پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳

با نشریات دانشجویی/

از درد و ترس تا عشق و منطق/ ماجرای لباس گشاد و مندرس رپرها/ مرثیه‌ای بر امتحانات!

با نشریات دانشجویی

«با نشریات دانشجویی» در هفته دوم تیرماه مهمترین نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که در دومین هفته تیرماه ۹۸ در مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا منتشر شده، مرور کرده است.

به گزارش مفدا، «با نشریات دانشجویی» عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که در آن مفدا قصد دارد به صورت هفتگی مهمترین نشریات دانشجویی منتشر شده در پایگاه خبری مفدا را معرفی کرده و به بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بپردازد.

از درد و ترس تا عشق و منطق

«کاغذ کاهی» نشریه‌ای ادبی است که در دانشگاه علوم پزشکی سمنان منتشر می‌شود. تیتر نخست شماره اخیر این نشریه دانشجویی به موضوع آئین سماع و نگاهی متفاوت نسبت به آن اختصاص یافته است؛ اگرچه نگاهی گذرا به تصویر روی جلد نشان می‌دهد که همکاران این نشریه دانشجویی می‌توانند از تصاویری با کیفیت مناسب‌تر استفاده کنند.

صفحات داخلی این شماره «کاغذ کاهی» با دلنوشته‌های دانشجویی آغاز می‌شود. این دلنوشته‌ها موضوعات متفاوتی دارند که بازه‌ای از درد و ترس تا عشق و منطق را دربرمی‌گیرند.

یکی دیگر از مطالب این نشریه دانشجویی با موضوع فروش اعضای بدن نگاشته شده است که این‌گونه آغاز می‌شود: «هوای خوش اردیبهشت، بوی نان تازه در دستت، پیاده روی دوست‌داشتنی روزانه‌ات و صدای آهنگ موردعلاقه‌ات در هندزفری، می‌تواند نویدبخش یک روز خوب باشد به‌شرطی‌که چشمت به جمله روی دیوار کنار کلینیک نیفتد...» یک نکته ساده درباره تصویر مرتبط با این مطلب این است که شماره تلفن همراه فرد آگهی‌دهنده همچنان در تصویر مشخص است که لازم بود از سوی گرافیست نشریه، حذف یا پوشانده شود.

مطلب مرتبط با تیتر نخست این شماره «کاغذ کاهی» به آیین رقص سماع، تاریخچه و چگونگی آن پرداخته است. همچنین برخی جزئیات آئین صوفیه نیز در این مطلب ذکر شده است.

«در فرهنگ صوفیه دایره نماد ابدیت است. آلات موسیقی متنوعی در آن استفاده می‌شود که دف و نی از مشهورترین آنهاست. نی، این ساز شاکی نماد انسانی است که از عالم معنا جدا شده است و دَف همان فرمان باش است.»

دلنوشته‌های دیگری با موضوعات فمینیسم، خیانت، دروغ مصلحتی و امید در صفحات بعدی این شماره از نشریه دانشجویی کاغذ کاهی منتشر شده‌اند که مطالب آموزنده‌ای در دل خود دارند. البته باز هم باید این نکته را یادآوری کرد که تصاویر استفاده‌شده در صفحات مختلف این نشریه دانشجویی از کیفیت چندان مطلوبی برخوردار نیستند و چنین اشکالی می‌تواند در شماره‌های آینده رفع شود.

برای مشاهده این شماره «کاغذ کاهی» کلیک کنید

ماجرای لباس گشاد و مندرس رپرها

فصلنامه‌ای دانشجویی تحت‌عنوان «غریو» در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار منتشر می‌شود که بخش عمده محتوای آن را مطالب فرهنگی و اجتماعی تشکیل می‌دهد.

صفحات آغازین چند شعر و دلنوشته را در خود گنجانده است که البته به نظر می‌رسد صفحه‌بندی آن و طراحی گرافیکی صفحات چندان برای یک نشریه دانشجویی مناسب شناخته نمی‌شود.

