یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹

چرا امام صادق(ع) را رئیس مذهب شیعه می گویند؟

امام صادق

امام صادق(ع)، منتشرکننده و گسترش دهنده مکتب تشیع بود، این امام بزرگور احیاگر و مروج مذهب شیعه بودند و کلمه "رئیس" به معنای در راس بودن است.

امام صادق(ع)، منتشرکننده و گسترش دهنده مکتب تشیع بود، این امام بزرگور احیاگر و مروج مذهب شیعه بودند و کلمه "رئیس" به معنای در راس بودن است.

به گزارش مفدا یاسوج :  اینکه امام صادق(ع)، را رئیس مذهب شیعه می نامند، به این معنا نیست که ایشان بنیان گذار مذهب شیعه بوده اند بلکه این امام بزرگوار نشر دهنده مکتب تشیع هستند.

معارف شیعه از همان ابتدای دین اسلام، به وجود آمد و مذهب تشیع در واقع ادامه اسلام دست نخورده است؛ در زمان پیامبر اسلام (ص)، و تا قبل از امام جعفر صادق(ع)، معارف تشیع در قالب مطالب سربسته و کوتاه گفته شده بود اما از امام صادق(ع) به بعد، این معارف گسترش یافته و جزئیات آن به تفصیل و توسط ایشان بیان شد.

مسائلی از قبیل چگونگی نماز خواندن، روزه و... کلیات آن تا قبل از امام صادق گفته شده بود اما جزئیات این مسائل مثل شکیات نماز و دیگر مسائل جزئی تر در زمان امام صادق(ع) بسط و گسترش یافت.

در زمان امام صادق(ع)، به دلیل عوام فریبی که خلفای عباسی در حکومت داری خود پیش گرفته بودند، یک بازه زمانی در اختیار امام صادق(ع) قرار گرفت و ایشان توانستند به فعالیت علمی و تربیت شاگرد بپردازند.

با اشاره به اینکه امام صادق(ع)، منتشرکننده و گسترش دهنده مکتب تشیع بود، افزود: به طور کلی ایشان، با باز کردن و شرح معارف اعتقادی باعث احیاء مکتب شیعه شدند و همچنین با شاگردپروری در این زمینه، در گسترش و نشر مکتب تشیع کوشیدند، این امام بزرگور احیاگر و مروج مذهب شیعه بوده و کلمه "رئیس" به معنای در راس بودن است.

امام سجاد(ع)، پیش زمینه و بستر را برای امامان بعد از خود آماده کردند و پس از ایشان، امام محمد باقر(ع) و امام صادق(ع) به شیوه نقل، تربیت شاگردان و فعالیت های علمی، در ترویج معارف تشیع، تلاش کردند، بنابراین شروع این طریقه توسط امام سجاد(ع) بوده و در زمان امام صادق(ع) به اوج خود رسید.

امام صادق(ع)، حدود ۴ هزار شاگرد تربیت کردند، که تمامی این شاگردان، عالمان زمانه خود بودند، ابوحنیفه نعمان ثابت نیز که مدتی را نزد امام صادق بوده است، چنین می گوید که "لولا سنتان لهلک نعمان "یعنی اگردو سال شاگردی امام صادق (ع) نبود، نعمان هلاک می شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.