چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷

یادداشت

نقدی بر تئاتر «استخوان‌های سبک»کاری از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

تئاتر

نمایش استخوان‌های سبک به همت گروه تئاتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در پلاتوی استاد امیری در ماه گذشته به روی صحنه رفت، این یادداشت نقدی بر این نمایش است.

به گزارش مفدا بوشهر، تئاتر استخوان های سبک، خرداد امسال با بازی محمد دهقانی، آیدا امیری، عبدالله امیدی، آناهیتا رستمزاد و آرزو سفرنگیان اجرا شد. نمایشنامه روایتگر دختری فراری و ترد شده از سوی خانواده برای زندگی با مردی بود که حالا پس از چندین سال به او خیانت کرده و رخساره(دختر نمایش) او را به قتل رسانده بود.

و حال رخساره، در حالی که از خانواده ی شوهر و پلیس فراری شده و جایی برای رفتن ندارد، به خانه ی پدری که برادر و همسر برادرش در آن زندگی می کنند پناه آورده و قصد دارد خانه را بفروشد و سهم خود را بگیرد. برادر او، دانیال، که به خاطر فرار رخساره و آبروی بربادرفته ی خانوادشان کینه ای سخت از او به دل دارد، حالا فلج شده و از دیدار دوباره ی خواهرش ترس دارد. صحنه ی نمایش جدال این خواهر و برادر بر سر خانه ی پدریشان و کینه توزی آنها نسبت به یکدیگر است. 

اما آیدا، زن دانیال تصمیم به فروش خانه می گیرد و رخساره که حالا جایی برای رفتن ندارد، با صاحبان جدید خانه مواجه می شود و آنها او را به عنوان خدمتکار در خانه می پذیرند.

نقش رخساره، که نمایانگر زنی عصبی، شکست خورده و انتقام جوست، با افت و خیز ها و تغییر حالت های ناگهانی زیادی همراه است. خندیدن ها و عصبی شدن های ناگهانی، حرف زدن های کینه توزانه با برادرش و تلاش او برای رها شدن از منجلاب بدبختی، نیازمند بازی پر احساس و قدرتمندی است که در اجرای آیدا امیری دیده نشد. به طوری که شخصیت رخساره آنطور که انتظار میرفت برای تماشاگر روشن نبود و تماشاگر از ابتدا تا انتها شاهد یک شخصیت خشمگین و حرکات تعیین شده بود به طوری که احساسات بازیگر به خوبی منتقل نشد. از طرفی کمتر شاهد تغییر حالات و احساساتی که نمود رخساره است، بودیم.

بازی محمد دهقانی در نقش دانیال بزرگترین نقطه ی قوت داستان محسوب می شد. احساسات و تصورات ذهنی عمیق بازیگر از نقش خود و فضای نمایش باعث شد تماشاگر به خوبی با شخصیت دانیال ارتباط برقرار کند.

سایر شخصیت ها نقش محدودی در نمایشنامه داشتند اما به طور کلی می توان گفت نمایش آنچنان که باید بازتاب خوبی از قصه، احساسات و روابط و شخصیت های داستان را نتوانست نشان دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.