یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷

"معرفی شهرستان کاشان"

معرفی کاشان

کاشان یکی از اولین مراکز تشکیل تمدن انسانی بوده‌ است. طبق حفاری های باستان‌شناسی در تپه‌های سیلک کاشان، سابقه حضور بشر در این منطقه به هفت هزار سال پیش می رسد.

به گزارش مفدا کاشان، کاشان یکی از مهمترین شهرهای استان اصفهان است که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا، ۲۴۰ کیلومتری جنوب تهران و ۲۲۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و از طریق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعیت تقریباً ۴۰۰۰۰۰  نفری شهر در مساحتی قریب به ۲۱۰۰ هکتار سکنی گزیده اند. کاشان افزون بر فرشهای مشهور و زبانزد جهانیان، ابریشم و کاشی معروفی هم دارد. این شهر بزرگ و زیبا در جاده کاشان - قم و در حاشیه غربی کویر قرار گرفته است.

این شهر از دیر باز به خاطر منسوجات چرمی ،سرامیک، ظروف مسی، گلاب و باغهای پرگل قمصر زبانزد بوده است. این شهر با سابقه ۷۰۰۰ ساله اش ازمهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود. اکثر تاریخ نویسان و مسافرانی که از این شهر بازدید داشته اند، از آن با عنوان دروازه تمدن جهانی نام برده اند. همچنین این شهر بعد از ورود اسلام به ایران در دوره سلجوقی و صفوی به اوج شکوفایی خود رسید. امروزه شاهد اثرهای متعددهنرمندان کاشانی در موزه های معروف جهان هستیم. از آنجا که کاشان، شهر مورد علاقه و محبوب شاه عباس اول صفوی بود، وی بدان توجه بسیار داشت و در عمران و آبادانی آن کوشید و دستور داد بعد از مرگ هم در مقبره یکی از اجدادش - قرن ۱۳- دفن گردد.

با پیاده روی در کوچه پس کوچه های آرام و ساکت شهر می توان شاهد ساخمانهایی بسیار قدیمی با دیوارهای خشت و گلی بود. شهری با بادگیر های متعدد و مناظری بدیع که سابقاً در تابستان های بسیار گرم، کار تسویه هوای ساکن را انجام می داده است.

صنعت مدرن، موازی با پیشرفت اجتماعی، نقش مهمی در کاشان داشته است. به هرحال در بازار، تجارت فرش دستباف، قلاب دوزی و گلدوزی، گلاب، عطر، سفالگری و هنرهای دستی دیگر کماکان مثل سابق و با همان مهارت و زیبایی صورت می گیرد.

 وجه تسمیه کاشان

 نظرات در مورد وجه تسمیه کاشان مختلف است برخی آن را تغییریافته کاهفشان ، و افراد دیگر تغییر یافته کاس رود ، کاسیان ، قاسان و... می‌دانند. البته در برخی کتب تاریخی از کاشان با نام کاسان که از کاسو ( نام قومی به همین نام در قدیم که در منطقه آران ( قفقاز فعلی ) گرفته شده نیز نام برده می‌شود. هنوز هم مردم این دیار شهر خود را کاشو یا کاشون که در واقع تغییریافته کاسو می‌باشد معرفی می‌کنند

تاریخ پس از اسلام

کاشان در زمان سلجوقیان رو به رونق نهاد و در زمان قره‌قویونلوها بیشتر ترقی کرد. تا جایی‌ که محل توجه دانشمندان شد. در نیمه دوم سده نهم و نیمه اول سده دهم این شهر، شهرت بسیاری داشت و یک شهر پرجمعیت به شمار می‌رفت. در سده ۱۱ و دردوره صفویه برای دومین بار به همان درجه از ترقی نائل شد و مانند اصفهان با شهرتی بسیار همراه گردید، اما با بروز زلزله‌ای بسیار شدید در سال ۱۱۹۲هجری قمری دوبارهویران شد. بعد از زلزله‌ای که در زمان قاجار رخ داد کاشان دستخوش نابسامانی و منازعات محلی شد و از این‌ جهت زیانهای فراوان دید.

 آثار تاریخی و دیدنی فراوانی در این شهر وجود دارد که از آن میان میتوان به باغ فین، مسجد و مدرسه آقابزرگ، خانه عامری ها، خانه عباسی ها، خانه طباطبایی، خانه بروجردی، حمام سلطان امیراحمد اشاره نمود.

 مشاهیر کاشان

    شهید آیتالله یثربی(رضوان الله علیه)

     ملا محسن فیض کاشانی

     آیت الله العظمی میر سید علی یثربی

     فاضلین نراقیین (ملا احمد و ملا مهدی نراقی)

     ملا حبیب الله شریف کاشانی

     غیاث الدین جمشید کاشانی

     قطب راوندی

     محتشم کاشانی

در مورد وجه تسمیه کاشان سخن بسیار است. لیکن با در نظر گرفتن معنی واژه های کاس، کاسه و کاس آب و موقعیت کاشان در قدیم این واژه می تواند گرفته شده از کاس باشد که در اصل کاشان و به مرور زمان به کاشان تغییر شکل یافته است.

زبان شناسان بر این باورند که نام کاشان به معنی خانه های تابستانی است، که با چوب و نی ساخته می شده است.  ولی برخی دیگر نام کاشان را ماخوذ از کلماتی چون کاسیان، کاشیان، کی آشیان و کاه فشان، کاسو یا کاشو می دانند.

در کل در مورد وجه تسمیه کاشان و نام اولیه آن از طرف مورخین و باستان شناسان عقاید گوناگونی ابراز شده که به چند مورد آن اشاره می شود:

۱ـ از آنجا که این شهر در قرون متمادی مرکز ساخت بهترین کاشی ها بوده آنرا کاشیان و کاشان نامیده اند.

۲ـ گروهی از باستان شناسان پس ازحفاری های باستان شناسی در تپه های سیلک به این نتیجه رسیده اند که نام کاشان مشتق از کلمه کاشو یا کاسو است و آن نام قومی کهن بوده که در بین النهرین می زیسته اند وسپس به این سامان نقل مکان کرده و نام محل اسکان آنها کاسیان یا کاشیان خوانده شده است.

۳ـ ملک الشعراء بهار در دیوان خود وجه تسمیه کاشان را معبد و جایگاه جشن ودل آسایی دانسته است.

۴ـ مولف کتاب فرهنگ واژه های فارسی در زبان عربی مینویسد: کاشان به خانه های تابستانی اطلاق می شود که با چوب و نی ساخته می شد.

۵ ـ مولف کتاب آثار تاریخی کاشان و نطنز می نویسد: چون اولین جایگاه آبادانی در این ناحیه به امر پادشاهان اساطیری در کنار چشمه فین ساخته شده آن را کی آشیان یعنی جایگاه حکام گفته اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.