چندین صفحه نیز تحت‌عنوان «مد نیوز» و با موضوع اخبار مرتبط با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش‌روی مخاطبان قرار گرفته است که البته می‌توان این نقد را به بخش مذکور وارد کرد که نیازی نیست بخش اخبار در یک نشریه با ترتیب انتشار فصلنامه این تعداد صفحات قابل‌توجه را به خود اختصاص دهد. چه بسا بتوان اخبار بسیار مهم در فاصله انتشار دو شماره را با قلمی متفاوت بازنویسی کرد و به شکل «کپسولی» در اختیار مخاطبان قرار داد.

یکی از مطالب تولیدی نشریه دانشجویی غریو، مطلبی است که تیتر «شما هم یک معتاد هستید» برای آن انتخاب شده است. این مطلب به اعتیاد نسبت به شبکه‌های اجتماعی اشاره دارد و عواملی همچون تنهایی و عزت نفس را در آن مؤثر می‌داند.

در ادامه این مطلب تعدادی اخبار پزشکی منتشر شده است که البته مناسب‌تر آن بود که یک صفحه ورودی یا یک سرکلیشه مشخص برای آن در نظر گرفته شود. البته اشکالات ویراستاری در بخش‌های مختلف از جمله این صفحات به چشم می‌خورد.

«کانون‌گردی» بخش دیگری از این نشریه دانشجویی است که به معرفی کانون همتایاران سلامت روان، کانون نحالک و کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اختصاص دارد.

یکی از بخش‌های دیگر این نشریه دانشجویی معرفی موسیقی است که یکی از بخش‌های مختلف نشریات دانشجویی در سال‌های اخیر است. البته موضوع این شماره «غریو» در بخش موسیقی به موسیقی رپ اختصاص دارد که می‌تواند به نوعی تابوشکنی باشد چراکه بر همگان عیان است که همچنان این موسیقی یکی از سبک‌هایی است که نتوانسته است مجوزهای رسمی را کسب کند اما درعین‌حال در میان بخش‌هایی از جامعه طرفداران خاص خود را دارد. اعتراضی بودن موسیقی رپ و علت پوشیدن لباس‌های مندرس و گشاد از سوی رپرها از جمله نکاتی هستند که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

برای مشاهده این شماره «غریو» کلیک کنید

مرثیه‌ای بر امتحانات!

نشریه دانشجویی آکسون از نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور شماره اخیر خود را با موضوع امتحانات پایان ترم منتشر کرده است. البته سردبیر این نشریه دانشجویی در نگاهی متفاوت در مطلبی با تیتر «برگه‌ها بالا» چنین می‌نویسد: «زندگی بزرگترین کتاب دنیاست که نمی‌شود زودتر پایان آن را فهمید. حتی نمی‌شود آن را از آخر به اول خواند. از همان اول که کتاب را باز می‌کنی برگه امتحانی را دستمان می‌دهند. هر روز و هر لحظه یک سؤال می‌نویسند و ما جواب می‌دهیم. گاهی پاک می‌کنیم و دوباره می‌نویسیم. گاهی می‌دانیم که اشتباه نوشتیم اما با تقلب‌های نابجا روی اشتباهمان سرپوش می‌گذاریم. گاهی به‌جای آن‌که تمرکز کنیم روی برگه خودمان، چشممان به‌دنبال جواب‌های دیگریس. گاهی رد می‌شویم از سؤالات به امید وقت اضافه. ناگهان صدا می‌زنند: برگه‌ها بالا و تو می‌مانی و سؤال‌های بی‌جواب...»

تست اضطراب، تغذیه در دوره امتحانات، کنترل استرس از جمله مطالبی هستند که در این شماره از نشریه دانشجویی اکسون منتشر شده‌اند. همچنین در مطلب دیگری با تیتر «تنبلیو بزار کنار!» ۱۰ راهکار برای فعالیت بیشتر ارائه شده است. گوش سپردن به موسیقی‌های مهیج، داشتن تحرک و پیاده‌روی، گوش دادن به سخنرانی‌های الهام‌بخش و انگیزشی، تغییر مکان مطالعه، پاداش دادن به خود، دادن صبر و تحمل، شناسایی موانع روانی و کمک گرفتن از دیگران از جمله این راهکارهاست.

