جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

مسوول دبیرخانه ستاد اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

دین‌گریزی برداشتی سطحی از جوان امروزی است

حسنی

مسؤول دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: به نظر می‌رسد اصطلاح دین گریزی جوانان که امروزه زیاد شنیده می‌شود، برداشتی سطحی از جوان امروزی است. چنانچه در مراسم اربعین، عاشورا و اعتکاف می‌بینیم حضور جوانان بسیار پررنگ است و این از رویش‌های انقلاب است.

مرضیه حسنی دانشجوی دکترای مدرسی معارف اسلامی، استاد دانشگاه و مسوول دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ارزیابی وضعیت گرایش دانشجویان و جوانان به نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خبرنگار مفدا گفت: به نظر می‌رسد اصطلاح دین گریزی جوانان که امروزه زیاد شنیده می‌شود، برداشتی سطحی از جوان امروزی است. چنانچه در مراسم اربعین، عاشورا و اعتکاف می‌بینیم که حضورجوانان بسیار پررنگ است و این از رویش‌های انقلاب است.  

وی با تاکید بربالا بودن سطح اعتقادات مذهبی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه افزود: در آماری که از دانشجویان در کلاس خانم‌ها گرفتم نتیجه جالب توجهی به دست آمد. از ۲۰۰ دانشجو، دو تا سه نفر اعلام کردند که نماز نمی‌خوانند و یکی دو نفر گفتند که نمازشان گهگاهی قضا می‌شود. باید در زمینه نماز فرهنگ سازی کنیم. دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه اعتقادات و تربیت خوبی دارند  اما به مرور کمرنگ می‌شود. ما مقصریم که نتوانسته ایم کاری انجام دهیم. اگر انسان کاری را باور داشته باشد، آن را انجام می‌دهد.

حسنی ادامه داد: دو نظریه در این زمینه مطرح است. بر اساس نظریه باور- میل اگر انسان چیزی را باور کند، آن را انجام می‌دهد. فرد باور دارد که نماز اثرات بسیار مثبتی در زندگی او باقی می‌گذارد پس به سمت نماز میل و گرایش پیدا می‌کند. نظریه دیگر نظریه میل- باور است. بر اساس این نظریه باور فرد تغییر نکرده است اما کسی را می‌بیند که نماز می‌خواند و انسان خوبی است و با خود فکر می‌کند من از این فرد خوشم آمده و او را قبول دارم و  اگر ایشان سمبل نماز خواندن است پس من هم نماز می‌خوانم، به این ترتیب به مرور باور فرد نیز تغییر می‌کند. اگر استادی که نماز می‌خواند بداخلاق و بی نظم باشد و در حق دانشجویان اجحاف کند، ضربه‌ای که به دینداری دانشجویان وارد می‌کند، قابل جبران نیست.

وی با اشاره به اینکه ساز و کار تشویقی برای نماز تعریف نشده است، افزود: کارشناس‌ها باید بیشتر در این زمینه آموزش ببینند. باید بدانیم که اگر می‌خواهم کسی را جذب به نماز کنم باید چه فرایندی طی شود؟ لازم است این فرایند تعریف شود. باید بر محور محبت، دغدغه مندی و دلسوزی باشد.

حسنی سپس به نقل خاطره‌ای پرداخت و گفت: روزی یکی از دانشجویان به من گفت که  در شرایط سختی قرار داشته و مدتی است که در اتاقی را قفل می‌کند و نماز می‌خواند و دیگر آن مشکلات اذیتش نمی‌کند و خانواده‌اش بیشتر به او احترام می‌گذارند. می‌گفت مشکلاتش حل نشده اما تحمل شرایط برایش آسانتر شده است. باید دانشجویان را با آثار و پیامدهای نماز آشنا کنیم و نمود زیبایی از دینداری ما ببینند.

مسؤول دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: باید در گزارش دهی به ستاد وجدان کاری وجود داشته باشد و به صورت تصادفی چک شود که آیا این فعالیت‌ها واقعا انجام شده یا فقط گزارش دهی است؟ باید متولیان امر دغدغه‌مند باشند. 

حسنی در پایان اضافه کرد: در روایات و آموزه‌های دین آمده که نماز ستون دین و پایه است و اگر این پایه نباشد کارهای دیگر ما مورد قبول واقع نمی‌شود. فلسفه نماز نهی از فحشا و منکر است وتکوینا انسان را از یک سری از گناهان باز می‌دارد و زمینه انجام گناهانی برچیده می‌شود. بچه‌های ما این را نمی‌دانند و این از کم کاری ما است. گاهی دانشجویان این مطالب را که می‌شنوند مثل تشنه ای هستند که به آب رسیده اند و هر کسی که از این وادی دور می‌شود من خودم را مقصر می‌دانم که نتوانستم این مطالب را به درستی به او منتقل کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.