چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

هلال احمر، کانون صلح و نوع دوستی در عرصه‌های ملی است

مصاحبه دبیر کانون هلال احمر

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین از کانون‌های فعال و موفق این دانشگاه است که با فعالیتهای نوع دوستانه، توانسته در عرصه‌های ملی حضور موثری داشته باشد.

به گزارش مفدا قزوین، جوانان جمعیت هلال‌احمر سازمانی است که فعالیت‌های خود را بر اساس اصول هفتگانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر شامل: انسانیت، بی‌طرفی، بی‌غرضی، استقلال، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان‌شمولی برنامه‌ریزی کرده و بر همین اساس برای رسیدن به اهداف غایی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر جهانی تلاش خود را به کار می‌گیرد، در ادامه گفت‌وگو با دبیرکانون هلال‌احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین را می‌خوانید.

مفدا قزوین: خودتان را معرفی کنید؟

سهیلا بختیاری هستم، ورودی سال ۹۵ بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین که از ترم دو وارد کانون هلال‌احمر شدم؛ ۹ ماه به‌عنوان شورای اجرایی و پس ازآن به‌عنوان دبیر کانون هلال‌احمر مشغول به فعالیت شده و در حال حاضر دو سال است که در این عرصه فعال هستم و در کنار آن دبیر کل کانون‌های فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و دبیرکانون‌های هلال‌احمر استان قزوین نیز می باشم.

مفدا قزوین: چرا این کانون را برای فعالیت انتخاب کردید؟

نسبت به این کانون پیش از فعالیت نیز علاقه داشتم چراکه هر حادثه‌ای که در تلویزیون می‌دیدم هلال‌احمر در کمک رسانی در آن حادثه حضور پررنگی داشت، ضمن عضویت در این کانون، برای نشریه هلال‌احمر اعلام آمادگی کردم و بعد از عضویت فعال در این کانون به فعالیت در آن دل‌بسته شدم، هم‌اکنون نیز به‌عنوان دبیر فعالیت دارم.

مفدا قزوین: در حال حاضر چند عضو در کانون هلال‌احمر دارید؟

خوشبختانه با اجرای هر برنامه اعضای این کانون افزایش پیدا می‌کند و در حال حاضر ۵۰۰ دانشجو فرم عضویت در کانون هلال احمر را تکمیل کرده­اند.

مفدا قزوین: مهم‌ترین کارهایی که در کانون جوانان در هلال‌احمر صورت می‌گیرد را توضیح دهید؟

 کانون جوانان هلال احمر برنامه‌های مختلفی از قبیل آموزش‌ تزریقات و کمک‌های اولیه وکلاس‌های خادم (خانواده آماده در حوادث)، پیشگیری از اعتیاد، نشاط و امید، راه اندازی استارت آپ ها را برگزار می‌کند، اما این کانون فعالیت‌های شاخصی نیز دارد که می‌توان به اردوهای جهادی اشاره کرد که همزمان با ورود بنده به کانون دانشجویی هلال احمر طرح اردوهای جهادی توسط وزارتخانه ابلاغ شد. همچنین کانون دانشجویی هلال احمر زیر شاخه کانون جوانان می باشد.

مفدا قزوین: در اردوهای جهادی چه اتفاقاتی صورت می‌گرفت؟

اردوها جهادی از نوروز ۹۷ در این کانون آغاز شد، بعد از اعزام به یک روستای دورافتاده کانون هلال‌احمر آموزش را بر عهده گرفت و برخی از اقلام ضروری توسط این کانون تهیه شد، در تابستان ۹۷ نیز فعالیت‌های ما گسترده‌تر شد و توانستیم داروهای مربوط به چشم و اطفال اردوی جهادی را تأمین کنیم و آموزش‌های بهداشتی نیز ارائه می‌کردیم.

مفدا قزوین: در خصوص مهم ترین اقدامات انجام شده توسط کانون دانشجویی هلال احمر توضیحاتی بفرمایید؟

در اردیبهشت ماه سالجاری جشن تجلیل از خانواده‌های اهداکننده عضو با عنوان "جشن نفس"  با هدف فرهنگ‌سازی اهدای عضو، برای نخستین بار در قزوین برگزار شد، متولی این جشن کانون هلال‌احمر بود که با همکاری شایسته معاونت درمان و حمایت مالی این معاونت برگزار گردید.

کانون هلال احمر در حوزه های ورزشی نیز فعالیت نموده و پیش از ماه مبارک رمضان برنامه کوه نوردی برگزار شد. در ماه مبارک رمضان  با هدف غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان لیگ جام رمضان برگزار شد و دانشجویان استقبال خوبی از این مسابقات داشتند. در این کانون دوره‌های آموزشی با استقبال مواجه شده، برای مثال در کلاس خادم ۵۵ دانشجو شرکت کردند و چندین دوره‌ آموزشی کمک‌های اولیه برگزار شد.

همچنین در آذر ماه سال گذشته مانور زلزله با حضور پررنگ دانشجویان دختر در خوابگاه بوستان برگزار شد و وجه تمایز آن با مانور سه سال پیش آموزش کامل پیش از مانور بود.

مفدا قزوین: آیا در حوزه بهداشت و درمان سیل اخیر نیز ورود پیدا کردید؟

بله؛ کانون هلال‌احمر قزوین اولین گروه اعزامی بهداشت و درمان به مناطق سیل‌زده در کشور بود و ما به‌عنوان تنها گروه بهداشت و درمان شامل ۴ نفر در روستای چندمهر پل‌دختر مستقر شدیم و به مدت ۳ روز خدمت ارائه دادیم.  پویش "سیل مهربانی"  نیز جهت کمک به سیل‌زدگان استان‌های لرستان، گلستان و خوزستان توسط کانون هلال‌احمر ستاد تشکیل شد که کانون‌های علاقه‌مند به این حوزه می‌توانستند وارد ستاد شوند، این کانون در کمک‌رسانی به افراد سیل‌زده فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داد.

مفدا قزوین: کانون هلال‌احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین با چه چالش هایی مواجه است؟

علاوه بر چالش های مالی، هماهنگی بین سازمانی کار ما را دشوار کرده است، کانون هلال‌احمر باید با دانشگاه و جمعیت جوانان هلال احمر استان هماهنگ شود. اگر توانمند و دلسوز نباشید نمی‌توانید از پس آن بربیایید، هماهنگی بین دو دستگاه چالش بزرگی است که بی‌انگیزگی را دامن می‌زند، کانون هلال احمر در جهت نشاط اجتماعی فعالیت می‌کند و به انگیزه کافی نیاز دارد.

مفدا قزوین: برای تابستان چه برنامه‌هایی دارید؟

در تابستان‌ سال گذشته بیشتر به دنبال فعالیت‌های جهادی بودیم اما در سال جاری برنامه متفاوتی داریم، در تیرماه امسال برنامه پیشگیری از اعتیاد با رویکرد مداخلات اجتماع‌محور و تأسیس کمپ دریکی از محلات پرخطر استان را در دستورکار داریم و امیدواریم با همراهی دانشجویان توانمند و ارائه آموزش های لازم در اجرای این طرح موفق باشیم.

مفدا قزوین: کلام آخر؟

با همراهی و تلاش اعضای پرتلاش کانون هلال احمر می‌توانیم قدم‌های موثری برداریم و استقبال دانشجویان برای کسب مهارت های امدادی و فعالیت های بشر دوستانه نشان از اهمیت فعالیت این کانون می باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.