خوبی در شرایط دانشگاه رقم بزند. وقتی عضو شورای صنفی دانشگاه پی ببرد که مسؤولان دانشگاه، قبل از آنکه تصمیمی در خصوص برنامه‌ای بگیرند، از نظرات شورا در جلسات استفاده می‌کنند، این امر سبب تقویت جایگاه شورای صنفی می‌شود و این اتفاق خوبی می‌تواند در حوزه فعالیت‌های دانشجویی باشد.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: خوشبختانه برآیند رضایت دانشجویان و مسؤولان از شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مثبت است و شورای صنفی در دانشگاه به خوبی توانسته‌است رسالت خود را در پیگیری مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان و احقاق مطالبات آنها، انجام دهد. نمی‌گوییم به طور صد درصد رسالت و وظیفه‌ خود را انجام داده‌ایم و تمام خواسته‌هایی که دانشجویان در حوزه‌های مختلف داشته‌اند، تحقق یافته است اما در حد توان و در چارچوب وظایف خود، توانسته‌ایم به خواسته‌هایمان برسیم و نمره قابل قبولی بگیریم.

نوروزی با اشاره به اینکه اعضای شورای صنفی در قالب انتخابات، از سوی دانشجویان مشخص می‌شوند، گفت: این دانشجویان هستند که در قالب انتخابات، ما را به عنوان اعضای شورای صنفی برگزیدند تا در جهت پیگیری حقوق و مسائل صنفی و رفاهی‌شان تلاش کنیم. باتمام انتقاداتی که شاید به ما در این حوزه وارد شود، ما موظف هستیم بنا به وظیفه‌مان، به نظر آنها عمل‌کنیم. ما نقش تصمیم گیر برای دانشجو نداریم بلکه خود دانشجویان هستند که با حضور در انتخابات، به اعضای شورای صنفی جایگاه، مشروعیت و قدرت دادند، از این رو نباید آنها را تنها گذاشته و همواره باید در جهت پیگیری حقوق صنفی و رفاهی‌شان تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه آیین نامه جدید تشکیل شورای صنفی از سال ۹۴ به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد، خاطرنشان کرد: شورای صنفی از سالها قبل نیز بوده است و حوزه فعالیتش تعلیق یا کمتر بوده، اما خوشبختانه بعد از ابلاغ آیین نامه جدید تشکیل شورای صنفی از سوی دکتر هاشمی وزیر پیشین بهداشت و با حمایت‌های خوب دکتر محمد رضا فراهانی، تحولات خوبی در حوزه شورای صنفی اتفاق افتاده است. در دانشگاه ما نیز در حوزه‌های خوابگاهی، صنفی و رفاهی، اعضای شورای صنفی به خوبی فعالیت می‌کنند و اکنون تعداد واحدهای صنفی دانشگاه ما ۱۶ واحد متشکل از ۱۰ واحد دانشکده‌ای و شش واحد خوابگاهی است.

این دانشجو بر لزوم تقویت نهادهای مدنی از جمله شورای صنفی تأکید کرد و گفت: در قانون اساسی هم به خوبی اشاره شده است که باید اصناف و گروه‌های مختلف برای خود شورا داشته باشند و کسی مانع از فعالیت‌شان نشود. وقتی گروهی در قالب شورا با منابع مشترک و شرایط ذهنی و فکری مشترک جمع می‌شوند چرا نباید برای خود مجموعه‌ای داشته باشند و نظراتشان را بدهند. باید هر گروه و شورا با تمام اختلافات سیاسی، فکری و قومیتی، بتوانند به خوبی سر مسائل به گفت وگو بنشینند چرا که این مهم باعث تمرین دموکراسی می‌شود و قطعا تقویت نهادهای مدنی یکی از لازمه‌های پیشرفت کشور است و شورای صنفی نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید همه اعضا آن فارغ از هر گونه جناح، قومیت و اختلافات سیاسی و فکری، تعامل خوبی باهم داشته باشند و در مسیر حل مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان گام بردارند. فعالیت دانشجویان در چرخه شورای صنفی، نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس، تقویت خودباوری و ارتقای مدیریت و تصمیم‌گیری آنها می‌شود بلکه در دوران بعد از دانشجویی و بعد از فارغ التحصیلی و درهمه ابعاد زندگی نیز می‌تواند، ثمرات و دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

نوروزی با اشاره به اینکه معاونت درمان دانشگاه در مسیر فعالیت‌های خود تصمیماتی می‌گیرد که هیچ تطابقی با شرایط حاکم بر محیط دانشجویی ندارد، گفت: متأسفانه یکی از مشکلات اصلی که با آن مواجه هستیم آن است که برخی از معاونت‌های دانشگاه، برای دانشجویان تصمیماتی می‌گیرند که شاید خیلی به ذائقه دانشجویان خوش نباشدمثلا معاونتی در دانشگاه تصمیمی می‌گیرد که به دانشجویان هر مقطعی از جمله رزیدنت‌ها و اینترن‌هایی که در بیمارستان فعالیت می‌کنند، صبحانه داده نشود مگر آن که شیفت شب باشند. یا اعلام می‌کنند که به رزیدنت شام نمی‌دهیم و از وی حمایت نمی‌کنیم و.... که این مسإله نشان می‌دهد معاونت‌های دیگر برای دانشجویان تصمیم می‌گیرند که متأسفانه هیچ گاه از مشکلات یک دانشجو آگاه نیستند و فقط به این فکر هستند که با کاهش هزینه‌ها حتی به قیمت از دست رفتن کرامت دانشجویان، به فعالیت‌شان بپردازند.

وی در پایان گفت: دانشجویان به عنوان یکی از مهم‌ترین نیروهای تأثیرگذار و آینده ساز کشور باید در دانشگاه  مورد احترام واقع شوند تا کشور را برای خود بدانند و در لحظات حساس و سرنوشت ساز، قدرت و توان خود را نشان دهند. همانطوری که در شرایط حساس مبارزه با رژیم شاهنشاهی و جنگ تحمیلی خدمات ارزنده‌ای برای ثبات و اسقلال این کشور انجام داده‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.