دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

نخستین خوابگاه استاندارد کشور برای سال تحصیلی آینده در دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بهره‌برداری می‌رسد

حق شناس ماندران

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از در دست ساخت بودن خوابگاه استاندارد دخترانه در مجتمع پیامبر اعظم(ص) خزرآباد ساری خبر داد وگفت: این خوابگاه که برای سال تحصیلی سال آینده آماده بهره برداری خواهد بود، جزو ۲۰ خوابگاه استانداردی است که با حمایت و مشارکت وزارت بهداشت و در راستای سیاست‌های این وزارتخانه در حال ساخت است.

دکتر محمد رضا حق شناس در گفت وگو با خبرنگار مفدا، اظهار داشت: این خوابگاه که دارای سه طبقه و با مساحت بیش از  ۱۰ هزار مترمربع وسعت دارای امکانات فرهنگی، ورزشی و رفاهی است هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۵ درصدی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست وزارت بهداشت این خوابگاه به صورت سوئیتی ساخته شده که هر سوئیت حدود ۵۰ متر  و شامل دو اتاق، یک آشپزخانه، یک حمام و سرویس بهداشتی ایرانی وفرنگی است.

وی ظرفیت این خوابگاه استاندارد را  هزار نفر عنوان کرد وگفت: این خوابگاه سوئیتی استاندارد با گنجایش هزار تخت، ۱۲۵ سوئیت و ۲۵۰ اتاق، ویژه دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

حق شناس ادامه داد: این خوابگاه به شکل مستطیل و بر اساس استانداردهای روز در حال تکمیل و ساخت است و تمامی امکانات رفاهی دیگر مانند سلف سرویس، نانوایی، خشکشویی و سوپرمارکت برای این مجموعه در نظر گرفته شده تا دانشجویان بتوانند از امکانات و تسهیلات رفاهی بهره مند شوند.

با بهره‌برداری از این خوابگاه جدید در خزرآباد، نیاز همه دانشجویان متقاضی در بخش خوابگاه رفع شد

وی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این خوابگاه جدید در خزرآباد ساری، پاسخ‌گوی همه دانشجویان متقاضی در این دانشگاه در بخش خوابگاه خواهیم بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم با تکمیل و احداث خوابگاه  جدید دخترانه پیامبر اعظم، به حدود ۳۰ درصد افزایش اسکان خواهیم رسید.

حق شناس در خصوص منابع تامین شده برای ساخت و تکمیل این خوابگاه گفت: منابع برای احداث این خوابگاه با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت، یک سوم از وزارتخانه و دوم سوم از دانشگاه علوم پزشکی مازندران تامین می‌شود که البته بخشی از این منابع که از سوی دانشگاه تامین می‌شود از طریق فروش خوابگاه‌های ملکی است.

وی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی مازندران دو سوم اعتبار ساخت این خوابگاه را قبول کرد و پس از امضای تفاهمنامه‌ای که با وزارت بهداشت منعقد شد، این وزارتخانه در نخستین گام حدود یک میلیارد تومان به دانشگاه کمک کرد اما تاکنون دانشگاه افزون بر ۷ میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه هزینه کرده و اکنون که مناقصه‌ای گذاشته، حدود ۵ میلیارد تومان بخش عمده‌ای از ساخت این خوابگاه برآورد شده که دانشگاه باید این منابع را طریق وزارتخانه و خود دانشگاه تامین کند و در اختیار پیمانکار قرار دهد.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت بهداشت، انشاءالله بتوان قبل از شروع سال تحصیلی جدید، این خوابگاه استاندارد که نخستین خوابگاهی است که با سیاست وزارتخانه در حال ساخت است، به بهره برداری برسد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه با ساخت این خوابگاه جدید که به صورت کاملا نوین و بر اساس استانداردهای لازم ساخته می شود، نیازهای خوابگاهی ما برطرف می شود، گفت: این خوابگاه به لحاظ سبک معماری و ساخت، کاملا متفاوت از دیگر خوابگاه‌های کشور است و سعی شده با تامین امکانات رفاهی و ورزشی، در نزدیکی خوابگاه، به تمامی نیازهای دانشجویان پاسخ داده شود.

دو هزار نفر در خوابگاه‌های مازندران سکونت دارند/ برای اسکان دانشجویان پسر نیز مشکلی نداریم

حق شناس تعداد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران را حدود ۷ هزار نفر عنوان کرد وگفت: از این تعداد حدود ۲ هزار نفر در خوابگاه ها سکونت دارد که در مقاطع دکتری، تحصیلات تکمیلی و رزیدنت، مشغول به تحصیل هستند.

وی در خصوص وضعیت اسکان خوابگاهی دانشجویان پسر دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: برای اسکان دانشجویان پسر شاغل به تحصیل در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) و واجد شرایط مشکلی نداریم.

حق شناس تعداد خوابگاه‌های دانشجویان پسر را سه خوابگاه عنوان کرد و گفت:  توانستیم تقریبا تمامی دانشجویان پسر که متقاضی خوابگاه بودند، جوابگو باشیم و اکنون افزون بر ۶۰۰ نفر از دانشجویان پسر در خوابگاه‌های ما ساکن هستند و با صراحت باید گفت همه دانشجویان متقاضی خوابگاه در خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران سکونت دارند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به وجود سه خوابگاه تقریبا کهنه و فرسوده اظهار داشت:این سه خوابگاه که شامل دو خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه پسرانه است و در مجموع ظرفیت ۵۵۰ دانشجو را دارد ، قرار است جمع شود و دانشجویان دختر به خوابگاه جدید منتقل شوند.

