دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵

با پایان طرح کنترل فشار خون:

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان مشارکتی موفق در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون داشتند

مشارکت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بیسج ملی کنترل فشار خون

از روزهای آغازین سال اولین زمزمه های طرحی به گوش می رسید که اجرای آن نوید بخش تحولی نو و مهم در حوزه سلامت شهروندان و هموطنان ایران به حساب می آمد و نقطه آغاز طرح با اعلام دکتر نمکی وزیر بهداشت از روز ۲۷ اردیبهشت ماه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون با شعار بدانیم و اقدام کنیم فعالیت خود را آغاز کرد.

آمار و ارقام اولیه و برآوردها نشان می داد که مشارکت در طرح با مشکل چندانی روبرو نخواهد شد و به نظر می رسید که اجرای طرح با مشارکت اقشار مختلف جامعه به سرانجام خوشی خواهد رسید در این میان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در قالب ها و شکل های مختلفی  امکان مشارکت داشتند که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز در این بخش فعالیت گسترده ای را نشان داد.

دکتر محمد رضا صائینی معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت استان زنجان در اولین روزهای پس از پایان موفقیت آمیز این طرح از مشارکت فوق العاده ی شهروندان زنجانی در این طرح خبر داد. وی با اشاره به اتمام بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در ۱۵ تیر ماه، از مشارکت قریب به ۱۰۰ درصدی جمعیت هدف استان در این طرح سخن گفت.

در ادامه این خبر که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت (وبدا زنجان) منتشر شده به نقل از رئیس مرکز بهداشت آمده است: «از ابتدای اجرای طرح (۲۷ اردیبهشت ماه) تا پایان طرح، فشار خون تعداد  ۵۹۲۳۹۷  نفر اندازه گیری و ثبت شده است. وی تصریح کرد:از مجموع جمعیت هدف طرح که شامل زنان باردار در تمامی گروههای سنی، بیماران مزمن کلیوی و افراد ۳۰ سال به بالا هستند، بیشترین تعداد مراجعه کنندکان مربوط به جمعیت ۳۰سال به بالا است».

دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون خاطر گفته است:از مجموع ۵۹۲۳۹۷هزار نفر جمعیت ۳۰ سال به بالای استان، حدود  ۵۰۴۴۱۱ نفر در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی ، خانه های بهداشت و پایگاههای سلامت و ۸۷۹۸۶ نفراز طریق ایستگاههای مستقر در استان سنجش شده اند.

برای انجام فعالیت گسترده ای در این وسعت مشارکت تمامی اقشار جامعه حائز اهمیت است. دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان بخصوص دانشجویان رشته بهداشت عمومی که با همت و مشارکت انجمن علمی این رشته فعالیت های خود را در قالب اکیپ های سیار و مستقر در امکان مختلف شهر پیگیری می کردند فعال و چشمگیر بود. این دانشجویان در کنار سایر عوامل اجرایی بسیج ملی فشار خون اجرای این طرح را در زنجان با موفقیت به پایان رساندند.

ناسکه احمدی آذر دبیر انجمن علمی بهداشت عمومی ومسئول هماهنگی این برنامه در گفتگو با مفدا زنجان در خصوص کم و کیف اجرای این طرح گفت: «فشارخون بالا با اینکه در سطح اول پیشگیری اهمیت می یابد وسبک زندگی سالم تا حد زیادی از بروز آن پیشگیری می کند اما به عنوان بیماری خاموش در جامعه گسترش می یابد وبه همراه بیماری های بسیار شایع همچون حملات قلبی، سکته های مغزی ومعلولیت های مختلف هزینه های سنگینی را به دوش بیماران، خانواده ها، جامعه ودولت تحمیل می کند. بسیج ملی کنترل فشارخون با هدف شناسایی بیماران مبتلا، شروع مراقبت ودرمان وهمچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر وپیامد ها، همزمان با سراسر کشور در شهرستان زنجان به حول وقوه ی الهی و با تلاش های تمامی همکاران و دوستان شرکت کننده در این طرح انجام شد و در کنار آن دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز مشارکت قابل توجهی داشتند و جمعیت غالب گروه هدف غربالگری گردیده و آموزش های مربوطه ارائه شد.» وی در ادامه افزود: «نیل به آرزوهای بزرگ ملی، نیازمند فکرروشن، عزم راسخ و اراده استوار، شجاعت و اخلاص است.»

دبیر انجمن علمی بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تشکر از از همه ی دانشجویان رشته های بهداشت که در طول اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون همگام با مرکز بهداشت شهرستان زنجان بوده اند افزود: «شورشیرین خاطرات تلاش های خالصانه دانشجویان رشته های بهداشت بخصوص بهداشت عمومی که درتمام مراحل اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون که همزمان با فصل امتحانات بود که آثار پشتکار وهمت والای دانشجویان بر آن موج می زند به یادگار در ذهن همه ما باقی خواهد ماند.»

دانشجویان مشارکت کننده در این طرح علاوه بر دانشجویان رشته های بهداشت و پرستاری از قشرهای مختلفی بودند که همکاران و مجموعه وزارت بهداشت را در این طرح موفق ملی یاری کردند. سابقه فعالیت این دانشجویان و مشارکت آنها برای مشارکت موفق آنها در امور مختلف نشان می دهد که توانمند و پتانسیل دانشجویان در صورتی که به درستی شناسایی و مورد توجه قرار گیرد نتایج بسیار خوبی را در پی خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.