دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

ثبت فشار خون بیش از یک میلیون نفر در استان گیلان

فشار خون

پایان اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون و مشارکت کم نظیر گیلانیان در مسیر ارتقای سلامت و ثبت فشار خون بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این استان صورت گرفت.

به گزارش مفدا گیلان و به نقل از دبیرخانه ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون استان گیلان، در کمپین ملی کنترل فشار خون که از ۲۷ اردیبهشت در استان گیلان همگام با سراسر کشور به اجرا در آمد لغایت پایان اجرای آن در روز پانزدهم تیر ماه، فشار خون بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت هدف برنامه در سطح استان اندازه گیری و در سامانه های سیب و سلامت ثبت شد، طی این فرایند پوشش برنامه با عبور بیش از ۴۵ درصد جمعیت هدف بسیج در استان ( ۵۰ درصد افراد ۳۰ سال و بالاتر ) به ۱۴۶% بالغ شد که معادل ۷۳ درصد کل جمعیت ۳۰ سال و بالاتر استان می باشد

شایان ذکر است، ۵۰.۵ درصد افراد غربالگری شده طی این بسیج دارای فشار خون طبیعی، ۳۱.۷ درصد افراد دارای فشارخون طبیعی بالا (پیش فشارخون) ، ۱۶.۲ درصد افراد مبتلا به فشارخون بالا و بالاخره ۱.۵ درصد افراد مشکوک به فشارخون بالا بوده اند.

همچنین ۵۳.۳ درصد افراد مشارکت کننده در بسیج ملی در سطح استان را بانوان و ۴۶.۶ درصد را آقایان تشکیل داده اند.

وضعیت مشارکت کنندگان از نظر گروههای سنی : ۱۵.۴درصد در گروه سنی ۶۰ سال و بالاتر، ۷۵.۶ درصد در گروه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال و ۹ درصد در گروه سنی زیر ۳۰ سال قرار داشته اند.

در طی بسیج تعداد ۶۹۵۱ نفر کاربر در قالب ۹۵۵ ایستگاه از دانشگاه علوم پزشکی و ۱۹ دستگاه اجرایی، سازمان و اداره خارج از دانشگاه مشارکت فعال داشته اند ، از این تعداد ۵۶۰ ایستگاه توسط سایر سازمان ها و ۳۹۵ ایستگاه توسط دانشگاه علوم پزشکی دایر شده بود.

علاوه بر آن، تعداد ۱۲۰۶ واحد ارائه خدمت شامل خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری نیز در سطح استان مشغول ارائه خدمت بوده اند.

از دستگاه های اجرایی، سازمان ها و ادارات همکار در اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در سطح استان می توان به ادارات کل آموزش و پرورش، هلال احمر، نیروهای مسلح ( سپاه، ارتش، بسیج)، بسیج جامعه پزشکی، اوقاف، ورزش و جوانان، خانه های بهداشت کارگری، خیریه ها، تامین اجتماعی، اورژانس، شرکت نفت، شهرداری ها و ... اشاره نمود.

ضمن تشکر از مشارکت آگاهانه و فعالانه مردم شریف استان در مسیر ارتقاء سلامت، به اطلاع می رساند هموطنانی که در مدت اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون فرصت مشارکت در طرح را نداشته‌اند، می‌توانند با مراجعه به نزدیک ترین پایگاه سلامت، خانه بهداشت و یا مرکز خدمات جامع سلامت به محل سکونت خود، فشار خونشان را اندازه گیری کرده و از سایر خدمات سلامت رایگان نیز بهره مند شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.