به لحاظ فرهنگی هنوز ساخت خوابگاه توسط خیرین در جامعه نهادینه نشده است

حق شناس بر استفاده از ظرفیت خیرین خوابگاه ساز در احداث خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد و گفت: خیرین بیشتر در زمینه احداث ساختمانهای درمانی، بهداشتی و تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها مشارکت دارند و استقبال زیادی از این موارد می‌کنند و متاسفانه به لحاظ فرهنگی هنوز جا نیفتاده است که کمک های خود را نیز صرف ساخت خوابگاه‌های دانشجویی کنند در صورتی که اهمیت ساخت خوابگاه‌های دانشجویی کمتر از احداث مراکز درمانی و بیمارستانی نیست.

وی گفت: اما با این وجود، در صدد انجام یکسری اقدامات و رایزنی‌هایی هستیم که بتوانیم از ظرفیت خیرین در ساخت پروژه های رفاهی و ورزشی برای دانشجویان بهره‌مند شویم؛ خیرین اگر بتوانند در بخشی از  ساخت خوابگاه یا امکانات و تجهیزات رفاهی و ورزشی  کمک کنند، ما آمادگی‌های لازم را داریم اما متاسفانه هنوز تاکنون این مساله محقق نشده است اما با این حال پیگیری این موضوع هستیم و تلاش می‌کنیم مشارکت خیرین را در این زمینه جلب کنیم.

آشپزخانه‌های ما حالت سنتی و نیمه صنعتی دارد که البته درصددهستیم که به سمت صنعتی کردن طبخ غذا حرکت کنیم و فکر می‌کنم این مهم برای سال آینده محقق شود.وی با اشاره به وجود دو خوابگاه دخترانه استیجاری دانشجویی در آمل و ساری خاطرنشان کرد: در صدد هستیم  با مشارکت خیرین یا افراد سرمایه‌گذار با ساخت خوابگاه‏، به سمت خوابگاه‌های ملکی حرکت کنیم و در این راستا دانشگاه علوم پزشکی مازندران حتی زمین برای ساخت خوابگاه دارد و اگر خیر یا سرمایه‌گذاری بخواهد در این راستا سرمایه‌گذاری کند، این آمادگی از سوی دانشگاه وجود دارد که فضا و زمین را در اختیار آنها قرار دهد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بحث تغذیه به عنوان یکی از مهم‌ترین دغذغه‌های دانشجویان اشاره کرد وگفت: آشپزخانه‌های ما حالت سنتی و نیمه صنعتی دارد که البته درصدد هستیم که به سمت صنعتی کردن طبخ غذا حرکت کنیم و فکر می‌کنم این مهم برای سال آینده محقق شود.

صنعتی کردن آشپزخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای سال آینده تحقق می‌یابد

وی گفت: قطعا برای اجرای هر پروژه‌ای نیاز به اعتبارات خاصی داریم و من تصور می‌کنم برای تحقق صنعتی کردن طبخ غذا که تکلیف دانشگاه است، باید اعتبارات و حمایت‌های لازم فراهم شود‏، به هر حال این مساله جزو برنامه‌های مهم دانشگاه است و حتی برآورد شده که برای صنعتی کردن چقدر اعتبار نیاز داریم. امیدوارم این اعتبار برای سال آینده تامین شود چرا که تا پایان سال بعید می‌دانم این اعتبارات فراهم شود.  اعتبارات لازم برای صنعتی کردن طبخ غذا حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

حق شناس با بیان اینکه در تهیه برنامه‌هایی غذایی دانشجویان‏، اعضای شورای صنفی‏ تصمیم‌گیرنده هستند، اظهار داشت: در تهیه برنامه‌هایی تغذیه دانشجویان سعی شده است بر اساس ذائقه‌های اکثریت دانشجویان اقدام شود و در این راستا سعی می‌کنیم بر اساس نظر شورای صنفی برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به توزیع دومنویی غذا اظهار داشت: ما حتی در ایام تعطیلات به دانشجویانی که به خاطر امتحان، در دانشگاه حاضر هستند، نیز سرویس‌دهی می‌کنیم. ضمن اینکه در تهیه برنامه غذایی دانشجویان، تمام تلاشمان بر این است که به شاخص‌هایی غذایی که وزارتخانه ارائه می‌دهد، متعهد باشیم. به علاوه اینکه هفته‌ای سه بار توزیع میوه را نیز در برنامه تغذیه دانشجویان در خوابگاه‌ها داریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان اظهار داشت: سعی ما این است که غذایی که به دانشجویان عرضه می‌شود رضایت اکثریت آنها را جلب کند هرچند می‌دانم این رضایت صد درصدی نیست چون ذائقه‌ها متفاوت است، به عنوان مثال فسنجانی که در مازندران طبخ می‌شود معمولا کمی شیرین یا ملس است اما شاید در برخی از مناطق کشور این غذا با سلیقه‌های متفاوت طبخ شود و شاید دانشجویان مناطق دیگر کشور این مزه را دوست نداشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.