این نشریه در مطلب دیگری تکنیک‌های افزایش حافظه را پیش‌روی مخاطبان قرار داده است. چارت‌بندی، تکنیک‌های آرام‌سازی، طبقه‌بندی، مراقبت از ریتم خواب و تغذیه، ارزش قائل شدن برای خود و برنامه‌های خود و همچنین داشتن تفریحات سالم و منظم تکنیک‌هایی هستند که برای تقویت حافظه به آن‌ها اشاره شده است.

برای مشاهده این شماره «اکسون» کلیک کنید

یک نشریه موسیقیایی

دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه‌هایی است که دانشجویان آن نسبت به انتشار نشریه‌ای با موضوع تخصصی موسیقی مبادرت ورزیده‌اند. این گاهنامه به تازگی نخستین شماره خود را منتشر کرده و نسخه الکترونیکی آن در هفته دوم تیرماه بر روی خروجی پایگاه روابط‌عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار گرفت.

«کدوم ساز موسیقی را انتخاب کنم؟» تیتری است که برای نخستین مطلب داخلی این نشریه دانشجویی انتخاب شده است. این مطلب «علاقه به صدای ساز» را مهم‌ترین فاکتور در انتخاب ساز خوانده است و از موضوعاتی همچون استاد و سختی ساز به‌عنوان عوامل مهم در انتخاب و پایبندی به ساز موردعلاقه یاد می‌کند. دنبال کردن فعالیت‌های هنرمندان عرصه موسیقی، گرفتن فیلم از ساز زدن خود و بارگذاری آن در شبکه‌های اجتماعی، تمرین روزانه، همنوازی و مطالعه تئوری پیرامون هارمونی از توصیه‌هایی هستند که برای علاقه‌مندان به عرصه موسیقی می‌تواند مفید باشد.

یکی دیگر از مطالب این نشریه دانشجویی درباره موسیقی‌درمانی و استفاده از موسیقی و برنامه‌های تنظیم‌شده موسیقیایی برای توانبخشی بیماران جسمی و روحی است. این مطلب به تجربیات کشورهای توسعه‌یافته همچون آمریکا در موسیقی‌درمانی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در موسیقی‌درمانی دو روش فعال و غیرفعال رواج دارد. روش غیرفعال، شنیدن موسیقی و روش فعال، نواختن و بحث و گفت‌وگو پیرامون موسیقی است. در موسیقی‌درمانی غیرفعال عمده تأثیر در برانگیختن و تأثیرگذاری بر واکنش‌های عاطفی و ذهنی و روش موسیقی‌درمانی فعال، واکنش‌های مختلف عاطفی، ذهنی، حسی و حرکتی، تحریک و هماهنگ می‌شود.»

گفت‌وگو با مسعود تورع فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد موسیقی از دانشکده هنر تهران و مدیرمسؤول آموزشگاه موسیقی طلوع و معرفی استاد علی‌اکبر مرادی از نوازندگان تنبور از دیگر بخش‌های نشریه دانشجویی کلید سل است.

برای مشاهده این شماره «کلید سُل» کلیک کنید

خواب مجازی و خاطرات سفیر

«چلچراغ» نشریه‌ای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که در دانشگاه علوم پزشکی همدان منتشر می‌شود. این نشریه دانشجویی تیتر نخست خود را «خواب مجازی» انتخاب کرده است که به رفتارهای ما در دنیای مجازی و تفاوت این رفتارها با رفتارهایی که در دنیای حقیقی در پیش گرفته‌ایم می‌پردازد.

یکی دیگر از مطالب این شماره چلچراغ به معضل حاشیه‌نشینی و عوارض ناشی از آن پرداخته است؛ رویدادی تلخ و ناگوار که چند سالی است برخی استان‌ها همچون تهران، خراسان رضوی، اصفهان و همدان با آن مواجه هستند. این متن به تجربه کشورهای دیگر در حل معضل حاشیه‌نشینی اشاره می‌کند و بر لزوم حل آن در کشور نیز تأکید دارد.

معرفی کتابی با نام «خاطرات سفیر» از دیگر بخش‌های این شماره است. این کتاب خاطرات نیلوفر شادمهری دختر دانشجوی ممتاز ایرانی در فرانسه است که با نگارشی صمیمی و ساده، خواننده را به خوابگاهی در پاریس می‌برد و او را با تجربه‌ها، رویدادها و خاطراتش شریک می‌کند.

برای مشاهده این شماره «چلچراغ» کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.